Jak začít s HIIT tréninkem
Kdo by nesnil o dokonalé postavě? Ti z vás, kteří zanevřeli na nesmyslné diety s výrazným jo-jo efektem už jistě objevili kouzlo cvičení. Co když je nám ale jakákoli pohybová aktivita cizí? Pak si začneme hledat výmluvy. Někteří z nás nemají v okolí posilovnu, jiní čas. Co kdybychom vám ale prozradili, že existuje cvičení, které vám nezabere více než 10 minut? Zázrak nebo výplod choré mysli? Nepřestávejte číst následující řádky a dozvíte se to!
Co kdybychom vám prozradili, že existuje cvičení, které vám nezabere více než 10 minut?
Obsah:
Zázrak jménem HIIT trénink
Už jste v souvislosti se cvičením zaslechli zkratku HIIT? Pak jste možná přemýšleli, co tahle zkratka vlastně znamená. Jde o složeninu slov High-Intensity Interval Training (tedy vysoce intenzivní intervalový trénink). Někde můžete narazit též na maličko obměněnou zkratku HIIE (High Intensity Interval Exercise), kterou lze přeložit jako přerušované cvičením s vysokou intenzitou.
Jak takové cvičení vlastně vypadá?
A teď přijde to nejlepší. U HIIT tréninku nemusíte trávit v posilovně dlouhé hodiny. Nemusíte tam setrvat dokonce ani celých 60 minut! HIIT trénink je vhodné vykonávat po dobu 9 až 30 minut, přičemž k horní hranici se přiblíží opravdu jen ti nejvýkonnější a nejtrénovanější jedinci. Nám – začátečníkům – bude bohatě stačit deset minut nebo slabá čtvrthodinka. Říkáte si, co je na HIIT tréninku tak obtížného a zázračného, že mu stačí věnovat pouze pár minut?
HIIT trénink v kostce
- Kardiovaskulární cvičení o vysoké intenzitě
- Trénink pouze na několik minut (9 – 30)
- Cvičení založené na střídání maximální a nízké intenzity
- Vysoká zátěž pro tělo
- Maximální důraz na spalování tuků
- Rychlé navýšení fyzické zdatnosti jedince
- Během cvičení je zapojen aerobní metabolismus
- HIIT se provádí zpravidla ve 3 fázích
- Cvičení slouží k hubnutí a zvyšování výkonnosti
- Obvykle není vhodné (ani možné) jej provozovat každý den
HIIT trénink je obvykle rozčleněn do tří fází:
- fáze – protažení: Tělo je nutno připravit na nadcházející zátěž a to důkladným protažením a zahřátím. V této fázi dojde k aktivaci svalů, ale i kardiovaskulárního systému. V žádném případě byste první fázi neměli podceňovat, kromě jiného totiž slouží jako prevence zranění. Protažení by vám mělo ve finále zabrat 5 až 10 minut.
- fáze – samotný trénink: Jakou aktivitu zvolíte, je čistě ve vaší režii. Vyzkoušet můžete třeba krátké sprinty, které budete střídat s joggingem. Zde je jen na vás, jak dlouho ve fázi vydržíte. Rozhodně se ale snažte pohybovat někde mezi 5 až 10 minutami.
- fáze – zklidnění: Poslední fází je zklidnění organismu a pobídka k jeho regeneraci. Během dalších 5 nebo deseti minut budete postupně snižovat intenzitu tréninku.
Proč zvolit právě HIIT trénink?
Mnohými studiemi bylo prokázáno, že HIIT trénink je 9x účinnější, než jakýkoli jiný trénink. To ovšem za předpokladu, že dodržíte všechny zmíněné fáze a zvolenou aktivitu (lidově řečeno) „neflákáte“. Připravte se na to, že po tréninku budete pořádně unavení, na druhou stranu jste ušetřili spoustu času a získali řadu dalších výhod:
- „Afterburn“ efekt: Kalorie spalujete ještě několik hodin po HIIT tréninku
- Zrychlení metabolismu: Díky HIIT tréninku rozjedete svůj zpomalený metabolismus na plné obrátky
- Časová úspora: už žádné hodiny v posilovně. HIIT hravě „sfouknete“ během deseti nebo patnácti minut.
- Trénink kdykoli a kdekoli: Nemusíte chodit do posilovny ani na běžecký okruh. Přizpůsobte cviky tréninku aktuálnímu místu a cvičebním pomůckám, které máte po ruce.
- Výzvy na denním pořádku: Máte rádi výzvy? A dokážete sestavený trénink odcvičit o minutu rychleji než minulý týden?
Zkoušeli jste někdy HIIT trénink? Jak se vám osvědčil? Doporučili byste ho ostatním? Podělte se o své zkušenosti v diskuzi pod tímto článkem.
- 3SDÍLENÍ
- Sdílet s přáteli
- Vytisknout
0 Comments