Jak zhubnout plaváním
Venku je počasí, do kterého byste ani psa nevyhnali, na halové sporty nemáte odpovídající přezutí ani vybavení a cvičit doma vás ani trochu nebaví. Jak překonat „lenoru“ a přesto dělat něco pro vysněnou postavu? Co takhle navštívit nejbližší plovárnu nebo krytý bazén? Nejen, že dosáhnete vysněné postavy s prakticky minimálním úsilím, také uděláte něco pro svou psychiku. Co má společného hubnutí, plavání a psychika člověka? Více než se může na první pohled zdát.
Plavání je jedním ze sportů, který můžete provozovat prakticky bez omezení.
Podávat maximální výkony při běhu, silovém tréninku nebo uvnitř uzavřené a vydýchané haly nezvládne každý. Až už vás trápí zdravotní nebo jiná omezení, plavání je vhodné i pro vás. Oddávat se mu mohou osoby se zhoršenou pohyblivostí, nastávající maminky, ale i ti, kterým není klasická aerobní aktivita „na suchu“ příjemná.
Obsah:
5 důvodů, proč začít plavat
- Sportovní aktivita je vhodná prakticky pro každého
- Při pravidelném plavání posilujete ochablé svaly kolem páteře
- Za hodinu plavání spálíte zhruba 1000 kalorií
- Plavání příznivě působí na naši psychiku
- Během této aktivity nezatěžujete klouby ani vazy tolik jako při běhu nebo badmintonu
Vsaďte na dostatečnou teplotu a osvojte si styl
Abyste dosáhli kýžených výsledků, k návštěvě si vybírejte ty bazény, jejichž teplota se stabilně pohybuje okolo 26˚C. Pokud byste zamířili do bazénu s příliš teplou vodou, tělo bude mít tendenci dříve podléhat únavě. Naopak v přespříliš studeném bazénu se dočkáte akorát tak tzv. „tuleního efektu“.
Tulení efekt: Tělo začne ukládat tuky, které mají sloužit k ochraně před chladem.
Co se týče stylu plavání, také ten je pro hubnutí a následnou celkovou regeneraci těla i organismu zcela zásadní. Možná umíte plavat několik desítek let, přesto není od věci, nechat si jednotlivé techniky vysvětlit od zkušeného instruktora. Předejdete tak zbytečné námaze, ale i případným komplikacím týkajících se pohybového aparátu.
Jak na správnou techniku plavání? Máme pro vás instruktážní video:
Má plavání vliv na hubnutí?
Samozřejmě! A ne jen tak ledajaký. Člověk vážící 70 kilogramů zhubne za hodinu plavání stylem prsa a obyčejným tempem okolo 680 kcal. Hodina kraulu vás připraví až o 1000 kcal. Pokud bychom plavání srovnali s ostatními sportovními aktivitami, pak dospějeme k názoru, že si v ničem nezadá třeba s boxem a hravě předčí i jízdu na kole. Člověk navíc během plavání zapojuje rovnou několik svalových skupin, mezi které patří třeba hýždě, ruce a stehna.
Desatero správného plavání
- Začněte plavat se společně naladěným parťákem
- Vybírejte si spíše kryté bazény s teplotou okolo 26 stupňů Celsia
- Osvojte si správnou techniku plavání
- Plavecký bazén navštěvujte 2x až 3x týdně
- Po každém plavání by měl následovat den na regeneraci
- Intenzita plavání by se měla pohybovat mezi 60 – 70 % maxima tepové frekvence
- Věnujte se plavání alespoň 60 až 90 minut
- Pokud nevydržíte tak dlouho plavat, zkuste si ve vodě alespoň zacvičit
- Abyste spalovali tuky rychleji, vsaďte na přírodní spalovače, mezi které patří třeba chilli papričky nebo zelený čaj
- Po plavání počítejte s „vlčím hladem“. Přibalte si proto s sebou dietní, avšak energetické jídlo.
Nic není černé ani bílé a to samé platí také pro plavání. I zde je tedy dobré upozornit na případná rizika. Během výkonu se můžete potýkat s nepříjemnými křečemi. Těm můžete snadno předejít zvýšenou konzumací hořčíku, ale i protažením a zahřátím těla ještě než do bazénu skočíte. Existuje zde i riziko toho, že vás plavání přestane po nějaké době bavit. V takovém případě bude dobré, pokud jednotlivá tempa prostřídáte cviky ve vodě a celý ceremoniál zakončíte saunou nebo masáží.
- 19SDÍLENÍ
- Sdílet s přáteli
- Vytisknout
0 Comments