Jak vybrat nejlepší kávu
Káva nemusí být jen černá nebo s mlékem. V kávě z jednoho kouta světa se snoubí aroma hořké čokolády s chutí čerstvých meruněk. Na jiném vzdáleném kontinentě zase pěstují odrůdu, která voní po hořkých mandlích. Dobrá káva se dá uvařit v kotlíku na ohni nebo v espressovači za několik desítek tisíc korun. Pro někoho je nejlepší kafe to, které jen zalije vodou z varné konvice. Kofein v žíle a úsměv na tváři, víc nechce. Do které kategorie patříte vy? Možná to nevíte, protože neznáte nezměrné množství možností, jaké kávový svět nabízí.
Jak tedy vybrat tu nejlepší kávu, která bude nejlepší právě pro vás?
Obsah:
Jaké jsou typy kávy?
Nejprve oddělme kávu, která se rozpouští, od té, která se louhuje. Té první říkáme rozpustná neboli instantní.
Nejlepší rozpustná káva
Kdo si zakládá na rychlosti přípravy svého oblíbeného nápoje, tak v jeho očích ani nejlepší zrnková káva tu instantní nepředčí. Víc než polovina světové produkce kávových zrn padne na výrobu instantní kávy. Kvalitní rozpustná káva je čistý extrakt z kávového nápoje. Ten se prodává usušený v prášku nebo granulích.
Značky rozpustné kávy
Nejlepší instantní káva je káva výběrová. Na českém trhu nabízí takový produkt např.: značka Manucafé.
Rozpustnou kávu prodávají nejčastěji značky jako Nescafé, Tchibo nebo Davidoff. Na zákazníky, kteří chtějí vysokou kvalitu, sází anglická značka kávy Café Direct.
Testy rozpustné kávy
Srovnávací testy se shodují na tom, že po chuťové stránce mezi jednotlivými volně prodejnými značkami zásadní rozdíly nenajdete. Instantní káva prostě své původní vlastnosti ztrácí.Vvýsledný nápoj chutná úplně jinak než ten připravený z kávy zrnkové. Určitě neuděláte chybu, pokud ve vašem košíku skončí Lidl káva Café crema. Ta se může chlubit nejlepším poměrem ceny a chuti na trhu.
Další výhody rozpustné kávy
Kromě jednoduchosti přípravy u instantní kávy oceníte, že ji lze použít na výrobu dezertů. V létě si snadno můžete připravit kávový jogurt smícháním kávy, jogurtu a cukru. V shakeru zase umícháte kávu, vodu a led a máte frappé. Pokud je ale láskou vašeho života káva espresso, pak pro vás jedinou možnost představuje káva zrnková.
Kvalitní zrnková káva
Příprava zrnkové kávy je o poznání složitější. Chuťovým zážitkem vás ale bohatě odmění.
Mletá káva
Kávu si můžete doma namlet sami nebo si ji už koupit mletou. Různé způsoby přípravy vyžadují různě jemné mletí. Problém s koupí mleté kávy ale spočívá v tom, že velmi rychle ztrácí své aroma. Pokud kupujete kávu už namletou, dbejte na to, aby byla zabalena co nejlépe. A aby nebyla stará.
Jak skladovat mletou kávu
Kvalitní mletá káva projde tímto procesem v pražírně těsně před tím, než si ji koupíte. Doma si ji pak uložte do pečlivě uzavřené nádoby bez přístupu vzduchu a s minimem světla. Oboje totiž přispívá k zvětrávání hnědého zlata.
Různé stupně mletí kávy
V pražírně se vás budou ptát, jak hodláte kávu připravovat. Mletí kávy do kávovaru na přípravu espressa musí být nejjemnější. Do mocca konvičky a na filtr o něco hrubší. Pro přípravu ve french pressu může být mletí velmi hrubé.
Domácí mleté kávy
Ideální je koupit dobrou zrnkovou kávu a doma si ji namlet. Mlýnky se prodávají ruční i elektrické. Záleží na vás, kolik chcete do koupě investovat. Pokud připravujete jednu až dvě kávy denně, můžete si rituál s mletím voňavé kávy vychutnat. Potom vám postačí ruční mlýnek.
Mletí kávy do espresso kávovaru
Záleží také na tom, jak kávu připravujete. Pokud totiž připravujete kávu do automatického nebo pákového kávovaru, tak budete chtít umlít zrna velmi jemně. Potom potřebujete mlýnek s mlecími kameny. Ruční mlýnky se s mlecími kameny prodávají za dostupnou cenu. Elektrické mlýnky jsou ale v nižší cenové kategorii vybaveny pouze noži, které kávová zrna rozsekají.
Mlecí kameny zrna pomelou. Když dosáhne výsledný prášek požadované jemnosti, propadne skrz do nádobky. Kameny se pak pustí do mělnění dalších zrn. Sekací nože naproti tomu sekají všechna zrna najednou. Drtí je neustále bez ohledu na to, zda už dosáhla požadované jemnosti nebo nikoliv. Výsledkem je pak nestejnorodá směs. Extrémně jemný prášek a hrubá kávová drť.
Pro přípravu v mocca konvičce nebo french pressu takový výsledek dostačuje. Ale pressovač vám to neodpustí. Voda bude chvíli při průchodu kávou blokována příliš jemnou vrstvou prášku. Tato vrstva bude vystavena vařící vodě příliš dlouhou dobu a spálí se. Nakonec najde voda cestu skrz hrubě namletou kávu a proteče jí, aniž by se káva řádně vylouhovala. Výsledkem bude směs spáleného louhu a kyselé kávové vody.
Pokud tedy chcete připravovat kávu v přístroji na espresso, nechte si ji profesionálně namlet nebo kupte mlýnek s mlecími kameny – ruční nebo elektrický. Ani nejlepší zrnková káva na espresso vám totiž nezaručí dokonalý chuťový zážitek, pokud ji špatně namelete.
Automatický kávovar – mletí
Samozřejmě si můžete pořídit také kávovar s integrovaným mlýnkem. To už se ale pohybujeme ve zcela jiné cenové kategorii, než jakou nabízí třeba mocca konvička. Nejlepší káva do automatického kávovaru je ale stejná jako zrnková káva, kterou chcete jen zalít horkou vodou z kotlíku na ohni. Čerstvá a hlavně čerstvě namletá.
Dělení kávy podle způsobu přípravy
Způsob přípravy neurčuje jen to, jak hrubý nebo jemný prášek vodou zalijeme. Některé druhy káv se hodí na filtr a jiné na epresso.
Silná káva do kávovaru
Síla kávy je pojem, který často baristy mate. Zákazník nechce silnou kávu. Má na mysli obsah kofeinu? Nebo výslednou chuť? Většinou se pod pojmem síla kávy rozumí intenzita chuti. V tomto jednoznačně vede silná káva, které říkáme espresso.
Káva do pressovače
Espresso se připravuje tak, že káva je vystavena velkému tlaku horké vody. Kávovar jednoduše tlačí vodu skrz a při průchodu kávou se aromatické látky z kávy louhují větší rychlostí. Výsledný nápoj tak obsahuje více aroma v menším množství vody. Klasické espresso obsahuje pouze 25 – 30ml tekutiny. Charakteristická je pro něj oříškově zbarvená pěna (tzv. crema) na povrchu.
Proč je espresso kyselé?
V kávovaru připravíte také známé nápoje jako capuccino nebo café latté. Základ všech těchto nápojů představuje právě espresso. Výsledná chuť espressa je velmi intenzivní. Nápoj tak vyniká mimo jiné jinou přirozenou, ale nepříliš žádanou vlastností, kyselostí. Nejlepší káva na espresso je tak káva s nízkou aciditou. Dobrá presso káva je tedy ta, která prošla tmavším stupněm pražení.
Káva na espresso také často obsahuje odrůdu robusta – ta totiž kyselost ve výsledné směsi snižuje a zároveň vytváří krásnou a bohatou pěnu.
Káva do překapávače
Kvalitní káva do kávovaru, který připravuje překapávanou kávu, bude stejná jako ta, kterou připravíte v dripperu. Princip je totiž stejný. Mletá káva zůstane v papírovém filtru, skrz který pomalu prokapává horká voda. V dripperu připravujeme obvykle jen jeden hrnek kávy. Překapávač bez problému připraví celou konvici.
Do překapávače se hodí kávy kyselejší s výraznějším chuťovým projevem. Pokud nakupujete výběrovou kávu, hledejte označení „na filtr.“
Příprava kávy bez kávovaru
Různým způsobům přípravy kávy jsme se věnovali v jednom z minulých článků. Dnes se zaměříme na to, jaké druhy zrnkové kávy se k nim hodí.
Filtr, moka nebo french press
Do moka konvičky se hodí všechny odrůdy a stupně pražení. Filtrovaná káva nejlépe zachová přirozené chuťové vlastnosti zrnek. Pokud tedy připravujete kávu na filtr, nebojte se exotických odrůd, vyplatí se to. Následuje french press. Zatímco filtrovaná káva nebo například espresso jsou ve výsledku kyselejší, káva z french pressu je více hořká a projevuje se plnější chutí.
Je to proto, že voda stráví v kontaktu s kávou delší dobu. Při přípravě v espressovači voda proteče pod tlakem extrémně rychle, v dripperu nebo překapávači také, ve french pressu leží po celou dobu louhování. Nejlépe se tak při tomto způsobu přípravy projeví kávy s plnou chutí, přirozená kyselost se ztratí. Obecně totiž platí, že čím déle se káva louhuje, tím bude výsledný nápoj více hořký a „kávový.“
Je libo českého turka?
Extrémní příklad louhování představuje tzv. český turek. V anglicky mluvících zemích podávají tento nápoj pod názvem kovbojské kafe. Mletá káva se v tomto případě pouze zalije horkou vodou a tak se pije. Kromě sedliny, která se tak dostane do úst spolu s vodou, je problém s příliš dlouhým louhováním kávy. Dokonce i top zrnková káva bude v takovém případě hořká a ztratí své přirozené výjimečné aroma. Na „turka“ se tak hodí v podstatě jakákoliv káva, kterou koupíte v obchodě.
Dělení podle stupně pražení kávy
Výběrové kávy bývají většinou praženy středně nebo světle. To proto, že nemají co skrývat. Zákazník chce naopak ve výsledném nápoji zachovat co nejvíc původních látek. Čím déle se káva praží, tím se její charakter ztrácí. Extrémně tmavě pražené kávy jsou tak všechny skoro stejné. To ale neznamená, že nejlepší káva je ta světle pražená. Nejlepší pražič dokáže najít kýženou rovnováhu.
Čím světleji je káva pražená, tím je kyselejší. Zrnková káva do kávovaru na espresso tedy musí být pražená tmavě, protože espresso vyniká vyšší kyselostí.
Jaká káva je nejzdravější
Na tuto otázku nemůžeme dát přesnou odpověď. Můžeme ale jednoznačně uvést, která káva obsahuje nejvíce antioxidantů. A to je káva, která vůbec procesem pražení neprošla. Tzv. zelená káva se často inzeruje jako prostředek, který napomáhá hubnutí. Antioxidanty obsažené v zelené kávě ovšem najdete i v jiných zelených výrobcích, například v čaji nebo zeleném ječmeni.
Zelená káva nemá barvou ani chutí s kávou mnoho společného. Připomíná spíš čajový nálev. A pozor, zelená zrna dávají mlýnku pořádně zabrat. Kupujte ji tedy výhradně mletou, ať si mlýnek nezničíte.
Kyselost kávy
Proč je káva kyselá? Protože je to ovoce. Tak jednoduché to je. Nicméně, kyselost kávy ovlivňuje odrůda, půda v místě původu, a hlavně stupeň pražení kávy. V neposlední řadě způsob přípravy. Poslední dva důvody jsme už popsali. Světle pražená káva bude vždy kyselejší než ta tmavě pražená.
Obecně platí, že kávy z Afriky jsou kyselejší než kávy například z Brazílie. Více o zemích původu níže.
Jak vybrat kvalitní kávu
Čerstvost a uskladnění
Už jsme si řekli, že nejlepší mletá káva i nejlepší zrnková káva jsou čerstvé. Nemusíte ale kupovat právě dnes upraženou kávu. Ani byste neměli. Ideální doba ležení kávy (ve vhodných podmínkách) je 5 – 7 dní.
Obecně platí, že do měsíce po upražení zůstane při skladování bez přístupu vzduchu a světla káva jako čerstvá. Laik nepozná ani dva až tři měsíce starou kávu. Pokud neležela na sluníčku ve skleněné nádobě. Jakmile ale originální balení otevřete a pustíte do balíčku vzduch, proces výrazně urychlíte. V takovém případě přesypte zrnka do pixly bez přístupu vzduchu. Prodávají se i speciální vakuové dózy, ty odsají přebytečný vzduch a oxidaci kávy velmi zpomalí.
Co hledat na obalu
Datum pražení kávy
U kvalitní kávy tedy hledejte na obalu datum pražení. Pokud chybí, nemáte se čeho chytit. Datum spotřeby označuje dobu, po jejímž uplynutí může být výrobek zdravotně závadný nebo vyloženě nepoživatelný. Vy ale hledáte údaj, za jak dlouho se vaše výborná káva změní v kávu průměrnou. To poznáte pouze podle data pražení.
Původ kávových zrn
Dobrý producent kávy uvádí na obalu také zemi původu. Mnoho káv je směsí z různých zemí. To nemusí být na škodu. Kávová odrůda není pro konzumenta už tak podstatná. Země původu a způsob pražení ovlivní výsledek daleko víc než odrůda. Stejně tak je pro toho, kdo si chce vychutnat šálek kávy nepodstatné, zda byla káva zpracována mokrou nebo suchou metodou. V hrnku to nepozná ani odborník.
Místo pražení
Stejně tak nejlepší pražírna kávy se může nacházet v Itálii nebo v Praze. Pražit kávu už umí všude. Například italská káva je svým projevem specifická, hodně silná a u nás oblíbená. Na druhou stranu, vzhledem k tomu, co jsme napsali o čerstvosti kávy, platí, že čím blíže se pražírna nachází, tím lepší budou zrna. Jednoduše ztratí méně času cestováním směrem k vám.
Země původu
Země původu to je jiná. Nelze říct, že nejkvalitnější káva je brazilská nebo naopak africká. Vše záleží na chuťových preferencích. Všechny země, ve kterých se kávovníku daří, dokáží vyrobit kvalitní kávu. Ale pokud prodejce kávy neuvádí původ svých zrn, nebude se pravděpodobně jednat o kvalitní zrno. Takový prodejce má možná co skrývat. Chtějte tedy vědět, odkud káva pochází.
Káva arabika 100%
Je hezké, že se káva chlubí označením 100% arabika. Toto označení ale o kvalitě neříká zhola nic. Pokud totiž není káva 100% arabika, tak může obsahovat ještě určitý poměr robusty. Robusta je jiná odrůda kávovníku, která je levnější, ale někteří producenti kávy ji pro její chuťové vlastnosti přidávají do směsí schválně. Kvalitní robusta tak není nic proti ničemu. Že je káva 100% arabika vás tedy nezajímá. Je to jen trik, kterým chce prodejce nachytat zákazníka, který kávě nerozumí.
Férový obchod s kávou
Nejlepší druhy kávy se pěstují v Jižní Americe, Africe a Indonésii. Kávovník totiž potřebuje vysokohorské a přitom stále teplé a vlhké podnebí. To jinde nenajdete. Pokud vás tedy zajímá ochrana přírody a lidská práva, tak dbejte na to, aby váš oblíbený nápoj pocházel z férového zemědělství. Tyto země mají s obojím trochu problém.
Kávovníkové plantáže mohou například vznikat na místech, která trpí masivním odlesňováním. Často velcí producenti kávy využívají dětskou a otrockou práci. Zkorumpované místní vlády vyváží po dohodě s kávovými giganty hnědé zlato své země pryč a místní z toho nic nemají. I to je důsledek obrovské obliby kávy.
Pokud vás takové problémy zajímají, hledejte značku Fair Trade na obalu. Taková značka ukazuje, že produkt vznikl ve spolupráci s místními farmáři, byl od nich řádně odkoupen. Menší pražírny většinou spolupracují přímo s konkrétními farmáři a jezdí si pro kávu osobně na místo. Tam máte většinou jistotu, koho svým nákupem podporujete
Výběrová káva
Označení výběrová káva, anglicky „specialty coffee“ získají jen ty nejlepší kávy. Musí v průběhu hodnocení specialistou získat skóre 80 bodů ze 100 a více. Pražírny kávy v České republice najdete téměř v každém městě. A ty většinou prodávají právě výběrovou kávu.
Jednodruhová káva
Luxusní zrnková káva se může prodávat jako jednodruhová. Taková káva je téměř výhradně výběrová, protože prodejcům standardních káv se produkce jednodruhové kávy příliš nevyplatí. Nejde o to, že by značky jako Lavazza nebo Marilla prodávaly špatnou kávu. Ale jejich zákazník očekává standardní chuť. Tu ony umí, jejich pražiči jsou na to vycvičeni. Zákazník, který si jde koupit jednodruhovou kávu, očekává, že každý balíček mu přinese jiný zážitek.
Směsi výběrové kávy
Luxusní káva se může také prodávat jako směs. Někdy právě proto, že konzumenti si oblíbili jednu chuť a značka se jí snaží přiblížit každý rok bez ohledu na to, jakými vlastnostmi vyniká nová sklizeň. Nebo protože chtějí docílit ve výsledné kávě zvláštní chuti. Nebo proto, že chtějí do kávy vložit kromě arabiky také robustu. Ta sama o sobě není tak dobrá, ale směsi dodá zemitost a krémovou pěnu. Nebo proto, že káva z Indonésie by byla jako jednodruhová pro zákazníka příliš intenzivně kořeněná a příšerně drahá. Když se smíchá s jemnou levnější brazilskou kávou, výsledek ocení větší spektrum zákazníků. Víc lidí si ho také bude moci dovolit. Pražič může mít mnoho důvodů, proč sáhne po směsi.
Odrůdy kávy
Arabika
Kávové odrůdy rozlišujeme v základu dvě – arabiku a robustu. Jsou to dva poddruhy kávovníku. Arabika vyžaduje vysokohorské prostředí a je velmi náchylná na pěstování. Je proto dražší. Její chuť je ale jemnější a pěstuje se v mnoha variacích.
Robusta
Robusta nikdy takové mnohotvárnosti nedosáhla. Je méně náročná. Dá se pěstovat i v menších nadmořských výškách. Je proto levnější. Obsahuje také násobně více kofeinu a vytváří na kávě bohatou pěnu. Je to taková nakopávací a silná káva. Pražiči ji rádi přidávají do espresso směsí. Pomáhá také snižovat nežádoucí kyselost kávy. Zrnková káva robusta se samostatně v balení také prodává, ale není tak oblíbená.
Káva podle země původu
Nejlepší káva na světě se pěstuje ve velkých nadmořských výškách. Tam panují pro zemědělce také náročnější podmínky. Proto se od nadmořské výšky odvíjí také cena kávy.
Odkud pochází káva?
Káva se pěstuje tam, kde je teplo, vlhko a vysoko v horách. Ideální prostředí tak skýtá Jižní a střední Amerika, v menším také Afrika, Indonésie, Indie a Oceánie. Najdete také čínské nebo australské kávy. Každá káva je trochu jiná.
Platí, že africké kávy se vyznačují větší kyselostí. Brazilské kávy jdou naproti očekávání běžného konzumenta, který chce jemnou kávu s čokoládovými a oříškovými tóny. Káva z Hondurasu bývá více hořká a káva z Indonésie více kořenitá.
V Indii produkují nejlepší robustu. A jejich arabiky se robustě chutí podobají, jsou silné a zemité. Svět kávy je neuvěřitelně rozmanitý. Otázku na odpověď odkud pochází nejlepší káva tak dát nemůžeme.
Cibetková káva
Jaká je nejlepší zrnková káva?
Možná jste narazili na pojem cibetková káva. Jedná se o nejdražší kávu na světě. Ale je taky nejlepší?
Cibetková káva původ
Vznik této kávy je spojen s cibetkou africkou. Drobnou šelmičkou žijící v Africe, která občas kávová zrna pozře. Zrnka, která sní, údajně její trávicí trakt lehce nakvasí, takže se vyznačují charakteristickou chutí. Když se ze savčího trusu vysbírají a umyjí, tak se upraží a prodají jako nejdražší káva na světě.
Jak na něco takového vůbec lidé přišli? Údajně se tak stalo, když místní obyvatelé otročili na farmách a nesměli si své produkty odnést domů. Aby si mohli vychutnat kávu, sbírali cibetčí trus a z něj si kávu vymývali a pražili. Kolonizátoři na to přišli a zjistili, že tato káva je mnohem lepší.
Marketing cibetkové kávy
Jedná se ale o pouhý marketingový tah. Cibetčí trávicí trakt se nijak neliší od trávicího ústrojí jiných savců. Neobsahuje žádné zvláštní trávicí enzymy. Pokud tak chcete cibetkovou kávu, můžete nakrmit kávovými zrny jakéhokoliv jiného savce včetně sebe. Výsledek bude stejný. Kávoví experti při několika pokusech se slepou degustací ale přišli na to, že cibetková káva se od té běžné nijak neliší. Takže to ani nezkoušejte.
Nicméně tento marketingový tah se někomu moc vyplatil. Na veřejnosti se stále drží mýtus, že cibetková káva je nejlepší káva na světě a lidé za ni dají obrovské peníze. Když už takové jmění zaplatí, tak samozřejmě trvají na tom, že ten zážitek za to stál.
Osud cibetek afrických
Když píšu, že se někomu tento tah vyplatil, tak rozhodně nemám na mysli cibetky. Samotná cibetka africká totiž kávová zrna nijak ochotně nejí, ona se jimi neživí. Zvířata obecně kávová zrna nejí. Kofein naopak představuje obranný mechanismus rostliny. Je to jed, který má zvířata od pojídání částí rostliny odradit. Cibetka tedy kávová zrnka pozře omylem. A jedná se o zvířátko malé. Najít v trusu volně žijících cibetek dost kávových zrn na to, abyste si uvařili byť jen jedno kafe, to je práce na týden.
Už selský rozum nám tedy napoví, že na pokrytí celosvětové poptávky po cibetkové kávě rozhodně tento sběr nestačí. Existují tedy farmy na cibetkovou kávu. V jakých podmínkách zvířátka, která jsou násilně krmena kávovými zrny, žijí, nechcete vědět.
Káva bez kofeinu
Než se dostaneme k jednotlivým značkám kávy, podívejme se na fenomén kávy bez kofeinu. Bezkofeinová káva je něco jako nealkoholické pivo. Pijí ji lidé, kteří si chtějí vychutnat kávu i před spaním. Také ti, kteří milují její chuť, ale kofein z různých důvodů nesmí pozřít. Ze zrnek lze odstranit kofein dvěma způsoby. Oba umí docela dobře uchovat ve výsledné kávě veškeré její aroma. Nejlepší bezkofeinová káva tak může chutnat stejně dobře jako káva s kofeinem.
Velcí výrobci kávy
Káva do kávovarů nemusí být jen jednodruhovým luxusním zážitkem. Také v supermarketu nebo v běžném obchodě kávu nakoupíte. Nebude se jednat o kávu výběrovou, ale běžnému milovníkovi kávy dostačuje. Výslednou chuť espressa navíc v mnohém ovlivní způsob přípravy. Složení kávy, kterou koupíte v běžném krámě, ovšem nebudete nikdy dokonale znát. Pokud kupujete levnou zrnkovou kávu, platí to dvojnásob.
Značky kávy na českém trhu
Možná jste si všimli, že většina značek kávy zní italsky. Je to proto, že v Evropě mají italské pražírny nejlepší pověst. Vždyť už pojmenování kávových nápojů máme v italštině. Italové přinesli světu espresso, café latté i capuccino. Typické espresso tak vládne právě projevem po italsku pražené kávy.
Lavazza
Italská značka kávy Lavazza dlouhodobě vládne nákupním žebříčkům. Nejoblíbenější je Lavazza Oro, neboli zlato. Zrnková káva Lavazza se prodává většinou ve větších baleních až do 1kg. Je charakteristická právě silným, hořkým projevem.
Káva L´or
Káva L´or pochází naproti tomu z Francie. Její projev by měl být tedy jemnější a kyselejší než u tmavě pražené italské Lavazzy. Ale záleží na tom, jaký konkrétní produkt si vyberete.
Další evropské značky kávy
Ze Švýcarska pochází káva Davidoff, která dlouhodobě sází na zákazníky, kteří si libují v luxusu. Nikdy nedosáhla takové obliby jako Lavazza. Davidoff naproti tomu prodává jednu z nejlepších rozpustných káv. Pod názvem Kimbo prodává kávu italský výrobce kávovarů DeLonghi. Káva DeLonghi si získala oblibu právě u uživatelů kávovarů stejnojmenné značky.
Nejlepší zrnková káva v běžném obchodě
Na uživatele, kteří chtějí výběrovou kávu, ale přitom nenavštěvují specializované eshopy, cílí zrnková káva Marila. Naopak káva Illy se na běžného konzumenta příliš nezaměřuje, většina její produkce směřuje do kaváren. U nás méně rozšířená je káva z vídeňské pražírny Julius Meinl. Je to ale škoda, protože tento rakouský producent drží mezi velkými značkami kávy laťku vysoko. Není náhoda, že se u něj jako u jednoho z mála dočtete více o původu kávových zrn.
Káva v supermarketu
Také supermarkety cílí na zákazníky, kteří chtějí kvalitní kávu. Výsledkem jsou produkty například řetězce Albert.
Perla Albert
Káva Perla se praží přímo v soukromých pražírnách Albertu. Nabízí zákazníkům možnost získat přímo v krámě kávu různé chuti a různých druhů podle vlastních chuťových preferencí.
Výběr podle hodnocení a testů
Jak probíhá hodnocení kávy
Také nejlepší káva na českém trhu prochází hodnocením v profesionálních soutěžích. Není to ale totéž jako soutěže vína. Víno dodá vinař do soutěže a profesionální sommeliéři ho hodnotí. Soutěže kávy probíhají procesem zvaným „cupping.“ Jde o slepou degustaci jednotlivých vzorků kávy pomocí lžičky a jejich porovnávání na speciální stupnici.
Nejedná se ale o test kvality zrnkové kávy, kterou výrobce použil. V takové soutěži porotci hodnotí dovednosti jednotlivých baristů. Jsou to právě oni, kdo rozhodují o kvalitě kávy. Pokud hledáte kávu, kterou si budete vařit doma, není pro vás tedy výsledek takové soutěže směrodatný.
Zrnková káva – recenze
Pro takové účely potřebujete číst recenze zrnkové kávy. Na internetu najdete články, kde různé weby prováděly testy kávy a sestavily pak žebříček nejkvalitnější kávy. Například spotřebitelský časopis dtest se v jednom ze svých článků zaměřil na zrnkovou kávu. Pro vás pravděpodobně budou nejdůležitější uživatelské recenze zrnkové kávy. Kávu zde nehodnotí zkušení baristé, nýbrž její konzumenti. Z takového žebříčku také zjistíte, kde se dá zrnková káva sehnat levně.
Závěrem – jak vybrat kávu
Teď už víte, jak se káva hodnotí a podle čeho vybírat. Pro vás je ale nejzásadnější to, zda vám káva chutná. Svět kávy je ohromný. Ponoříte-li se do té rozmanité palety chutí a vůní, které káva nabízí, zjistíte, že se ke každé náladě a do každého počasí hodí jiná káva.
Vy sami musíte ochutnávat a zjistit, co si zamilujete. Teď už ale díky nám víte, proč chutná vaše oblíbená káva tak, jak chutná. Poznali jste, jak si ji uvařit doma a jakou roli ve výsledné chuti příprava hraje. Experimentujte. Jen tak se z vás stanou kávoví přeborníci.
- 5SDÍLENÍ
- Sdílet s přáteli
- Vytisknout
0 Comments