Jak sledovat sérii Harry Potter

Harry Potter

4.5
(56)

Vstupte s námi do světa čar a kouzel a nechte se unést pohádkovým příběhem o dobru, zlu a létajících košťatech. Poutavý příběh o mladém kouzelníkovi s jizvou na čele z pera dnes už slavné autorky J. K. Rowlingové, byl původně určen především pro děti, ale našel si cestu i ke starším čtenářům. Ano, řeč je o sérii o Harrym Potterovi a jeho fantastickém světě, podle kterého byly natočeny i veleúspěšné filmy.

Knižní předloha

Začněme popořadě. Na začátku byly knihy, které hned od prvního přečtení uchvátily čtenáře napříč světem. Okamžitě bylo jasné, že se autorka trefila do přímo do srdcí svých malých i velkých čtenářů. Celá knižní série o Harrym Potterovi má devět dílů. Respektive osm dílů, ve kterých se odehrává hlavní dějová linka příběhu. Devátý díl vyšel dodatečně a jedná se o přepis divadelní hry.

 1. Harry Potter a Kámen mudrců
 2. Harry Potter a Tajemná komnata
 3. Harry Potter a vězeň z Azkabanu
 4. Harry Potter a Ohnivý pohár
 5. Harry Potter a Fénixův řád
 6. Harry Potter a princ dvojí krve
 7. Harry Potter a Relikvie smrti
 8. Harry Potter a prokleté dítě

Harry Potter a kámen mudrců

Originální název: Harry Potter and the Philosopher's Stone
Rok vydání originálu:  1997

Harry vede obyčejný a nepříliš šťastný život u své tety a strýce. Vše se má však brzo změnit. V den svých 11tých narozenin dostane dopis. Dopis, který mu oznamuje, že byl přijat do školy čar a kouzel v Bradavicích. Ale to je teprve začátek. Na své cestě se naučí kouzlit, létat na koštěti, získá nové přátele, ale také pozná svého úhlavního nepřítele, děsivého Voldemorta. Jak se s tím vším dokáže vypořádat?

Harry Potter a tajemná komnata

Originální název: Harry Potter and the Chamber of Secrets
Rok vydání originálu: 1998

Před koncem prázdnin navštíví Harryho skřítek Dobby, aby ho varoval před návratem do školy, kde se chystají zlé a nebezpečné věci. Aby mu v tom zabránil, způsobí mu řadu nepříjemností, ale ani to Harryho nezastaví. Krátce po příjezdu do Bradavic opravdu dojde k sérii prapodivných událostí a napadení studentů. Tajemná komnata je znovu otevřena. Zmijozelův dědic se vrátil. Dokáže Harry s přáteli vyřešit záhadu, než bude příliš pozdě?

Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Originální název: Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Rok vydání originálu: 1999

Také kouzelníci mají své vězení pro zlé kouzelníky. Tímto obávaným místem je Azkaban střežený Mozkomory, požírači duší. Končí tam ti nejhorší z nejhorších, jako je Sirius Black. A tomu se teď podařilo utéct. A co víc, jde si pro pomstu. Na povrch vyplouvá temné tajemství a Harry se musí rozhodnout, komu bude věřit. Tento rok bude opravdu pochmurný.

Harry Potter a ohnivý pohár

Originální název: Harry Potter and the Goblet of Fire
Rok vydání originálu: 2000

Bradavice byly vybrány pro konání věhlasného Turnaje tři kouzelnických škol. Všichni kdo dosáhli 17ti let mohou vhodit své jméno do Ohnivého poháru a přihlásit se. Čeká je několik těžkých a nebezpečných úkolů, které je dovedou až k vytoužené výhře. Pohár vybere pouze tři soutěžící, za každou školu jednoho. Viktora Kruma za Kruval, Fleur Delacourovou za Krásnohůlky, Cedrika Diggoryho za Bradavice… a Harryho Pottera. Jak je to možné? Kdo hodil Harryho jméno do poháru? A kdo vyhraje?

Harry Potter a Fénixův řád

Originální název: Harry Potter and the Order of the Phoenix
Rok vydání originálu: 2003

Po útoku Mozkomorů je Harry převezen do hlavního štábu Fénixova řádu, kde potkává známé i nové tváře. Všichni spojeni v boji proti Voldemortovi. Ve škole je Harry považován za blázna a lháře, protože pouze on byl svědkem hrozivých událostí z loňského roku a tak je jen málo těch co věří jeho slovům. Tomu nepomáhá ani to, že se potkává s Voldemortem ve svých snech. A ten se chystá na něco opravdu zlého.

Harry Potter a Princ dvojí krve

Originální název: Harry Potter and the Half-Blood Prince
Rok vydání originálu: 2005

Teď už nikdo nemůže popírat, že se Voldemort vrátil. Sbírá své oddané stoupence a terorizuje nejenom kouzelnickou komunitu, ale také mudly. Všichni se snaží připravit na nevyhnutelné. V Bradavicích se dějí velké změny, a když Harry náhodou objeví učebnici lektvarů, díky níž začne excelovat je potřeba si položit otázku „Kdo je tajemný Princ dvojí krve?“ Zlo přichází do Bradavic a opět za to někdo draze zaplatí.

Harry Potter a Relikvie smrti

Originální název: Harry Potter and the Deathly Hallows
Rok vydání originálu: 2007

Tento rok Harry do školy nenastoupí. On i jeho přátelé se vydávají na nelehkou honbu za viteály, do kterých Voldemort uschoval svou duši. Dokud všechny nezničí, nemají šanci na vítězství. Nad světem kouzel se začíná smrákat a všude vládne strach a smrt. Dokonce ani Bradavice už nejsou tím, čím bývaly. Blíží se finální bitva a chlapec, který přežil, se musí opět utkat s Pánem zla. Pokud nevyhraje, čeká svět temná budoucnost.

Harry Potter a prokleté dítě

Originální název: Harry Potter and the Cursed Child
Rok vydání originálu: 2016

V podstatě se jedná o přepis scénáře divadelní hry z pera autorky J. K. Rowlingové a pokračování série. Odehrává se o 19 let později od událostí dílu Harry Potter a Relikvie smrti. Harry jako zaměstnanec ministerstva kouzel a otec tří dětí se potýká s běžnými i méně obvyklými problémy. Stejně jako jeho děti. Vrací se duchové minulosti a zlo opět vytahuje drápy.

Další knihy ze světa Harryho Pottera

J. K. Rowlingová napsala několik dalších doplňkových knih ze světa Harryho Pottera. Jedna z nich se také dočkala svého filmového zpracování.

Bajky barda Beedleho

Originální název: The Tales of Beedle the Bard
Rok vydání originálu: 2008

Kniha Bajky Barda Beedleho je vlastně pohádkovou knihou pro kouzelnické děti. Během sedmého dílu Harry Potter a Relikvie smrti tato kniha sehrála svou roli a vypráví několik příběhů, které znají všechny čarodějné děti, ale my se je dovídáme až nyní. Včetně příběhu „Příběh tří bratří“, který osvětluje původ a vlastnosti Relikvií smrti.

Famfrpál v průběhu věků

Originální název: Quidditch Through the Ages
Rok vydání originálu: 2001

Jak už název napovídá, kniha pojednává o nejoblíbenějším čarodějném sportu Famfrpálu. O jeho vzniku, pravidlech i proměnách v průběhu staletí. Dovíme se, odkud se vzala Zlatonka i jak se vyvíjely létající košťata. V knize najdete také poznámky na okraji stránek a rady od samotného Albuse Brumbála.

Fantastická zvířata a kde je najít

Originální název: Fantastic Beasts & Where To Find Them
Rok vydání originálu: 2001

Fiktivním autorem knihy je Mlok Scamander, ale stejně jako u ostatních knih, za jejím napsáním stojí J. K. Rowlingová. Samotná kniha je několikrát zmiňována v sérii Harry Potter a studenti Bradavické školy ji používají jako učebnici. Pojednává o fantastických zvířatech napříč světem a základních informacích, které byste o nich měli vědět. Jeden výtisk této knihy najdete v každé kouzelnické rodině, je načase, abyste se o těchto tajemných tvorech také dozvěděli. Tato kniha se stala předlohou pro stejnojmennou filmovou sérii.

Filmy

Knihy měly obrovský úspěch a tak na své filmové zpracování nemusely dlouho čekat. První film měl premiéru už v roce 2001, tedy necelé čtyři roky od vydání své knižní předlohy. A jak se dalo čekat, měly filmy úspěch. Se svou návštěvností se řadí dokonce mezi nejúspěšnější filmy všech dob. Filmy dohromady vydělaly přes 7,7235 miliard dolarů. S touto cifrou se jedná o druhou nejúspěšnější filmovou franšízu všech dob. Filmy svým dějem i názvem odpovídají svým knižním předlohám, vyjma posledního dílu, kdy byl děj knihy Harry Potter a Relikvie smrti rozdělen hned do dvou filmových částí.

V současnosti se natáčí také filmy ze série Fantastická zvířata, kterých je plánováno hned pět dílů, ale dokončené jsou zatím pouze dva. Dalšího třetího dílu bychom se snad mohli dočkat na podzim 2021. Ačkoliv se děj odehrává před událostmi série Harry Potter a osvětluje pozadí některých postav, není pro její pochopení klíčové. Proto můžete sledovat filmy v jejich chronologickém pořadí, stejně jako podle data vydání.

Podle data vydání

Pokud se rozhodnete sledovat jednotlivé díly podle toho, jak vycházely, o nic nepřijdete a zařadíte se mezi fanoušky, kteří na těchto filmech odrostli.

 1. Harry Potter a Kámen mudrců (2001)
 2. Harry Potter a Tajemná komnata (2002)
 3. Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)
 4. Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)
 5. Harry Potter a Fénixův řád (2007)
 6. Harry Potter a princ dvojí krve (2009)
 7. Harry Potter a Relikvie smrti – část 1 (2010)
 8. Harry Potter a Relikvie smrti – část 2 (2011)
 9. Fantastická zvířata a kde je najít (2016)
 10. Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (2018)

Podle chronologického pořadí

Jestliže dáváte přednost plynulosti příběhu, bylo by lepší začít filmovou sérií Fantastická zvířata, bohužel ještě není dotočeno a z pěti plánovaných dílů se zatím můžeme těšit pouze ze dvou. Ale ačkoliv nyní neznáme ani půl příběhu i tak se jedná o zajímavý vývoj.

 1. Fantastická zvířata a kde je najít (2016)
 2. Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (2018)
 3. Harry Potter a Kámen mudrců (2001)
 4. Harry Potter a Tajemná komnata (2002)
 5. Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)
 6. Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)
 7. Harry Potter a Fénixův řád (2007)
 8. Harry Potter a princ dvojí krve (2009)
 9. Harry Potter a Relikvie smrti – část 1 (2010)
 10. Harry Potter a Relikvie smrti – část 2 (2011)

Harry Potter a Kámen mudrců

Originální název: Harry Potter and the Philosopher's Stone
Hodnocení: 7,6 IMDb
Rok vydání: 2001
Délka: 152 minut
Režie: Chris Columbus
Scénář: Steve Kloves

Hrají: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Robbie Coltrane, Tom Felton, Richard Harris, Ian Hart, John Hurt, Alan Rickman, Maggie Smith a další

Vítejte v prvním roce studia na Bradavické škole čar a kouzel. Poznejte kouzelnický svět Harryho Pottera a nechte se unášet jeho poutavým příběhem v tomto skvělém filmovém zpracování.

Trailer k filmu Harry Potter a Kámen mudrců

Harry Potter a Tajemná komnata

Originální název: Harry Potter and the Chamber of Secrets
Hodnocení: 7,4 IMDb
Rok vydání: 2002
Délka: 161 minut
Režie: Chris Columbus
Scénář: Steve Kloves

Hrají: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Toby Jones, James Phelps, Oliver Phelps, Julie Walters, Bonnie Wright, Mark Williams, Jason Isaacs, Tom Felton, Robbie Coltrane, Richard Harris, Alan Rickman, Maggie Smith a další

Přes veškerou snahu skřítka Dobbyho a jeho varování se Harry po prázdninách vrací do druhého ročníku. Netrvá to dlouho a na škole se začínají dít podivné věci. Tento rok bude ve škole opravdu nebezpečno.

Trailer k filmu Harry Potter a Tajemná komnata

Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Originální název: Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Hodnocení: 7,9 IMDb
Rok vydání: 2004
Délka: 142 minut
Režie: Alfonso Cuarón
Scénář: Steve Kloves

Hrají: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Gary Oldman, Robert Hardy , James Phelps, Oliver Phelps, Julie Walters, Bonnie Wright, Mark Williams, David Bradley , Michael Gambon , Alan Rickman, Maggie Smith a další

Z kouzelnického vězení Azkabanu utekl zlý čaroděj Sirius Black a Harry zjišťuje, že si jde pro něj. Jaké tajemství skrývá minulost a komu může Harry skutečně věřit?

Trailer k filmu Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Harry Potter a Ohnivý pohár

Originální název: Harry Potter and the Goblet of Fire
Hodnocení: 7,7 IMDb
Rok vydání: 2005
Délka: 157 minut
Režie: Mike Newell
Scénář: Steve Kloves

Hrají: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Mark Williams, James Phelps, Oliver Phelps, Bonnie Wright, Robert Pattinson, Stanislav Yanevski, Robert Hardy, Katie Leung, Matthew Lewis, Robbie Coltrane, Michael Gambon, David Bradley, Alan Rickman, Brendan Gleeson a další

V Bradavicích se bude konat velký Turnaj tří kouzelnických škol, do kterého je záhadným způsobem vybrán i Harry. Kdo vyhraje a jaké jsou Voldemortovy plány?

Trailer k filmu Harry Potter a Ohnivý pohár

Harry Potter a Fénixův řád

Originální název: Harry Potter and the Order of the Phoenix
Hodnocení: 7,5 IMDb
Rok vydání: 2007
Délka: 138 minut
Režie: David Yates
Scénář: Michael Goldenberg

Hrají: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Mark Williams, James Phelps, Oliver Phelps, Bonnie Wright, Robert Hardy, Matthew Lewis, Robbie Coltrane, Michael Gambon, David Bradley, Alan Rickman, Ralph Fiennes, Brendan Gleeson, Natalia Tena a další

Je těžké být hrdinou, zvlášť když si o vás všichni myslí, že jste blázen. Harryho setkání s Voldemortem nikdo nevěří. Nepomáhá ani propaganda ministra kouzel Popletala, který razantně tvrdí, že se Voldemort nevrátil a dokonce do Bradavic dosadí profesorku Umbridgeovou.

Trailer k filmu Harry Potter a Fénixův řád

Harry Potter a princ dvojí krve

Originální název: Harry Potter and the Half-Blood Prince
Rok vydání: 2009
Délka: 153 minut
Hodnocení: 7,6 IMDb
Režie: David Yates
Scénář: Steve Kloves

Hrají: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Alan Rickman, Tom Felton, Jim Broadbent, Helena Bonham Carter, Michael Gambon, Bonnie Wright, James Phelps, Oliver Phelps, Evanna Lynch, Robbie Coltrane, Maggie Smith, Natalia Tena a další

Válka je na spadnutí a všichni se snaží připravit, jak nejlépe to jde. Zlo číhá na každém kroku a záhadná kniha prince dvojí krve vyvolává mnoho otázek.

Trailer k filmu Harry Potter a princ dvojí krve

Harry Potter a Relikvie smrti – část 1

Originální název: Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
Hodnocení: 7,7 IMDb
Rok vydání: 2010
Délka: 146 minut
Režie: David Yates
Scénář: Steve Kloves

Hrají: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Alan Rickman, Tom Felton, Bill Nighy ,Ralph Fiennes, Helena Bonham Carter, Bonnie Wright, James Phelps, Oliver Phelps, Evanna Lynch, Robbie Coltrane, Maggie Smith, Natalia Tena, Helen McCrory, Jason Isaacs a další

Válka začala a nikdo není v bezpečí. Smrtijedi jsou všude a Harry, Ron a Hermiona se vydávají na nelehký úkol nalezení viteálů do kterých Voldemort ukryl svou duši.

Trailer k filmu Harry Potter a Relikvie smrti – část 1

Harry Potter a Relikvie smrti – část 2

Originální název: Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
Hodnocení: 8,1 IMDb
Rok vydání: 2011
Délka: 130 minut
Režie: David Yates
Scénář: Steve Kloves

Hrají: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Alan Rickman, Tom Felton, Bill Nighy , Ralph Fiennes, Helena Bonham Carter, Bonnie Wright, James Phelps, Oliver Phelps, Evanna Lynch, Robbie Coltrane, Maggie Smith, Natalia Tena, Helen McCrory, Jason Isaacs a další

Harry bude muset čelit samotnému Voldemortovi a možná přinést největší oběť. Rozhodující bitva je tady a kde jinde než v Bradavicích. Naši hrdinové se vrací a společně budou muset čelit smrti.

Trailer k filmu Harry Potter a Relikvie smrti – část 2

Fantastická zvířata a kde je najít

Originální název: Fantastic Beasts and Where to Find Them
Hodnocení: 7,3 IMDb
Rok vydání: 2016
Délka: 132 minut
Režie: David Yates
Scénář: J. K. Rowlingová

Hrají: Eddie Redmayne, Colin Farrell, Johnny Depp, Katherine Waterston,Alison Sudol,  Samantha Morton, Dan Fogler, Ezra Miller, Faith Wood-Blagrove a další

Poznejte New York 20tých let minulého století. Kouzelnický svět se snaží zůstat ve stínech, ze strachu z odhalení protikouzelnickou skupinou a celým mudlovským světem. Do této nestabilní situace přijíždí mladý kouzelník Mlok Scamander se svým kufříkem plným kouzelných tvorů. Co se stane, když mu omylem některé z nich utečou a začnou tropit neplechu po celém New Yorku?

Trailer k filmu Fantastická zvířata a kde je najít

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny

Originální název: Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
Hodnocení: 6,6 IMDb
Rok vydání: 2018
Délka: 134 minut
Režie: David Yates
Scénář: J. K. Rowlingová

Hrají: Eddie Redmayne, Johnny Depp, Katherine Waterston, Jude Law, Alison Sudol,  Carmen Ejogo, Zoë Kravitz, Dan Fogler, Ezra Miller, Wolf Roth, Callum Turner a další

Grindelwald pokračuje ve svých plánech na ovládnutí celého nekouzelnického světa čistokrevnými kouzelníky. Tomu Albus Brumbál nemůže jen tak přihlížet, ale bohužel má nyní svázané ruce. Proto kontaktuje svého bývalého žáka Mloka Scamandera a požádá ho o pomoc.

Trailer k filmu Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny

Ať už dáte přednost filmům nebo knihám, ve kterých se toho dočtete mnohem více, určitě nebude litovat stráveného času a stejně jako já se do tohoto magického světa budete rádi a opakovaně vracet. Protože kdo by někdy nechtěl umět alespoň maličko čarovat?

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 56

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak zrušit účty na sociálních sítích
Jak zrušit účty na sociálních sítích

Většina lidí vlastní alespoň jeden účet na sociálních sítích, ať už je to Facebook, Instagram nebo Twitter. Během času se >>>

V jakém pořadí sledovat Star Wars filmy
Star Wars postavy

Fanoušci Star Wars (neboli Hvězdných válek) po celém světě se nemohli dočkat. A je to tady. Na začátku roku 2020 >>>

2 Comments

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *