Jak začít s jízdou na skateboardu

skateboard

4.7
(3)

Skateboarding je sport, který se stále více dostává do popředí. Zatímco dříve se jednalo o fyzickou aktivitu určenou především teenagerům, kteří se chtěli ukázat před svými prvními láskami, dnes se jedná o regulérní sportovní činnost, která má své vlastní soutěže i rekordy. Ať už je důvodem toho, že se chcete naučit na skateboardu jezdit, žena nebo vysněný pohár, který chcete umístit na polici, v každém případě musíte vědět, jak s jízdou začít. A s tím poradíme.

Všechno začíná u skateboardu

Je sice fajn, když si projdete trochu teorie, ale stejně jako při každém jiném sportu, i v tomto případě platí, že praxe je jen jedna a je lepší se hodit do vody a naučit se plavat. Abyste však mohli skateboarding vůbec vyzkoušet, všechno začíná u výběru prkna, jak skateboardisté říkají. Dnes rozlišujeme především dva druhy, které se liší svou délkou i zpracováním. 

Klasický skateboard je tradiční, se zahnutou špičkou a ocasem, mírně prohnutý, vhodný pro řadu zajímavých triků. Dlouhé bývají většinou kolem 75 centimetrů, široké pak kolem 20 cm. Ale to je spíše obecně řečeno, velikostí je na trhu víc než dost stejně jako longboardů, což je druhý model skatu. 

Popularita takzvaných longboardů stoupla hlavně v posledních letech, kdy se do světa skateboardingu rozhodly ve velkém vejít i dámy. Tento druh prken je delší a má ploché tělo, často je jeho délka dvojnásobná od klasického skatu. 

Na obuvi záleží

Domnívat se, že veškeré vybavení potřebné na skateboarding začíná a končí koupí skatu, bylo mylné. Stejně jako každý jiný sport, i tento vyžaduje řádné sportovní vybavení, které lze sehnat i v e-shopu Ambassadors.eu. Zde najdete třeba boty, které jsou nezbytností.

Jezdit na skatu v pantoflích nebo na podpatcích není dobrá volba. V současné době existují boty s plochou podrážkou, které jsou přesně k tomuto účelu vyvinuty. Díky jejich skvělému vzhledu se z nich však stal i velký módní trend čili je možné, že vám už nyní dřímají ve vašem botníku.

Ideální obuví na skateboarding jsou tenisky, a to například tenisky značky Converse, Etnies nebo Airwalk či Vans. Zejména poslední zmíněné lze brát jako ikonické v souvislosti s tímto sportem.

Bez chráničů to nepůjde

Jelikož se sportem teprve začínáte, připravte se také na okamžiky, ve kterých by to zrovna nemuselo vyjít. K úrazům dochází denně, eliminujte jejich následky tím, že zainvestujete do chráničů. Pravděpodobnost pádu v okamžiku, kdy se poprvé na prkno postavíte, je takřka stoprocentní, chrániče proto upevněte nejen na kolena, ale také na lokty. A v ideálním případě si pořiďte také helmu.

Helma musí správně sedět

Zejména při výběru helmy se velmi chybuje. Budoucí jezdci jsou často unešení z toho, že vyzkouší nový sport, že nevnímají své pocity při výběru tohoto typu chrániče. Je však víc než důležité, aby helma na hlavě hezky seděla. Pokud si nechcete helmu zkoušet přímo v obchodě, před odchodem z domu si změřte obvod hlavy (konkrétně nad obočím v rovné linii kolem hlavy). Tímto bude úspěšná koupě zajištěna.

Najděte si ideální stanoviště

Máte veškeré potřebné vybavení zakoupené? Skvělé, je načase najít ideální stanoviště pro první zkušební jízdu. Jelikož jste začátečníkem, nehodí se jezdit po nerovném povrchu, který by byl příliš úzký a rušný. Raději jezděte po rovné, asfaltové, případně betonové ploše, kudy nějakou chvilku neprojde ani noha. Například parkoviště stojí za zvážení. 

Řada začínajících skateboardistů by nejraději vyrazila rovnou do parků určených tomuto sportu, kde se tyčí skvělé překážky, rampy a další. Jenže pakliže jste začátečníkem, tady by vám brzy spadla koruna a se vší pravděpodobností byste si zde způsobili nejeden úraz. Navíc to, že vám to na první dobrou nepůjde, by mohlo být poněkud stresujícím. Jinými slovy se na taková místa vydejte až ve chvíli, kdy budete mít nějaké zkušenosti.

Naučte se základy snadno a rychle

Ať už máte ve svém okolí někoho, kdo se skateboardingu věnuje, či nikoliv, základy se můžete naučit i svépomocí. Respektive základní triky nejsou ničím složitým, když víte, jak na ně. Pomoct mohou sepsané zásady či pravidla, podle nichž to můžete vyzkoušet.

Na prkně se stojí pořádně

Chodidla jsou zpravidla natočená do strany prkna a člověk stojí na úrovni, kde jsou kolečka připevněná k prknu. Pokud stojíte ve stylu regular, levá noha je vepředu a pravá vzadu (v takovém případě se odrážíte pravou), goofy je přesný opak. 

Odrazit a na prkno

Abyste se mohli na prkně pohybovat, musíte mít trup mírně natočený, aby byl rovně s prknem, neměl by být do strany. Obě nohy jsou na prkně, jedna se používá k odrazu. Ve chvíli, kdy se budete po pár odrazech cítit jistí, zkuste vracet odrážející se nohu zpátky na prkno, takzvaně před jeho ocas.

Už v této fázi zkoušíte a trénujete svou rovnováhu, kolena držíte pokrčená. Při zpomalení se opětovně odrážíte.

Ohýbáme kotníky a zatáčíme

Máte pocit, že rovnováhu udržujete, nohu navracíte na prkno po každém odrazu? Je načase získat ten pravý skateboardingový vzhled. Ohněte kotníky a váhu přesuňte tak, abyste zatočili. Nejdříve zkoušejte zatočit jemně, poté se nebojte zkoušet i ostřejší zatáčky. Sami brzy zjistíte, že prkno je poměrně intuitivní a že vás nenechává dlouho se trápit s ohnutými kotníky. Velmi rychle reaguje na pokyn k zahnutí.

Noha z prkna a zastavujeme

Když už umíte stát, odrážet se a samozřejmě i zatáčet, následuje pokyn k zastavení. Zde nemluvíme o ničem jiném než o tom, že sundáme nohu z prkna. Vždycky ale počkejte, až trochu zpomalíte. Noha se nikdy nesundává v plné rychlosti. Chodidlo se po položení na zem k zemi přitlačuje.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 3

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak začít s HIIT tréninkem
hitt trénink

Kdo by nesnil o dokonalé postavě? Ti z vás, kteří zanevřeli na nesmyslné diety s výrazným jo-jo efektem už jistě >>>

Jak na cvičení s expanderem
Cvičení s expanderem

Víte, že existuje posilovna, která se vám vejde do kabelky? Dámská kabelka je opředena tolika mýty a stala se námětem >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *