Jak vybrat boxovací pytel

jak vybrat boxovací pytel

3.3
(11)

Box je bojovým sportem, který po shlédnutí filmu Rocky chtěl vyzkoušet téměř každý. Není taky divu. Jedná se o druh pohybu, jenž je skvělý nejen pro tělo, ale také pro psychiku člověka. Někteří aktivní boxeři tvrdí, že se nejedná ani tak o sport, jako spíše o boxerský životní styl, jelikož je potřeba nezapomínat na správné stravování a udržování svého těla v kondici, aby bylo možné podávat kvalitativně uspokojivé výsledky.

Psychologové se o této zálibě vyjadřují kladně, jelikož umožňuje člověku projevit agresivitu, kterou mnoho lidí s určitou mírou sebereflexe skrývá a do možných mezí ji potlačuje až do chvíle, kdy přemíru emocí nezvládne koordinovat, což neprospívá samotnému jedinci ani jeho okolí. I když správné boxování není primárně o agresivitě, ale o fyzickém tréninku a maximální koncentraci, zákonitě tohle duo pomáhá se zvládáním agresivity. Jak se tedy pomocí boxu odreagovat? Jak s tímto sportem začít a co byste měli vědět, aby vás dlouhodobě bavil?

Základem je dobré vybavení

Box jako takový není jen silovým sportem. Dosáhnete díky němu protažení celého těla, získáte sílu ve svalech, pořádný švih, ale také si zlepšíte postřeh a koncentraci. Veškeré tyto požadavky je navíc nutné zkoordinovat a umět je provádět najednou. Právě díky tomuto dochází k naprostému tělesnému uvolnění, odblokování napětí a vyplavování endorfinů. Navíc naprosto zapomenete na každodenní problémy, jelikož zaneprázdníte svou hlavu i tělo natolik, že nebude čas přemítat nad strastmi či radostmi každodenního života, což jednou za čas uvítá každý.

Jak začít boxovat?

Nejlepším způsobem, jak se zamilovat do nějaké činnosti je, začít od základů a užívat si vlastní pokrok. Nikdo se ještě nenarodil s boxerskými rukavicemi a rovnou nevyhrál olympiádu. Jestliže začnete od složitých obratů, mohlo by vás po několika trénincích velmi demotivovat, že vám pohyb nejde tak, jak byste si představovali. Při plavání se přece také nevrhnete hned do vody bez toho, abyste si vzali nějakou pomůcku nebo uměli alespoň základní techniku. Stejně tak je to u boxu. Nejlepším způsobem je proto začít bez pytle, tzv. na prázdno, a naučit se správnou techniku s pomocí trenéra, kamaráda nebo naučných videí, kterých je na internetu mnoho. Pro začátečníky je vhodné pomalejší tempo a naučení se základních úderů se správným otáčením zápěstí. Při přecházení na boxovací pytel pak budete cítit skutečné využití síly a radost, jelikož budete vaši sílu využívat vědomě a nebudete do pytle jen plácat, což by vás zaprvé brzy přestalo bavit a zadruhé by vás to po pár minutách vyčerpalo také fyzicky.

Boxovací vybavení

boxovací rukavice

Hlavním vybavením boxera je boxovací pytel, o jehož správném výběru pojednáváme níže, a rukavice. Ty se rozlišují dle zaměření a typu sportu. Záleží na tom, zda boxujete proti útočícímu soupeři či trénujete s boxovacím pytlem. Druhy rukavic se tak liší dle zaměření sportovce (rozlišují se např. rukavice na thajský box, MMA, fit box atd.), dle velikosti, zapínání, polstrování, hmotnosti a materiálu. Rukavice pytlovky mají typicky tenčí ochrannou vrstvu a speciálně tvarovanou vycpávku pro účinnou ochranu kloubů. Zapínáním na suchý zip dosáhnete potřebného zpevnění, díky kterému je zápěstí zafixováno a zároveň chráněno vůči potenciálnímu zranění. Většina rukavic je k dostání v univerzálních velikostech, které boxer přizpůsobí velikosti své ruky bandážemi, jež slouží také jako ochranný prvek kloubů. Orientačně je možné se při výběru skvěle padnoucích rukavic řídit tabulkami udávajícími vhodnou hmotnost rukavic dle hmotnosti boxera. Vybírat je možné ze tří materiálů, a to ze syntetické kůže, z částečně umělé a částečně pravé kůže či celokožených rukavic z pravé kůže. Ať už si vyberete jakékoliv, nezapomínejte, že je jejich životnost závislá na vaší starosti o ně.

Jestliže máte v plánu trénovat se sparring partnerem, budou se vám hodit také boxerské lapy, se kterými si můžete snadněji natrénovat rychlost, hbitost, reakce a postřeh. Jedná se totiž o pěnové či látkové výztuže oválného tvaru, jež si trenér nasadí na ruce pro tlumení vašich zásahů. Při trénování nezapomínejte také na chránič hlavy a chránič zubů, které jsou pro začátečníky téměř povinností. Chránič zubů je potřeba před použitím vyvařit ve vroucí vodě do částečného změknutí. Po mírném zchlazení jej vložte do úst a na pár vteřin stiskněte, čímž se chránič dokonale přizpůsobí tvaru vašich zubů a dásní. Po vytvarování je nutné chránič pořádně zchladit ve studené vodě nebo jej nechat zchladit v mrazáku.

Pro neustálé zdokonalování potřebuje boxer při tréninku také posilovací náčiní, kterým jsou různé druhy činek a posilovacích pomůcek. Díky nim nabere potřebnou sílu, již využije při boxování. Pro pohotové reakce je totiž vhodné se náležitě rozhýbat a před boxováním pořádně zahřát svaly. Než se však do cvičení pustíte, je vhodné mít po ruce doplňky, které jsou nepostradatelné u jakéhokoliv sportu. Jsou jimi např. láhev s pitím, kvalitní savý ručník pro utírání potu či pohodlné oblečení.

Jak vybrat ideální boxovací pytel?

Při výběru boxovacího pytle záleží hned na několika vlastnostech, od kterých se odvíjí způsob jeho použití, kvalita a samozřejmě i cena. Klasický boxovací pytel je závěsný. Je tedy možné jej připevnit na konstrukci nebo ke stropu, čímž získává ideální vlastnosti pro trénování ručních úderů i kopů.

Boxovací pytle dle množství výplně

Prvním typem je plnicí boxovací pytel, který je vhodný zejména pro začátečníky. Čím méně výplně pytel obsahuje, tím je lehčí, díky čemuž boxer nemusí vynakládat tolik síly při jednotlivých úderech. S postupným zlepšováním techniky a sílením svalů si může boxer přidávat do pytle čím dál více výplně, čímž se stupňuje hmotnost pytle a také náročnost tréninku. Druhým typem je již vyplněný boxovací pytel, který je vhodný pro pokročilé boxery, jelikož není možné upravovat množství jeho výplně. Před koupí je proto nutné, aby sportovec věděl, jaká hmotnost pytle je pro něj ideální. Obecně je doporučováno trénovat s pytlem, který má poloviční hmotnost sportovce. Pro začátečníky jsou však vhodné pytle s hmotností do 35 kg, zatímco pro zkušené boxery se doporučuje trénovat s pytli o hmotnosti 80 % váhy sportovce. Třetím typem je nevyplněný boxovací pytel, jenž slouží boxerům s bohatšími zkušenostmi. Sportovec může přizpůsobit pytel individuálním potřebám a vyplnit si jej dle požadavků. Je však vhodné dbát na přesné vyvážení a používat pro výplň vhodné materiály. Nejčastěji užívanými výplněmi boxovacích pytlů jsou látky, kožená či textilní řezanka, písek, kusy molitanu, polystyrén, koženka nebo jiný měkčící materiál.

Důležitým parametrem boxovacích pytlů není jen jejich hmotnost, ale také jejich výška. Dle výšky se totiž liší využití pytle. Rozhodující je proto se před koupí zamyslet, zda budete chtít trénovat ruční údery, nebo budete chtít cvičit také kopy. Pytle na boxování by měly mít průměr od 20 do 60 cm, zatímco pytle na trénování kopů jsou o poznání větší a měří minimálně 140 cm. Rozdíl je tedy poznatelný na první pohled. Při zavěšování pytle myslete na to, že by měl pytel dosahovat v závislosti na vaší výšce do 80 až 120 cm od cvičící podložky.

Při vybírání boxovacího pytle by měly být rozhodujícími vlastnostmi: typ boxovacího pytle, výplň, jeho velikost a hmotnost. Další důraz může být kladen např. na povrchový materiál pytle, přičemž tím nejkvalitnějším je pravá kůže. Levnějším, ale stále obstojným materiálem je polyuretan, jehož laminovaný povrch je velmi odolný vůči odření, a třetím materiálem je textilie.

Boxovací trenažér

Boxovací trenažéry jsou výbornou alternativou boxovacího pytle v případě, že máte příliš nízký strop, nechcete vrtat do stropu nebo nemáte pro trénink dostatek místa. Trenažer lze totiž snadno přenášet a vy tak máte možnost trénovat nejen uvnitř, ale také venku. Tato pomůcka udržuje spolehlivě stabilitu díky zatížení podstavce pískem, vodou či jiným materiálem.

Trenažery se dělí na dva typy. Prvním je trenažer, který připomíná stojící boxovací pytel, jenž je vhodné využívat při trénování úderů i kopů, jelikož je možné nastavit jeho výšku. Díky jeho nízké hmotnosti lze trenažer snadno přemisťovat, protože při prázdném stavu váží jen pár kilo. Při zatížení však ale váží přes 100 kg a je tak pevný a odolný vůči ranám sportovce. Druhým typem je trenažér ve tvaru figuríny, na níž si může sportovec natrénovat přesnější údery na tělo. Tento typ trenažéru je tak vhodný pro nácvik jakéhokoli bojového umění.

boxovací hruška

Boxovací hruška

Boxovací hruška je další alternativou, která je vhodná pro trénování reflexů či rychlosti úderů. Jedná se o vak vyplněný vzduchem, látkou či gumou, jenž je povrchově obalený syntetickou či pravou kůží. Je tudíž nejmenší a nejúspornější variantou, která zabírá nejméně místa a je zároveň vhodným trénovacím doplňkem. V průměru má cca 25 cm a na výšku měří obvykle 35 cm. Boxovací hrušku je vhodné si pořídit s plošinou s otočným kloubem, díky kterému se hruška vrací po zásahu zpět. Tímto způsobem se může sportovec zlepšovat v pohotových reakcích a fyzické rychlosti.  

Dětské boxovací pytle

Výše jsme popsali, jak vybrat vhodný boxovací pytel pro začátečníka s tím předpokladem, že se jedná o dospělou osobu či teenagera. Jestliže však vybíráte pytel pro děti, je nutné zohlednit jiné parametry. Boxovací pytle pro děti mají často pohádkové i jiné motivy a mají tak sloužit v pokojíčku dítěte nejen jako cvičební pomůcka, ale také jako dekorace doplňující vzhled interiéru. Pro mladého sportovce je vhodné pořídit klasický závěsný boxovací pytel v menších rozměrech, na kterém může trénovat jak údery tak kopy. Dále je pro děti vhodné pořídit boxovací hrušku, která je menší a bez problémů se vejde do klasického dětského pokoje. Třetím typem vhodným pro děti je boxovací trenažér, který je uchycen na stojanu, jenž se naplňuje pískem nebo vodou. Boxovací pytle se vyrábí ze stejných druhů materiálů jako klasické pytle pro dospělé sportovce, přičemž nejčastěji používanými jsou kůže a nylon. Některé pytle jsou vyrobeny také z odolného plátna.

Nejdůležitějším aspektem dětských boxovacích pytlů je jejich bezpečnost. Pro děti od tří do pěti let se vyrábí především pytle z vinylu, které jsou při zavěšení stabilní díky písku ve spodní části struktury. Horní část pytle je nafukovací, díky čemuž se snižuje riziko případného úrazu. Pytel by měl být velký do 90 cm a vážit cca 8 kg. Vždy však záleží na zdatnosti dítěte. Pro děti do 10 let se vyrábí pytle vyrobené ze syntetické kůže nebo PVC. Tyto materiály se vyznačují dlouhou životností a odolností. Pytle pro děti v tomto věku by měly mít délku cca 40 cm a průměr v rozmezí 20 až 35 cm. Pytle pro starší děti a juniory se výrazně neliší od boxovacích pytlů pro dospělé. Jedinou obměnou je váha a velikost pytle přizpůsobená sportovci, ostatní parametry zůstávají stejné.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.3 / 5. Počet hlasujících 11

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak začít s HIIT tréninkem
hitt trénink

Kdo by nesnil o dokonalé postavě? Ti z vás, kteří zanevřeli na nesmyslné diety s výrazným jo-jo efektem už jistě >>>

Jak na cvičení s expanderem
Cvičení s expanderem

Víte, že existuje posilovna, která se vám vejde do kabelky? Dámská kabelka je opředena tolika mýty a stala se námětem >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *