Jak investovat do ETF (burzovně obchodovaných fondů)

ETF

4.3
(15)

Zajímáte se alespoň okrajově o svět investování? Pak už jste možná narazili na pojem ETF. Jedná se o moderní investiční nástroje, jež se v poslední době těší mimořádné přízni investorů, a to bez ohledu na zkušenosti, preference či zemi původu.

ETF totiž umožňují investovat takřka do čehokoliv – od jednotlivých akcií přes akciové indexy (koše akcií), komodity nebo měny až po dluhopisy. Vše je přitom zcela transparentní, snadno srozumitelné a v případě správně zvoleného ETF i nadstandardně výdělečné.

Chcete vědět, co jsou ETF zač? Pak si přečtěte tohoto jednoduchého a praktického průvodce, jenž vás s jejich světem seznámí a ukáže vám, jak do něj můžete vstoupit také vy.

Co jsou to ETF?

ETF (angl. Exchange-Traded Funds) se do češtiny obvykle překládají jako „burzovně obchodované fondy“. Jedná se tedy o fondy vydávané a spravované významnými finančními institucemi, jejichž akcie a tedy podíly v nich si může koupit každý, a to prostřednictvím mezinárodních burz.

Tyto fondy pak drží a spravují určité soubory majetku, na nichž stojí jejich hodnota. Vy jakožto investor si v těchto fondech/souborech majetku kupujete podíl, tudíž vyděláváte na růstu hodnoty majetku nebo na ziscích, které generuje.

Současná popularita ETF spočívá v tom, že umožňují široké investorské veřejnosti zúčastnit se růstu v konkrétních burzovních oblastech nebo sektorech i při nízké počáteční investici. Navíc jsou účinným nástrojem k diverzifikaci portfolia, tedy ke zvýšení rozmanitosti držených aktiv a potažmo k zabezpečení vašich prostředků určených k investování.

Do čeho můžete investovat v rámci ETF

Jak již bylo řečeno v úvodu, ETF nabízí možnost investování do opravdu široké škály aktiv. Pojďme se na některé z nich podívat blíže.

  • Indexové ETF. V rámci tohoto typu ETF investujete do souboru akciových titulů, jehož účelem je kopírovat některý z akciových indexů. V podstatě tedy investujete do jakýchsi globálních ukazatelů tržního zdraví. Zkrátka a jednoduše, chcete-li hrát na růst ekonomiky, kupte si indexové ETF.
  • Sektorové ETF. Tento typ ETF lze chápat jako jakýsi koš akcií patřících do jednoho konkrétního sektoru. Pokud si koupíte sektorové ETF, budete investovat do nejvýznamnějších firem např. z oblasti finančnictví, energetiky, lékařství, konopí nebo třeba veganství.
  • Měnové ETF. Chcete-li investovat a vydělávat na růstu hodnoty nějaké konkrétní měny, pořiďte si měnové ETF. Tato aktiva totiž zrcadlí vývoj konkrétních měn a umožňují vám vydělávat na změnách jejich hodnoty, aniž byste museli konkrétní měnu sami držet.
  • Komoditní ETF. Svět komodit byl ještě relativně donedávna téměř výhradně působištěm bohatých institucionárních investorů, ale díky tomuto typu ETF to už neplatí. S komoditními ETF můžete investovat třeba do pšenice, kukuřice, zlata, ropy, ale i vepřového masa.

Jaké jsou výhody investování do ETF

ETF přinášejí investorům řadu důležitých výhod. V našem průvodci si povíme o těch nejvýznamnějších.

  • Snadná dostupnost a jednoduchost. ETF jsou obvykle levnější než jednotlivé akciové tituly, u nichž jdou ceny i do stovek a tisíců dolarů. Díky tomu umožňují vstoupit do světa investování jak investorům-začátečníkům, tak opatrnějším obchodníkům, kteří neradi vkládají vysoké částky do jednoho druhu aktiva. ETF navíc celou věc podstatně zjednodušují – pokud nevíte, do čeho investovat, jednoduše si koupíte celý sektor nebo rovnou trh.
  • Diverzifikace portfolia.Jedním ze základních pravidel dlouhodobého investování je rozložit své finanční prostředky mezi co možná největší počet aktiv různého typu a z různých oblastí. ETF proto lze považovat za krále diverzifikace – nevíte, kterou akcii si koupit, abyste nebyli vystaveni riziku tržních propadů? Kupte si rovnou celý koš!
  • Široký výběr. Svět ETF je značně pestrý a umožňuje držet širokou škálu aktiv napříč celým ekonomickým světem. I proto jsou tyto instrumenty tak populární.
  • Vysoká likvidita. Touto výhodou se rozumí skutečnost, že je o ETF enormní zájem. ETF tak můžete kdykoliv koupit nebo prodat.

Jak začít investovat do ETF?

Začít investovat do těchto chytrých nástrojů můžete třeba už dnes. K tomu, abyste si koupili svůj první ETF a nechali ho vydělávat na vaši budoucnost, stačí tři jednoduché kroky.

Krok č. 1: Otevřete si obchodní účet u brokera

Na začátku si budete muset vybrat prostředníka mezi vámi a mezinárodními kapitálovými trhy, kde si své ETF budete kupovat. Řeč je o tzv. brokerovi, u něhož si budete muset založit obchodní účet. Žádný strach, celá záležitost je poměrně jednoduchá.

V dnešní době je v tomto světě naštěstí již natolik velká konkurence, že na vyloženě špatného brokera narazíte jen opravdu stěží. Většina z nich navíc nabízí obchodování s akciemi a ETF zcela zdarma nebo jen s minimálními poplatky.

Navíc se nemusíte obávat, že by vaše těžce naspořené peníze zmizely někam na Seychely. Stačí si vybrat velkého, renomovaného a regulovaného brokera s dobrým uživatelským hodnocením, kde jsou vaše vklady pojištěny. Srovnání brokerů pro obchodování ETF naleznete například na této stránce.

Krok č. 2: Vyberte si svůj první ETF

Druhým krokem bude výběr vhodného kandidáta a jeho následný nákup. Pokud jste začátečníci a na burze se ještě tolik nevyznáte, bude vhodným krokem koupě nějakého indexového ETF, který kopíruje vývoj konkrétního tržního segmentu nebo trhu jako takového.

Můžete si tak koupit ETF kopírující vývoj 500 největších amerických firem, 2000 těch menších, nebo třeba obligací, komodit či měn. Výčet se samozřejmě neomezuje jen na USA, lze takto nakupovat i Evropu nebo rozvíjející se trhy. Inspiraci můžete čerpat ze seznamů obchodovaných ETF u vašeho brokera.

Mimochodem, pokud byste rádi získali inspiraci nejen k ETF, ale i k investování obecně, podívejte se na následující seznam dalších možností, jak investovat peníze.

Krok č. 3: Nechte ETF, aby pracoval za vás

Nyní přichází ten nejdůležitější krok – trpělivost! Uvědomte si, že je investice do ETF během na dlouhou trať a že významného zhodnocení dosáhnete teprve až v případě, že do ní nebudete nijak zasahovat.

Spousta investorů dělá tu chybu, že své první investice příliš často kontrolují a při sebemenší korekci nežádoucím směrem se jim rozklepou kolena. Jakmile proto nakoupíte akcie nějakého silného ETF, nechte je na pokoji a nechte pracovat čas. Jen tak totiž investice do ETF může splnit to, co od ní čekáte. Ať už se rozhodnete investovat do ETF nebo ne, investici si řádně promyslete a zvažte veškerá rizika. A pamatujte, nikdy byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 15

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak podat výpověď
Jak podat výpověď

V dnešní době je změna práce mnohem častější záležitostí, nežli tomu bylo v minulosti. Měnit práci je běžné klidně ob rok či >>>

Jak být produktivní
Jak být produktivní

Vaše ráno vytváří základ První hodina po probuzení je pro váš den zásadní. Měli byste ji věnovat něčemu, co vás >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *