Jak si správně změřit míry

Měření pasu

3.4
(12)

Nákupy oblečení na internetu mohou být poměrně složité, když neznáte svou správnou míru. Navíc každý obchod může mít trochu jiné číslování – co je u jednoho obchodu velikost M, to velikostně odpovídá u jiného obchodu velikosti L. Je to zmatečné. Abyste si tedy zvládli nakoupit to správné oblečení, je důležité správně si změřit míry. Jak na to?

Jak správně změřit tělesné míry?

Abychom mohli správně změřit tělesné míry, je důležité vědět, kde se tyto míry nacházejí. Například chceme-li změřit obvod pasu, musíme vědět, kde se tento obvod změří. Pokud si to nepamatujete, mohou vám pomoci tabulky na internetových e-shopech. Každý e-shop totiž může mít číslování oděvů trochu jiné. Proto se vyplatí vědět, jak správně změřit míry.

Jaké existují míry a jak je měřit?

Míry si můžete měřit i sami, avšak mnohem přesnějších výsledků docílíte, změří-li vás někdo jiný. Dozadu si bohužel nevidíte, a proto je lepší, aby váš metr zde zajistila druhá osoba. Obvyklými mírami jsou obvod pasu, obvod boků a obvod přes prsa. K těmto základním mírám lze potom přidat ještě hloubku prsou, přední délku do pasu a další méně obvyklé míry.

Obvod pasu

Obvod pasu se měří kousek nad pupíkem, v místě, kde je vaše postava nejužší. Zde mají malou výhodu ženy, u kterých toto nejužší místo většinou bývá snadnější najít. Muži ovšem nemají tak tvarovanou postavu jako ženy, a proto může být problém s tím, jak změřit obvod pasu muži. Proto je lepší zjistit obvod pasu podle toho, kde se nachází horní hrana lopaty kosti kyčelní a poslední (tedy spodní žebro). Pas se nachází v polovině vzdálenosti těchto dvou.

Ať už měříme kteroukoli část lidského těla, měřidlo by mělo být těsně přiloženo k pokožce, nesmí ale škrtit.

Kde se měří boky?

Měření boků provádíme naopak přes nejširší místo na bocích. To je v místě, kde se nachází kyčelní klouby. Další nápovědou je to, že boky vždy měříme v místě, kde mají hýždě největší vyboulení. Měřidlo by mělo být vodorovně s podlahou. Při měření stůjte rovně s nohama u sebe. váhu těla rozprostřete rovnoměrně.

U měření si vždy dejte pozor, aby měřidlo bylo vodorovně. V případě, že bude měřidlo přiloženo šikmo (bude na jedné straně sjíždět), pak naměřená míra nebude správná.

Obvod přes prsa

Obvod přes prsa (někdy označován také jako horní obvod). Ten se měří přes nejširší místo prsou. Tato míra se měří bez podprsenky, nebo u větších či povislých prsou v nevyztužené podprsence. U mužů se bývá nejširší místo naměřené obvykle v podpaždí, u žen je to přes bradavky.

Je vhodné měřit osobu bez oblečení (nebo s přiléhajícím oblečením).

Méně obvyklé míry

  • Hloubka prsou se neměří vodorovně, jako tomu bylo u dosavadních měr, ale svisle. Jedná se o pomyslnou čáru, kterou vytvoříte od nejvyššího místa ramene (u krku) až ke špičce prsu (tam, kde váš prs dosahuje nejširšího místa).
  • Přední délka do pasu se také měří svisle. Jedná se o míru, která se měří od nejvyššího místa ramene až do místa, kde byste vodorovně měřili obvod pasu.
  • Boční délka kalhot vede tam, kde chcete, aby vám kalhoty v pase začínali, až pod kotník. Představit si ji lze jako šev, který máte z vnější strany nohavice.
  • Délka vnitřního krokového švu se měří od rozkroku až po kotník. Jedná se o šev, který máte na kalhotách z vnitřní strany nohavice.
  • Obvod stehna se měří v nejširším místě stehna (obvykle je to kousek za polovinou stehna – blíže k trupu).
  • Šířka ramen určuje vzdálenost mezi ramenními klouby. Jedná se o vodorovně měřenou míru.
  • Délka rukávu je důležitá například u kabátů nebo pro měření míry na saka. Jedná se o vzdálenost mezi ramenním švem a manžetou rukávu. Délka rukávu se měří po vnějším obvodu paže s rukou nataženou rovnoběžně se zemí.  
  • Obvod pod prsy se měří rovnoběžně se zemí. Tato míra změří šířku vašich žeber.

Jak změřit míry oblečení

Budete potřebovat papír a tužku, na který si míry budete znamenat, zrcadlo a samozřejmě také krejčovský metr. Takový metr je ohebný, je většinou látkový nebo gumový. Pokud použijete hliníkový metr, který se používá ve stavebnictví, nedosáhnete správných výsledků. Při měření je potřeba, abyste stáli rovně.

Krejčovský metr se vyrábí látkový nebo gumový a na měření míry oblečení je ideální. Naopak neohebné druhy metrů, které nelze těsně přiložit k pokožce vhodné nejsou.

Jak změřit míry kalhot

Chcete si koupit, ušít nebo nechat vyrobit kalhoty na zakázku? Pak se nevyhnete měření obou druhů měr. Existují totiž míry, které měříme jako obvod kolem celého těla (v případě kalhot se jedná například o obvod pasu, stehen apod.), ale také míry, které se měří jako délka, tedy vzdálenost mezi dvěma body (pokud mluvíme o kalhotách, bude se jednat například o boční délku kalhot a délku vnitřního krokového švu).

Jak změřit míry šatů

V první řadě budete muset změřit obvod přes prsa, v některých případech (přiléhavé šaty) také obvod pod prsy. Dále pak se měří obvod pasu, a to i v případě, že se jedná o volné šaty. Nyní už je potřeba změřit ještě obvod boků. Všechny údaje si pečlivě zapisujte a vybíráte-li si šaty z internetového obchodu, prohlédněte si poté tabulku velikostí, abyste zjistili svou velikost. Důležitá je také délka šatů, která se obvykle uvádí od ramene až po spodní lem šatů – nicméně tady pozor, po oblečení může dojít ke zkrácení šatů, které musí „oběhnout“ ženské křivky.

Pokud není jednoznačné, pod jakou velikost spadáte, vyberte si raději tu větší velikost.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.4 / 5. Počet hlasujících 12

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak vybrat správné šaty
žluté šaty

Chystáte se na první rande s vaším novým objevem, jdete kamarádce na maturitní ples, nebo máte radost, že venku vysvitlo >>>

Jak simulovat nemoc
žena simuluje nemoc

Snažíte se vyhnout škole nebo nepříjemným povinnostem v práci či rodině? Jako první výmluva vás určitě napadne oznámit, že jste >>>

0 komentářů

Zatím nejsou k dispozici žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.