Jak vypočítat ovulaci

Jak vypočítat ovulaci

4.3
(26)

Ovulace je odborný termín, který označuje čas, kdy dojde k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Jedná se o část menstruačního cyklu, kdy vajíčko pomalu sestupuje k děloze a pokud se střetne se spermií, tak dochází ke vzájemnému splynutí a oplodnění. Vajíčko může být oplodněno od uvolnění přibližně do 24 hodin, kdežto spermie v těle zůstávají až po dobu pěti dnů. To znamená, že pokud jste měli pohlavní styk den před ovulací, tak může stále dojít k oplodnění vajíčka, protože spermie mají delší životnost.

Co k výpočtu potřebujeme?

Stačí si nachystat kalendář a tužku, do kterého si budete zapisovat průběh Vašeho menstruačního cyklu.

TIP: Každý z nás má mobilní telefon, ve kterém máte kalendář stále k dispozici.

Menstruační kalendář

Zápisníkový kalendář

Jedná se o kalendář, kde si značíte průběh Vaší menstruace. Ta se rozděluje do tří částí: folikulární fáze, ovulace, luteální fáze.

Folikulární fáze

Je fáze začínající prvním dnem menstruace a je označována za předovulační.

Ovulace

Tato fáze nastává na konci fáze fotikulární, přibližně v polovině menstruačního cyklu. Je to období, ve kterém může dojít k oplodnění vajíčka. Předpokládaný termín si vypočítáme právě díky menstruačnímu kalendáři.

Luteální fáze

Období luteální fáze nastává mezi prvním dnem ovulace do prvního dne menstruace. Tímto dnem tato fáze končí.

Využitím kalendáře si jednoduše vypočítáte Vaše plodné dny.

Jak podle kalendáře výpočet provedu?

Podrobný kalendář

Zapíšete si tam první den Vaši menstruace, protože v tento den začíná Váš menstruační cyklus. Ten běžně trvá 28 dní, ale může se u některých žen lišit. Při pravidelné menstruaci dochází k ovulaci 15. den od prvního dne Vaší menstruace.

Příklad výpočtu

První den menstruace: 5. 1.

Ovulace: 19. 1. (plodné dny jsou běžně až 3 dny před ovulací a jeden den po ní).

Máte nepravidelnou menstruaci?

Ne každá žena má pravidelnou menstruaci. V takovém případě je důležité být pečlivější a kalendář si vést minimálně půl roku, abyste zjistili nejdelší a nejkratší menstruační cyklus.

TIP: Čím déle si údaje budete zapisovat, tím bude Váš propočet přesnější.

Výpočet

Z kalendáře si vyhodnoťte nejkratší a nejdelší menstruační cyklus.

Od nejkratšího odečtete 20 dní. Výsledkem bude Váš první plodný den.

Od nejdelšího odečtete 10 dní. Výsledkem bude Váš poslední plodný den.

Vzhledem k nepravidelné menstruaci není výpočet nikdy stoprocentní. V tomto případě můžete ovulaci zjistit i jinými způsoby.

TIP: Můžete využít i online kalkulačku na výpočet ovulace například zde: https://www.plodne-dny-vypocet.cz/

Můžu ovulaci zjistit i jinak než výpočtem?

Ano, ovulaci můžete zjistit hned několika dalšími způsoby, proto si o nich něco povíme.

1. Ultrazvukem

Nejefektivnější způsob pro přesný termín Vaší ovulace se zjišťuje při sledování folikulu. Folikul je útvar tvořený jedním budoucím vajíčkem a vrstvou podpůrných buněk, které tvoří obal. Vzácně však může být vajíček více a v takových to případech se jedná o narození dvojčat či trojčat. Není to jediný způsob, kdy tento stav může nastat. O vyšetření folikul na ultrazvuku můžete požádat svého gynekologa, který Vám zároveň odborně poradí.

2. Ovulačním testem

Abyste to zvládla sama, stačí si zakoupit ovulační test pro domácí použití. Ten běžně koupíte v lékárnách nebo drogériích, případně i online, ať nemusíte nikam chodit. Test si můžete provést sama a funguje na základě toho, jestli se v moči vyskytuje zvýšená hladina luteinizačního hormonu, který se tam objevuje před ovulací. Takových testů je mnoho, proto se při výběru neváhejte poradit i se zkušeným lékárníkem. Dále si nezapomeňte přečíst příbalový leták, ať dojdete ke správnému vyhodnocení.

3. Měřením bazální teploty

Další z možností je zjištění ovulace podle Vaší teploty v ústech, popř. v pochvě. Jedná se o teplotu bazální. Teplota se měří vždy ráno po probuzení a to ve stejný čas. Před ovulací se teplota pohybuje od 36,3 do 36,7. Při ovulaci se teplota zvýší až o 0,6 ⁰C.

Digitální teploměr

4. Charakterem hlenu v děložním čípku

Můžeme také sledovat hlen děložního čípku, kde přihlížíme na charakter hlenu. V období, kdy se Vám blíží ovulace, je hlen řidší, vodnatý neboli průhledný a tvoří se ve větším množství. Občas nám zůstává na toaletním papíře. Tento stav je také dva dny po ovulaci a toho období je pro Vás to nejplodnější. V opačném případě není hlen viditelný a dostavuje se suchost.

Běžte svému štěstí naproti a zajímejte se o své plodné dny.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 26

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak se zbavit pih
Žena s pihami

Pihy. Na dětské tvářičce působí rozkošně. Starší je často považují za problém, který chtějí řešit. I když podle odborníků pleť s takovou ozdůbkou >>>

Jak uplést francouzský cop
Jak uplést francouzský cop

Francouzský cop je jedním z nejkrásnějších druhů pletených účesů, podobně jako amazonský cop. Tento typ copu se používá již více než >>>

1 Comment
  • U těch ovu testů opravdu číst letáček! Na netu se to jen hemží „ovulačními čárkami“, ale v návodu je, že ovulace je jen tehdy, je-li kontrolní čárka stejně anebo více zbarvená než druhá.

    Takže ne vždy jsou dvě čárky úspěch! Na druhou stranu – proč i tak nevyužít situaci?

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *