Jak si zjednodušit život
Aktuální životní styl je velmi rychlý a hektický a proto vám přinášíme deset zajímavých typů jak si zjednodušit a zpříjemnit život.
Obsah:
Tip č. 1 – Zvolněte tempo
Jak si nejvíce zjednodušit život? Zvolněte tempo – a to jak přeneseně, tak doslova. V dnešní době jsme již přijali za normální, stále se za něčím honit. Ať už se jedná o práci či naše osobní vyřizování nebo dokonce volný čas, je prakticky nutné nacpat si každý den povinnostmi až k prasknutí. Ale proč? Pokud se nejedná o urgentní záležitost, je velmi pravděpodobné, že ji můžeme přeložit na jindy.
Proč tedy plánovat setkání s přáteli na den, kdy jim můžeme věnovat pouze hodinové okénko v našem rozvrhu? Lepší bude zalistovat v diáři a najít den, kdy budeme mít méně povinností. Budeme tak v menším stresu a navíc budeme mít větší prostor se na tuto událost těšit a užít si jí. Pokud zvolníme své každodenní tempo, nebudeme se cítit ohromení ze všeho, co nás daný den čeká.
Optimální je rozvrhnout si do každého dne jen pár větších povinností, které musíme zvládnout. Pokud jich bude příliš, zpanikaříme z toho, že je za žádnou cenu nemůžeme stihnout. Může se také stát, že začneme prokrastinovat, protože se nám do toho zkrátka nebude chtít. V obou případech se však často stane, že se nám povinnosti nepodaří splnit. My pak půjdeme spát s pocitem, že náš den byl neúspěšný, a s tím, že zítra už konečně musíme všechno dokončit.
Je mnohem lepší si své aktivity rozložit a udělat si prostor na vydechnutí. Je důležité si udělat i nějaký čas sám na sebe, aby se člověk mohl zregenerovat a dobít si baterie. Může se jednat o maličkosti, jako přečtení pár stránek oblíbené knihy nebo přestávka na upečení něčeho dobrého. Je důležité, aby člověk nezapomněl dělat i to, co má rád. Zvolnit tempo se však dá i doslova. Kolikrát jsme přistihli sami sebe, jak téměř běžíme ulicemi, i když zrovna nikam nespěcháme? Pokud zvolníte své tempo, můžete si být téměř jistí, že vám nic neuteče.
Tip č. 2 – Nepřehánějte to s perfekcionismem
Perfekcionisté bývají často velmi nespokojenými lidmi. Někteří perfekcionisté mají pocit, že vše musí být dotažené na 100 %. Jiným perfekcionistům se zase stále něco nezdá, ať už na sobě samých nebo na jiných lidech. Ať už je to tak či tak, stálé snažení se o to, mít vše naprosto bezchybné, nás může přivést k šílenství.
Potřeba být ve všem stoprocentní se totiž vzájemně vylučuje s naší vnitřní pohodou. Než abychom byli spokojení a vděční za to, co již máme, zaměřujeme se na chyby a věci, které jsou podle nás špatně, a máme stálou potřebu je napravit, dokud vše nebude podle našich představ. Skutečnost je však taková, že nic není perfektní. A ani nebude. Vždy se na všem najde něco, co by mohlo být ještě o trošku lepší.
Ať už se jedná o naši narozeninovou oslavu, napsaný e-mail, škrábanec na novém mobilu nebo náš účes. Pokud budeme horečnatě vybírat balónky tak, aby barevně seděly k dortu, nádobí a další výzdobě, nikdy se naší oslavy nedočkáme. Pak z frustrace vybereme něco na poslední chvíli, o čemž si stejně později budeme myslet, že stojí za houby. Lepší je soustředit se na důležitější priority, jako pozvání těch správných lidí, se kterými si užijeme nezapomenutelný večer.
Tento tip neradí, abychom se přestali snažit dávat do věcí své maximum. Neradí ani, abychom se spokojili s málem a přestali usilovat o velké cíle. Jde spíše o to, aby se lidé přestali přehnaně zaměřovat na to, co je v životě špatně. Je důležité umět se pochválit i za výkon, který dle našeho mínění nebyl zrovna nejlepší.
Je nereálné myslet si, že můžeme podávat stoprocentní výkony ve všem a každý den. Určitou dobu je to třeba možné, za rohem si však na nás počíhá syndrom vyhoření. Je důležité si proto uvědomit, že vždy bude existovat nějaká lepší verze toho, co se nám momentálně nelíbí. A to je naprosto v pořádku. To však neznamená, že si nemůžeme užívat a ocenit věci tak, jak jsou. Nejsme tu přece od toho, abychom byly bezchybní.
Tip č. 3 – Snižte svou toleranci ke stresu
Tento tip bude možná pro mnohé překvapením. Snížit toleranci ke stresu? Nemělo by to být spíše naopak? V naší společnosti máme tendenci obdivovat jedince, kteří dokáží vydržet silný nátlak stresujících událostí. V hlavě si říkáme, kéž bychom to také dokázali. Kdybychom uměli zvládnout tolik stresu, náš život by byl mnohem jednodušší.
Pravdou však je, že naše současná úroveň stresu bude přesně taková, jako je naše tolerance k němu. Pokud znáte někoho, o kom víte, že má vysokou toleranci ke stresu, pravděpodobně si také všimnete, že je neustále vystresovaný. Lidé s vysokou tolerancí vůči stresu si toho vždy naloží hodně. Pokud se naučíte vydržet velký nátlak stresu, přesně to se stane. Vydržíte velký nátlak stresu.
Na tom však není nic obdivuhodného ani zdravého. Faktem je, že stres je nebezpečný jak po psychické, tak po fyzické stránce. Pokud tedy můžeme, měli bychom se mu vyhnout. Okamžitě eliminovat všechen stres ze svého života však může být poměrně složité a možná nereálné. Začít ovšem můžeme právě tím, že snížíme svou toleranci vůči němu.
Pokud tak učiníme, značně se nám uleví. Přestaneme si dělat dlouhé seznamy toho, co všechno musíme zvládnout během jednoho dne. Přirozeně si začneme stanovovat své hodnoty a zvažovat to, co nám za stres stojí a co nikoliv. Je však také důležité naučit se takto vydržet a nenechat se strhnout stresovým kolotočem ostatních.
Často se můžeme začít cítit, že toho neděláme dost, když uvidíme naše přátele, jak stále někde pobíhají a vyřizují své záležitosti. S naší novou nízkou tolerancí ke stresu však již víme, že je lepší se zhluboka nadechnout a s některými věcmi se zkrátka nezabývat, pokud uznáme, že za náš stres nestojí. Není dobré přijmout do své náruče každý stresor, který nám zkříží cestu. Naopak, se sníženou úrovní stresu bude naše mysl klidná a my budeme mnohem více efektivní.
Tip č. 4 – Dovolte si cítit se mizerně
Je zcela normální, že se chceme vyhnout špatným náladám. Je pro nás přirozené chtít, abychom se cítili dobře a měli šťastný život. Špatná nálada, špatný den nebo dokonce celý týden však neznamená, že náš život je také automaticky špatný. Uvědomění si této skutečnosti nám život velmi zjednoduší. Nebudeme proti špatným náladám tolik bojovat a naučíme se soustředit svou energii jinam.
Často se chceme špatné náladě vyhnout za každou cenu. Pokud cítíme, že přichází, pustíme si náš oblíbený film nebo písničku, která náš vždy rozveselí. Občas však ani to nepomůže. Ať děláme, co děláme, může se stát, že procházka, výborné jídlo či rozhovor s nejlepším kamarádem nám uleví jen na chvilku. V takové situaci začneme buď panikařit, nebo nás ochromí frustrace z toho, že se naší nálady nemůžeme zbavit.
V takové chvíli je důležité se zastavit a nechat naší náladu být. Někdy totiž zkrátka nepomůže snažit se špatnou náladu potlačit za každou cenu. Občas si musíme dovolit si cítit se mizerně a procítit i své špatné nálady. Tím, že budeme potlačovat své nechtěné emoce, si ulevíme pouze momentálně. Je však možné říct, a to téměř se stoprocentní jistotou, že tyto potlačené emoce se jednou v budoucnu nečekaně vynoří.
Tím, že se naučíme nebojovat proti svým špatným náladám, začneme být více tolerantní a shovívaví sami k sobě. V životě je totiž téměř nemožné cítit se stále šťastně. Každý se někdy setká s pocity, které budou tíživé. Pokud jim dovolíme být, nijak nás to neohrozí. Pokud však budeme předstírat, že neexistují, můžeme si být téměř jistí, že se nám to v budoucnu vrátí.
A to ať už v podobě rozčílení se na rodinného příslušníka, syndromu vyhoření nebo osobního zhroucení. Potlačované nálady a pocity se v nás totiž hromadí jako natlakovaná bomba, připravená k vybuchnutí. Tím, že dovolíme našim špatným náladám být čas od času s námi, zajistíme, že nás v budoucnu nepřekvapí.
Tip č. 5 – Naučte se žít v přítomnosti
Ač se to možná nezdá, náš pocit duševní pohody bude vždy do velké míry záležet na tom, jak dokážeme žít v přítomném okamžiku. Neexistuje proto lepšího tipu pro jednodušší život, než se naučit žít v přítomnosti. Je to totiž jediný okamžik, který máme plně ve své moci. Přítomnost máme pod kontrolou a můžeme ji ihned ovlivnit.
Jako lidé máme přirozený sklon k tomu stále se o něco strachovat a nad něčím přemýšlet. Téměř vždy se však jedná o něco, co se již stalo, anebo o něco, co se teprve stát má. Ať už to je včerejší schůzka, na které jsme se ztrapnili nebo veřejný projev, který nás čeká za týden, avšak my se jej obáváme už teď.
Faktem je, že co se stalo v minulosti, již těžko ovlivníme. Z minulých chyb se můžeme poučit. Minulost nám také může dát cenné životní lekce. Změnit ji však nemůžeme. Pokud se toto naučíme přijmout a uvědomíme si, že lpění na minulosti nás nikam neposune, bude se nám žít mnohem lépe. Naopak, časté zatěžování našich myšlenek přemýšlením o nepříznivých událostech v minulosti může v lidech vyvolávat pocity sklíčení či deprese.
Často se také obáváme toho, co nás čeká v budoucnu. Je to přirozené – budoucnost je nejistá, a pocit nejistoty nemáme rádi. Dostanu se do maléru? Vyhodí mě z práce? Budu mít úspěch v životě? A co když ne? Často se svými myšlenkami o budoucnosti vyděsíme natolik, že z úzkosti nemůžeme večer ani usnout. Truchlení nad minulostí a stresování se nad budoucností nás však okrádá o naší přítomnost.
Zatímco přemýšlíme nad něčím, co již nezměníme anebo se strachujeme o něco, co tu ještě ani není, protéká nám život mezi prsty. Je však základem šťastného života uvědomit si, že přítomný okamžik máme plně ve své moci. Je to jediný moment, který můžeme okamžitě ovlivnit a změnit. Směřováním svých myšlenek do přítomnosti se zbavíme skličujících pocitů z přemýšlení nad minulostí a strachu z toho, co bude.
Tip č. 6 – Nenechávejte věci na poslední chvíli
Slyšeli jsme to už jako malé děti – nechávat věci na poslední chvíli se nevyplácí! Tato rada je vlastně velmi logická. Pokud se nejprve zbavíme svých povinností, pak se zbytek času můžeme věnovat například volnočasovým aktivitám. Jak ovšem všichni dobře víme, lehce se to říká. Uplatnit tuto skutečnost v praxi je často mnohem složitější.
Pokud víme, že před námi stojí něco, do čeho se nám nechce, máme tendenci to odkládat. Ať už se jedná o nepříjemný rozhovor s rodinným příslušníkem, seminární práci nebo umytí auta. Jestliže situace zrovna nehoří, řekneme si, že to odložíme na zítra. Jenže zítra nám cestu zkříží zase něco nového, takže onu věc opět odložíme. Tak to pak pokračuje až do té doby, než nám žádný další zítřek nezbyde.
Jediné, co nám potom zůstane, je zbytečný stres z toho, jak to nyní všechno zvládnout. Proto je dobré začít si krok po kroku zvykat na to, dělat věci hned, jak je to možné. Je lepší začít pomalu a zvolna tento zvyk praktikovat. Jako ve většině případů, i v této situaci chvilku trvá, než si člověk tento zvyk vytvoří. Není to bohužel záležitost pár dnů, počítejte spíše s několika týdny. Po této době však budete navyknutí řešit situace ihned a vypořádávat se se svými problémy bez odkládání.
Pokud se zbavíte svých povinností hned na začátku, zjistíte, že máte vlastně mnohem více volného času, než jste si mysleli. Nebudete zbytečně ztrácet čas prokrastinací a poté stresem z návalu všech nepříjemných věcí najednou. Zbyde vám tak více času na to, abyste si oddechli. Začnete také trávit svůj čas mnohem plnohodnotněji. Vaše mysl totiž nebude přehlcená myšlenkami na to, co všechno ještě musíte udělat.
Tip č. 7 – Naučte se být více trpěliví
V dnešním světě můžeme mít vše k dispozici téměř okamžitě. Při hledání informací již nemusíme přečíst kvanta knih. Stačí jen pomocí pár kliknutí vyhledat požadovanou věc na internetu. Nevíte, co dnes uvařit k večeři? Najeďte na internet a e-kuchařka poradí. Potřebujete sestavit novou skříň z Ikei? Efektivně sestříhané video na YouTube vás to naučí během pěti minut.
Všechno je to samozřejmě velká výhoda. Když se nám nechce vařit, jídlo si objednáme a do půl hodiny můžeme pořádat hostinu. Když se nám nechce na nákup, přivezou nám ho, a ještě od nás vyberou vratné láhve. Faktem však je, že všechny tyto výhody nás dělají lenivějšími a také méně trpělivými. Jsme zvyklí mít všechno hned, a pokud to tak není, snadno se rozčílíme.
I dnes však existují situace, které nás zdržují, a které vyžadují naší trpělivost. Pokud si chcete ušetřit nervy a zjednodušit svůj život, měli byste se naučit se svou trpělivostí pracovat. Podobně jako u předchozího tipu jde však o to, zvyknout si na to, tento zvyk praktikovat. Pokud se tedy přistihnete při rozčilených myšlenkách v koloně aut nebo ve frontě na kávu, zastavte se. Svou netrpělivost vezměte na vědomí a zarazte kolotoč frustrovaných myšlenek hned na začátku.
Nadávky a vnitřní hněv situaci nijak nezmění, spíše naopak. Bez trpělivosti je život nesmírně frustrující – necháme se snadno vytočit, cítíme se podráždění a stále nás něco obtěžuje. Když se však podíváme na tyto situace s odstupem, často si uvědomíme, že se jedná o malichernosti. Pokud tedy příště vypadne internet, zrovna když to nejméně potřebujete, zkuste složit skříň sami a třeba překvapíte sami sebe svou zručností. Trpělivost dodá vašemu životu rozměr lehkosti a vy budete moct soustředit svou energii na důležitější věci.
Tip č. 8 – Přestaňte hromadit věci
Další tip pro zjednodušení života zní jasně – přestaňte hromadit věci. Pokud tedy zrovna nejste vášnivým sběratelem. Zbytečně mnoho věcí ve vašem prostoru, který obýváte, vás nevědomky bude rušit a obtěžovat. Ačkoliv si to možná nejprve nebudete uvědomovat, přemíra různých předmětů kolem vás brzy zahltí. Člověk se nemusí stát striktním minimalistou, aby začal postupně redukovat množství věcí, které vlastní.
Nakupujeme často a rádi. Ať už se jedná o spotřební zboží, nábytek nebo dekoraci do domu. Naše doba nás k tomu přímo vybízí. Není tedy divu, že když jdeme nakupovat, koupíme dvě plné tašky věcí, avšak bez toho, pro co jsme původně šli. Není však třeba zbytečně se omezovat. Pokud něco, co potřebujeme, nefunguje, je jen logické nakoupit za to novou náhradu.
Pokud však kupujeme již pátého porcelánového slona jako dekoraci na stůl, je na čase se zamyslet, zda jej opravdu potřebujeme. Před nákupem nové knihy zvažte, zda jste přečetli ty, které už máte doma. Při vybírání nového kabátu popřemýšlejte, zda si jej vezmete na sebe i za rok. Zamyslete se také, zda opravdu potřebujete novou stoličku do kuchyně, když stejně všichni sedí v obýváku.
Zkuste se zbavit tendence impulzivního nakupování. Pokud si něco vyhlédnete v obchodě, nechte si to nejprve projít hlavou. Často se vám stane, že druhý den už byste si tuto věc nekoupili. Mnohokrát předměty, které zakoupíme, zůstanou ležet ladem jako lapače prachu. Méně tak často znamená více. Nejen, že se nebudete muset tolik starat o úklid, přestanete také v hromadě předmětů ztrácet své věci. Volný a čistý prostor bez věcí ležících kolem vás, vás zanechá s pocitem větší pohody.
Tip č. 9 – Dopřejte si dostatek spánku
Všichni jsme určitě alespoň jednou za život slyšeli někoho říct, že spánek se přeceňuje. Někdo také rád tvrdí, že vyspat se může v hrobě. Nedostatek spánku však lidem do hrobu klidně pomůže. Výzkumy totiž dokazují, že čím méně spíme, tím nižšího věku se dožijeme. A není to jen dlouhověkost, kvůli které bychom se měli pořádně prospat.
Kvalitní spánek je základem toho, že se budete v průběhu dne cítit dobře. Nedostatek spánku způsobí to, že budete víc podráždění a nebudete se tolik soustředit. Často tak i jednoduché úkony budou vyžadovat trojnásobnou námahu a čas. V důsledku nevyspání budete svou práci zvládat hůře. Nejen to – utrpí i vaše emoce. Budete citlivější a snadněji vás něco rozhodí. Zkuste tak o víkendu vypnout budík a nechat Vaše tělo probudit se, až to samo uzná za vhodné.
Je důležité naučit se odpočívat a dopřát si pořádnou dávku kvalitního spánku. Spaním vám nic neuteče. Naopak budete připraveni zdolat další den s mimořádnou dávkou energie. Jistě si všimnete, že po kvalitním spánku budete druhý den příjemnější sami na sebe i na své okolí. Budete bystřejší a práce vám půjde rychleji od ruky. Jistě se shodneme, že není nic horšího, než zamlžená mysl pro probděné noci.
Nevyspalý člověk také často chybuje i ve věcech, ve kterých je běžně zběhlý. Pokud je tedy již pozdě v noci a vy se stále zabýváte s něčím, co je třeba dodělat, běžte se raději vyspat. Mozek a psychická pohoda vám za to poděkují. Práce nikam neuteče a vy ji můžete dokončit druhý den ráno s klidnou hlavou. Váš mozek se přes noc zregeneruje, a pokud k tomu ráno přidáte vydatnou snídani s šálkem kávy, jistě vás už nic nezastaví.
Tip č. 10 – Nesrovnávejte se s ostatními
Jednou z cest ke snazšímu životu je přestat se srovnávat s ostatními. Můžete ovládnout všechny předchozí rady a ještě něco navíc. Pokud se však stále budete porovnávat s ostatními, nebude to k ničemu. Srovnávání sebe s druhými lidmi vede pouze k nespokojenosti a nic plodného nepřináší. Pokud se budeme srovnávat s jinými, budeme akorát soustředit svou pozornost na to, co je s námi a naším životem špatně.
Pravdou je, že se téměř vždy najde někdo, kdo bude v něčem lepší, než my. Jak se říká, sousedova tráva je vždycky zelenější. Co si však neuvědomujeme je, že pro mnohé jsme tím sousedem právě my. Aniž bychom to věděli, jistě máme přátele, rodinné příslušníky či známé, co nás v něčem obdivují. Ať už je to naše laskavost, odhodlanost cvičit každý den nebo skutečnost, že ovládáme cizí jazyk.
Mějte na paměti, že ostatní možná dělají různé věci jen proto, že jsou na ně zvyklí, a ani neví, že jim nevyhovují. Občas také lidé dělají něco jen z toho důvodu, aby zapůsobili na ostatní, nebo proto, aby nebyli jediní, kdo danou věc nedělá. Je důležité se proto zaměřit na sebe, na naše potřeby a na to, co dělá radost nám. Nenechte se vystresovat ostatními, kteří tvrdí, že pokud nevstanete v šest ráno, nic nedokážete.
To, že brzké vstávání funguje pro ně, neznamená, že bude fungovat i pro vás. Třeba nejste ranní ptáče a pomůže vám, když se více prospíte. Nenechte se zmást ani v případě, že vaši přátelé nazývají svůj den úspěšným až po tom, co splní vše na svém seznamu úkolů. Pro vás může úspěšný den vypadat třeba tak, že si uděláte něco dobrého k jídlu a budete relaxovat. Každému zkrátka vyhovuje něco jiného. Je důležité soustředit pozornost na to, co vyhovuje nám, a nedělat věci jen z toho důvodu, že je dělají i ostatní.
- 11SDÍLENÍ
- Sdílet s přáteli
- Vytisknout
0 Comments