Na co si dát pozor při výběru automobilu
Pořízení nového automobilu není právě levnou záležitostí, a není tak divu, že řada řidičů se po novém vozidle poohlíží především v autobazarech a inzerci ojetých vozů. Přestože při nákupu ojetiny výrazně ušetříte, je na místě obezřetnost. Zdánlivě výhodná koupě se totiž nemusí příliš vyplatit, ať už z hlediska finančního, tak bezpečnostního. Na co tedy při výběru ojetého automobilu rozhodně nezapomenout? To vám prozradíme v dnešním článku.
Obsah:
Nepodceňujte svůj rozpočet
Než se pustíte do samotného hledání ojetých aut, která splňují všechny vaše požadavky, nezapomeňte si jasně stanovit rozpočet, s jakým budete pracovat. Zároveň nezapomeňte, že veškeré finance, které máte pro nákup auta připravené, by rozhodně neměly být horním limitem vašeho rozpočtu. Provoz a servis auta zkrátka něco stojí, a dvojnásob to platí v případě, že kupujete ojetinu. I přes přepečlivější výběr mohou po podepsání kupní smlouvy přijít nečekané výdaje za servis a opravy, na které je vhodné mít připravenou alespoň nějakou finanční rezervu.
Nakupujte od spolehlivého prodejce
Podobně zásadní je výběr spolehlivého prodejce či autobazaru. Budoucím problémům lze snadno předejít pročtením recenzí a zkušeností, které s daným autobazarem mají ostatní zákazníci. Vypovídající jsou zejména slovní recenze, které vyzdvihují nejen klady daného bazaru, ale také případné neduhy. Pětihvězdičková hodnocení bez dalšího komentáře mohou napovídat, že se jedná o falešné recenze, které si autobazar píše sám. Příliš velkou váhu nepřikládejte ani jednohvězdičkovým recenzím bez slovního hodnocení, které bývají naopak špinavou prací konkurence.
Na pozoru se mějte rovněž v případě, že vůz hodláte zakoupit od soukromníka. Přestože takto můžete auto pořídit o poznání levněji, na rozdíl od autobazaru vám soukromá osoba z právního hlediska neposkytuje záruku, respektive nelze provést reklamaci ve stejné míře, jako při nákupu od autobazaru.
Asi nejspolehlivější alternativou je pořízení vozu od autorizovaného prodejce, kteří mají prodej ojetých vozů nasmlouvaný s danou značkou. Asi však není třeba dodávat, že u autorizovaných prodejců necháme za automobil nejvyšší částku.
Pozor na podezřele levná vozidla
Přestože může být lákavé uvěřit levné nabídce a pořídit ojeté auto za bezkonkurečně nejnižší cenu, u výrazně levných inzerátů a nabídek se mějte na pozoru. Cena by zkrátka a dobře měla odpovídat technickému stavu vozidla, jeho stáří a samozřejmě počtu najetých kilometrů. Podezřele nízká cena má zpravidla svůj důvod, ať už jde o přetočený tachometr, zatajenou havárii či skrytou vadu. Na škodu proto není průzkum trhu například pomocí cenových tabulek či speciálních kalkulaček na orientační cenu daného vozu, kterých naleznete na internetu nepřeberné množství.
Prověřujte, prověřujte, prověřujte
Vybrali jste spolehlivého prodejce, cena se také zdá přiměřená. To však ještě neznamená, že můžete polevit v ostražitosti. Máte-li vyhlédnuté konkrétní auto, ať už v autobazaru či na inzertním portálu, přichází skutečná mravenčí práce. Prvním krokem by mělo být zejména pečlivé prověření původu auta a dalších zásadních ukazatelů. A jaké to jsou?
Rok výroby
Jedním z hlavních parametrů při výběru bazarového vozu by měl být rok výroby auta. Ten na technickém průkazu bohužel nenajdete – velký technický průkaz zpravidla uvádí pouze datum první registrace vozu, které však nemusí datu výroby ani zdaleka odpovídat. Rok výroby se dozvíte zadáním VIN kódu vozidla do systému autorizovaného servisu dané značky, který obratem vyhledá, v jakém roce bylo auto vyrobeno. Kódy, ze kterých lze rok výroby spolehlivě vyčíst, najdete například na sklech, sedadlech či klimatizaci auta. Zároveň nezapomeňte zkontrolovat, zda nebyl VIN kód upravován, a zda je kód na všech dílech totožný.
Původ vozidla
Pokud se chcete vyhnout koupi odcizeného vozu, neprohloupíte ani prověřením původu vozidla. Ověření lze provést například na stránkách Ministerstva vnitra, kde po zadání SPZ, VIN kódu, čísla podvozku či čísla motoru získáte informaci, zda se nejedná o kradený vůz.
Typ a výrobní číslo motoru
Dalším důležitým údajem je již zmiňované číslo a typ motoru, které by měly odpovídat informaci ve velkém technickém průkazu. Stejně jako v případě VIN kódu platí, že by číslo nemělo být nijak upravené, zarezlé či jakkoliv poškozené.
Typový štítek
Dále nezapomeňte zkontrolovat typový štítek, který by měl i tentokrát odpovídat údajům ve velkém technickém průkazu. Obloukem se vyhněte automobilům, které štítek vůbec nemají, či je jakýmkoliv způsobem poškozený. Mohlo by se jednat jak o důsledek krádeže, tak například předchozí nehody vozidla, kterou majitel zatajuje.
Exekuce
Pokud pomineme nepřiznané havárie, přetočený tachometr a prodej kradeného vozu, poměrně častým podvodem na zájemce o ojeté vozy je prodej vozidla, na které se vztahuje exekuce. Pokud byste auto od osoby v exekuci skutečně zakoupili, může dojít k jeho zabavení, a to i přesto, že jste za vůz řádně zaplatili a máte platnou kupní smlouvu. Této nepříjemné situaci snadno předejdete kontrolou prodejce v jedné z databází exekucí.
Falešná servisní knížka
V neposlední řadě nezapomeňte zkontrolovat servisní knížku. Ač může být velice obtížné falšovanou servisní knížku odhalit, mějte se na pozoru před několika výstražnými ukazateli, jako jsou nenavazující servisní záznamy či chybějící razítka servisů. Pokud chcete mít stoprocentní jistotu, můžete servisy uvedené v servisní knížce sami kontaktovat s dotazem na daný vůz.
Nezanedbejte prohlídku technického stavu vozu
Pokud jsou všechny výše uvedené faktory v pořádku, přišel čas na fyzickou prohlídku samotného auta. V případě, že si s auty příliš nerozumíte, či se držíte rčení „více očí víc vidí“, nebude na škodu s sebou vzít odborníka, či alespoň znalého kamaráda.
Prohlídnu začněte už u exteriéru – nápovědou o technickém stavu vozidla nám může být lak a karoserie. Pozor dejte zejména na stopy po úpravách či škrábancích. Ukazatelem zatajené nehody mohou být také různě široké spáry mezi jednotlivými díly či poškození laku na šroubech. Zkontrolovat nezapomeňte také plastový tmel kryjící sváry. Opět platí, že chybějící či nepravidelný tmel napovídá o výměně dílu po dopravní nehodě.
Stejnou pozornost věnujte také interiéru auta. Kromě pečlivé kontroly sedaček a čalounění je na místě také vizuální kontrola opotřebení pedálů, řadící páky a volantu. Výrazné opotřebení bývá znakem vysokého množství najetých kilometrů. Vhodná je rovněž kontrola elektronických součástí vozu, jako jsou automatická okna, klimatizace, světla, displej či autorádio. U novějších vozů nezapomeňte zkontrolovat, zda hladce a bez problémů funguje elektronické ovládání sedadla řidiče.
Zejména z bezpečnostního hlediska nezanedbejte kontrolu airbagů. Nápovědou o nefunkčním (vystřeleném) airbagu mohou být jak kontrolky, tak nedoléhající kryt airbagu či například chybějící nápis Airbag.
Na závěr nezapomeňte nahlédnout do motoru. Vizuálně zkontrolujte jak kondici svárů a šroubů, tak těsnění a obsah nádob s tekutinami. V motoru by nikde neměl prosakovat olej. Motor by měl naskočit hned napoprvé a při volnoběhu byste neměli slyšet žádné nepřirozené zvuky, jako například klepání. A pokud si chcete být skutečně jistí stavem a kondicí ojetého vozu, chybět by neměla odborná prohlídka na rampě s kontrolou podvozku, kol, pneumatik, brzd, tlumičů i výfuku.
Vyrazte na zkušební jízdu
Je zatím vše v naprostém pořádku? Pak přichází čas na testovací jízdu, a to jak na místě řidiče, tak spolujezdce. Zvýšenou pozornost věnujte jak podezřelým zvukům, tak výkonu motoru. Nezapomeňte otestovat také brzdy, a to v různých rychlostech. Samozřejmostí je kontrola funkčnosti ruční brzdy a převodovky – všechny rychlosti by měly zapadat na své místo hladce a bez výrazného odporu. Kontrolu převodovky nezanedbejte ani v případě automatické převodovky – měla by se řadit hladce a necukat. Na závěr si na rovince ověřte, zda auto lehce netočí na jednu stranu a skutečně jede rovně.
Pečlivě si pročtěte kupní smlouvu
Splnilo-li auto vaše očekávání a nečekalo-li vás žádné zásadní odhalení, od koupě vás dělí pouze uzavření kupní smlouvy. V prvé řadě zkontrolujte, že obsahuje všechny potřebné údaje, a to jak osobní, tak kontaktní:
- Jméno a příjmení,
- Trvalé bydliště,
- Rodné číslo či datum narození,
- Název a sídlo firmy, IČO a DIČ (u podnikatelů),
- Číslo bankovního účtu (volitelné),
- Telefonní číslo,
- E-mailová adresa.
Chybět by neměly ani identifikační údaje prodávaného vozidla, aby nedošlo k záměně s jiným vozem:
- Výrobce,
- Značka,
- Barva a polepy,
- Přesný název modelu,
- Datum první registrace,
- VIN kód (identifikační číslo vozidla),
- Poznávací značka SPZ.
Z hlediska případných reklamací připojte také popis vzhledu a stavu vozidla při prodeji. Pokud ve smlouvě dané vady uvedeny nebudou, při případné reklamaci na ně nebude brán zřetel:
- Viditelné vady karoserie,
- Poškození interiéru,
- Nefunkční prvky výbavy,
- Počet najetých kilometrů,
- Závady motoru,
- Stav brzdové soustavy,
- Seznam příslušenství.
Ve smlouvě by měla být zahrnuta také kupní cena a způsob úhrady, tedy například v hotovosti, převodem na bankovní účet či platba ve splátkách. Chybět nesmí datum splatnosti a případné číslo účtu či splátkový kalendář. Pokud si nejste jistí, jak by měla smlouva vypadat, inspirovat se můžete vzory kupní smlouvy na auto, které lze stáhnout na internetu, či jejím sestavením pověřte právníka.
Nezapomínejte na přepis vozidla a povinné ručení
Při výběru nového automobilu je důležité nezapomínat na administrativní záležitosti, jako je přepis vozidla a povinné ručení. Přepis vozidla je nutný pro převedení vlastnictví na nového majitele a vyřízení všech potřebných formalit. Před zakoupením automobilu se ujistěte, že máte k dispozici všechny potřebné dokumenty, jako jsou technický průkaz, protokol o technickém stavu vozidla a kupní smlouva. Dále si dejte pozor na to, aby bylo vozidlo zbaveno veškerých zástav, které by mohly komplikovat přepis. Co se týče povinného ručení, nepodceňujte výběr správného pojištění. Porovnejte nabídky různých pojišťoven, zohledněte výši pojistného plnění, rozsah krytí a cenu pojistného. Důkladný výběr povinného ručení vám může v případě škody ušetřit nemalé finanční prostředky a zajistit klid v případě nečekaných událostí.
Sečteno a podtrženo
Přestože při nákupu ojetého vozu můžete značně ušetřit, je na místě věnovat patřičnou pozornost ověření původu a technickému stavu vozidla. Ačkoliv se může zdát prověřování automobilu časově náročné, vězte, že se vám skutečně vyplatí, a to z hlediska finančního i bezpečnostního. Zároveň mějte na paměti, že pokud pro vás některá z vad nepředstavuje výraznou překážku v nákupu, můžete se s prodejcem pokusit usmlouvat slevu. Rozhodnutí, zda se vám vyplatí případné opravy, či raději investujete do auta v lepších technickém stavu, je už čistě na vás.
0 Comments