Jak se léčí Crohnova choroba

Crohnova choroba

4.3
(28)

V dnešní době se dělíme na dvě skupiny. V první skupině najdeme ty, kteří se stravují zdravě, kteří dbají na to, co jedí. Druhá skupina je bohužel větší a je plná lidí, kteří se stravují v nezdravých rychlých občerstveních a kteří tak neprospívají svému zdraví. Jak jsme zmínili, druhá skupina je bohužel větší a počet lidí se v ní neustále zvyšuje. Pokud si však nebudeme dbát na to, co jíme, můžeme tím poškodit náš žaludek či trávení. Jednou z nemocí, která nás může postihnout, je Crohnova choroba. Že jste o ní doposud neslyšeli? Nyní se o ní dozvíte vše potřebné.

Závažných onemocnění střev je mnoho. Crohnova choroba se řadí k těm nejčastějším onemocněním, s nimiž se potýkáme. Jak se však tato nemoc projevuje, jak se léčí a co ji vlastně způsobuje?

Co je to Crohnova nemoc?

Nejdříve si nemoc pojďme představit. Tato nemoc vzniká na základě imunitních procesů nebo na základě genetiky. Jedná se o chronický zánět, který nepostihuje jen trávicí trubici, ale i tenké střevo, tlusté střevo či jícen a dutinu ústní. Více jak padesát procent nemocných trpělo zánětem tenkého či tlustého střeva, jícen či ústní dutina je zasažena spíše ojediněle. Nejčastěji se vyskytuje u lidí, kteří spadají do věkové kategorie dvacet až čtyřicet let. Spouštěčem této nemoci je většinou infekce, a to buď bakteriální, nebo virová. Je velice zajímavé, že onemocnění se projevuje více u žen, než u mužů. V poslední době se choroba vyskytuje čím dál častěji, na sto tisíc obyvatel spadá dvacet nemocných lidí.

Co chorobu způsobuje?

Jak jsme zmínili, spouštěčem je většinou infekce. Nemoc se však může projevit i u lidí, kteří konzumují nadměrné množství rafinovaných cukrů a na druhou stranu nemají dostatek vlákniny. Onemocnění se může přenášet i geneticky. Jestliže tedy máte či měli jste v rodině někoho, kdo trpěl tímto závažným onemocněním střev, vyhledejte lékařskou pomoc, aby nemoc mohla být zachycena včas a mohla se začít včas léčit.

Jak se Crohnova choroba projevuje?

Z počátku Crohnovu chorobu nerozpoznáte od klasické střevní chřipky. Vyskytnou se bolesti břicha, průjmy či teplota. Že trpíte Crohnovou chorobou, poznáte tak, že začnete výrazněji hubnout a jste stále unaveni. Mezi méně časté příznaky se řadí krev ve stolici či zástava plynů. Ve výjimečných případech se stává, že vás bolí klouby, ledvinové kameny nebo dostanete zánět duhovky.

Crohnova nemoc trápí i děti

Nejčastěji touto nemocí trpí lidé ve věku dvaceti až třiceti let, ale bohužel jsou mezi nemocnými i děti. U dětí se nejedná přímo o zánět trávicího traktu. Je to spíše zánět kyčelníku, který je součástí tenkého střeva (tvoří jeho poslední část). U dětí je Crohnova choroba problematičtější a má trochu jiný průběh. Zánět, i když začíná v poslední části tenkého střeva, se velice rychle šíří a může zasáhnout jakoukoliv další část, která vede od jícnu až ke konečníku dítěte.

Je zajímavé, že Crohnovou chorobou trpí celá řada dětí, ale nikdo to až do dospělosti nepozná. Je to z toho důvodu, že se jim příznaky projeví až v dospělém věku. Jen třiceti procentům nemocných dětí se onemocnění projeví v raném dětství.

Jak se Crohnova choroba u dětí projevuje?

Příznaky jsou zhruba stejné jako u dospělých. Také se vyskytne horečka či bolest břicha. Následuje chronický průjem a krvácení z konečníku, které však není jen při vyprazdňování. Dítě viditelně zhubne.

Jak probíhá Crohnova nemoc u dětí?

Průběh Crohnovy nemoci u dětí je poměrně stejný jako u dospělých. I dítě prochází dvěma periodami, které se neustále střídají. Při jedné je dětem zcela dobře, příznaky se neprojevují. Druhá je však mnohem bolestivější, protože se příznaky ukážou „v celé své kráse“.

Jaká jsou rizika?

Bohužel s dětskou Crohnovou nemocí přichází na scénu mnohá rizika. Jedná se například o ledvinové kameny, o žlučové kmeny nebo o kožní vyrážky, kterých se těžko zbavuje. Děti mohou dostat zánět úst nebo zánět očí, na scénu může přijít i artritida. Výjimečným rizikem je chybná funkce hepatocytů (laicky řečeno: částečná dysfunkce jater). K rizikům, které přináší Crohnova nemoc dětem, se řadí i anémie.

Jaká následuje dieta po Crohnově chorobě?

U dětí je velice důležitá dieta, která se nařídí v době léčby. U dospělých dieta není většinou nutná (nutná je hlavně u ulcerózní kolitidy). Je třeba, abyste se poradili s ošetřujícím lékařem, který vám navrhne vhodnou formu jídelníčku. Jídla obsažená v jídelníčku by měla být plná živin a tělu prospěšných látek. Žádná potravina by neměla vyvolávat průjem. Pokud dítě i během léčby trpí průjmem, něco je v nepořádku.

Obecně platí, že průjem se u dětí nesmí podceňovat. Může to být signál, jenž upozorňuje na nepříjemnou a často velice nebezpečnou nemoc. Dítě během léčby musí dodržovat pitný režim. Stejně jako u dospělých, tak i u dětí platí, že mnoho tekutin jde ven, proto musí jít tekutiny i dovnitř.

Jaké jsou příčiny vzniku Crohnovy choroby u dětí?

Bohužel nelze stoprocentně říct, co způsobuje Crohnovu chorobu v tak raném věku. Dosud nebyl zcela prokázán důvod vzniku. U čtyřiceti procent dětských pacientů je Crohnova choroba způsobena genetikou, tedy dědičností, ale proč se vyskytuje Crohnova choroba u zbylých šedesáti procent, to je otázka. Svou roli může hrát strava i slabý imunitní systém.

Lze předcházet tomuto onemocnění?

Pokud máte z Crohnovy nemoci respekt či strach, zkuste nemoci předcházet. Dětem dávejte kvalitní stravu, která je plná vlákniny a vitaminů. Zbytečně je nestresujte.

Jak se nemoc léčí?

Samozřejmě Crohnova choroba nepatří k onemocněním, jež nelze vyléčit, jen je léčba během na dlouhou trať. Léčba není jednoduchá, je skutečně zdlouhavá. Během léčby jsou předepsány léky, které je třeba brát tak, jak je doporučeno. Po dobu léčby se pacient musí šetřit, fyzické aktivity jsou omezeny. Během léčby je třeba dodržovat vhodnou stravu, která obsahuje to, co tělo potřebuje a vyžaduje (zejména vlákninu, zdravé tuky či vitaminy). Předepisuje se mesalazin či sulfasalazin.

Bohužel při léčbě nemoci může dojít ke komplikacím. Střeva se mohou ucpat, zánět se může i přes dostatečné množství léků rozšířit a může napadnout další orgány. V tomto případě není jiného řešení, než podstoupení operace, během které dojde k odstranění nemocné části střeva.

Dalo by se říct, že toto onemocnění je velice záludné a právě proto je velmi nebezpečné. Co je však pozitivní, tak je to, že medicína jde neustále kupředu, a to doslova sedmimílovými kroky. Nejen, že se vyvíjí léky na rakovinu, ale taky se vyvíjí biologická léčba Crohnovy choroby.

Můžu onemocnění předcházet?

Jak jsme zmínili, Crohnova nemoc je většinou způsobena infekcemi nebo za ni mohou geny. To však neznamená, že nemůžete udělat nic proto, aby vás nemoc nepostihla. Lékaři doporučují snažit se jíst lépe. Nemusíte z ničeho nic omezit přísun nezdravých potravin či přísun cukrů, stačí, když to nebudete s cukry či nezdravými jídly přehánět.

Více o tom, jak předcházet této nemoci, se nejspíše dozvíme za několik let. V současné době totiž probíhají výzkumy, které se zaměřují na vliv látek v potravinách, na vliv zlozvyků či jiných látek.

Jak se stravovat při Crohnově chorobě

Během léčby se doporučuje dodržovat jídelníček. Otázkou tedy je, co by se mělo po Crohnově nemoci jíst a co ne? Ne každému člověku je nařízena dieta. Většinou stačí, když do svého jídelníčku zařadíte větší množství vlákniny či vitaminů. Pacienti, u nichž se vyskytly nějaké komplikace, mohou mít nařízenou dietu. Co však dieta zahrnuje?

Znáte bezezbytkovou dietu?

Pro Crohnovu nemoc je tou nejlepší dietou takzvaná bezezbytková dieta. Jedná se o dietu, při níž konzumujete takové potraviny, které ve střevech a ve stolici zanechávají minimum zbytků (tedy látek, které střeva nestihla zpracovat nebo nestačila zpracovat). Díky tomu, že v těle zůstává minimum zbytků, nedojde ke dráždění sliznice či ke zvýšení peristaltice střev.

Tato dieta si klade za cíl to, že přinese do těla dostatečné množství bílkovin, vlákniny, vitaminů a že odbourá zbytečně velké množství tuků.

Při bezezbytkové dietě se tedy nesmaží, nerestuje ani nepeče na tuku. Omáčky ani polévky se zásadně nezahušťují jíškou a tuk se nikdy nepřepaluje. Potraviny se většinou dusí nebo vaří, povolený je kousek másla. Zamezuje se velké konzumaci solí či cukru, jí se více zeleniny a ovoce.

Jaké potraviny nejsou vhodné?

Při bezezbytkové dietě existuje mnoho potravin, které se nedoporučuje jíst. Na seznam tabu potravin se řadí následující potraviny:

  • pražená kukuřice
  • smažená jídla
  • pečivo se semeny
  • ovoce, zelenina se semeny
  • káva
  • obecně rajčata
  • čokoláda
  • alkohol
  • perlivé nápoje

Na co si dát pozor

Sice se doporučuje jíst větší množství ovoce a zeleniny, ovšem pozor si dejte na semínka. Pokud trpíte akutním zánětem střev, semínkům a zrníčkům se musíte vyvarovat. Mohou totiž vyvolat průjmy, protože se v trávicím ústrojí dokonale nestráví. Navíc mohou způsobovat bolesti břicha. Proto se nedoporučuje jíst ani pečivo, které je plné semínek. Vyhněte se také kávě – kofein výrazně dráždí sliznici a může zhoršit toto onemocnění. Alkohol je naprosté tabu, stejně jako čokoláda.

Zakázané jsou bohužel i perlivé nápoje. Bublinky způsobují plynatost a dráždí sliznici. Perlivým nápojům se vyhněte i několik měsíců po léčbě, protože nemoc mohou vrátit (při léčbě ji mohou zhoršit). V seznamu najdeme i smažená jídla, což je logické. Obsahují vysoké procento tuku. Jestliže je přestanete konzumovat, budete se mnohem lépe cítit.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 28

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak se zbavit pih
Žena s pihami

Pihy. Na dětské tvářičce působí rozkošně. Starší je často považují za problém, který chtějí řešit. I když podle odborníků pleť s takovou ozdůbkou >>>

Jak uplést francouzský cop
Jak uplést francouzský cop

Francouzský cop je jedním z nejkrásnějších druhů pletených účesů, podobně jako amazonský cop. Tento typ copu se používá již více než >>>

2 Comments
  • Mám neustálé křeče do břicha. Chodím cca 20 . Mám u toho téměř porodní bolesti. Je to i s krví. Cítím v konečníku nějakou bulku.

    • Dobrý den, ve vašem případě bych už jistě na nic nečekala a okamžitě vyhledala lékaře, který vás odborně diagnostikuje a udělá veškeré vhodné vyšetření. Zdraví není něco, s čím bychom si měli zahrávat.
      Křeče do břicha, častá nutkání na záchod a přítomnost krve mohou být příznaky různých potenciálně závažných stavů, včetně infekce, zánětu, hemoroidů, divertikulitidy nebo dokonce nádoru. Pocit bulky v konečníku by také mohl být známkou něčeho vážného.
      Vzhledem k intenzitě příznaků a přítomnosti krve je nejlepší, když vyhledáte lékařskou pomoc co nejdříve. Obraťte se na svého praktického lékaře nebo, vzhledem k tomu, že je sobota, klidně i na pohotovost, kde vás vyšetří a navrhnou vhodnou léčbu co nejdříve.

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *