Jak získat elektronické knihy zdarma

elektronická čtečka knih

3.7
(67)

Elektronická kniha je alternativa tištěné knihy. Můžete si ji zakoupit v knihkupectví nebo stáhnout zdarma jako digitální dokument. Elektronické knihy mají své výhody a také nevýhody, téměř každý už jistě přemýšlel, zda nezůstat u papírové klasiky. Přečtěte si, kde získat elektronické knihy, vyzkoušejte a uvidíte, že jim přijdete na chuť.

Proč vyměnit papírovou klasiku za elektronickou knihu

Rozhodně zaberou méně místa, pro náruživé čtenáře tedy odpadá rázem několik kilogramů v tašce na dovolenou. Čtečky knih nabízí možnost připojení k internetu za účelem stahování knih. Jsou snadno dostupné kdekoliv máte připojení k internetu. Pokud se tedy dozvíte o nové zajímavé knize, můžete hned začít hledat. Elektronické knihy jsou výborným řešením na cesty do práce nebo dovolenou. Před nákupem čtečky elektronických knih nastudujte její možnosti.

Nevýhody elektronické knihy

Listování v elektronické knize může být trochu pomalejší než v papírové verzi. Elektronickou knihu nelze kvůli přísným licenčním podmínkám dále prodat.

Co potřebujete ke čtení elektronické knihy?

Elektronické knihy se dají stahovat v mnoha formátech, jako jsou PDF, MOBI, EPUB. Pokud si stáhnete knihu ve méně standartním formátu než je pro elektronické knihy určený, budete pravděpodobně muset knihu převést do jiného formátu, který lépe vyhovuje požadavků vašeho zařízení. Také PDF verze například postrádá mnohé funkce a nemusí rozlišením vyhovovat vašemu zařízení. Písmenka mohou být tak velká, že budete mít jen pár slov na stránce. Elektronickou knihu si můžete přečíst v tabletu, počítači, čtečce knih nebo méně pohodlně v mobilním telefonu.

TIP: Nevyhovující formát dokumentu můžete vyřešit převodníkem formátů, které jsou běžně zdarma ke stažení a internetu. Jednoduchý převodník je například Calibre, který stahujete do počítače jako aplikaci.

Kde tedy můžete zdarma elektronickou knihu získat?

Existuje spoustu serveru a míst, kde si můžete stáhnout elektronické knihy zdarma, jejich základní výčet naleznete zde:

Uloz.to

Využít můžete asi dobře vám známé stránky ulozto.cz, kde najdete téměř vše na co si vzpomenete.

Na této webové stránce vyhledáváte podle názvu knihy nebo autora. Využijete ji spíš v případě, že hledáte konkrétní titul. Není zda žádný filtr, který by vám například vyhledal všechny detektivní knihy. Dokumenty na stránky může vložit kdokoliv, musíte se tedy spolehnout na to, že je název zadaný správně.

Kobo.com

Cizojazyčná literatura je k nalezení na KOBO. Přehledně řazeno s náhledy obálek knih. Rozsáhlý výběr knih. Knihy lze stahovat po přihlášení.

Městská knihovna Hlavního města Praha

Vyzkoušejte stránky městské knihovny Hlavního města Praha, zda si vyberete některý z nabízených titulů. Na stránkách najdete převážně již nežijící autory klasické literatury.

Další zdroje

Pokud na stránkách knihovny nějaký titul nenajdete, zkuste vyhledat klasické autory na stránkách Databook.

Cizojazyčné knihy klasických autorů zkuste najít na stránkách Gutenberg https://www.gutenberg.org/

Cizojazyčná literatura všech žánrů je k nalezení na Google Play. Jsou zde elektronické knihy placené, dále za velmi nízký poplatek nebo zdarma. Do políčka hledání stačí zadat výraz free a knihy zdarma se tak dostanou na první místo ve vyhledávání.

Československá bibliografická databáze vlastní rozsáhlou nabídku elektronických knih. Na stránkách najdete také blog a diskuze ke knihám. Navíc nabízí možnost vytvoření vlastní on-line knihovny.

Klasika o českých autorů s náhledy obálek u většiny titulů najdete na Eknihyzdarma.cz

České a i cizojazyčné knihy převážně klasického zaměření. Najdete na eknihovna.cz. Většina obálek je k náhledu a výběr můžete filtrovat podle jazyka v jakém je kniha publikována.

Stránky s cizojazyčnou literaturou, která je velmi přehledně rozdělena a to včetně hodnocení najdete také na manybooks.net. Nechybí oblíbené náhledy obálek.

Velmi rozsáhlý seznam české klasické literatury najdete na Databázeknih.cz. Odkaz na stažení knihy nabízí při najetí myší dotaz na formát o jaký máte zájem. Po zvolení začne ihned stahování. Nechybí náhledy obálek.

Cizojazyčná literatura s přehledným řazením a filtrováním je ke stažení na Amazonu. Po příchodu na domovskou stránku stačí zadat do vyhledávání free book a ihned se zobrazí nabízené výsledky.

Další zdroj je také Čítanka.cz – klasická literatura v češtině. Knihy jsou řazeny podle autorů, bez náhledu obálek. Rychleji prolistujete, zda pro Vás má stránka hodnotný obsah.

Mnoho prodejců knih také nabízí některé tituly zdarma.

Takové knihkupectví je například KOSMAS

Stejné překvapení vás čeká na stránkách Knihy Dobrovský.

Při koupi elektronické čtečky knih nabízí někteří prodejci knihy zdarma jako poděkování za nákup.

Velmi často najdete ke stažení, různé studijní materiály na stránkách Vysokých škol. Mnohé z nich se dají svou strukturou řadit mezi naučnou knižní literaturu.

Co dalšího se dá pokládat za elektronickou knihu

Někdo si rád přečte výukové materiály, pokud patříte mezi tyto nadšence zkuste hledat na stránce Sešity.net

Sháníte odbornější texty se zaměřením výhradně na IT a digitální oblasti? Projděte si stránky Root.cz

Na úvodní stránce naleznete informace o počtu aktuálně dostupných titulů.

Elektronickou knihu si můžete také vytvořit sami. Naskenování do PDF formátu a úprava funkcí optického rozpoznávání textu a následnou úpravou, lze vytvořit elektronickou knihu pro vlastní použití.

Může se také hodit

  • Někteří prodejci nabízí možnost úložiště pro vaše soubory, pokud vám tedy zařízení přestane fungovat o knihy v něm přijdete, můžete je je snadno dostat zpět.
  • Mezi elektronické knihy také můžeme počítat audio knihy. Dále sem řadíme časopisy a magazíny. Je potřeba počítat s tím, že jsou v nich obrázky, které budou důležité pro pochopení článku. Záleží tedy na jakém zařízení budete publikace číst.
  • Cizojazyčné knihy mohou posloužit také jako prostředek na výuku jazyka. Pokud si pořídíte čtečku knih s dotekovým displejem a slovníkem, snadným ovládání si můžete jednotlivá slovíčka nechat ihned přeložit.
  • Pro čtení elektronických knih ve formátu EPUB v počítači je potřeba mít Adobe Digital Editions
  • Elektronické knihy můžete číst ve čtečkách elektronických knih, tabletu a nebo v počítači. Méně pohodlnou alternativou je také čtení v mobilním telefonu. Knihu můžete vložit přímo do zařízení a nebo mít připojenou externí paměť.
  • Některé webové stránky nabízejí pravidelné zasílání novinek, budete tak mít jistotu, že Vám neuteče žádná knížka.
  • Mnoho stránek s možností stažení elektronických knih zdarma Vás vyzve k vyplnění emailové adresy nebo vytvoření registrace. Dbejte vždy na to, komu dáváte své osobní údaje.
  • Jaká je budoucnost elektronických knih? Například v Pekingu nabízí podzemní doprava ke stažení zdarma elektronické knihy na zpříjemnění cestování.

TIP: Stránky Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě nabízí k přečtení publikaci E-knihy aneb první pomoc pro začátečníky

Upozornění: Při stahování a následném používání elektronických knih je vždy dbát na neporušování legálních předpisů.
Ověřujte si odkud knihy stahujete, aby se nenatáhl do vašeho zařízení soubor, který způsobí po stažení poškození. Mějte své zařízení kvalitně zabezpečeno proti virům.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.7 / 5. Počet hlasujících 67

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak zrušit účty na sociálních sítích
Jak zrušit účty na sociálních sítích

Většina lidí vlastní alespoň jeden účet na sociálních sítích, ať už je to Facebook, Instagram nebo Twitter. Během času se >>>

V jakém pořadí sledovat Star Wars filmy
Star Wars postavy

Fanoušci Star Wars (neboli Hvězdných válek) po celém světě se nemohli dočkat. A je to tady. Na začátku roku 2020 >>>

2 Comments
  • Dobrý den, Petře,
    záleží na čtečce – ze zkušenosti vím, že například čtečka FBReader má v sobě integrovaný překlad pomocí Google Translate. Otázka je jak jsou tyto překlady poté kvalitní.

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *