Jak uvařit kukuřici

Jak uvařit kukuřici

4.4
(162)

Kukuřice je další super potravinou, obdobně jako avokádo, zelí nebo mák, kterou můžeme označit za vitamínovou bombu. Kukuřice obsahuje vitamín B, draslík, železo, hořčík, selen, zinek, mangan, vlákninu, bílkoviny, nenasycené mastné kyseliny a glukózu. Za její pravidelnou konzumaci vám tělo tedy rozhodně poděkuje. V obchodech v oddělení zeleniny můžete najít jak sterilovanou alternativu samotných zrn, tak mraženou kukuřici nebo celé syrové klasy. Je tedy z čeho vybírat.

Jakou kukuřici ke zpracování vybrat?

Prvně se podívejme, jaké druhy u kukuřice primárně rozlišujeme. Jedná se o:  

Cukrovou kukuřici, která se využívá k běžné konzumaci a jako jediná z kukuřic patří mezi zeleninu. Jistě vás překvapí její sladká chuť a sytá žlutá barva, pro kterou je přidávána do různých salátů, příloh, ale i samotná syrová chutná výtečně. Pozor, nelze ji uchovávat příliš dlouho a je třeba ji ihned zpracovat, jinak ucítíte časem v chutí více škrobu než glukózy.

Pukancovou kukuřici ocení zejména pop cornoví milovníci, používá se totiž pro pražení a výrobu této pochoutky. Při jejím zahřátí začne škrob expandovat, až pukne. Její zrna při sklizni musejí být suchá a klasy bývají na rozdíl od té cukrové temně hnědé.

Kukuřici krmnou, ta není na rozdíl od té cukrové tak sladká a má menší zrna na pohled. Rozhodně ale není nijak nebezpečná a můžete ji s klidem připravovat i k jídlu, pokud vám chuťově vyhovuje.

Kukuřici obecnou a kukuřici moučnou v našich podmínkách není na polích možné obvykle nalézt.

Tip: Zrna kukuřice krmné zjemní, pokud je necháte na hodinu odležet ve studené vodě.

Před přípravou kukuřice samotné

Přinesete-li si kukuřici z pole, ponechte ji zabalenou v listech až do doby přípravy, jinak rychle ztrácí svou chuť.  Před konzumací odstraňte z kukuřice veškeré nečistoty a zbavte ji všech zbytečných vlásků.

Připravené kukuřice

Tip: Nejlepší je kukuřici konzumovat v srpnu, kdy je její sezóna a máte největší šanci sehnat ji v obchodech co nejčerstvější. Kukuřice by neměla být po stisknutí příliš tuhá, ani by neměla mít výrazně sytou barvu, která svědčí o její přezrálosti. Sbíráte-li kukuřici přímo z pole, vyhýbejte se té se suchými listy nebo té, která je na omak tvrdá či jinak deformovaná.

Vařená kukuřice

Rychlou variantou přípravy je kukuřici uvařit. Vložíte kukuřici do vroucí osolené vody, přičemž poměr by měl být asi 5 litrů vroucí vody na 1 lžíci soli. Celá kukuřice musí být ponořená. Průběžně kukuřici kontrolujte a případně vodu dolévejte.

Objevují se i názory, že kukuřice by se měla solit až po přípravě v podobě dochucení, nikoliv v samotném hrnci. Rozdíly v chuti jsou ale minimální a záleží na každém jedinci, kterou přípravu zvolí.

Vaření kukuřice v hrnci

Délka vaření záleží na typu kukuřice. Pokud máte tu krmnou, utrhnutou z pole, tak se může vařit i více než hodinu. Mražené kukuřici bude trvat příprava cca 20 minut. Předvařená kukuřice se bude vařit ve vroucí vodě přibližně 8 až 10 minut. Pokud ale máte menší klasy, bude příprava trvat asi 3 až 4 minuty.

Tip: Čím mladší kukuřice je, tím méně času je třeba ji vařit.

Testování zda je kukuřice hotová

Po uvaření, respektive vytažení kukuřice z vroucí vody ji zkuste rukou zmáčknout. Neměla by být na dotek výrazně vodnatá, tedy převařená.

Kukuřici nechte okapat a můžete konzumovat. Nejlépe chutná ještě horká a ochucená máslem, kterým ji trochu potřete.

Grilovaná kukuřice

Skvěle se hodí jako příloha ke kuřecímu masu a rybám. Před přípravou na grilu kukuřici opět povařte v osolené vodě asi 10 až 20 minut dle toho, jaký typ a velikost kukuřice máte.

Dále si rozpalte pánev a vložte na ni předvařenou kukuřici s trochou másla. Je možné ji potřít obyčejným máslem nebo můžete vytvořit bylinkové máslo, například s trochou čerstvé pažitky a petrželky plus trochou citrónové šťávy.

Kukuřice na grilu s máslem

Na grilu kukuřici připravujeme přibližně 10 až 15 minut. Nezapomeňte ji průběžně otáčet, ať se vám nespálí.

Dochucení kukuřice solí

Kukuřici na grilu můžete ještě při přípravě dochutit solí a pepřem. Průběžně ji také potírejte změklým máslem.

Kukuřice je připravená k podávání. Místy může být kukuřice lehce spálená, to ji ale dodává jedinečnou chuť.

Hotová grilovaná kukuřice

Kukuřice v mikrovlnné troubě

Očištěnou kukuřici dejte do uzavíratelné nádoby. Přidejte k ní lžíci vody, aby při vaření nedošlo k jejímu vysušení.

Tip: Můžete využít talíř, který přetáhnete fólií.

Kukuřici vařte na vysoký výkon, tedy přibližně 600 W po dobu 5 minut dle toho, kolik klasů vaříte. Na každý klas počítejte se 3 až 4 minutami.

U mražené kukuřice počítejte s 8 minutami, u předvařené se 3 minutami, u té utrhnuté z pole se připravte na minimálně půl hodiny vaření.

Je vhodné asi v polovině času přípravy kukuřici otočit, aby se uvařila z obou stran.

Pozor na nádobí, které do mikrovlnky patří a nepoškodí ji!

Tip: Pokud necháte vařit kukuřici i s listy, bude chutnat lépe. Před přípravou si pouze zastřihněte klas tak, aby se vám do mikrovlnky vešel. Samotné klasy by se neměly sebe dotýkat.

Kukuřice na talíři v mikrovlnce

Kukuřici nechte vychladnout. V této fázi ji můžete také dochutit, ať již kořením nebo sýrem či slaninou, která kukuřici dodá zase trochu jinou chuť a pozdvihne ji do další dimenze.

Kukuřice na špejli

Pro snazší konzumaci můžete kukuřici z jedné strany napíchnout na špejli anebo ji pokrájet na menší části.

Kukuřice v troubě

Další z alternativ přípravy, na kterou budete potřebovat trochu více času. Troubu si předehřejte na 180 až 200 stupňů.  

Přichystejte si alobal, do kterého vložíte kukuřici. Do alobalu přidejte ke kukuřici smíchaný olej se špetkou soli a česneku. Místo oleje můžete dát na každou kukuřici plátek másla.

Kukuřice v alobalu

Pořádně kukuřice zabalte a dle velikosti klasů nechte péct asi 45 až 55 minut. Pro bezpečnou manipulaci kukuřici vložte do trouby na plech.

Po vyjmutí kukuřice z trouby ji můžete ještě jednou potřít směsí z másla, soli a pepře. Přidat můžete také prolisovaný česnek nebo jiné bylinky či sýr.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 162

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak uvařit zelí
Jak uvařit zelí

Zelí je zelenina číslo jedna pro všechny opravdové znalce chutných a zdravých potravin. Vyživuje a léčí a pobaví duši.  Pro bílé >>>

Jak jíst avokádo
Jak jíst avokádo

Avokádo je lahůdka mnoha tváří. I přes vysokou míru obsaženého tuku je perfektní potravinou do diet. Důvodem je výborná stravitelnost >>>

1 Comment
  • Vařenou kukuřici jsem nedělala už několik let, takže jsem si potřebovala ověřit, jestli si vše pamatuji dobře. Díky za popis postupu.

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *