Za jak dlouho se vytahují stehy

nástroje pro odstranění stehů

4.2
(490)

Stehy se používají po mnoha různých typech operací k uzavření ran nebo řezů. I když jsou stehy běžné, stále vyžadují zvláštní lékařskou péči. Pokud se rozhodnete odstranit si stehy na vlastní pěst, můžete dost riskovat. Většina lékařů dává přednost tomu, když vám stehy odstraní sami.

Jak poznat, že potřebujete stehy?

Pokud nejste lékařem, není snadné poznat, jestli potřebujete ránu zašít. K lékaři se většinou uchylujeme, jen když máme hluboké rány s masivním krvácením. Níže popíšeme několik případů, kdy se stehy obvykle používají:

 • Rána je hluboká, má zubaté okraje nebo se otevírá.
 • Rána je na obličeji nebo v jiné části těla, kde jizvy mohou způsobit problémy.
 • Rána masivně krvácí bez zastavení i po dvaceti minutách přímého tlaku.
 • Cítíte se otupěle.
 • Rána se nachází na ruce nebo končetině, která po pořezání nefunguje správně.

Pokud se na vaše zranění vztahuje kterékoli z těchto kritérií, navštivte lékaře co nejdříve. Mezitím vyvíjejte přímý tlak, abyste pomohli kontrolovat krvácení. Pokud je to možné, může také pomoci zvýšit zraněnou oblast nad úroveň vašeho srdce.

Proč si nechat odstranit stehy lékařem?

Pokud vám lékař odstraňuje stehy, tak zároveň sleduje, jestli nemáte známky nějaké infekce, zda se vaše rána dobře hojí a je uzavřená (což je důvod, proč byly stehy aplikovány). Lékař také pozná, kdy je čas stehy vytáhnout. Pokud jsou stehy odstraněny příliš brzy, rána se může zase otevřít, což může způsobit infekci nebo může způsobit horší jizvu. Obecně platí, že pokud je rána červená nebo oblast kolem ní nateklá, pak není čas k odstranění stehů.

Vstřebatelné a nevstřebatelné stehy

TIP: Většinou po vstřebatelných stezích zůstávají větší jizvy než po nevstřebatelných. Pokud si tedy můžete vybrat, volte nevstřebatelné stehy.

Vstřebatelné stehy se používají k uzavření ran nebo chirurgických řezů, obvykle uvnitř těla. Některé rány nebo řezy jsou uzavřeny kombinací vstřebatelných stehů pod povrchem a nevstřebatelných stehů nahoře. Nevstřebatelné stehy jsou v těle považovány za cizí předměty, které do těla nepatří. Proto se může imunitní systém občas proti stehům bránit – například zánětlivými reakcemi. Vzhledem k tomu, že po vstřebatelných stezích zůstávají větší jizvy než po nevstřebatelných, používají se interně.

Kdy je čas vytáhnout stehy?

To závisí na spoustě faktorů: jak velké je napětí na kůži, zda se jedná o kuřáka, důležitý je také věk pacienta a jeho zdravotní stav. Někteří pacienti používají katabolické steroidy, které zvětšují jejich svaly, ale zvyšují křehkost kůže. V ráně se mohou vyskytnout infekce nebo se pomaleji hojí – to vše ovlivňuje, za jak dlouho mohou vaše stehy být vytaženy.

Obecně se ale má za to, že délka vytažení stehů je:

 • Obličej (včetně rtů, víček, nosu): 5 až 7 dní.
 • Lebka: 6 až 8 dní.
 • Hrudník a břicho: 8 až 10 dní.
 • Ucho: 10 až 14 dní.
 • Záda, ruce a nohy: 7 až 14 dní.
 • Další oblasti: 7 až 21 dní.

Kdy se vstřebají stehy?

Vstřebatelné stehy se samy rozpadnou a zmizí, není třeba se o ně starat. Dobu, po kterou tento proces trvá, je ovlivněn několika faktory:

 • použitý chirurgický postup nebo uzavřený typ rány,
 • typ stehu použitého k uzavření řezu nebo rány,
 • druh materiálu stehu,
 • velikost použitého stehu.

Tento časový rámec se může pohybovat od několika dnů po jeden až dva týdny nebo dokonce několik měsíců. Například odstranění zubu moudrosti může vyžadovat vstřebatelné stehy, které se rozpustí během několika týdnů.

Jak se stehy odstraňují?

Neabsorbovatelné švy musí být odstraněny. Nebudou se rozpouštět, jako je tomu u vstřebatelných stehů. Proces odstraňování neabsorbovatelných švů je poměrně jednoduchý. Potřebujete ostré nůžky, které jsou sterilizované. Taktéž oblast kolem stehů musí být řádně omytá. Lékař odstřihne stehy v místě suku a poté je jemně vytáhne.

Můžeme si stehy odstranit doma?

Řada lidí se ale může rozhodnout vytáhnout si stehy sama. Toto rozhodnutí může být rizikem, nicméně je pro řadu z nás pohodlnější než návštěva ordinace. Když už se tedy rozhodnete odstranit si stehy sami, mějte na paměti několik věcí.

 • Rána už je zcela zahojená: pokud stehy odstraníte příliš brzy, může se rána znovu otevřít. Taktéž může vzniknout infekce nebo hůře vypadající jizva.
 • Použijte sterilní vybavení: nůžky, pinzeta, bavlněné tampony i obvazy musí být sterilní, aby nedošlo k zavlečení infekce.
 • Pokud si u svých stehů všimnete něčeho neobvyklého, vyhledejte lékařskou pomoc.

Jak pečovat o pokožku po odstranění stehů?

Po odstranění stehů již budete mít zahojenou jizvu, nicméně i tak je potřeba ji ještě moc nepřetěžovat. Pokud je to možné, udržujte jizvu v čistotě a suchu. Taktéž byste ji měli chránit před přímým slunečním zářením, protože kůže v okolí jizvy i jizva samotná je velmi citlivá a mohla by se spálit mnohem rychleji, než ostatní části vaší pokožky.

Pro rychlejší hojení

Pokud chcete, aby se jizva zahojila, můžete ji pravidelně natírat krémem s přídavkem vitamínu E. Právě vitamín E je důležitý pro naši pokožku, urychluje hojení a snižuje zjizvení. Před použitím této alternativní léčby se poraďte se svým lékařem. Dost záleží také na tom, kde se vaše jizva nachází. Možná vám sám lékař nabídne vhodnou mast.

Varovné signály

Po odstranění stehů svou pokožku pravidelně kontrolujte. Máte-li stehy (nebo pokud již byly odstraněny), a všimnete si zarudnutí, otoku nebo pociťujete bolest v místě jizvy, okamžitě se poraďte se svým lékařem. Můžete mít infekci, která by měla být léčena co nejdříve.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 490

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak se zbavit pih
Žena s pihami

Pihy. Na dětské tvářičce působí rozkošně. Starší je často považují za problém, který chtějí řešit. I když podle odborníků pleť s takovou ozdůbkou >>>

Jak uplést francouzský cop
Jak uplést francouzský cop

Francouzský cop je jedním z nejkrásnějších druhů pletených účesů, podobně jako amazonský cop. Tento typ copu se používá již více než >>>

2 Comments

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *