Jak přežít těhotenství

Jak přežít těhotenství

4.5
(8)

Na každém kroku slýcháváme, že těhotenství je to nejkrásnější období v životě ženy. Ačkoli je to bezesporu nádherné období, bývá také velice náročné, a to jak fyzicky, psychicky, tak i emočně. Zde najdete několik rad a tipů, jak si těhotenství zpříjemnit.

TIP: Za devět měsíců bude po všem, tak je škoda si toto období také trochu neužít.

Těhotenská deprese

Věc, o které se velice málo mluví. Ze všech stran jen slyšíte euforické výkřiky, jak je těhotenství krásné a vy si ho musíte užívat. Jak se už určitě na své miminko těšíte a nemůžete se dočkat toho nádherného zážitku – porodu. A hlavně se nesmíte stresovat, jinak miminku ublížíte! Všechny tyto výroky rovnou hoďte za hlavu. Jestli procházíte stavy úzkostí, máte strach, nebo dokonce deprese, nejste v tom sama. Je to běžné a prožívá to spousta nastávajících maminek, jen mají strach o tom mluvit. Možná si říkáte, jestli jste s partnerem vůbec udělali dobře. Možná máte strach, jak to všechno zvládnete, bojíte se změn, které vás čekají. A třeba se na své miminko vůbec nedokážete napojit, nedochází u vás k žádnému těšení se a dokonce můžete mít pocit, že k děťátku nic necítíte. Všechny pocity vás přejdou a vašemu miminku vůbec nijak neublíží. Klidně si poplačte a v žádném případě si své negativní emoce nevyčítejte. Prožívá to opravdu spousta žen.

Ranní nevolnosti

Většina těhotných žen ví, že ranní nevolnosti jsou spíše celodenní nevolnosti. Pokud nic takového neznáte, jste šťastná žena. Pokud se vám ale nevolnosti a zvracení nevyhnuly, pak víte, že všudypřítomná varování o tom, jak hlavně musíte jíst pravidelně a zdravě vás dokáží taky pěkně vystresovat. Co když se teď vaše miminko nevyvine správně, protože mu nedáváte ty správné živiny? Zdravá pravidelná strava je určitě skvělá, ale pro mnohé těhotné ženy naprosto nedosažitelná. Jezte, co chcete. Jezte, kdy chcete. I kdybyste do sebe nedostala nic než pár sucharů, nebo byste naopak pojídala nějaké maličkosti po celý den, poslouchejte své tělo. A když vám bude špatně, klidně si dejte i colu, a to bez výčitek. Miminko si veškeré důležité živiny vezme z vašich zásob, takže se nemusíte bát, že by jakkoli strádalo.

Extrémní únava

K těhotenství patří únava, ačkoli to není nic příjemného. V tomto období pro sebe nemůžete udělat nic lepšího, než odpočívat. Pokud chodíte do práce, nebo máte doma starší dítě, pak celodenní válení v posteli není možné. Pamatujte na to, že v rodičovství jste s partnerem společně. A to už od samého začátku. Proto se netrapte s úklidem nebo vařením, když na to nemáte sílu, ale poproste partnera, ať to udělá za vás. Běžte spát klidně v sedm hodin a dopřejte si dlouhý kvalitní spánek. Když se budete cítit unavená, lehněte si. Pusťte si film nebo přečtěte knihu a užívejte si klidu. 

Bolest zad

S tím, jak rostou prsa a bříško, přichází často také bolest zad. Ačkoli klasické masáže nejsou doporučovány, dopřát si můžete těhotenskou masáž. Nebo poproste partnera, ať vám záda namasíruje on. Použít k tomu můžete také různé vonné olejíčky. Masáž by měla být jemná, spíše v podobě příjemného hlazení. Není vhodné ležet na bříšku, partner by se také měl vyhnout spodní části zad. 

Nesrovnávejte se

Vaše těhotná kamarádka chodí do práce, stará se o zahradu, tapetuje dětský pokojíček a chodí pravidelně cvičit, zatímco vy jste ráda, když se vůbec dovalíte na gauč nebo si zavážete tkaničky? Nesrovnávejte se s ní! Poslouchejte své tělo, nepřemáhejte se a dělejte věci tak, jak můžete. Málokterá žena dokáže v těhotenství fungovat na 100 %. Srovnáváním se s ostatními těhotnými ženami v okolí si akorát zbytečně přiděláváte stres a pocity méněcennosti. Nemusíte vůbec zvládnout to, co ostatní. Zvládejte jen to, na co se sama cítíte a nevyčítejte si to.

Káva? Klidně!

Možná jste slyšela o tom, že v těhotenství se nesmí pít káva. Přemýšlíte, jak to bez kávy vůbec přežijete, zvlášť když vás zmáhá těhotenská únava? Vůbec nemusíte. Toto už je dávno překonaný mýtus. V těhotenství si kávu klidně dopřát můžete, jen byste to neměla přehnat. Jeden až dva šálky denně ovšem vaše miminko opravdu nijak neovlivní. 

Nakupujte

Takové nákupy výbavičky a mrňavých dupaček dokáží také pěkně zlepšit náladu, navíc se tak lépe naladíte na své těhotenství a miminko. A i když vám jistě všechny mini oblečky a dudlíky dělají radost, spousta žen zapomíná na sebe. Zkuste při vstupu do obchodu hned nezamířit k dětskému oddělení, ale kupte si něco pro sebe. Nakupování oblečení ve velkém asi nebude úplně nejvhodnější, přece jen nevíte, zda to po porodu ještě oblečete. Ale udělejte si radost čímkoli, co vás napadne. 

Užívejte si s přáteli

Po porodu už na své přátele nebudete mít tolik času, jako dřív. Miminko přece jen vyžaduje spousty péče a pozornosti. Užijte si proto společné chvíle během těhotenství. Kamarádky vás přivedou na jiné myšlenky a pokud budete trpět nějakým splínem, určitě vás rozveselí. Můžete se jim svěřit s těhotenskými obtížemi a prožívat vše společně.

Těhotenské focení

Jestli jste nad tím ještě nepřemýšlela, zkuste si domluvit focení těhotenských fotek. Váš partner z toho nejspíš nebude tolik nadšený, jako vy, ale určitě to zvládne taky. Takové focení je nejen zábavné a užijete si ho, ale je to také krásná památka, kterou po porodu oceníte. Ačkoli je možná toto období pro vás momentálně spíše náročné, s odstupem času si ráda zavzpomínáte v dobrém.

Relaxační večer

Dopřát si také můžete příjemný relaxační večer, ať už sama, s kamarádkou, nebo partnerem. Dejte si masku na obličej, připravte si lázeň pro nohy, nalakujte si nehty (pozor, této proceduře byste se měla v prvním trimestru raději úplně vyhnout, nehty si lakujte v dobře větrané místnosti), objednejte si pizzu a pusťte si svůj oblíbený film. A užijte si například již zmíněnou masáž od partnera. Takto strávený večer vás dokáže příjemně naladit, uvolníte se a budete se cítit odpočatě.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 8

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak se zbavit pih
Žena s pihami

Pihy. Na dětské tvářičce působí rozkošně. Starší je často považují za problém, který chtějí řešit. I když podle odborníků pleť s takovou ozdůbkou >>>

Jak uplést francouzský cop
Jak uplést francouzský cop

Francouzský cop je jedním z nejkrásnějších druhů pletených účesů, podobně jako amazonský cop. Tento typ copu se používá již více než >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *