Jak správně vyndat klíště

Nepřisáté klíště na prstě

3.7
(30)

V létě po návštěvě přírody se může stát, že na svém těle objevíte zakousnuté klíště. O vyndávání klíšťat existuje několik různých mýtů. Přitom platí, že čím déle na sobě klíště máte, tím větší je riziko, že vás nakazí. Se správným postupem na zbavení se klíštěte nemusíte na nic čekat.

Prevence je vítězství

Nedovolit klíštěti, aby se přisálo, je vhodnější, než klíště pak odstraňovat. Někdy vás klíště může polechtat, když po vás leze, ještě než se přisaje. Obvykle ale nemáme takové štěstí a objevíme až po zakousnutí. Na trhu jsou dostupné mnohé repelenty – některé ale mohou poškodit naši pokožku (zejména v kombinaci s přímým slunečním zářením). Proto je vhodné zaměřit se také na sílu bylinek:

  • Fenykl: kupte si například fenyklový čaj. Sáček si můžete dát do boty nebo třeba do kapsy u kalhot. Chůzí budete vůni fenyklu uvolňovat. Na tuto metodu přísahají myslivci, kteří si fenykl umísťují právě do bot.
  • Klíšťatům nevoní ani levandule, tymián nebo čajovník. Tyto bylinky můžete použít podobně jako fenykl, nebo si je pořiďte ve formě éterických olejů, kterými můžete lehce potřít své tělo či oblečení.
  • Rozmarýn svařený s octem: jedná se o domácí formu repelentu – jeden litr vody přiveďte k varu, přidejte hrst čerstvého (nebo dvě lžíce sušeného) rozmarýnu a odstavte. Po vychladnutí vmíchejte lžíci vinného octa. Uchovávejte v lednici a aplikujte z lahvičky s rozprašovačem.
  • Hřebíček a Alpa: další z přírodních repelentů, které si můžete připravit doma. Do 200 ml Alpy naložte 30 ks hřebíčků a počkejte, až směs zhnědne. Trvá to minimálně 24 hodin. Poté můžete aplikovat s pomocí lahvičky s rozprašovačem.

TIP: Domácích receptů na přípravu repelentů proti klíšťatům a komárům je spousty a vyjdou vás mnohem levněji než komerční produkty.

Prohlídka po návštěvě lesa/přírody

Pokud jste se pohybovali v oblastech, kde se klíšťata hojně vyskytují (lesy, louky s vysokou trávou apod.), pak se vždy po příchodu domů co nejdříve prohlédněte. Možná se vám podaří klíště najít ještě před tím, než se přisaje. A když ne, tak ho aspoň objevíte co nejdříve, a tím minimalizujete vznik chorob, které klíšťata přenáší.

Jakou pinzetu použít?

V lékárně si kupte jednorázové gumové rukavice (nejlépe chirurgické, protože s těmi se vám bude pracovat velmi pohodlně) a speciální pinzetu na klíště, popřípadě kartu na bezpečné odstranění klíštěte. Vytahování klíštěte je ale možné zvládnout také s klasickou pinzetou, kterou máte již doma. Pokud doma nemáte dezinfekci, kupte si i tu.

Čím klíště potřít?

Dříve se věřilo, že pokud pomažete zakousnuté klíště olejem nebo jiným tukem, tak jej „přidusíte“ a ono by mělo uvolnit stisk. Ať už to je či není pravda, rozhodně se to nedoporučuje. Klíště se skutečně začne dusit, ale způsobí to také to, že vyvrhne celý svůj obsah do svého hostitele – a tedy i viry encefalitidy či bakterie způsobující boreliózu. Klíště raději potřete dezinfekcí.

Po směru hodinových ručiček nebo…?

Jak klíště vykroutit? Existovalo několik rad na vykroucení klíštěte – zatímco jeden zdroj uváděl po směru hodinových ručiček, jiný tvrdil, že proti směru… Obě tyto metody se ale dnes již nepoužívají, protože se jimi zvyšuje pravděpodobnost, že klíště přetrhnete v půli – a část zůstane ve vaší pokožce. Podle toho, jestli používáte pinzetu nebo kartu, postupujte následovně:

  • Pinzeta: klíště uchopte pinzetou co nejblíže k vaší pokožce. Kývejte jím ze strany na stranu. Mělo by uvolnit stisk a odpadnout.
  • Karta na klíště: tato karta má speciální zářezy na klíšťata – stačí jí klíště podebrat co nejblíže u kůže a jednoduše vytáhnout.

RADA: Pokud ve vaší pokožce zůstala polovina klíštěte, neprodleně navštivte svého lékaře, který zbytek klíštěte sám odstraní.

Ošetření pokožky po vytažení klíštěte

Na postižené místo opět naneste desinfekční prostředek. Někdy v ráně zůstanou kusadla, ale z těch už není možné se nakazit. Doporučujeme nechat je tak, jak jsou – vaše tělo si s nimi snadno poradí samo. Jen dávejte pozor, jestli místo nadměrně nerudne – mohlo dojít k zanícení.

Sledujte pokožku i nadále

Ránu sledujte i v případě, že v ní nezůstala kusadla. Pokud během následujících tří týdnů objevíte zarudnutí nebo dokonce svědící bouličku, nepropadejte panice. Jedná se o zcela normální reakci. Avšak při zvětšování zarudnutí navštivte lékaře. Typickým příkladem nakažení se nemocí z klíšťat je také bílá tečka uprostřed zarudlého místa.

Co s vytaženým klíštětem?

Nejlépe uděláte, když klíště zabalíte do papírového kapesníčku nebo kusu toaletního papíru a spláchnete jej do záchodu. Nebo se můžete ujistit, že klíště nebylo infikováno. Pak ho v igelitovém pytlíku odešlete do specializované laboratoře nebo si v lékárně kupte domácí testy na boreliózu.

Pozor na mýty

* Nepotírejte klíště olejem ani jiným tukem. Ten sice způsobí, že klíště nebude mít přístup ke vzduchu, ale zároveň vyvrhne veškerý svůj obsah do rány – tím se zvyšuje riziko onemocnění boreliózou či encefalitidou.

* Točení proti směru hodinových ručiček většinou vede k tomu, že se klíště přetrhne a vy se tak nevyhnete návštěvě lékaře se zatrhnutou hlavičkou.

Klíšťovou encefalitidou se můžete nakazit i při vytahování klíštěte z kožichu vašeho miláčka

A na závěr ještě jedno upozornění! Jednorázové rukavice a pinzetu používejte také v případě, že vytahujete klíště z kožichu svého zvířecího mazlíčka. Také při pití nepasterizovaného mléka pocházejícího od infikovaného zvířete se můžete touto zákeřnou nemocí nakazit. Další možností jak tomuto onemocnění předejít, je nechat se proti ní očkovat.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.7 / 5. Počet hlasujících 30

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak se zbavit pih
Žena s pihami

Pihy. Na dětské tvářičce působí rozkošně. Starší je často považují za problém, který chtějí řešit. I když podle odborníků pleť s takovou ozdůbkou >>>

Jak uplést francouzský cop
Jak uplést francouzský cop

Francouzský cop je jedním z nejkrásnějších druhů pletených účesů, podobně jako amazonský cop. Tento typ copu se používá již více než >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *