Jak vybrat LEGO

Jak vybrat LEGO stavebnici

3.6
(14)

Kdo by nemiloval populární stavebnici LEGO®. Ať už z herních nebo nostalgických důvodů. Vybrat si nějaký set pro vlastní potěšení nám většinou nedělá žádný problém, ale vybrat LEGO pro někoho dalšího je oříšek i pro dlouholeté zapálené fanoušky.

Na co se tedy při výběru dívat? Jak se vyznat v různých řadách? Poradíme vám, jak při výběru LEGO setu nesáhnout vedle a vykouzlit radostný úsměv na tváři komukoliv, kdo má to štěstí, že pro něj řešíte právě tuto otázku.

Podle věku

První logické rozdělení není žádným velkým překvapením. Každý LEGO set má na krabici uvedený nejnižší věk stavitele, pro kterého je určen. Začneme u nejmladších.

Pro nejmenší

LEGO sety mívají velmi drobné dílky, které může malé dítě vdechnout či spolknout. Z těchto důvodů vytvořilo LEGO řadu pro nejmenší s názvem DUPLO®, které má větší kostky.

Právě řada DUPLO je považována za startovní, protože sety z této řady začínají už na věku pouhých 18 měsíců. DUPLO kostky nejsou kompatibilní s ostatními řadami určenými starším.

Pro mladší děti

Mladším dětem jsou určené zejména řady jako LEGO Classic, které často obsahují řadu základních kostek, nebo třeba řada LEGO Education. Ta byla původně navržena pro učitele, aby skrze tyto sety rozvíjeli jemnou dětskou motoriku a představivost.

Mezi další vhodné volby patří řada LEGO Creator 3in1. Jak už název napovídá, tyto sety mají v sobě návody hned na tři různé stavby, které lze sestavit z kostek v balení. Pomáhají rozvíjet představivost tím, že dětem ukážou různé možnosti.

Dostáváme se k jedné z nejpopulárnější sad, které LEGO vyrábí a tou je LEGO City. Najdete tu budovy, obchody, školy, vlaky, auta, nebo třeba velmi oblíbené policejní či hasičské stanice.

Pokud už propracované město dotyčný má, skvěle se do něj budou hodit realistická licencovaná auta z řady Speed Champions.

Pro starší děti

LEGO City i Speed Champions rozhodně potěší i starší děti, jen se nám u nich rozšiřují možnosti o dvě náročnější řady.

První z nich je samozřejmě populární Technic. Její modely jsou o poznání větší. Tím už sice není řada kompatibilní s velikostí oblíbených LEGO minifigurek, ale stavby s této řady jsou mnohem víc mechanicky propracované. Najdete tu auta s funkčním zatáčením s pohybujícími se válci motoru a funčkní převodovkou, letadla se zasouvacím podvozkem a podobně. Ideální pro zejména klučičí milovníky strojů.

Děti by se neměly podceňovat, zejména pokud jde o jejich schopnosti v oblasti představivosti a technologie. I když jsou mladí, mohou mít zájem o elektrické součástky s motorem a osvětlením, které jsou dneska běžnou součástí LEGO stavebnic určených nejen pro kluky již od 10 let věku. Díky těmto stavebnicím se mohou děti naučit ovládat senzor barev, 6osé gyroskopy, připojovat LEGO stavby přes Bluetooth a mnoho dalšího, co je určitě bude bavit a motivovat k dalšímu objevování. Proto je důležité podporovat zájem dětí o technologie, aby se mohly rozvíjet.

Ještě složitější řadou je pak MINDSTORMS®. Jejím základem je programovací modul umožňující sestavit plně funkční roboty a naprogramovat jejich chování. K jejich ovládání pak mohou využívat mobilní aplikaci.

Pro dospělé

LEGO fanoušci nejsou výjimkou ani u dospělých. Často se stává, že si v dospělosti plníme své dětské sny. Pro takové případy jsou tu sady Creator Expert se svými velmi precizními modely, které jsou zaměřené pro dospělé a plné detailů. Nově je sice najdete v řadě LEGO Icons, nicméně jde o totéž jen s jiným názvem. Ohromí vás honosné budovy, modely známých památek nebo bytové doplňky.

Chata "Áčko" z řady LEGO Ideas
Chata „Áčko“ z řady LEGO Ideas

Zcela specifická je pak řada LEGO Ideas. V té vychází modely vytvořené samotnými fanoušky, které získaly podporu více než 10 000 dalších fanoušků a uznání LEGO týmu. Po tomto dvojitém výběru se spojí původní designér s LEGO designéry a ve spolupráci připraví finální model, který se nakonec dostane do regálů. Většina autorů jsou dospělí, kteří staví bez omezí to, co se jim samotným líbí. Není proto špatný nápad vybírat dospělým nadšencům právě v této řade.

Podle zájmů

Chlapci a dívky mívají jiné zájmy. Už jsme zmínili LEGO Technic určený zejména starším chlapcům a i když podle pohlaví LEGO své sety nedělí, zjevné zaměření na dívčí publikum má řada LEGO Friends s mini panenkami místo minifigurek a LEGO DOTS se svými pastelovými barvami. Částečně také řada Disney, kde najdete populární figurky z pohádek.

Pokud vybíráte LEGO někomu, kdo je fanouškem nějakého známého filmu, seriálu nebo hry, máte napůl vyhráno. Existuje vysoká šance, že LEGO vydalo licencovaný set pro fanoušky. Kromě klasických brandů má LEGO licence i na světy DC Universe a Marvel. Na své si tak přijdou fandové Harryho Pottera, Star Wars, Mimoňů, Batmana, Supermana, Spider-mana, Wonder Woman, Iron Mana, Thora, Jurského parku, Pána prstenů, Avatara a fanoušci her jako Super Mario nebo Minecraft.

Podle recenzí

Možná vás napadlo, že vám někdo poradí u konkrétního setu. Recenze LEGO setů na klasických srovnávačích však bývají často velmi stručné a ploché ve smyslu co se komu líbí. Neplatí to ale všude.

Dobrým začátkem jsou diskuzní fóra, kde fanoušci probírají každou novinku. Začínají se také objevovat oborově zaměřené blogy. Například blog 18kostek začal publikovat velmi podrobné LEGO recenze zaměřené na dospělé fanoušky. Mimo detailní články láká také na hodnotný newsletter.

Těšit se můžeš nejen na klasické LEGO novinky, ale také na úniky informací, co LEGO chystá, hlídání zajímavých slev a občas nějaký ten návod, který vyrobím pouze pro odběratele!

Michal Majgot – autor webu 18kostek.cz

Nově také existuje přehled všech důležitých odkazů na blogy, fóra a ostatní weby, které se věnují LEGO tématice. Najdete na něm také přehled prodejců, kdybyste při tom vybírání sami dostali chuť si nějaké to malé LEGO také pořídit.

Vybrat nejlepší LEGO ale stejně nakonec bude individuální záležitost. Probereme si další kritéria.

Podle využití

Věřím, že toho, komu vybíráte LEGO, trochu znáte. Umíte odhadnout, jestli si bude se setem hrát a přestavovat ho, nebo jiné sety nevlastní a tento bude zřejmě vystavený na poličce jako dekorace?

Na poličku

Pro někoho, kdo bere stavbu jako umění nebo dekoraci, jsou tu různé výstavní modely, ke kterým lze dokonce dokoupit neoficiální dekorační osvětlení. Podle možností a příležitosti vybírejte buď velké známé památky z řady LEGO Icons jako je Eiffelova věž nebo Koloseum, „sochy“ jako je Thorovo kladivo, Funkční piano nebo Titanic, zmenšené ikony měst z řady Architecture, umění na zeď z řady LEGO Art, nebo nově modely různých květin na stůl. Pro menší rozpočet tu jsou na poličku dále postavy z řady BrickHeadz.

Na hraní

Naopak pro ty, kteří si rádi modely přestavují je nejvhodnější u dětí zmíněná řada Creator 3in1. Některé modely rozhodně neurazí ani dospělé. Například sada 31143 Ptačí budka, ze které můžete postavit také včelí úl nebo lavičku s veverkou a ježkem.

Na investici

Touha po LEGO setech může být hnána také investičními účely. Některé zejména starší sety jsou oblíbenou alternativní investicí se zajímavým výnosem. Pro investiční účely doporučujeme velké Star Wars sety z kolekce UCS series, oblíbenou řadu modulárních domů Creator Expert / Icons nebo (samozřejmě neotevřené) omezené vzácné série setů z druhé ruky od LEGO zaměstnanců, kteří je dostávají při různých výročních příležitostech.

LEGO 40452 GWP - Harry Potter
Na trhu můžete narazit na takzvané LEGO GWP. To jsou dárky k větším nákupům, které jsou samostatně neprodejné a proto si drží svou investiční cenu.

Plánujete se vrhnout do světa investic a líbí se vám LEGO? Tak si první pusťte video z Investičního Klubu o aktuálních tipech jak na to:

Ukázka vybraných investičních setů s původní a aktuální cenou:

Název setu série Rok vydání Původní cena Aktuální cena
Millennium Falcon (75192) Star Wars 2017 18 291 Kč 42 000 Kč
Eiffel Tower (10181) Architecture 2005 3 971 Kč 54 000 Kč
Cafe Corner (10182) Creator Expert 2007 2 768 Kč 39 000 Kč
Statue of Liberty (3450) Architecture 2000 6 068 Kč 76 000 Kč
Green Grocer (10185) Creator 2008 2 893 Kč 40 000 Kč

(tabulka s aktuální cenou je propočítaná k roku 2023)

Zde vidíte, že i investice do LEGA se může vyplatit. Samozřejmě narazit na takový klenot, jako jsou výše uvedené sety, se nepovede každý den, ale z dlouhodobého hlediska se investice do LEGA vyplatí.

Podle data vydání

I když by mi osobně vůbec nevadilo dostat set, který už mám, protože dva stejné sety dohromady dávají mnohem lepší možnosti stavění než jeden, většina darujících tohle nepreferuje. Pokud nemáte tušení, jaké sety dotyčný má a jaké ne, dobrým typem je dívat se po novinkách. Máte tak větší šanci koupit něco, co si fanoušek ještě nestihl koupit, nebo ten set dokonce ani nezná. Sekci novinky nabízí web každého dobrého prodejce včetně oficiálních stránek.

Podle konkrétních kostek

Řídili jste se všemi radami, ale stále se nemůžete rozhodnout mezi několika vytipovanými sety? Pak se podívejte důkladně na jejich kostky. Převažují základní kostky, nebo vidíte něco netradičního jako třeba funkční šuplíky? Základní kostky jsou méně hodnotné než ty speciální.

Dalším ukazatelem jsou minifigurky. Víc minifigurek zvedá hodnotu setu. Sami o sobě jsou sběratelským artiklem. Vítaná jsou také zvířátka. Například vydra je novinkou, kterou zatím najdeme pouze ve dvou setech a proto je o ní zájem, což samozřejmě také zvedá její finanční hodnotu.

Podle ceny

Nebudeme si nalhávat, že cena nerozhoduje. Bohužel je často jediným kritériem při výběru, což vede k darování neatraktivních setů, aniž bychom se zamysleli, proč jsou vlastně v akci. Důvodem totiž může být nezájem stavitelů o takovou řadu. Bez okolků si můžeme říct, že příkladem je řada Vidiyo. Vyberte tedy napřed podle kritérií výše a ve vytipovaných řadách se teprve podíváme na ceny.

Dle možností

LEGO sety se pohybují zhruba od stokoruny za sáček s minifigurkou až po obrovské sety pro dospělé za částky kolem dvaceti tisíc korun. Vybrat dle vlastních možností a adekvátní příležitosti tedy může každý. Osobně vlastním přes sto setů ze všech cenových úrovní a průměrná nákupní částka mi vychází někde pod 900 korun.

Výhodný nákup

Může se zdát, že je LEGO drahé, nebo že významně zdražuje. Když se ale podíváme podrobněji, není to tak černé.

Běžná cena za set vychází na nějaké 2 koruny na kostičku. Vezmete částku setu, vydělíte počtem kostiček a získáte tuhle průměrnou cenu. Podle ní můžete poznat výhodný nákup: 4 koruny na kostičku je předražený set, pokud v sobě nemá například elektrickou motorizaci a naopak 1,6 korun za kostičku je výhodný set za dobrou cenu.

Když se podíváme do historie, zjistíme, že cenovky 3,5 korun za kostičku například u policejní stanice byly běžné i v době, kdy byl průměrný plat 5 tisíc. Touto optikou se zdá, že je LEGO dnes naopak výhodnější, než kdy dříve.

U investičních setů to platí dvojnásob. Ty rostou tempem klidně i 10 % ročně. No řekněte sami, není to příjemný způsob utrácení?

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.6 / 5. Počet hlasujících 14

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak zrušit účty na sociálních sítích
Jak zrušit účty na sociálních sítích

Většina lidí vlastní alespoň jeden účet na sociálních sítích, ať už je to Facebook, Instagram nebo Twitter. Během času se >>>

V jakém pořadí sledovat Star Wars filmy
Star Wars postavy

Fanoušci Star Wars (neboli Hvězdných válek) po celém světě se nemohli dočkat. A je to tady. Na začátku roku 2020 >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *