Jak se stát přeborníkem v házení šipek
Staňte se mistrem v házení šipek a překvapte své blízké. V tomto návodu se podíváme na to, jak se stát správným šipkařem ve světě elektronických šipek! Jste připraveni? Tak pojďme na to!
Obsah:
1. Krok: Vyberte si správný elektronický terč
Než se pustíte do samotného učení, musíte si samozřejmě vybrat svůj elektronický terč. Protože nikdo se nikdy nestal mistrem v ničem, co pravidelně netrénoval. Pokud si přejete osvojit tuto skvělou a zábavnou dovednost, bez tréninku to opravdu nejde. Nejlepší je si pořídit terč domů a alespoň zpočátku pořádně trénovat. Jak to udělat? To je jednoduché! Stačí navštívit e-shop nebo prodejnu se šipkařským zbožím a elektronický terč koupit tam. Pak můžete s přáteli vytáhnout elektronické šipky a jen začít hrát.
2. Krok: Pořiďte si šipky
Tak, terč máte vybraný. Učinili jste první krok na cestě za svým titulem mistra v házení šipek. Přinejmenším mezi přáteli. Nyní je čas na druhý, neméně důležitý krok. A to pořídit si šipky! Protože bez těch by to opravdu nešlo. Základním pravidlem při výběru šipek je, že čím barevnější a pestřejší budou, tím lépe. Pokud jste šipky ještě nikdy nehráli nebo jste začáteční, nekupujte si příliš těžké. Vybírejte raději lehčí, se kterými se vám bude házet lépe. To je nejdůležitější kritérium.
3. Krok: Naučte se základní pravidla
Terč i šipky máte? Skvělé! Nyní, když máte základní vybavení, bez které byste si opravdu nezahráli, přichází na řadu naučit se základní pravidla této zábavné hry. A jaká jsou ta pravidla? Šipkaři jsou jediní, kteří to vědí a tají to jako svoje tajemství. A abyste nebyli na pochybách, prostě si vymyslete svá vlastní. Zní to jako vtip? Ne, skutečně tomu tak je! 😊 Navíc různé typy her jsou nastaveny i v elektronickém terči, takže stačí zvolit 301ku nebo 501ku a házet. Nicméně, jako začátečník se můžete naučit nejznámější a nejoblíbenější metodu a to pravidlo hry 501.
Tak jak tedy hrát? Každý hráč začíná s počtem 501 bodů.
- Cílem hry je v každém kole snížit co možná nejrychleji tento počet bodů tak, aby byla dosažena přesně 0. Vítězí ten, komu se to povede jako prvnímu.
- Odhážete si své tři šipky, pak jde házet soupeř a takto se střídáte.
- Při této hře je pro výhru zásadní to, jak se vám povede její zakončení. Nesmíte totiž jít bodově do mínusu. Musíte hodit přesně tolik bodů, kolik vám jich v závěru ještě zbývá. Pokud hodíte v posledním kole více bodů, než je počet nutný k dosažení nuly, počet bodů se vrátí do stavu z předchozího kola bez ohledu na to, kolik už v tomto kole bylo hozeno šipek. A pak jde hrát opět soupeř.
- Většinou obsahuje hra nějakou počáteční nebo konečnou podmínku. Počáteční podmínka se nazývá IN, zatímco konečná OUT. Začínající hráči mohou využívat hru SINGL IN/OUT, která umožňuje začít nebo skončit hru tím, že hodí do libovolného pole.
- Zdá se vám to příliš snadné? Tak si to pojďte krapet ztížit. Můžete zvolit DOUBLE IN. To znamená, že pro zahájení odpočtu bodů budete muset nejprve zasáhnout vnější prstenec dvojnásobné hodnoty (double ring) nebo přímo střed terče.
4. Krok: Trénovat, trénovat, trénovat
Úspěch ve všem, co děláte, závisí na tréninku. A ani u šipek tomu není jinak. Žádný učený z nebe nespadl, a proto nečekejte, že se úspěch projeví okamžitě. Čekají vás hodiny a hodiny tréninku. Ale bude to zábava! Jako nováček byste měli procvičovat tři základní dovednosti: jak správně držet šipky, jak stát a jak je vhazovat.
- Držení šipky: Pro začátečníky je ideální začít s „tužkovým“ úchopem, při kterém se šipka umístí na prostředníček a směr se koriguje ukazováčkem a palcem. Hrot šipky by měl být orientován lehce směrem nahoru.
- Postavení při hodu: Nakloňte se mírně dopředu a udržujte loket kolmo k zemi. Pokud házíte pravou rukou, postavte se na čáru pravou nohou dopředu a naopak pro levou ruku. Soustřeďte svůj pohled na terč a v duchu si vytvořte přímou linii mezi okem, šipkou a cílem.
- Správný hod: Zde je snad jen jedno pravidlo. A to – snažit se dodržovat přibližně stejnou sílu hodu.
Klidně si můžete pustit televizi, vybrat si něco dobrého z lednice a zpříjemnit si večer touto zábavnou hrou. To je přece jen pohodlnější než neustále chodit do herny, nemyslíte? Přesto, jakmile si osvojíte základní pravidla, účast na turnaji může být skvělou motivací pro další trénink
5. Krok: Zúčastněte se turnajů
Jakmile budete cítit, že máte dostatečně nacvičeno, můžete se přihlásit na šipkový turnaj. Ideální je začít s nějakým místním přátelským turnajem. Vaše oblíbená hospůdka nebo herna bude určitě čas od času nějaký pořádat. Případně můžete najít nějaký například na Facebooku.
6. Krok: Přemýšlejte o svém image
Vzhled hraje ve světě šipek velkou roli. Máte na výběr ze dvou zásadně odlišných přístupů. První možností je zvolit si odvážný, extravagantní vzhled, který vás bude odlišovat od ostatních a zaručí vám nezapomenutelnou identitu mezi hráči. Na druhé straně, můžete se rozhodnout zůstat co nejvíce „normální“, tedy bez výrazných prvků, které by vás odlišovaly.
Tak a je to! Prošli jste si našeho průvodce, jak se stát pravým hráčem elektronických šipek, zjistili, jak na to a naučili základní pravidla. Pamatujte si, že to nejlepší na šipkách je, že i když zjistíte, že vám hra nepůjde úplně podle představ, můžete se stejně skvěle bavit. A vždy si můžete říct, že jste to aspoň zkusili.
Pojďme si říct ještě něco o historii šipek
O původu hry v šipkách panují nejistoty. Možná se zrodila, když vojáci ve chvílích mezi bitvami házeli šípy nebo krátké oštěpy do prázdných sudů na víno. Kdo ví? Postupně se, ale hra vyvíjela – na hrací plochy byly přidány specifické cíle, jako například korková zátka, což je dnešní střed terče – Bull's eye. Letokruhy postupem času začaly praskat a tím se vytvořily různé části, což mohlo inspirovat k vytvoření dnešního „pavouka“ na moderních terčích. V zimních měsících se hra přesunula do vnitřních prostor a začaly se používat kratší šipky.
Hra v šipkách se stávala stále oblíbenější. Mnoho hospodských začalo umisťovat terče do svých hospod a hra se dále rozšiřovala. Vznikaly různé kluby a organizace, první z nich v roce 1924 v Anglii a anglické noviny začaly sponzorovat lokální soutěže. Ty se postupně rozrostly na regionální a národní úroveň. Slavné turnaje, sponzorované novinami News of the World, se konaly od roku 1947 až do roku 1990, a v tomto období šipky získaly na popularitě i v Americe. V sedmdesátých letech se šipky staly v Británii natolik populární, že turnaje byly vysílány v televizi dokonce v přímém přenosu. Díky této medializaci se hra stala seriózním sportem, který hráli profesionálové. To vedlo k nárůstu počtu hráčů a větším finančním odměnám na turnajích. To vyústilo ve vznik velkých národních organizací, které sport spravovaly, propagovaly a přitahovaly více sponzorů. Mezi první patřila British Darts Organization založená v roce 1973 a následovaná American Darts Organization v roce 1975 a Světová šipkařská federace (WDF).
S rostoucí popularitou šipek v dnešní uspěchané době se objevily i elektronické terče na šipky.
Přejeme vám hodně úspěchů a příjemnou zábavu u hry!
- 2SDÍLENÍ
- Sdílet s přáteli
- Vytisknout
1 Comment
děkuji za vyčerpávající seznámení se hrou ,,šipky,, nicméně je nutné, jak píšete obrnit se trpělivostí a trénovat a trénovat. Mějte příjemné dny a díky za popsání nutných nákupů.