Jak začít s HIIT tréninkem

hitt trénink

4.1
(19)

Kdo by nesnil o dokonalé postavě? Ti z vás, kteří zanevřeli na nesmyslné diety s výrazným jo-jo efektem už jistě objevili kouzlo cvičení. Co když je nám ale jakákoli pohybová aktivita cizí? Pak si začneme hledat výmluvy. Někteří z nás nemají v okolí posilovnu, jiní čas. Co kdybychom vám ale prozradili, že existuje cvičení, které vám nezabere více než 10 minut? Zázrak nebo výplod choré mysli? Nepřestávejte číst následující řádky a dozvíte se to!

Co kdybychom vám prozradili, že existuje cvičení, které vám nezabere více než 10 minut?

Zázrak jménem HIIT trénink

Už jste v souvislosti se cvičením zaslechli zkratku HIIT? Pak jste možná přemýšleli, co tahle zkratka vlastně znamená. Jde o složeninu slov High-Intensity Interval Training (tedy vysoce intenzivní intervalový trénink). Někde můžete narazit též na maličko obměněnou zkratku HIIE (High Intensity Interval Exercise), kterou lze přeložit jako přerušované cvičením s vysokou intenzitou.

Hiit trénink v sedě

Jak takové cvičení vlastně vypadá?

A teď přijde to nejlepší. U HIIT tréninku nemusíte trávit v posilovně dlouhé hodiny. Nemusíte tam setrvat dokonce ani celých 60 minut! HIIT trénink je vhodné vykonávat po dobu 9 až 30 minut, přičemž k horní hranici se přiblíží opravdu jen ti nejvýkonnější a nejtrénovanější jedinci. Nám – začátečníkům – bude bohatě stačit deset minut nebo slabá čtvrthodinka. Říkáte si, co je na HIIT tréninku tak obtížného a zázračného, že mu stačí věnovat pouze pár minut?

HIIT trénink v kostce

 • Kardiovaskulární cvičení o vysoké intenzitě
 • Trénink pouze na několik minut (9 – 30)
 • Cvičení založené na střídání maximální a nízké intenzity
 • Vysoká zátěž pro tělo
 • Maximální důraz na spalování tuků
 • Rychlé navýšení fyzické zdatnosti jedince
 • Během cvičení je zapojen aerobní metabolismus
 • HIIT se provádí zpravidla ve 3 fázích
 • Cvičení slouží k hubnutí a zvyšování výkonnosti
 • Obvykle není vhodné (ani možné) jej provozovat každý den
3 fáze HIIT tréninku

HIIT trénink je obvykle rozčleněn do tří fází:

 1. fáze – protažení: Tělo je nutno připravit na nadcházející zátěž a to důkladným protažením a zahřátím. V této fázi dojde k aktivaci svalů, ale i kardiovaskulárního systému. V žádném případě byste první fázi neměli podceňovat, kromě jiného totiž slouží jako prevence zranění. Protažení by vám mělo ve finále zabrat 5 až 10 minut.
 2. fáze – samotný trénink: Jakou aktivitu zvolíte, je čistě ve vaší režii. Vyzkoušet můžete třeba krátké sprinty, které budete střídat s joggingem. Zde je jen na vás, jak dlouho ve fázi vydržíte. Rozhodně se ale snažte pohybovat někde mezi 5 až 10 minutami.
 3. fáze – zklidnění: Poslední fází je zklidnění organismu a pobídka k jeho regeneraci. Během dalších 5 nebo deseti minut budete postupně snižovat intenzitu tréninku.
HIIT trénink v leže

Proč zvolit právě HIIT trénink?

Mnohými studiemi bylo prokázáno, že HIIT trénink je 9x účinnější, než jakýkoli jiný trénink. To ovšem za předpokladu, že dodržíte všechny zmíněné fáze a zvolenou aktivitu (lidově řečeno) „neflákáte“. Připravte se na to, že po tréninku budete pořádně unavení, na druhou stranu jste ušetřili spoustu času a získali řadu dalších výhod:

 • „Afterburn“ efekt: Kalorie spalujete ještě několik hodin po HIIT tréninku
 • Zrychlení metabolismu: Díky HIIT tréninku rozjedete svůj zpomalený metabolismus na plné obrátky
 • Časová úspora: už žádné hodiny v posilovně. HIIT hravě „sfouknete“ během deseti nebo patnácti minut.
 • Trénink kdykoli a kdekoli: Nemusíte chodit do posilovny ani na běžecký okruh. Přizpůsobte cviky tréninku aktuálnímu místu a cvičebním pomůckám, které máte po ruce.
 • Výzvy na denním pořádku: Máte rádi výzvy? A dokážete sestavený trénink odcvičit o minutu rychleji než minulý týden?

Zkoušeli jste někdy HIIT trénink? Jak se vám osvědčil? Doporučili byste ho ostatním? Podělte se o své zkušenosti v diskuzi pod tímto článkem.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Počet hlasujících 19

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak na cvičení s expanderem
Cvičení s expanderem

Víte, že existuje posilovna, která se vám vejde do kabelky? Dámská kabelka je opředena tolika mýty a stala se námětem >>>

Jak zhubnout plaváním
Žena plave v bazénu

Venku je počasí, do kterého byste ani psa nevyhnali, na halové sporty nemáte odpovídající přezutí ani vybavení a cvičit doma >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *