Jak rozpustit čokoládu
Čokoláda je surovina, která je velmi citlivá na změny teplot. Náchylná k rozpouštění je již od pokojové teploty 25 stupňů, o to opatrnější při přípravě musíte být. Jak se s čokoládou správně pracuje při vytváření a zdobení sladkých pochoutek? Mrkněte s námi na foto návod, který vás přípravou krok po kroku provede a pomůže vám vyvarovat se nejčastějších chyb. K rozpuštění čokolády nebudete potřebovat nic jiného, nežli kvalitní čokoládu, hrnec a správný zdroj tepla.
Obsah:
Připravte si čokoládu
Nejlépe se pracuje s čokoládou přímo na vaření určenou nebo s čokoládou hořkou, která má vyšší podíl kakaových bobů, tedy minimálně 35 % a krásně se rozpouští. Nehledě na to ale můžete použít čokoládu jakoukoliv, kterou na vaření preferujete a chcete použít. Nebojte se tedy ani bílé či mléčné, která má podíl kakaa nižší. Čokoládu vybírejte nejlépe tu kvalitní bez zbytečných přidaných přísad a dodaného cukru.
Rozpouštění čokolády je otázkou několika málo minut. Máte-li možnost, vyvarujte se také předpřipraveným chemickým čokoládovým polevám, které jsou obvykle méně kvalitní a obsahují vyšší procento rostlinných tuků.
I. METODA VODNÍ LÁZNĚ
Přiveďte vodu k varu
Možností, jak rozpustit čokoládu je více. Nejspolehlivější je však varianta s vodní lázní. Při rozpouštění čokolády ve vodní lázni nemůžete téměř nic zkazit a čokoládu připálit.
Dejte si prvně vařit vodu a přiveďte ji k varu, dokud neuvidíte stoupat bublinky.
Nalámejte si čokoládu
Do jiné žáruvzdorné misky nebo hrnce či rendlíku nalámejte tabulky dobré čokolády na malé kostičky. Připravte si takové množství, které si přejete rozpustit.
- Čím menší kostičky zvolíte, tím rychlejší už tak svižný proces rozpuštění bude.
Mísu umístěte nad hrnec s vodou
Mísu s čokoládou (nejlépe skleněnou nebo nerezovou) položte nad hrnec s probublávající vodou. Dno mísy by se přitom nemělo dotýkat přímo vody v hrnci. Kdyby se tomu tak stalo, je třeba čokoládu o to více míchat, aby se nepřipálila.
- Buďte opatrní a s hrncem manipulujte pouze s pomocí kuchyňských chňapek.
- Ideální teplota zahřívání je u hořké čokolády cca 45 °C, u bílé čokolády je to o něco málo méně.
Míchejte
Čokoládu míchejte do té doby, dokud se nerozpustí do vámi požadované hustoty.
Čokoláda je připravena
- Až se čokoláda zcela rozpustí, můžete hrnec odstavit
a použít ji na jakýkoliv pokrm, dokud je v tekutém stavu.
- Vždy buďte u rozpouštění čokolády přítomní osobně a neodcházejte. Celý proces je totiž velmi rychlý a trvá okolo 5 minut.
Tip: Čokoládu je možné uvařit také přímo v hrnci bez vodní lázně. Existuje ale vyšší šance, že dojde k připálení čokolády. Pokud ji tedy rozpouštíte napřímo, mějte teplotu nastavenou na co nejnižší úroveň a pokud vidíte, že se čokoláda připaluje, hrnec jednoduše nadzdvihněte z přímého ohně.
II. METODA S MIKROVLNNOU TROUBOU
Čokoládu nalámejte
Nalámanou čokoládu dejte do misky, která je vhodná do mikrovlnné trouby.
Nastavte mikrovlnku na nízký výkon
Na mikrovlnné troubě zvolte co možná nejnižší nabízený program.
Po malých intervalech rozehřívejte
Nechte vždy nahřívat v mikrovlnné troubě při nízkém výkonu okolo 10 až 15 vteřin. Vždy po krátkém časovém intervalu čokoládu vyndejte a promíchejte.
- Postup opakujte do té doby, dokud nebudete s výsledným efektem spokojení.
Tip: Pokud nemáte k dispozici troubu, ani mikrovlnku, můžete si poradit také s fénem nebo jiným zdrojem tepla. O to delší příprava a náchylnější čokoláda k připálení však je.
Jak a čím čokoládu nastavit?
Možnosti jsou různé, zejména pokud chcete mít větší množství a čokoládu řidší, přidat můžete:
- Smetanu. Je nejlepší variantou v případě, že chcete mít krásně krémovou čokoládovou polevu. Smetanu ke šlehání nezapomeňte před přidáním zahřát, jinak se srazí. Bezpečnější je proces, kdy do zahřáté smetany postupně vhazujete kousky čokolády. Záleží na vašich preferencích, ale tradiční poměr je 1:1, tedy 100ml smetany na 100g čokolády.
- Máslo/olej/sádlo. Všechny tyto alternativy udělají z vaší čokolády chutnou pochoutku. Nebojte se je využít jak při přípravě v mikrovlnné troubě, tak ve vodní lázní. Jedinou jejich nevýhodou je, že vytváří v čokoládě matné stopy, které ne vždy mohou být vzhledné.
- Vodu. K přidávání čokolády se nedoporučuje. Hrozí totiž, že se srazí. Není-li však zbytí, přidejte vodu pouze u šetrného zahřívání ve vodní lázni, kdy máte čokoládu pod kontrolou.
Pokud k čokoládě některou z těchto alternativ přidáváte, pečlivě po celou dobu procesu čokoládu míchejte.
Sražená čokoláda – co s tím, vyhodit?
Pokud již došlo ke katastrofě a čokoláda se vám srazila, nic není ztraceno. Přidejte k čokoládě několik lžic vroucí vody a čokoláda opět zjemní do původní podoby. Určitě čokoládu nemusíte vyhazovat ani se obávat, že ji již nepoužijete!
Čokoládou můžete polévat i do ní namáčet.
- Pokud nechcete, aby vám čokoládová poleva při krájení praskala a zničil se tak hezký efekt vašeho dezertu, krájejte jej opatrně. Celé kouzlo je ve správně zvoleném ostrém noži.
- Důležité je také ostrý nůž namočit před krájením do horké vody. V horké vodě jej můžete nechat klidně déle, na minutu až dvě.
- 132SDÍLENÍ
- Sdílet s přáteli
- Vytisknout
3 Comments
S čokoládou pracuji velmi ráda. Je to rychlé, chutné a dobře to vypadá – stejně jako tento návod.
Skvělý návod pro začátečníky. Určitě ráda vyzkouším, v kuchyni „začínám“, takže každá rada dobrá
Zrovna nedávno jsme se o rozpuštění čokolády bavily s mamkou, která peče celý život. Rozpouští vždy s tukem, já zásadně bez ničeho a volím vysokoprocentní čokoládu. Je to podle mě pak opravdu znát.