V jakém pořadí sledovat Star Wars filmy

Star Wars postavy

4.7
(108)

Fanoušci Star Wars (neboli Hvězdných válek) po celém světě se nemohli dočkat. A je to tady. Na začátku roku 2020 do kin dorazil nový díl hvězdné série Star Wars: Vzestup Skywalkera. Jedná se o další díl této epické série a také závěr Ságy Skywalkerů.

Sága Star Wars je s námi od roku 1977, kdy jsme se poprvé seznámili s Lukem Skywalkerem, Princeznou Leiou, Yodou a se spoustou dalších ikonických postav. Fanoušky Star Wars najdete napříč všemi generacemi a stále přibývají. Pokud jste jedním z nich a příběhy z dílny George Lucase vám nejsou cizí, tak jistě víte, o čem je řeč. A pokud jste zatím žádný z dílů neviděli, tak vřele doporučuji nějaký shlédnout. Nejlépe celou ságu.

Ale kde začít? Celá hlavní sága se skládá z devíti filmů, které můžeme pro přehlednost rozdělit do tří trilogií:

Původní trilogie

Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje (1977)
Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder (1980)
Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho (1983)

Prequelová trilogie

Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba (1999)
Star Wars: Epizoda II – Klony útočí (2002)
Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů (2005)

Sequelová trilogie

Star Wars: Epizoda VII – Síla se probouzí (2015)
Star Wars: Epizoda VIII – Poslední z Jediů (2017)
Star Wars: Epizoda IX – Vzestup Skywalkera (2019)

V jakém pořadí tedy sledovat díly Star Wars? Můžete je sledovat podle data vydání nebo dle číslování epizod. Pokud se, jako většina skalních fanoušků, rozhodnete sledovat jednotlivé díly podle data vydání, skočíte přímo doprostřed děje. Tak jak to zamýšlel George Lucas. Později se můžete nechat překvapit a ohromit, když se zpětně rozmotají nitky příběhu. Pokud dáváte přednost spíše plynulosti děje, pak sledujte sérii podle čísel epizod.

Sledování podle číslování epizod

 1. Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba (1999)
 2. Star Wars: Epizoda II – Klony útočí (2002)
 3. Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů (2005)
 4. Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje (1977)
 5. Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder (1980)
 6. Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho (1983)
 7. Star Wars: Epizoda VII – Síla se probouzí (2015)
 8. Star Wars: Epizoda VIII – Poslední z Jediů (2017)
 9. Star Wars: Epizoda IX – Vzestup Skywalkera (2019)

Sledování podle data vydání

 1. Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje (1977)
 2. Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder (1980)
 3. Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho (1983)
 4. Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba (1999)
 5. Star Wars: Epizoda II – Klony útočí (2002)
 6. Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů (2005)
 7. Star Wars: Epizoda VII – Síla se probouzí (2015)
 8. Star Wars: Epizoda VIII – Poslední z Jediů (2017)
 9. Star Wars: Epizoda IX – Vzestup Skywalkera (2019)

Star Wars těmito filmy nekončí! Doplňují je další filmy a seriály. Ty však pro pochopení hlavní dějové linky nejsou důležité a celou ságu pochopíte i bez nich. Avšak pokud vás Star Wars pohltí, jistě si rádi rozšíříte obzory a podíváte se na další příběhy našich hrdinů.

Doplňující filmy

 • Star Wars: Klonové Války (2008)
 • Rogue One: Star Wars Story (2016)
 • Solo: Star Wars Story (2018)

A aby toho nebylo málo, můžete shlédnout taky některý ze seriálů:

 • Star Wars Klonové války (2008 – 2014)
 • Star Wars Povstalci (2014-2018)
 • Mandalorian (2019)

Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba

Originální název: Star Wars: Episode I – The Phantom Menace
Hodnocení: IMDb 6,5/10
Rok vydání: 1999
Délka: 136 minut
Režie: George Lucas
Scénář: George Lucas

Hrají: Liam Neeson, Ewan McGregor, Natalie Portman, Jake Lloyd, Pernilla August, Samuel L. Jackson, Ian McDiarmid, Oliver Ford Davies, Hugh Quarshie, Anthony Daniels, Ahmed Best, Frank Oz, Terence Stamp, Ray Park, Keira Knightley, a další.

Galaktickou republikou zmítají nepokoje. Vznikly spory ohledně zdanění obchodních cest k odlehlým hvězdným soustavám. Chamtivá Obchodní federace doufá, že záležitost vyřeší její armáda bojových droidů, která zahájí úplnou blokádu malé planety Naboo. Zatímco Republikový kongres vede o těchto dramatických událostech zdlouhavé rozhovory, Nejvyšší kancelář tajně vyšle dva rytíře Jedi, ochránce míru a spravedlnosti v galaxii, aby konflikt zažehnali…

Trailer k Star Wars Episoda I: Skrytá hrozba

Star Wars: Epizoda II – Klony útočí

Originální název: Star Wars: Episode II – Attack of the Clones
Hodnocení: IMDb 6,6/10
Rok vydání: 2009
Délka: 142 minut
Režie: George Lucas
Scénář: George Lucas

Hrají: Ewan McGregor, Hayden Christensen, Natalie Portman, Christopher Lee, Samuel L. Jackson, Frank Oz, Ian McDiarmid, Jimmy Smits, a další.

Film se odehrává deset let od bitvy na Naboo. Galaxii hrozí vypuknutí občanské války. Pod vedením Hraběte Dooku tisíce systémů hrozí opustit Republiku. Po pokusu o atentát na senátorku Padmé Amidalu jsou povoláni na její ochranu a prošetření celé situace Anakin Skywalker a Obi-Wan Kenobi. Brzy zjišťují, že je vše mnohem složitější, než se zdálo. Odhalují plány separatistů a novou hrozbu pro celou galaxii – Klonovou válku.

Trailer k Star Wars: Epizoda II – Klony útočí

Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů

Originální název: Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith
Hodnocení: IMDb 7,5/10
Rok vydání: 2005
Délka: 140 minut
Režie: George Lucas
Scénář: George Lucas

Hrají: Ewan McGregor, Hayden Christensen, Natalie Portman, Christopher Lee, Samuel L. Jackson, Frank Oz, Ian McDiarmid, Jimmy Smits, Anthony Daniels, Keisha Castle-Hughes a další.

Klonová válka pokračuje a rozpory mezi kancléřem Palpatinem a Radou Jedi se prohlubují. Rytíři Jedi vedou armádu klonů do války proti Konfederaci nezávislých systémů. Mladý rytíř Jedi Anakin Skywalker se musí rozhodnout, na čí straně bude stát. Podlehne slibům moci a pokušení Temné strany, vstoupí do služeb zlého Darth Sidiouse? Sithští lordové se chtějí společně pomstít a prvním krokem jejich plánu je likvidace všech Jedi. Blíží se zrození Darth Vadera…

Trailer k Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů

Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje

Originální název: Star Wars: Episode IV – A New Hope, původně pouze Star Wars
Hodnocení: IMDb 8,6/10
Rok vydání: 1977
Délka: 121 minut
Režie: George Lucas
Scénář: George Lucas

Hrají: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, Peter Cushing, Alec Guinness, Kenny Baker, Peter Mayhew, David Prowse a další.

Tímto dílem započala epická sága, která se navždy zapsala do historie filmu a odstartovala fenomén, který má na celém světě miliony fanoušků. Odehrává se přibližně devatenáct let od vytvoření Galaktického Impéria. Impérium chce upevnit svou moc v galaxii pomocí Hvězdy smrti, která má sílu ničit celé planety. Princezna Leia Organa, vůdkyně Rebelů, obdrží plány Hvězdy smrti a snaží se odhalit její slabinu. Avšak je zajata. Mezitím, ve vzdáleném koutu vesmíru na planetě Tatooine, se farmář Luke Skywalker setkává s Obi-Wanem Kenobim a jeho dobrodružství začíná.

Trailer k Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje

Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder

Originální název: Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back
Hodnocení: IMDb 8,7/10
Rok vydání: 1980
Délka: 124 minut
Režie: Irvin Kershner
Scénář: Leigh Brackett, Lawrence Kasdan

Hrají: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, Billy Dee Williams, Anthony Daniels, Alec Guinness, Kenny Baker, Peter Mayhew, David Prowse, Frank Oz, Jeremy Bulloch a další.

Děj se odehrává tři roky po událostech Epizody IV – Nová naděje. Hvězda smrti byla zničena, ale boj mezi Impériem a Rebely zuří dál. Rebelové byli nuceni opustit svou základnu na Yavin 4 a Darth Vader prohledává celou galaxii ve snaze najít Luka Skywalkera. Ten se pod vedením Mistra Yody snaží stát skutečným Jedi. Při nebezpečné konfrontaci s Darth Vaderem zjišťuje Luke děsivou skutečnost a je nucen čelit svému osudu.

Trailer k Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder

Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho

Originální název: Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi
Hodnocení: IMDb 8,3/10
Rok vydání: 1983
Délka: 131 minut
Režie: Richard Marquand
Scénář: George Lucas, Lawrence Kasdan

Hrají: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, Billy Dee Williams, Anthony Daniels, Alec Guinness, Kenny Baker, Peter Mayhew, David Prowse, Frank Oz, Ian McDiarmid a další.

Luke Skywalker se vrátil na svou rodnou planetu Tatooine ve snaze zachránit svého přítele Hana Solo ze spárů zlého gangstera Jabba Hutt. Galaktické Impérium začalo tajně stavět novou obrněnou bojovou vesmírnou stanici, která je ještě silnější než obávaná Hvězda smrti. Po dokončení by tato zbraň přinesla jistou zkázu malé skupině rebelů, bojujících za znovuobnovení svobody v Galaxii. Blíží se finální střet mezi Lukem Skywalkerem a Darth Vaderem, kdo vyhraje…

Trailer k Star Wars: Epizoda V – Epizoda VI – Návrat Jediho

Star Wars: Epizoda VII – Síla se probouzí

Originální název: Star Wars: Episode VII – The Force Awakens
Hodnocení: IMDb 7,9/10
Rok vydání: 2015
Délka: 138 minut
Režie: J.J. Abrams
Scénář: Lawrence Kasdan, Lawrence Kasdan, Michael Arndt

Hrají: Harrison Ford, Mark Hamill, Carrie Fisher, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac, Anthony Daniels, Peter Mayhew a další.

První film z poslední trilogie se objevil na plátnech kin v roce 2015 a byl režírován J.J. Abramsem. V tomto filmu můžete vidět staré známé herce jako je Harrison Ford, Mark Hamill, Carrie Fisher a další, kteří neodmyslitelně patří k první trilogii.

Film se odehrává o celých třicet let později než Epizoda VI: Návrat Jedi. Z popela Impéria vznikl První řád. Organizace vedená Vrchním vůdcem Snokem. Jeho pravou rukou je temný rytíř Kylo Ren. Proti nim stojí Odboj vedený Generálkou Leiou Organou. Obě skupiny se snaží nalézt dlouho pohřešovaného Luka Skywalkera. Setkáme se s novými postavami, které budou pro tuto sérii klíčové. Mez takové patří Rey, dívka bez minulosti a žijící na Jakku, bývalý stormtrooper Finn, Poe Dameron nejlepší pilot Odboje či droid BB-8. Ti se společně s Hanem Solo a Chewbaccou snaží nalézt Luka Skywalkera a pokud možno také zničit novou superzbraň Prvního řádu, která se zaměřila na zkázu Nové Republiky a Odboje.

Trailer k Star Wars: Epizoda VII – Síla se probouzí

Star Wars: Episode VIII Poslední z Jediů

Originální název: Star Wars: Episode VIII – The Last Jedi
Hodnocení: IMDb 7,1/10
Rok vydání: 2017
Délka: 152 minut
Režie: Rian Johnson
Scénář: Rian Johnson

Hrají: Mark Hamill, Carrie Fisher, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac, Anthony Daniels, Peter Mayhew a další.

Tímto filmem se loučíme s Carrie Fisherovou, která ztvárnila princeznu Leiu Origanu a provázela nás většinu série. Zemřela v prosinci 2016 a toto byl její poslední film, ačkoliv v Epizodě IX se ještě naposledy objeví díky archivním záznamům.

Příběh pokračuje… válka mezi Prvním Řádem a Odbojem neutuchá. Rey nalezla Luka Skywalkera a my se vracíme do světa Star Wars. Odboj byl odhalen a První Řád míří k jejich základně.

Trailer k Star Wars: Episode VIII Poslední z Jediů

Star Wars: Vzestup Skywalkera

Originální název: Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker
Hodnocení: IMDb 6,9/10
Rok vydání: 2019
Délka: 142 minut
Režie: J.J. Abrams
Scénář: Chris Terrio, J.J. Abrams

Hrají: Mark Hamill, Carrie Fisher, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac, Anthony Daniels, Naomi Ackie, Lupita Nyong'o, Richard E. Grant, Ian McDiarmid a další.

Tento, v pořadí již devátý film, uzavírá celou hlavní ságu Star Wars. Ale nebojte se, další filmy budou jistě následovat. Pravděpodobně právě v tomto filmu se zrodí nové legendy, jejíž příběhy budeme v budoucnu sledovat v dalších filmech.

První řád opět utočí na Odboj. Objevuje se nová hrozba a filmová trojka: Rey, Finn a Poe musí, spolu s ostatními, rychle odhalit skrytou základu Prvního řádu. Jde o čas, jakmile flotila odstartuje, už je nikdo nezastaví.

Trailer k Star Wars: Vzestup Skywalkera

Solo: Star Wars Story

Originální název: Solo: A Star Wars Story
Hodnocení: IMDb 6,9/10
Rok vydání: 2018
Délka: 135 minut
Režie: Ron Howard
Scénář: Lawrence Kasdan, Jon Kasdan

Hrají: Alden Ehrenreich, Woody Harrelson, Emilia Clarke, Joonas Suotamo, Donald Glover a další.

Film vypráví příběh Hana Sola, se kterým jsme se poprvé setkali ve Star Wars:  Epizoda IV – Nová naděje. Tam jsme ho potkali jako pašeráka a kapitána lodi Millennium Falcon, který cestuje se svým věrným společníkem Wookieem Chewbaccou.

Tento film odhaluje tajemství života mladého Hana Sola.  Film se odehrává přibližně deset let před Epizodou IV. Poznáme klíčové momenty jeho života, seznámení s Chewbaccou, prožijeme jejich první společná dobrodružství, zjistíme, jak přišli k lodi Millennium Falcon a mnoho dalšího.

Trailer k Solo: Star Wars Story

Rogue One: Star Wars Story

Originální název: Rogue One
Hodnocení: IMDb 7,8/10
Rok vydání: 2016
Délka: 133 minut
Režie: Gareth Edwards
Scénář: Chris Weitz, Tony Gilroy

Hrají: Felicity Jones, Diego Luna, Alan Tudyk, Donnie Yen a další.

Děj se odehrává mezi událostmi z Epizody III (2005) a Epizodou IV (1977). Zaměřuje se na vznik Rebelské aliance a jejich snahu o získání plánů k obávané Hvězdě smrti.

Trailer k Rogue One: Star Wars Story

Star Wars: Klonové války

Originální název: Star Wars: The Clone Wars
Hodnocení: IMDb 8,1/10
Rok vydání: 2008
Režie: George Lucas

Animovaný film z prostředí Star Wars. Je zasazen do období mezi Epizodou II a Epizodou III.

Obi-Wan Kenobi a Anakin Skylwalker bojují v Klonových válkách proti armádě droidů. Na příkaz mistra Yody dostali na starost mladou padavanku Ahsoka Tano, která u nich má dokončit svůj výcvik.

Na tento film navazuje celý animovaný seriál pod stejným názvem Star Wars: The Klonové války.

Trailer k Star Wars: Klonové války

Star Wars Povstalci

Originální název: Star Wars Rebels
Hodnocení: IMDb 8,0/10
Rok vydání: 2014 – 2018
Režie: Jon Favreau

Další animovaný seriál z prostředí Star Wars. Děj se odehrává mezi Epizodami VI a VII. Poslední rytíři Jedi jsou na útěku a Impérium sílí. Hlavní postavou je dospívající chlapec, který se připojí k malé skupině Rebelů a nebojí se žádné mise proti Galaktickému Impériu.

Trailer k Star Wars Povstalci

Mandalorian

Originální název: The Mandalorian
Hodnocení: IMDb 8,9/10
Rok vydání: 2019
Režie: Jon Favreau

Hraný seriál sledující dobrodružství lovce odměn, tajemného Mandaloriana. Seriál se odehrává několik let po Epizodě VI, tedy po pádu Impéria a před vznikem Prvního řádu. Je vysílán exkluzivně na nové streamovací službě Disney+.

Trailer k Mandalorian

Ať už se rozhodnete sledovat jen některé filmy nebo si naplánujete celý Star Wars filmový maraton, věříme, že vás to bude bavit a rozšíříte už tak početnou fanouškovskou základnu. Připravte si popcorn a pohodlně se usaďte, čeká vás spousta hodin napětí, akce a zábavy.

Klidně nám do komentářů napište, v jakém pořadí jste sledovali tuto nezapomenutelnou scifi podívanou vy.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 108

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak zrušit účty na sociálních sítích
Jak zrušit účty na sociálních sítích

Většina lidí vlastní alespoň jeden účet na sociálních sítích, ať už je to Facebook, Instagram nebo Twitter. Během času se >>>

V jakém pořadí sledovat filmy od Marvelu
marvel universum

Dnes se stěží najde ještě někdo, kdo by neviděl některý z filmů z produkce Marvel Studios. Nebo o něm přinejmenším alespoň neslyšel. >>>

9 Comments
 • Koukám, že na netu se dá už fakt najít, kde jaká ptákovina – i to jak se mám vlastně dívat na filmy… To mi hlava fakt nebere

 • Někteří lidé než jdou do kina na nový díl Star Wars v aktuálním případě se jedná o nádherný díl Star Wars: Vzestup Skywalkera, tak si doma udělají filmový maratón a snaží se dostat do děje, případně fanoušci si chtějí zopakovat ty nejlepší díly či scény, které toto universum nabízí. A některým se proto hodí shrnutí jednotlivých dílů či případně v jakém pořadí by měli tyto díly sledovat.

 • Jsem rád za tyto informace ale dokud to tocil Lucas mělo to smysl a řad poslední filmy natočené po epizodě 6 jsou urazkou tohoto fenoménu kdo sleduje tuto ságu od začátku jako ja a přečetl knihy co byly vydávany ví o čem je řeč jenom v České republice jich bylo vydáno na 60 v českém jazyce a společnost Disney která koupila práva vše zrušila a začala točit tento odpad proto případným kritikům tohoto textu doporucuji si přečíst alespoň nejakou knihu z doby kdy byly vydávany minimálně bych doporucil trilogii od Timothyho Zahna který na 6 díl přímo navázal konkrétní kinhy se jmenuji Dedic imperi, temna síla na vzestupu, posledni povel, pro člověka který tp začal sledovat teď to může dávat smysl pro skalního který to zná od začátku to je naprostá kravina jen pro info tyto 3 knihy byly vydany těsně po tom co byly natoceny puvodni 3 díly a to nová naděje, impérium vraci úder a návrat jediho navazuji primo na to co ae dělo potom

 • Tento post neni vubec zbytecny! Syn se na to chce podivat a ja jako nefanda vubec netusila co je prvni dil neboli cim zacit, aby nekoukal na zbytecnisti. Normalne bych to dala podle datumu vydani ale vidim ze pan autor tvurce v tom udelal pekny zmatek. Dekuji clanek je prinosny pro matky s detma:-)))))

 • Celé zle. Ak chcete pozerať komplet StarWars a vyznať sa v tom, tak jedine v tomto poradí.

  Star Wars: Epizóda I – Skrytá hrozba (1999) (zasadené 32 rokov pred Novou nádejou)
  Star Wars: Epizóda II – Klonovaní útočia (2002) (zasadené 22 rokov pred Novou nádejou)
  Star Wars: Epizóda III – Pomsta Sithov (2005) (zasadené 19 rokov pred Novou nádejou)
  Solo: A Star Wars Story (2018) (zasadené asi dekádu pred Novou nádejou)
  Rogue One: A Star Wars Story (2016) (končí momenty pred Novou nádejou)
  Hviezdne vojny: Epizóda IV – Nová nádej (1977)
  Hviezdne vojny: Epizóda V – Impérium vracia úder (1980) (zasadené 3 roky po Novej nádeji)
  Hviezdne vojny: Epizóda VI – Návrat Jediho (1983) (zasadené 4 roky po Novej nádeji)
  Star Wars: Sila sa prebúdza (2015) (zasadené 34 rokov po Novej nádeji)
  Star Wars: Poslední Jediovia (2017) (zasadené 34 rokov po Novej nádeji)
  Star Wars: Vzostup Skywalkera (2019) (zasadené 35 rokov po Novej nádeji)

 • Co přesně bylo účelem tohoto článku? S jistotou mohu říci, že i po jeho přečtení nevím, v jakém pořadí vše sledovat. Dobrá práce…

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *