Jak namíchat Aperol Spritz? [recept]

Namíchaný Aperol Spritz

4.4
(80)

Vychutnejte si letní osvěžení v podobě jednoduchého (ale o to chutnějšího) drinku, který zvládnete hravě připravit během pár chvil. Potřebovat budete Aperol, šumivé víno Prosecco, perlivou vodu, pomeranč a led. Tento drink obsahuje malé množství alkoholu a skvěle se doplňuje s předkrmy, chuťovkami nebo jednohubkami. My vám poradíme, jak na jeho přípravu, a přidáme pár informací o tomto nápoji, který vzbuzuje rozličné ohlasy.

Co vše potřebujeme na Aperol Spritz?

Aperol

Samotný likér Aperol pochází z Itálie již z období první světové války. Za objevením tohoto nápoje se specifickou jemně nahořklou chutí stojí bratři Barbieri. Likér poznáme podle typického oranžovočerveného zbarvení a ovocné nahořklé chuti. Je totiž vytvořen z hořce, rebarbory, citrusových plodů (především z pomerančů), aromatických bylin a barviv. Podle škatulek jej řadíme mezi kořeněné bittery a má 11 % alkoholu. Chuťově i přípravou se hodí především k osvěžení v letních měsících, jelikož se často používá jako jedna z přísad do drinku Aperol Spritz, který má nízké procento alkoholu, což ocení v horkých dnech nejedna dáma.

Kvalitní Aperol 1l můžete zakoupit ZDEAperol 1L

Šumivé víno Prosecco

Další přísada potřebná k namíchání drinku Aperol Spritz je Prosecco. To má stejně jako Aperol kořeny v slunečné Itálii a jedná se o tradiční šumivé víno, které se vyrábí z odrůdy vinné révy Glera. Tato odrůda se využívá k výrobě perlivých vín, více však ale k výrobě šumivých vín, která známe právě pod názvem Prosecco. Jeho chuť je lehká s nádechem ovoce a květin, proto se nejlépe doplňuje s lehčími pokrmy, jako jsou těstoviny, mořské speciality nebo pokrmy z asijské kuchyně. Vzhledem k jeho původu se hodí například i jako přísada do italského rizota a dalších jídel.

Jak poznat kvalitní Prosecco?

Kvalitní a originální italské Prosecco poznáme díky označení DOC, které obdrží vína, jež prošla kontrolou původu, hektarového výnosu, doby zrání, technologie zpracování, ale také určitou mírou kvality. Vín s touto známkou existuje asi 500 druhů od průměrné až po nejvyšší kvalitu. Neuděláte špatně ani když sáhnete po víně s označením DOCG. Tato známka je udělována od roku 1980 za nejvyšší stupeň kvality a je jí označeno okolo 40 druhů vín, které prošly pečlivou kontrolou původu révy, hektarového výnosu, nadmořské výšky vinic a dalšími podmínkami, jako např. přezkoumáním komise ministerstva zemědělství ještě před lahvováním atd.

Zajímavost: Zkratky jsou odvozeny z italských názvů: DOC (Denominazione di origine controllata) a DOCG (Denominazione di origine controllata e garantita)

Kde sehnat Prosecco?

I když platí, že čím lepší přísady, tím lepší drink, chutný Aperol Spritz namícháte i z běžně dostupných ingrediencí, které seženete v supermarketu. Pokud nemáte v plánu dělat drink pro opravdové fajnšmekry, bude vám stačit klasické suché víno Prosecco, které seženete přibližně od 100 do 150 korun. V letních měsících bývá často ve slevě společně s Aperolem v samostatných stojanech. Náhoda?

Super Prosecco pro přípravu Aperol Spritz můžete zakoupit ZDEprosecco

Perlivá voda a led

Dalšími přísadami je sodovka, která je k sehnání téměř v jakémkoli obchodě s potravinami, a led. Počítejte s tím, že budete potřebovat tolik ledu, abyste jím zaplnili přibližně polovinu sklenice.

Pomeranč

Jeden pomeranč vám vystačí hned na několik drinků. K přípravě se totiž používají jen plátky, kterými se ozdobí sklenice. Při koupi ale raději sáhněte po bio pomerančích. Jsou sice cenově dražší a někdy i méně dostupné, ale zato jsou mnohem kvalitnější. Plátek pomeranče bude namočený do drinku a pokud použijete konvenčně pěstovaný citrus, vyluhujete si s ním v nápoji i pár pesticidů. Jestliže jste si již tohle ovoce plné nástrah koupili, nepropadněte omylu, že bude stačit, když kůru umyjete ve vodě. Stačit to totiž nebude. Raději si v tom případě kůru ořežte a do drinku si nakrájejte pár kousků dužiny. Ušetříte si tak své zdraví. Těch pár pesticidů vás sice nezabije, ale posuďte sami, zda máte zájem je vědomě přijímat.

Jak na Aperol Spritz?

Příprava Aperol Spritz na párty

Všechny ingredience byly již zmíněny. Jsou jimi Aperol, šumivé víno Prosecco, dále přidáme perlivou vodu, led a plátek pomeranče. Ten slouží především pro estetický vzhled.

Poměry ingrediencí se mohou lišit. I vy určitě po pár drincích přijdete na to, zda více holdujete hořké chuti Aperolu nebo si raději přidáte Prosecco. Nejznámější poměr je ale 3:2:1 nejen kvůli tomu, že se dobře pamatuje, ale i kvůli osvěžující vyváženosti chutí. Smíchejte tedy:

  • 3 díly suchého Prosecca
  • 2 díly Aperolu
  • 1 díl sody
  • led
  • plátek pomeranče

Drink doporučujeme míchat do vysoké sklenice, která se běžně používá k pití vína. Užijete si tak nejen chuť, ale i vzhled drinku. Začněte kostkami ledu, kterými naplníte sklenici do půlky. Přilijte perlivou vodu, Prosecco a poté krouživými pohyby Aperol. Mohlo by se zdát, že na pořadí nesejde, dodržte ale aspoň metodu vlévání, aby se všechny přísady promíchaly. Sklenici ozdobte plátkem pomeranče, který naříznete a posadíte na okraj sklenice.

Pár zajímavostí z dějin o tom, co to pijeme…

Již jsme si řekli, že Aperol pochází z Itálie. Samotný název Aperol Spritz zní ale více jako nějaké zaříkadlo než italské spojení. Důvodem vyznění jeho názvu je, že pochází z jazyka, ve kterém zní všechna slova trošku jako zaříkadla, a to konkrétně z němčiny. Slovo spritz totiž pochází ze slova spritzen, což do češtiny můžeme přeložit jako (vinný) střik.

A proč zrovna z němčiny? Tento název pochází již z 19. století a vznikl v období Rakousko-Uherské monarchie po porážce Napoleona, když rakouští vojáci ochutnávali na území Benátska tamější víno. To se jim ale zdálo příliš silné, a proto si jej ředili vodou, a pro tento proces používali své označení spritz. Jednou vlastností jazyka je ta, že se neustále mění. Slovo spritz nám ale i v češtině zůstalo (v naší podobě špric) dodnes.

Vraťme se ale k samotnému drinku… V době 1. světové války bylo ve zvyku pít tzv. spritz, který si vojáci pro zahřátí míchali s nějakým likérem, jímž byl nejčastěji Aperol. V 30. letech 20. století se rozšířila fáma, že člověk, který konzumuje alkohol, bude štíhlý, a proto se dostal alkohol do módy. Mezi ženami začal být Aperol Spritz oblíbený, ale největší oblibu si získal jednoznačně až o několik desítek let později díky velké reklamní propagaci, která v nějaké míře pokračuje až dodnes. Od roku 2018 pod záštitou společnosti Coca-Cola. Aperol Spritz se drží na výsluní již několik let a k dostání je nejen v italských podnicích, ale dnes již téměř po celém (nejen) barmanském světě.

Fámy nebo fakta aneb co to teda pijeme?

Aperol je známý v mnoha koutech světa. Někteří na něj ale nenahlíží zrovna s přívětivostí. Například ve Spojených státech je prodej Aperolu zakázaný a nedali si jej doma ani Norové či Finové. Zjistilo se totiž, že nemusí jít jen o chutný nápoj, ale také o tichého protivníka. Tento 11procentní likér totiž obsahuje kromě cukru, vody a chininu také E110 a E124. Žluť SY neboli E110 je potravinářská žluť, která se vyrábí synteticky, přičemž o způsobu výroby není mnoho informací. Problémem tohoto barviva je, že je chemicky odvozeno od látky, která byla prokázána jako karcinogen a která může vyvolávat např. otoky kůže, vyrážku, astmatické či alergické reakce, zvracení nebo kopřivku. E124 neboli Poncerau může způsobovat podobné potíže. Tato látka není sice označená jako karcinogen, je u ní ale podezření.

The New York Times napsal o drinku před rokem článek, který upozorňuje na jeho znepokojující složení. Zmiňuje také fakt, že je drink velmi oblíbený a propagovaný nejen společností, která Aperol vlastní, ale také fanoušky tohoto drinku. Největší slávu má na Instagramu, kde si lidé vytvořili hashtag a drink se tak stal módou už jen díky zajímavému estetickému vzhledu.

Nemusíte se, ale bát, u nás se pije tento drink už několik let a žádné nebezpečné okolnosti nebyly zjištěny.

Jde to i jinak

Pokud vás přešla odvaha, ale nepřešla chuť, je tady stále mnoho možností. Místo „pravého“ Aperol Spritzu si můžete připravit drink s jiným složením, ale se stejnou hořkou a pomerančovou chutí.

Nealkoholický Aperol Spritz

Filip Sajler a Ondřej Slanina z pořadu Kluci v akci si připravili recept na nealkoholický Aperol Spritz. Připravíte si jej smícháním ledu, sody, 6 cl nealkoholického sektu, 10 cl crodina a 1 plátku citronu. Pokud jste nikdy neslyšeli o Crodinu, jedná se o nealkoholický aperitiv a v Česku budete muset zavítat do obchodů se specifickými dodavateli. Rozhodně ale stojí za ochutnání, jelikož se jedná o velmi chutný nápoj, který mimo jiné zachutná třeba i těhotným ženám, které by neměly holdovat alkoholu.

Drink Hugo

Pokud vám zbylo Prosecco a přemýšlíte, s čím by se dalo namíchat, můžete vyzkoušet třeba drink Hugo, který dokáže také skvěle osvěžit a stejně jako Aperol pochází z Itálie. Servíruje se taktéž ve vysokých sklenicích.

První ingrediencí jsou podrcené lístky máty, které vložíme do sklenice. Poté přilijeme 3 cl bezinkového sirupu, 2 cl perlivé vody a 7 cl šumivého vína Prosecca nebo jiného sektu. Vše promícháme, aby se chutě pořádně prolnuly a přidáme led. Drink můžeme ještě ozdobit pár lístky máty.

Lze nahradit Aperol?

Pokud máme v plánu namíchat Aperol Spritz, bylo by zvláštní chtít zrovna Aperol nahradit. Ale proč ne. Místo něj můžeme sáhnout například po jiném kořeněném bitteru, kterým je Campari obsahující výtažky z 86 bylin a citrusové ovoce.

Kvalitní Campari s výtažky z 86 bylin můžete zakoupit ZDECampari

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 80

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak uvařit zelí
Jak uvařit zelí

Zelí je zelenina číslo jedna pro všechny opravdové znalce chutných a zdravých potravin. Vyživuje a léčí a pobaví duši.  Pro bílé >>>

Jak jíst avokádo
Jak jíst avokádo

Avokádo je lahůdka mnoha tváří. I přes vysokou míru obsaženého tuku je perfektní potravinou do diet. Důvodem je výborná stravitelnost >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *