Jak se učit na maturitní zkoušku

Jak se učit na maturitní zkoušku

4
(42)

Maturitní zkouška – strašák středoškoláků. Můžete si na internetu stáhnout otázky, naučit se vše v posledním týdnu před zkouškou, nespat, stresovat se a říkat si, že příště už tohle neuděláte. Následně zkoušku neuděláte, uděláte s odřenýma ušima nebo si vyberete otázku, kterou zrovna budete umět a odmaturujete za 1. V takovém případě pak budete zastánce toho, že na maturitu se není třeba učit a zvládne to každý.

V druhém případě ovšem chce mít klid, budete čas věnovat průběžné přípravě a nenecháte nic na poslední chvíli. V takovém případě zkoušku neuděláte pouze v případě, že vás postihne nějaké momentální okolnosti, popř. obrovský stres. Ale i v otázce, kterou umíte minimálně vás učitel trochu popostrčí. Pokud jste se tedy učili, nějak to dohromady splácáte. 🙂

Čas

Důležité je, uvědomit si, kolik času vlastně máme na přípravu. Když nebudeme počítat letní prázdniny, ale pouze poslední ročník, máme tedy nějakých cca 9 měsíců – září až květen. Co si budeme nalhávat, nikdo nezačne s přípravou hned v září. Naučit se všechny otázky v prvních měsících je taktéž z trochu neproduktivní. Většinu věcí stejně nakonec zapomenete.

Důležité tedy je si vše dopředu naplánovat. Ideální je si udělat nástěnný kalendář, popř. si vše rozepsat na tabuli a umístit to tam, kde to uvidíte každý den. Díky tomu si můžete přehledně zaznačovat, které otázky máte připravené, které už umíte, které vám dělají problém apod.

Kdy začít s přípravou?

Příprava na maturitní zkoušku

Velmi vřele doporučuji přes léto začít s povinnou četbou. Budete mít hodně času, není to nepříjemné učení, ale zároveň si tím splníte z větší části otázky do českého jazyka. Číst můžete i v průběhu celého maturitního ročníku. Po přečtení knihy je dobré si všechny „highlights“ z knihy zapsat na papír.

září si začněte zjišťovat více informací ohledně toho, co vše bude třeba zpracovat. Nemůžete začít hned tak zhurta, takže září je adaptační měsíc po prázdninách – nezapomeňte, ale číst! 🙂

Zbytek podzimu až do zimy (říjen – prosinec) je třeba si začít vypracovávat/shánět vypracované otázky. Zde platí opravdu to, že příprava je 90 % úspěchu. Nepodceňte to. Nikdy si nebudete pamatovat vše, tudíž si udělejte výpisky podrobné. Z Celkových 100 % informací si odnesete jen těch nejdůležitějších pár desítek procent. Od ledna je dobré se začít učit pomalu ty nejtěžší otázky. Březen, duben a zbytek května by měla být intenzita učení největší (nerozumějte 8 hodin učení denně, stačí hodinka, dvě :-)). Nyní byste již měli mít všechny otázky řádně vypracované a pouze dolaďovat případné nedokonalosti.

Nezapomeňte na VŠ

Při tom všem shonu nezapomeňte na přijímací zkoušky na VŠ. Pokud vám stačí SCIO testy, ideální je se přihlásit již na termíny na před/v prosinci – čím dříve to budete mít za sebou, tím lépe. Učení na tyto testy je zcela individuální podle zvládání daných úloh. Už v létě si udělejte jeden, dva testy z internetu, abyste je na přijímacích zkouškách neviděli poprvé. Podle toho můžete zaměřit svoji přípravu. Existuje nespočet online kurzů, přípravných kurzů apod. Vše se dočtete na www.scio.cz. Pozor na předražené testy od jiných společností!

Hodně škol má své přijímací zkoušky většinou mezi lednem a dubnem. Na tyto přijímací zkoušky je dobré dle obtížnosti začít s přípravou již na podzim, kdy si pouze sestavujete maturitní otázky a nejste v intenzivní přípravě na vaši maturitní zkoušku.

Vypracování otázek

Otázky byste si měli vypracovat opravu důkladně. Některá témata můžete mít pouze v bodech, dle vašich schopností. Neděste se velkým počtem otázek. V některých předmětech většinu témat zvládnete z patra – v angličtině témata jako Food, Sport apod., v českém jazyce po přečtením knížek se moc učit taktéž nemusíte (kromě historického kontextu autora…) apod.

Vypracované otázky

Státní maturita

Na státní maturitu vás většinou budou připravovat přímo ve výuce. V českém jazyce si stáhněte příručku od CERMATU, kde jsou všechny požadavky a pojmy, které budete potřebovat k didaktickému testu – po naučení těchto pojmů a trochu selského rozumu byste měli dát tento test levou zadní.

Nezapomeňte si udělat několik testůpředchozích let. Tím pochopíte princip úloh a typově se úlohy stejně rok co rok opakují.

Nezapomínejte, že nemusíte mít 100 % bodů, tudíž nevěště hlavu, když nebudete rozumět všem básnickým obratům, nebudete umět integrovat nebo vám nějaký gramatický jev v angličtině úplně nepůjde.

Stres

Tomu se asi nevyhnete. Je zbytečné říkat, že o nic nejde, nebo že to zvládne každý. Jedná se o první velkou zkoušku v životě, ve stresu bude většina lidí. Je třeba si ale uvědomit, že svět se nezboří, když na přípravnou opravu půjdete v září.

Mějte své rituály. Např. po každých 10 naučených otázkách si dopřejte odměnu. Namotivuje vás to a zároveň nebudete tolik myslet na stres. Vezměte si s sebou k maturitní zkoušce pohodlné oblečení, dostatek vody a oblíbenou svačinu. Není nic horšího, než kručící břicho, pot na čele, vyschlé hrdlo a nepohodlné boty. Podobné problémy přestanete řešit s vysokou školou. Jakmile neuděláte první zkoušku z předmětu napoprvé, stres opadne. 🙂

Hodně štěstí a šťastnou ruku při výběru!

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 42

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak se naučit anglicky
učení angličtiny

Potřebujete se rychle naučit anglicky? V dnešním moderní světě je to jednoduché, člověk má desítky zajímavých možností jak se naučit >>>

Jak vybrat základní školu
Děti v základní škole

Vybrat základní školu nemusí být vůbec tak lehké, jak by se mohlo na první pohled zdát. Nabízí se totiž řada >>>

3 Comments
  • Ahoj, je pravda, že vypracování otázek je super. Naštěstí mám maturitu za sebou už řadu let, ale můj tip!
    Za ty 4 roky máte vytvořenou ve škole nějakou partu 5-6 lidí, takže když každej z nich vypracuje třeba 5 otázek (záleží na počtu) tak si je pak jen mezi sebou povyměňujete a rázem je vypracováno!

    Samozřejmě nejlepší je domluvit se s lidma u kterých víte, že to vypracování bude za něco stát, anebo hold si pak některé otázky musíte dodělat – ale furt je to rychlejší, než dělat všechno sám (ikdyž tím se nejlíp učí)

  • No jo, to se to radí, když už to máte za sebou… já se z nervů asi zblázním, natož pak přijít domů a vysvětlovat našim, proč jdu v září znova :-/

  • Včelko Májo, hlavu vzhůru, to určitě dáte, stačí se dobře připravit a být optimistický a nemyslet hned na září.

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *