Jak opravit jezírkovou fólii
Díra v jezírkové fólii musí být řádně opravena, aby nedocházelo k úniku vody z jezírka. Zároveň musí být oprava co nejvíce ekologická – aby neuškodila rostlinám ani zvířatům v jezírku. To se může zdát jako poměrně složitý úkol, avšak i na to již výrobci mysleli. A tak na trhu můžete sehnat nejrůznější sady a lepidla na opravu jezírkové fólie.
Obsah:
Oprava jezírkové fólie podle velikosti díry
Je samozřejmé, že oprava větší díry bude vyžadovat více úsilí a o něco jiný postup, než oprava malé dírky. Také je důležité, v jakém místě se díra u jezírkové fólie udělala – zda nahoře či až dole. Oprava díry daleko pod hladinou vody v jezírku je vždy náročnější, než oprava fólie, která je téměř nahoře. Níže uvádíme postup, podle velikosti díry.
Oprava malých děr
Malé díry do 1×1 cm můžete vyřešit zakoupením speciálních záplat. Existují i takové záplaty, které jsou v prodeji k lepení pod vodou. Můžete je sehnat na internetu, ale také v některých hobby centrech, jako je OBI, Baumax, Hornbach a další.
Oprava velkých děr
Větší díry do 10×10 cm je nutné spravovat tak, aby byly na suchu. To znamená, že zřejmě budete muset odpustit trochu vody z jezírka. V momentě, kdy je díra suchá, její okolí ještě očistěte, odmastěte, je-li potřeba. Nyní je potřeba použít záplatu z té samé fólie, kterou lepíte. Tvar záplaty můžete přizpůsobit tvaru díry. Přilepte kvalitním lepidlem – nejlépe na PVC.
Kdy na lepení jezírkové fólie?
Vždycky je dobré, když stav svého jezírka zkontrolujete ihned po zimě, nejlépe ještě předtím, než do něj napustíte vodu. Můžete hledat různá poškození nebo testovat podezřelá místa. Avšak pozor! V každém případě je potřeba počkat na období roku, kdy teploty neklesají pod nulu. Pak se lepicí materiály mohou chovat nevyzpytatelně – a zřejmě najdete i teplotní omezení na svém přípravku.
TIP: Opravu jezírkové fólie proveďte co nejdříve. Po dobu 24 hodin po opravě nevystavujte jezírkovou fólii teplotám pod nulou.
Oprava jezírkové fólie: postup
- Nejprve je potřeba vyčistit fólii v oblasti díry – to znamená očistit ji od povlaku, mastnoty a jiných nečistot.
- Zdrsníme povrch, který budeme slepovat – aby lepidlo lépe drželo, je vhodné povrch fólie zahradního jezírka lehce zdrsnit – například jemným brusným papírem.
- Zalepíme díru – na obě odmaštěné plochy naneseme speciální lepidlo na opravu jezírkové fólie a necháme 5 až 10 minut zavadnout. Poté obě části spojíme a přitlačíme k sobě.
- Po 24 hodinách už bude slepený spoj trvale pevný.
TIP: I ta lepidla, která jsou určena pro lepení pod vodou, dosahují kvalitnějších výsledků, jsou-li použitá na suchých površích.
Jak najít díru v jezírku?
Někdy je ale problém díru v jezírku najít. Na pohled vypadá jezírková fólie nepoškozená a přitom voda stále uniká. V takovém případě můžete díru najít prostřednictvím jednoduchého triku. Počkejte, až bude hladina v jezírku stálá – nebude na ni foukat vítr a ideální je i slunečné počasí, které vodu v jezírku prosvětlí. Nyní si vezměte malý kalíšek smetany do kávy nebo lžíci mouky. Smetanu opatrně nalijte doprostřed bazénu nebo lžíci mouky vysypte doprostřed bazénu. A nyní musíte pozorovat. Smetana či mouka budou směřovat k neutěsněnému místu – tedy k díře.
Hledání díry v jezírku může podle velikosti jezírka trvat i hodinu.
Úbytek vody v jezírku
Avšak díra nemusí být jedinou příčinou, proč voda v jezírku ubývá. V horkých letních měsících skutečně může dojít i k docela velkému odparu vody – a to i 10 cm za týden. Pokud navíc máte v jezírku nainstalovány takové prvky, jako jsou vodopády, potůčky nebo fontány, úbytek vody bývá větší. pokud se v jezírku koupete, způsobujete tím další únik vody (něco mohou nasát vaše plavky, část vody si odnesete na těle, ve vlasech, nebo na různých nafukovacích předmětech).
Svařování jezírkové fólie
Svařování je odolnější než lepení. Avšak svařovat nelze kdejakou fólii. Je potřeba, aby měla tloušťku minimálně 1 mm. Ke svařování budete potřebovat speciální opalovací pistoli, nejlépe s nastavením teploty aspoň do 550 °C. Její cena se pohybuje kolem dvou tisíc Kč. Postup svařování je následující:
- Fólii v místě sváru přeložte s přesahem asi 10 cm.
- Pod spoj dejte rovnou podložku, například prkno.
- Nyní si vezměte opalovací pistoli a její hubici vložte mezi fólie. Rychlost, s jakou budete postupovat, závisí na tom, jak rychle se materiál taví.
- Ihned za hubicí je potřeba fólie přitlačit k sobě válečkem (existuje speciální váleček k tomuto účelu, ale můžete použít vlastně jakýkoli váleček).
Pozor! U kaučukových jezírkových fólií je třeba záplatu lepit, nikoli svařovat!
Záplaty, pásky, fólie
Můžete najít několik různých záplat, lepicích pásek či fólií. Na jiný typ fólie musíte použít jiný typ záplaty. Důležitým aspektem je to, z jakého materiálu byla vyrobena vaše jezírková fólie. Může to být PVC nebo EPDM fólie. Každý druh pásky či záplaty se pak jmenuje „Záplata XY na PVC“ nebo „Páska XY na EPDM fólii“. Tyto opravné sady můžete poté použít na lepení menších děr a poškození ve fólii. Sehnat se dají také opravné sady na lepení kaučukových fólií. Podívejte se tedy na materiál, z jakého je vytvořena vaše jezírková fólie a poté postupujte podle návodu na výrobku.
Jak utěsnit zahradní jezírko
Zahradní jezírka je potřeba již při zakládání vhodně utěsnit, aby nepropouštěla vodu. Vybírejte kvalitní zahradní fólie, které jsou odolné vůči UV záření, prorůstání kořenů a vydrží i čištění. Pokud vám bude jezírko vyrábět firma, trvejte na záruce těsnosti nádrže. Jakmile totiž dochází k únikům vody, je to vždy nepříjemné a někdy může být složité vyhledat příčinu úniku.
- 20SDÍLENÍ
- Sdílet s přáteli
- Vytisknout
2 Comments
Dobrý den, obracím se na Vás s tímto dotazem a prosbou.
Máme malé zahradní jezírko Oase asi 100 – 120 l. Nedávno se nám stalo, že nám z něho voda zmizela. Koupili jsme jezírkovou folii a chtěli bychom ji do tohoto jezírka (skořepiny dát). Prosím proto o radu, jakým způsobem máte toto provést, aniž bychom skořepinu vytahovali ze země. Myslíme, že by se mohla do vyčištěného jezírka vložit tak, aby cca 10 cm přesahovalo přes okraje jezírka a tento přesah by byl zajištění oblázky a kameny. Je to tak možné?
Děkuji za jakoukoliv odpověd a jsem s pozdravem
a přáním pěkného zbytku dne.
Konečná Vladimíra
tel. 607924954
Dobrý den Vlaďko,
ano je to možné, ale ohyb by měl alespoň 50 cm, ideálně pak 70cm.
Většinou u fólie bude i návod jak přesně ji položit, takže se nemusíte bát.