Jak naložit kuřecí maso
Existuje jen málo univerzálních pravd, které můžete použít ve světě jídla. Vždycky budete ovlivněni tím, jak sladké máte ovoce, jak moučnaté jsou brambory, jak velká jsou vejce, která používáte – a toto je třeba vždy v receptech zohlednit. Jedna z univerzálních pravd ale platí pro všechny druhy masa: nikdo nemá rád suché, tuhé, tvrdé maso. Ať už se jedná o kuřecí, vepřové nebo třeba hovězí maso. Kuřecí maso je jedním z nejoblíbenějších druhů masa. A nejlíp chutná dobře naložené. Jak na to?
Obsah:
Délka marinování
Při nakládání kuřecího masa je potřeba si rozmyslet, jakou marinádu použijeme. Typ marinády totiž ovlivní jak výslednou chuť masa, tak také délku marinování. Pokud marináda obsahuje nějakou kyselou složku (citronová šťáva, ocet, podmáslí nebo bílý jogurt), pak marináda časem promění texturu vnějšího povrchu kuřete. Čím déle necháte kuře marinovat v kyselé marinádě, tím více se maso vysuší. Proto je důležité nenechat maso marinovat déle než přes noc, bohatě postačí 5-6 hodin. V nekyselé marinádě může být kuřecí maso ponecháno déle, ale ani tady se nedoporučuje překročit 24 hodin.
Jakou část kuřete marinujeme?
Dalším důležitým faktorem při nakládání masa je ten, o jakou část kuřete se jedná. Kuřecí prsa stačí marinovat kratší dobu než třeba stehna. Na to je potřeba myslet i při tepelné úpravě masa – za dobu, kdy se stehna propečou do zlatova, budou kuřecí prsa vysušená.
TIP: Na začátek můžete použít recepty na marinování, které najdete na internetu. Postupně (jak získáte více zkušeností) budete schopni používat své vlastní recepty.
Tipy pro bezpečné marinování kuřete
- Použijte jedno prkýnko ke krájení kuřete a druhé k přípravě dalších ingrediencí. Nůž, kterým krájíte maso, omyjte, než s ním začnete krájet ostatní suroviny.
- Marinádu s kuřetem vložte do uzavřené, nereaktivní nádoby (např. skleněné nebo keramické). Nepoužívejte hliníkové nádoby, maso by pak mohlo chutnat po kovu.
- Kuře nechte marinovat vždy v ledničce.
Kuřecí maso musí být vždy dobře tepelně zpracované. Na to se zaměřte u všech způsobů jeho přípravy.
Jak marináda funguje
Všeobecně si lidé myslí, že čím déle budou marinovat, tím hlouběji se marináda do masa dostane. Není to pravda. Příchutě budou vždy pouze povrchové. Můžeme pouze trochu prohloubit účinek marinády tím, že použijeme větší množství soli. Ta totiž uvolňuje svalová vlákna.
Všeobecný recept na skvělou marinádu
Základní recept zní takto: smícháme kyselou složku (ocet, citronová šťáva) se složkou tukovou (zelenina, ořechy, oleje) a různými druhy koření. Tento základ můžeme pozměnit aromatickými přísadami (med, jogurt, mléko, ovocný džus), které použijeme místo kyselé přísady.
Pro dosažení nejlepšího výsledku, použijeme při jejich smíchávání mixér nebo je protřepeme v uzavřené nádobě. Tak se jednotlivé složky perfektně smíchají a vytvoří dokonalou chuť marinovaného masa.
Jak naložit kuřecí maso na grilování
Můžete použít svůj oblíbený recept na marinádu (nebo jeden z níže uvedených). Marináda by vždy měla pokrývat veškeré maso: vzduch je nepřítel, který způsobí rychlejší rozklad masa. Pokud tedy nakládáte kuřecí maso, dělejte tak v nádobách, které jsou uzavíratelné a pokud možno vzduchotěsné. Velmi dobré je také použití mikrotenového sáčku, ve kterém jednoduše uzavřete maso i s marinádou.
Marináda na kuřecí maso s jogurtem
Pokud chcete dosáhnout co nejšťavnatějšího a nejjemnějšího kuřecího masa, pak použijte marinádu z bílého jogurtu nebo podmáslí. Enzymy a kyseliny obsažené v těchto mléčných výrobcích totiž pomáhají rozkládat proteiny v kuřecím masu tak, jak jen to je možné. Nebojte se jogurtovou marinádu ochutit bylinkami, solí nebo jinými ingrediencemi. Pro inspiraci uvádíme tento recept: dva hrnky podmáslí nebo jogurtu smíchejte se 2 lžičkami soli, ½ lžičkou pepře. Do této směsi můžete naložit až kilogram kuřecího masa, nakrájeného na kousky. Nechte marinovat minimálně 2 hodiny, nejlépe však přes noc.
TIP: Tento způsob můžete použít pro pečení, smažení, dušení i grilování – vždy je ale potřeba z masa odstranit přebytečné množství jogurtu.
Marinujte nasucho
Smíchejte 2 lžíce soli, 1 lžíci třtinového cukru, ½ lžíce uzené papriky a špetku kajenského pepře (kdo má rád pikantní pokrmy, může přidat víc). Touto směsí potřete maso a dejte ho to vzduchotěsné nádoby. Nechte marinovat asi jednu hodinu před tepelným zpracováním (smažení, pečení, grilování, vaření…).
Marináda na kuřecí maso s bylinkami
Bylinky jsou oblíbeným způsobem, jak ochutit nejen kuřecí maso. Vybírat můžete ze spousty druhů bylinek (rozmarýn, tymián, bazalka, máta, libeček, koriandr, petrželka, …). Přidat můžete i česnek. Velmi dobrá je například tato marináda: smíchejte 4 stroužky utřeného česneku, 1 lžíci oregana, 1 lžíci rozmarýnu a čtvrt hrnku olivového oleje. Podle chuti osolte a opepřete a vmíchejte až 1 kilogram kuřecího masa nakrájeného na kousky.Nechte marinovat minimálně hodinu, nejlépe však přes noc.
TIP: Bylinky můžete použít čerstvé i sušené. Preferujte právě ty čerstvé.
Jak naložit celé kuře?
Celé kuře (vykostěné, jako byste z něj chtěli dělat kuřecí roládu) můžete naložit do solného roztoku. Smíchejte vodu a sůl v poměru 8:1 a pořádně promíchejte, aby se sůl rozpustila. Do tohoto roztoku naložte kuře na 30 až 60 minut. Po vyjmutí maso omyjte pod tekoucí vodou.
Marináda na kuřecí maso s medem
Velice oblíbeným způsobem je marinování masa v medu. Použijte například tento recept: 2 lžíce olivového oleje smíchejte se stejným množství sójové omáčky. Přidejte lžíci medu, dva utřené stroužky česneku a dvě lžíce vody. Vše pořádně promíchejte. Do této směsi můžete naložit kuřecí prsa nebo vykostěná stehna o hmotnosti cca 500 g. Marinujte 2 až 24 hodin. Recept je vhodný pro smažení, pečení, grilování (otřete marinádu předem) či dušení.
- 157SDÍLENÍ
- Sdílet s přáteli
- Vytisknout
0 Comments