Jak se naučit anglicky

učení angličtiny

3.5
(11)

Potřebujete se rychle naučit anglicky? V dnešním moderní světě je to jednoduché, člověk má desítky zajímavých možností jak se naučit nejen anglicky, ale klidně i jiný světový jazyk. V dnešním návodě se zaměříme právě na angličtinu a řekneme si výhody jednotlivých možnosti.

Přihlaste se na jazykový kurz

Nejjednodušším způsobem, jak se naučit anglicky, potažmo jakýkoliv jiný jazyk, je přihlásit se na jazykový kurz. Jazykové školy a centra nabízejí skupinové, individuální, denní, večerní, letní, celoroční, pomaturitní, krátkodobé intenzivní kurzy, kurzy pro začátečníky, studenty, veřejnost, manažery, firmy, s výjezdem do zahraničí, on-line bez nutnosti docházení někam osobně atd.

Zejména v Praze nebo Brně je takových kurzů velký výběr, z doporučených například jazyková škola:

  • Jipka,
  • Glossa,
  • Britannica,
  • Lingua Sandy,
  • Bohemia Institut,
  • Channel Crossings,
  • Confucius,
  • Spěváček,
  • Lite,
  • Nepustilova jazyková škola,
  • Škola Pelican,
  • Amigas.

Pozitivním aspektem je, že při nich získáte jisté vedení, co je podstatné se naučit, abyste se dorozuměli, a poskytnou vám určité jazykové základy k tomu, abyste se v jazyce nadále rozvíjeli sami. Nevýhoda spočívá především v jejich ceně, přesto např. letní kurzy se pohybují v cenových relacích kolem 1000 Kč – 3000 Kč, což vůbec není špatné. Navíc se slevovými portály typu Slevomat.cz či SlevyKurzu.cz můžete ještě pár korun ušetřit. S jazykovým kurzem bez dalších podpůrných prostředků typu pravidelná četba anglických materiálů, sledování filmů v tomtéž jazyce, konverzace s cizinci si většinou nevystačíte, ale může posloužit jako dobrý odrazový můstek.

Pořiďte si učebnici pro samouky

Těchto učebnic je na trhu celá řada. Bývají dodávány společně s poslechovým CD a můžete je taktéž využít pro získání základů v jazyce. Mezi oblíbené patří např. Step by Step 1 (2): Angličtina nejen pro samouky (nakladatelství FRAUS) nebo Angličtina pro začátečníky a samouky (nakladatelství Pavel Pařízek).

Choďte na neplacené výukové weby

Pokud se přece jen chcete obejít bez finanční investice, lze využít internetových stránek, které nabízí jazykové vedení zdarma od úplných základů po pokročilou úroveň. Jedná se především o stránky HelpforEnglish.czEnglishhacker.czJazyky-Online.infoAnglictina-Polopate.cz, popříp. UmimeTo.org (UmimeAnglicky.cz), která slouží k procvičování již naučeného.

Používejte výkladový a slangový slovník

S malým překladovým slovníčkem si při studiu bohužel nevystačíte. V některém se například dozvíte, že sloveso kontrolovat přeložíte do angličtiny jako to controlto checkto supervise ad. Abyste dokázali rozlišit, v jakých kontextech používat konkrétní anglická slova, potřebujete komplexnější slovník, kde k uvedenému příkladu zjistíte, že to control se užívá pro „kontrolovat“ ve významu řízení, ovládání, to check pro kontrolovat ve významu ověření či prověření (čili ve významu českého slova kontrolovat) a to supervise pro dozorovat, dohlížet na.

Další nespornou výhodou výkladových slovníků je, že jsou v nich uváděny ustálené fráze i s předložkami, které se ke slovům váží a mnoho dalšího. Za nejlepší výkladové slovníky jsou považovány Oxford: Studijní slovník (nakladatelství Oxford University Press, 2010), Velký anglicko-český a česko-anglický slovník (nakladatelství LEDA spol. s.r.o., 2007) a Anglicko-český česko-anglický praktický slovník (nakladatelství Lingea, 2016). Z internetových Dictionary.Cambridge.org.

Zejména při surfování na zahraničních diskuzích po síti nebo při časté neformální konverzaci s cizinci pak oceníte další typ slovníku – slangový. Ze slangových slovníků je nejznámější internetový UrbanDictionary.com.

Čtěte cizojazyčné internetové stránky a literaturu

Jednoduše čtěte, co vás zajímá. Možná také zjistíte informace, které byste se, nebýt návštěv na zahraničních webech, nikdy nedozvěděli. V důsledku toho vás jazyk bude mnohem více bavit. Otevřete si anglickou Wikipedii, stránky o tématech, kterým se věnujete, půjčte si poutavou knihu (dle úrovně vaší pokročilosti) z knihovny, předplaťte si zahraniční časopis. Objednat si můžete rovnou výukové časopisy R&R (A1-A2), Gate (úroveň A2-B1), Bridge (úroveň B1-B2) z nakladatelství Bridge House Publishing, které lze objednávat nejen pro školy, ale i soukromě, a jsou zaměřeny na zdokonalování vaší úrovně.

Sledujte zahraniční filmy a seriály

Zahraniční filmy a seriály bývají vedle rádiových stanic a konverzace s cizinci jednou z nejlepších forem, jak se zlepšit v poslechu hovorové mluvy. Vhodné jsou výukové sitcomy typu Angličtina – Extra, filmy v angličtině s anglickými titulky. Nejlepší jsou samozřejmě seriály, sitcomy a filmy v angličtině bez titulků. Pokud si na sledování takových filmů zvyknete, časem začnete z mluvy filmových hrdinů sami odchytávat slova a posléze celé věty. V dnešní době to máte jednoduché díky službám typu Netflix, HBO GO apod.

Poslouchejte zahraniční rádio

Dalším užitečným způsobem, jak se zlepšit v angličtině, je poslouchat zahraniční rádio buďto přes internet ve vašem počítači nebo ve vašem mobilu. Na internetu existují stránky, kde můžete poslouchat rádia po celém světě, např.: Radio.GardenWorldRadioMap.com nebo Internet-Radio.com. Stejně tak si lze na telefon stáhnout nějakou z Android aplikací typu Radio World.

Sledujte cizojazyčná výuková videa

Stačí zadat do vyhledávače Learn English Video Tutorial a můžete začít. Většinu videí zdarma naleznete na známém webu Youtube.com. Učení se jazyku zároveň zábavnou formou vám poskytne např. Ronnie z youtube kanálu EnglishLessons4U – Learn English With Ronnie! [eng Vid].

Mezi další velmi sledované kanály patří Learn English with EnglishClass101.com, Go Natural English nebo Learn English with English7Levels se svými videi ze série Learn English Conversation – Oxford English Daily Conversation.

Hrajte tematické počítačové hry

Počítačová hra v angličtině s tematikou, kterou se zabýváte, vám dá mnoho užitečné slovní zásoby.

Najděte si tzv. penfriends

Penfriend je tzv. kamarád na dopisování. Dopisovat si můžete nejen s člověkem, se kterým se osobně setkáte, ale na internetu fungují dokonce stránky k tomuto účelu zřízené, např. GlobalPenfriends.com nebo Penfriend-Club.com.

Dopisujte si elektronicky přes stránku, nebo si vyměňte svoje e-maily, popř. jiný kontakt (jméno na sociální síti nebo fyzickou adresu pro případ dopisování si poštou). Můžete si také vyměnit telefony a místo dopisování si volat. To, co poskytnete druhým, záleží jen na vás. Zároveň dbejte na své bezpečí a nedávejte svoje osobní kontakty (zejm. adresu) hned na začátku každému. Daného člověka raději nejprve trochu poznejte přes dopisování, než mu osobnější kontakt (adresu, telefon) poskytnete.

Penfriend je dobrý způsob, jak se vzájemně můžete učit jazyku a zlepšovat ve psaní s tím, že např. vy svému kamarádovi budete o svém životě a svých koníčcích psát anglicky, zatímco on vám v češtině.

Konverzujte s cizinci

Nezapomínejte používat jazyk v reálném světě. Pokud nejste géniové s brilantní pamětí na jazyky, potřebujete svou znalost čas od času obnovovat. Zkuste mluvit, i přesto, že si třeba ještě tolik nevěříte, snažte se popisovat slova, která neznáte, jinými slovy, což se vám hodí v případě, že vám nějaké to slovíčko vypadne.

Nejrychleji se anglicky naučíte vycestováním do zahraničí za studiem či prací (au-pair, animátor v campu, sezónní práce na farmách, číšník, plavčík aj.), výměnným pobytem, popř. odstěhováním se do zahraničí na alespoň pár týdnů. V dnešní době za vás všechny formality dokáže vyřídit agentura, např. Student Agency nebo Czech Us. Pokud si nic takového nemůžete dovolit, nebo ani z různých důvodů nechcete, bohatě si vystačíte s prací, brigádou, či zájmech, při kterých daný jazyk využijete.

Doučujte studenty, kteří jsou v Česku na výměnném pobytu, provázejte je památkami a zajímavými místy ve svém okolí, pravidelně s nimi choďte na pivo nebo sdílejte jiné zájmy, pohybujte se na turisticky atraktivních místech, kde máte možnost častého kontaktu s cizinci, hlídejte děti cizojazyčným rodinám žijícím v ČR, najděte si brigádu v informačním středisku, vašim nápadům se meze nekladou.

Tímto způsobem lze mnohdy spojit příjemné s užitečným – vydělat si nějakou tu kačku navíc a zároveň se zlepšit v jazyce 😉

Pokud jste milovník jazyků, nebo jen potřebujete zlepšit své jazykové dovednosti, podívejte se náš na článek „Jak správně vybrat online kurz němčiny„.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hlasujících 11

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak se učit na maturitní zkoušku
Jak se učit na maturitní zkoušku

Maturitní zkouška – strašák středoškoláků. Můžete si na internetu stáhnout otázky, naučit se vše v posledním týdnu před zkouškou, nespat, stresovat >>>

Jak vybrat základní školu
Děti v základní škole

Vybrat základní školu nemusí být vůbec tak lehké, jak by se mohlo na první pohled zdát. Nabízí se totiž řada >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *