Jak na depresi

Deprese

3.3
(27)

Deprese, únava, neschopnost soustředit se, nemožnost mít radost z běžných věcí – tyhle stavy pravděpodobně již nejednou zažil každý z vás. U drtivé většiny osob jde o běžné stavy spojené se změnou ročního období nebo počasí. Pokud u vás ale smutek, depresivní stavy a další doprovodné příznaky přetrvávají delší dobu bez ohledu na počasí nebo změnu ročního období, je na místě vyhledání odborné pomoci.

Chemie může ovlivnit procesy v hlavě, bylinky to umí ale stejně dobře.

Pokud se vám k lékaři nechce a nemáte zájem léčit se za pomocí antidepresiv, které pozměňují chemické procesy v hlavě, máme pro vás jednu alternativu. Jsou jí babské rady našich babiček a prababiček, které s úzkostnými stavy a depresí bojovaly po svém a za pomocí přírody. Co vám může pomoct dostat se znovu do spokojené a veselé nálady? Máme pro vás několik tipů.

Levandule

Rada 1 – Vůně jako svědomitý léčitel

Duši léčí už sama vůně, proto si ji přizvěte do svého příbytku. Skvělých výsledků dosáhnete s citrusy, které uvolňují a přitom dodávají potřebnou energii. Od věci není také máta nebo oregano, které zbavuje bolestí hlavy. Uklidňující účinky má také levandule nebo heřmánek. Silné antidepresivum, které zároveň působí jako přírodní afrodisiakum, je vůně jasmínu.

Rada 2 – Bylinky zatočí s depresí i nespavostí

Kromě špatné nálady vás trápí také nespavost? Pak požádejte o pomoc přírodu a její dary. Od věcí není třeba kozlík lékařský, který obsahuje valeporiáty a terpenické látky mající mírně sedativní účinky. Kozlík podporuje klidný spánek bez vedlejších účinků klasických léků, snižuje dobu usínání a zlepšuje kvalitu spánku. Působí proti strachu a depresi. Velmi podobné účinky má také chmel. Tady ovšem pozor. Dát si před spánkem tři piva není moc dobrý nápad. Absolutní královnou v boji proti depresi je také třezalka tečkovaná. U ní ale pozor – může snižovat účinky antikoncepce nebo jiných léků na předpis.

Bazalka

Rada 3 – Zázrak jménem bazalka

Také bazalka by neměla chybět v domácnosti těch, kteří se potýkají se špatnou náladou a depresí. Společně s rajčaty a mozzarellou nás přenese do uvolněného Středozemí. Velmi podobě působí také, pokud ji zkonzumujete syrovou jen tak. V lékárnách či prodejnách s vonnými oleji zakoupíte i bazalkový olej, který se skvěle hodí do domácí aromalampy. Silice, které bazalka obsahuje, patří k nejúčinnějším látkám, působícím na nervovou soustavu. Éterický olej v ní napomáhá odstranit bolest hlavy, snižuje stres a únavu a tlumí úzkostné stavy. Jde o přírodní antidepresivum, které dokáže zlepšit náladu a zahání naše deprese.

Rada 4 – Do boje s luštěninami

Možná jste to zatím ani netušili, ale naši náladu ovlivňuje také skladba jídelníčku. Abyste se zbavili úzkostlivých stavů, zařaďte do něj proto maximum luštěnin. Ty jsou skvělým zdroje vlákniny, která vás na dlouho zasytí, ale také pomáhají mozku obnovit hladinu serotoninu. Doslovnou královnou v boji proti depresi je čočka. Dopřát si ji můžete v klasické tmavé anebo červené podobě. Skvěle se hodí jako příloha, do salátu nebo polévek.

Čokoláda

Rada 5 – Nesmrtelná čokoláda

O čokoládě toho bylo psáno již mnoho. A v kombinaci s depresemi ještě víc. Jde o nesmírně účinný způsob, jak bojovat se špatnou náladou, úzkostí a depresí. Denně stačí jeden či dva kousky kvalitní hořké čokolády a nepříjemné stavy jsou v tu ránu pryč. Jen pozor na to, abyste to s čokoládou příliš nepřeháněli. S vaší váhou by její nadměrná konzumace totiž mohla nepěkně zamávat.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.3 / 5. Počet hlasujících 27

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak na bolest v krku
bolest v krku

Ať je léto nebo zima, bolest v krku si nevybírá. Ačkoli je častější během podzimních plískanic, ani v létě nedá řadě z nás >>>

Jak se zbavit kašle
Jak na kašel

Kašel dokáže jednoho pěkně potrápit. Obvykle je také prvním signálem toho, že se o nás pokouší nějaká ta nemoc anebo >>>

2 komentáře
  • Děkujeme za komentář, ano máte samozřejmě pravdu, každopádně tento stav si plete i spoustu lidí a neví jak přesně ho charakterizovat a diagnostikovat – proto jsem zde přidal tyto rady – mě osobně na takové malé deprese tabulka čokolády vyloženě pomůže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.