Jak posílit imunitu

zdravá strava a imunita

3.6
(25)

Imunita, slovo skloňované stále častěji. Co to vlastně je, k čemu je nám dobrá a jakým způsobem bychom se o ni měli starat?

Co je to imunita?

Jedna z definic imunitu z pohledu biologie popisuje jakožto schopnost organismu bránit se proti antigenům. A to jak vůči těm pocházejícím z vnějšího prostředí, tak z prostředí z pohledu organismu vnitřního.

Pod pojmem antigen rozumíme látku, která tělo přiměje k produkci protilátek. Typickými běžnými zástupci antigenů jsou bakterie či viry. Charakteristickým a častým antigenem, jemuž musí lidské tělo čelit, jsou také nádorové buňky.

Zjednodušeně řečeno tedy imunitní systém umí rozpoznat určité škodlivé vlivy a chránit nás proti nim. Stěžejní jsou pro fungování imunitního systému zejména různé typy bílých krvinek neboli leukocytů.

Z pohledu medicíny se imunitní systém řadí mezi systémy tzv. regulační. Pro fungování lidského těla je imunita zcela nenahraditelná

Když imunita nefunguje

Imunita nemusí vždy fungovat tak, jak by bylo žádoucí. V průběhu života za to mohou být zodpovědné drsné redukční diety způsobující podvýživu, vyšší věk, nedostatek vápníku a zinku atd. Komplikovanějšími případy porušení normální funkce imunity zahrnuje užívání specifických léčiv majících za úkol potlačit chod imunitního systému (tzv. imunosupresiva), případně závažná onemocnění typu AIDS.

Typickým symptomem hůře fungující imunity jsou častější infekce. V závažných případech může samozřejmě dojít i ke kompletnímu selhání imunity. V praxi si však většina lidí všimne projevů nikterak závažných, které za život prodělá většina z nás i opakovaně. Postiženého zpravidla trápí infekce horních cest dýchacích, tedy klasické nachlazení projevující se rýmou či bolestí v krku.

Jak imunitní systém posílit

Základem je pestrá a vyvážená strava. V té by neměly chybět všechny potřebné živiny. Odborníci kladou důraz především na bílkoviny, z nichž se vytvářejí imunitní látky. Dietologové také upozorňují, že ve správně konstruovaném jídelníčku nemají chybět tuky.

Dejte si také kysané potraviny, které obsahují tělu prospěšná probiotika. Zakysané mléčné výrobky vám zase dodají potřebný vápník.

Nezapomeňte se rovněž hýbat. Určitě není nutné trhat sportovní rekordy, pomůže i obyčejná svižná procházka. Nenáročné sestavy zvládnete odcvičit i u sebe doma, aniž byste museli někam chodit. Na druhou stranu není vhodné ani zanedbávat odpočinek a dopřát si spánek. Současně díky vyvážené míře pohybu a relaxace snížíme míru stresu, který též imunitě neprospívá.

Tip: K obědu si dejte kysané zelí a na svačinu jogurt. Do jídelníčku můžete zařadit také ryby.

Co užívat na posílení imunity

Spasí nás v období chřipek nejnovější vitamínový preparát z lékárny? A znamená to, že pokud budeme podobné „zázračné“ prostředky užívat, tak už nebudeme nemocní? Tak jednoduché to není. Ačkoli si „chemické“ vitamíny v období zvýšené zátěže dát můžete, nespoléhejte se na to, že nahradí pestré stravování. Vyvážený jídelníček je vždy nejdůležitější.

Za jakýsi základ pro fungující imunitu odborníci doporučují zejména dostatečný přísun vitamínu C, dále vitamíny skupiny B, vitamín D, E. Doplnit je můžeme zinkem, hořčíkem a selenem.

Tip: Víte, že optimální dávka činí podle Světové zdravotnické organizace (WHO) 5 porcí ovoce a zeleniny za den?

Které bylinky jsou na imunitu vhodné

Mezi přírodní prostředky schopné podpořit naši imunitu můžeme zcela jistě počítat i bylinky. K nejznámějším patří například rakytník, kustovnice či ženšen. Z dalších rostlinných pokladů to může být například hlíva ústřičná.

Jak podpořit imunitní systém u dětí

Naprostým základem pro budování imunity u dětí je jednoznačně kojení. Jeho ochranný vliv zahrnuje všechny známé typy imunitních mechanismů.

Nemoci se však dětem samozřejmě nevyhýbají v pozdějším věku. Lékaři se shodují na tom, že základní rada je naprosto stejná jako u dospělých: Zdravá strava, dostatek pohybu, přiměřený spánek a adekvátní hygiena. Pozor, s tou bychom neměli přehánět, držet děti v absolutně sterilním prostředí není ku prospěchu věci.

Jak posílit imunitu v těhotenství

Lékaři popisují těhotenství jako zcela jedinečný stav, který má na ženský organismus silný vliv. A to i na imunitní systém. Jedna jeho část je potlačena a druhá naopak posílena. Dáno je to samou podstatou těhotenství: Uvnitř těla matky se vyvíjí do jisté míry cizorodý organismus, proti němuž by tělo při nepozměněných mechanismech zasáhlo.

Těhotná žena je tak oslabená zejména z pohledu buněčné imunity. Kvůli tomu je více náchylná na virové infekce. I gravidní ženy by měly dbát na dostatečný přísun ovoce a zeleniny, z nichž získají hlavně vitamín C. Zvýšit je nutné přísun vitamínů skupiny B, zejména kyseliny listové (B9). V těhotenství je nutné se poradit o vhodností užívání potravinových doplňků raději s lékařem.

Jak na posílení imunity po antibiotikách

Antibiotika se užívají při bakteriálních infekcích. Problémem však je, že zlikvidují i bakterie prospěšné. Musíme proto zajistit obnovení prospěšné střevního biomu (dříve užívaný termín zní „střevní mikroflóra“. Bez něj je naše tělo jednoznačně oslabené.

Myšlenka, že střevo je nejdůležitějším orgánem lidské imunity, původně souvisí spíše s tradiční čínskou medicínou. Důležitost střevního biomu však uznává i západní pojetí. Ať už tak střevo označíme přímo za součást imunitního systému či nikoli, faktem je, že zdravé střevo má nesporný vliv na celkové zdraví organismu.

K obnovení původní rovnováhy proto potřebujeme probiotické bakterie. Ta by měla opět být především z přirozených zdrojů a my bychom si tak měli opět dopřát především potraviny, jako jsou jogurty, kefír nebo fermentovanou zeleninu.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.6 / 5. Počet hlasujících 25

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak se zbavit pih
Žena s pihami

Pihy. Na dětské tvářičce působí rozkošně. Starší je často považují za problém, který chtějí řešit. I když podle odborníků pleť s takovou ozdůbkou >>>

Jak uplést francouzský cop
Jak uplést francouzský cop

Francouzský cop je jedním z nejkrásnějších druhů pletených účesů, podobně jako amazonský cop. Tento typ copu se používá již více než >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *