Jak zastavit průjem

Příprava na průjem

4.2
(326)

Takový akutní či chronický průjem dokáže člověka nepěkně potrápit. Také se vám občas stalo, že jste museli onu místnost, kam i král chodí sám, navštívit během dne, více než je zdrávo? Pak jste jistě zvažovali, jak průjem co nejrychleji zastavit.

Kromě celé řady chemických preparátů, které ale naše tělo zbytečně zatěžují, existuje také pomoc z přírody, jíž znaly už naše babičky.

„Přinášíme vám 14 osvědčených babských rad, díky nimž skoncujete s průjmem rychle a bez návštěvy lékárny či lékaře“

Rada č.1: Borůvky

Borůvky představují přírodní zásobárnu nejrůznějších antioxidantů a pro své desinfekční a stavící účinky perfektně pomáhají s náhle vzniklým průjmem. Konzumovat je můžete čerstvé, zavařené nebo právě rozmražené.

Rada č.2: Banán

Banán obsahuje mnoho vlákniny a hořčíku. Proto je jeho konzumace doporučena nejen dospělým, ale i dětem, které průjem trápí. Banán stačí rozmačkat a konzumovat po malých dávkách alespoň 5x denně.

Rada č.3: Kuličky pepře

Vaše střeva hrají beatbox a vy nevíte, jak jim tohle vystoupení rozmluvit? Vytaste se na ně s účinnou zbraní, jejíž použití zvládnou ovšem jen ti nejotrlejší. Rozkousejte tři kuličky celého pepře a nechte působit. Účinek by se měl dostavit během několika hodin.

Rada č.4: Černý čaj

Byť černý čaj obsahuje látky, které tělo dehydratují, k zastavení průjmu se používá několik dlouhých let. Čaj neslaďte a popíjejte průběžně během dne.

Rada č.5: Sůl

Skvělých účinků dosáhnete také se solným roztokem. V menší skleničce s teplou vodou rozmíchejte dvě lžíce soli a po malých doušcích popíjejte.

Rada č.6: Jablka a jablečný mošt

Přepadne-li vás průjem, nastrouhejte si jedno jablko ráno, v poledne a večer. Během dne také pravidelně popíjejte jablečný mošt zředěný vodou.

Rada č.7: Malinové listí

Rostou-li vám na zahrádce maliny, připravte si z jejich lístků odvar. Jednu polévkovou lžíci usušených malinových listů přelijte vroucí vodou, nechte louhovat a pomalu popíjejte.

malinové listí

Rada č.8: Černý rybíz

Pokud nemáte k dispozici samotné kuličky černého rybízu, skočte si do lékárny či obchodu alespoň pro rybízový sirup nebo džus. Už pouhé dvě sklenice tohoto tmavého zázraku mohou od průjmu pomoci.

Rada č.9: Pelyněk

Při přetrvávajících průjmech se doporučuje spařit lžičku sušené kvetoucí natě pelyňku černobýlu čtvrt litrem vody. Odvar nechte 2 minuty louhovat a popíjejte jeden až tři šálky denně.

Rada č.10: Heřmánek

Také heřmánek je znám pro své desinfekční účinky. Pokud vám už leze pelyněk nebo černý čaj krkem, připravte si heřmánkový čaj, který popíjejte alespoň po dobu dvou dnů.

Rada č.11: Sušené švestky

Také ty mají „stavící účinek“. Pokud vám suché plody nechutnají, můžete je přes noc namočit do vody, ráno pak ohřát a konzumovat za tepla.

Rada č.12: Kysané zelí

Že vás kysané zelí spíše prožene, než aby průjem zastavilo? Omyl! Také s ním dosahovaly naše babičky skvělých výsledků. Dopřejte si misku kysaného zelí ráno a večer a za pár dnů se problémů zbavíte.

Rada č.13: Cibule a křen

Připravte si směs bílé čerstvě nastrouhané cibule s křenem a po lžičkách konzumujte. Za malou chvíli opět pocítíte desinfekční účinky těchto dvou zázraků, jež naleznou v naši kuchyni i domácí lékárně široké uplatnění.

Cibule a křen

Rada č.14: Rýže a suchary

Abyste zbytečně vaše trávení nezatěžovali, několik dnů po odeznění průjmu konzumujte pouze bílou neochucenou rýži a suchary. Poté postupně zařazujte další potraviny a sledujte, co to dělá s vaším zažíváním.

Přetrvávající průjmy babské rady nevyléčí!

Pokud u vás průjem trvá několik týdnů, pak je na místě návštěva lékaře. V takovém případě totiž může jít o mnohem závažnější problém, který si zaslouží odpovídající medikaci. Přetrvávající průjmy totiž mohou být znakem zánětlivého onemocnění střeva i rakovinotvorného bujení. Proto nedoporučujeme tento problém zbytečně podceňovat.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 326

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak se zbavit pih
Žena s pihami

Pihy. Na dětské tvářičce působí rozkošně. Starší je často považují za problém, který chtějí řešit. I když podle odborníků pleť s takovou ozdůbkou >>>

Jak uplést francouzský cop
Jak uplést francouzský cop

Francouzský cop je jedním z nejkrásnějších druhů pletených účesů, podobně jako amazonský cop. Tento typ copu se používá již více než >>>

5 Comments
  • Dobrý den. Dlouhodobě trpím neprijemnymi průjmy, které se dostaví jako blesk z čistého nebe. Poraďte prosím, co proto můžu udělat ?

    • Pokud trpíte chronickými průjmy, je velmi důležité, abyste navštívila lékaře, aby vám pomohl odhalit možnou příčinu a léčbu. Doporučit vám můžu obecně. Zkuste jíst jídla, která jsou snadno stravitelná a neobsahují dráždivé látky. Banány, rýže, jablečné pyré a toast (tzv. BRAT dieta) mohou být dobré na začátek. Omezte potraviny, které mohou zhoršovat průjmy, jako jsou mastná jídla, velké množství vlákniny, alkohol, kofein a pikantní jídla.
      V případě, že průjmy udeří ve špatnou chvíli existují volně prodejné léky, které mohou pomoci zmírnit symptomy průjmu, ale je důležité je používat s rozvahou a pouze podle pokynů.

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *