Jak sledovat vesmír
Pokud patříte mezi nadšence do vesmíru a nemáte peníze na to, abyste si pořídili drahé přístroje pro sledování vesmíru, pak máme dobrou zprávu. Nemusíte každý den navštěvovat hvězdárnu, abyste věděli, co se ve vesmíru děje a mohli tyto děje sledovat. Existuje hned několik nástrojů, které můžete využít k pozorování vesmíru.
Obsah:
Země z vesmíru
Ten pohled známe všichni z vědecko-fantastických filmů: naše krásná kulatá planeta uvnitř černého vesmíru. Někteří měli štěstí vidět to naživo – většina z nás se ale musí spokojit s nástroji, které jsou ale nabízeny zdarma široké veřejnosti. Níže tedy podáváme výčet nejlepších nástrojů, s jejichž pomocí můžete pozorovat zemi z vesmíru. Ale to není všechno. Některé stránky toho nabízejí mnohem více, jako třeba pozorování asteroidů nebo jiné záležitosti ve vesmíru.
Planeta Země z vesmíru: to je sen každého, kdo jen trochu obdivuje práci vesmírných společností. Bohužel živé sledování celé planety není příliš dostupné.
Stuffin.space
Zadejte si do vyhledávače stuffin.space a budete moci sledovat družice (ale i nefunkční družice), které se pohybují po oběžné dráze. To všechno v reálném čase. Červená barva je pro satelity, modrá pro vyhořelé stupně raket a šedá pro kosmické smetí. Po kliknutí na vybraný objekt zjistíte informace o něm.
Heavens-above.com
Pomocí těchto internetových stránek můžete sledovat aktuální polohu ISS. ISS je mezinárodní kosmická stanice, která obíhá Zemi ve výšce asi 400 km nad Zemí. Tuto stanici je možné pozorovat pouhým okem – jedná se o jasnou neblikající hvězdu, která se pohybuje od západu na východ. Čas přeletu můžete najít právě na těchto stránkách. Její aktuální let můžete sledovat online.
Na těchto stránkách je možné sledovat také jiné záležitosti ve vesmíru – například přelety ostatních družic Země.
USTREAM
Prostřednictvím tohoto nástroje můžete sledovat Zemi z vesmíru z kamery, která je instalovaná na ISS. Je to velice zajímavá podívaná, díky které můžete navštívit různá místa na Zemi. Avšak v době přeletu nad noční stranou Země bohužel nic neuvidíte.
NASA TV
Také nejznámější vesmírná organizace má vlastní kanál pro pozorování vesmíru. Zde můžete sledovat starty raket, výstupy do kosmu, přílety a odlety lodí od a k ISS a mnohé další události.
Cneos.jpl.nasa.gov
Na těchto stránkách můžete najít, zda se k nám blíží asteroid a jejich seznam. V tabulce na těchto stránkách najdete název objektu, kdy se k Zemi přiblíží a v jaké vzdálenosti. Zjistit můžete taktéž rychlost objektu vůči Zemi.
Pozorování vesmíru
Pokud vás toto pozorování vesmíru nadchlo, pak byste se měli zamyslet nad tím, jestli se vám nevyplatí investovat do vlastních nástrojů na pozorování vesmíru. Vždyť velká spousta amatérských pozorovatelů zaznamenala podivné události nebo nové útvary ve vesmíru. Tak proč nebýt jedním z nich? Jaká zařízení k tomu ale budete potřebovat?
Čím sledovat vesmír?
Úplně základní zařízení, ze kterého lze sledovat vesmír, je dalekohled. Jedním z nejsnadněji pozorovatelných úkazů ve vesmíru je právě Měsíc. Ten je pozorovatelný již pouhým okem, s použitím dalekohledu, může být ale pozorování mnohem zajímavější. Pozorování měsíce dalekohledem je ale velmi nepříjemné a je to tím horší, čím víc se blíží úplněk. Podobně jako existují filtry na pozorování slunce, existují také filtry, které utlumí jasný měsíc. Úplněk ale není nejlepší na detaily. Detaily uvidíte právě na té hraně, kde se na měsíci láme stín na jeho srpku.
Dalekohledem lze sledovat také různá letadla putující po obloze. Samozřejmé existují speciální dalekohledy na pozorování vesmíru. Jejich cena se pohybuje již od několika stovek až po mnoho tisíc korun. Rozdíl mezi nimi je samozřejmě markantní.
S nejlevnějším dalekohledem sice můžete obstojně sledovat vesmír, nicméně detaily na Měsíci neuvidíte.
Pozorování úkazů ve vesmíru
Existují dokonce úkazy, které je lepší pozorovat vlastním okem. I ty nejdražší dalekohledy je totiž nedokážou zachytit. Jedná se například o konjunkce a seskupení planet. Pokud se ale některé dvě planety dostatečně přiblíží, je dobré použít k pozorování i dalekohled. Navíc tyto úkazy jsou velice dobré k fotografování. A pokud chcete začít s fotografováním hvězdných úkazů, začít byste měli právě s nimi. Avšak pozor – ve srovnání s hvězdami se planety pohybují poměrně rychle, takže na zaznamenání máte jen velice málo času.
Pozorování komet
K pozorování komet se vám bude hodit malý dalekohled, nejlépe triedr. Bohužel, opravdu jasná kometa viditelná pouhým okem se objeví průměrně jen jednou za deset let. Pohyby jednotlivých komet můžete vyhledávat na mapkách, které zveřejňují různé hvězdárny. Komety se pohybují velice rychle, takže zachytit je včas může být problém. Pokud se vám to ale povede – a to i s dalekohledem – pak je to úžasná podívaná.
Pozorování vesmíru pouhým okem
Pouhým okem můžeme pozorovat například, jak padají hvězdy. Ve skutečnosti se jedná o meteority, jejichž výskyt je poměrně častý, zejména v polovině srpna to jsou tzv. Perseidy. To pak můžete vidět i padesát meteoritů za hodinu. Vše, co k tomu budete potřebovat je pohodlné lehátko a tmavé místo nejlépe mimo město. Pouhým okem lze sledovat také například zatmění Měsíce. Pokud ale vlastníte triedr, pak jej použijte i pro tento úkaz.
Jak sledovat zatmění Slunce?
Tento úkaz je viditelný pouhým okem. Před pohledem do Slunce vás ale varujeme: může dojít k nenávratnému poškození zraku. Existují dalekohledy, ale také fotoaparáty, které obsahují filtr eliminující sluneční paprsky, a jedině s jejich pomocí se můžete dívat rovnou do Slunce. Pro pozorování zatmění Slunce jsou veřejnosti dostupné speciální brýle s fóliemi nebo můžete použít i svářečská skla s hustotou 13 a vyšší. Pak je pozorování bezpečné.
Další technikou sledování slunce je promítání slunce teleskopem na papír, přičemž se pozorovatel namísto do teleskopu dívá na papír, kde se odráží obraz slunce, výhodou tohoto pozorování je, že je možné vidět i skvrny na slunci.
- 4SDÍLENÍ
- Sdílet s přáteli
- Vytisknout
0 Comments