Jak na bolest zubů
Odhalené krčky, zuby moudrosti nebo zanedbaný kaz? Všechny tyto problémy a spoustu dalších nás dokáží nepěkně potrápit. Sužující bolest, bezesné noci a ty nejčernější myšlenky naší náladě rozhodně nepřispívají. Pokud nemáte možnost dostat se okamžitě k zubaři, máme pro vás následující babské rady, které vám alespoň po nezbytně nutnou dobu uleví.
Naše babičky jsou studnicí moudrosti a tyto babské rady jsou prověřeny generacemi
Už naše babičky věděly, že bolest zubů a především její příčinu se nevyplatí podceňovat. Na zmírnění zánětů doporučovaly kousání či kloktání šalvěje a studené obklady. U zanedbaných kazů nebo odhalených krčků naopak kousání hřebíčku. Moc dobře také věděly, že jejich rady neodstraní příčinu bolesti, pouze ji na nezbytně nutnou dobu zmírní. Zákrok lékaře však byl v drtivé většině případů zcela nezbytný.
Obsah:
Teplé a studené obklady
Na zánět, ale i prořezávající se zuby pomůžou obklady. V případě zánětu volte obklad studený, u dlouhotrvající bolesti, která je spojena třeba s obnaženými krčky, spíše obklad teplý. V případě prořezávání zubů pak opět pomůže studený obklad nebo potírání bolavého místa kostkami ledu.
Hřebíček
Pokud je bolest opravdu silná, pomůže rozkousat jeden celý hřebíček. Chuťově nejde o gastronomický zázrak a aroma je opravdu jen pro silné žaludky, výsledek se ale dostaví během pár minut. Kromě zastavení bolesti ale můžete cítit i nepříjemné trnutí v jazyku, což ale přestane po několika málo minutách.
Hřebíčkový olej
Pokud si na kousání hřebíčku netroufnete, nabízí se jako vhodná alternativa hřebíčkový olej. Ten totiž obsahuje 70-90 procent eugenolu a působí jako lokální anestetikum. Olejem potírejte bolavé místo několikrát denně.
Zázvor
Účinné analgetikum najdete i v kořenech zázvoru. Prášek z něj smíchejte s trochou červené papriky a s pomocí vody vytvořte pastu, kterou potřete vatovou tyčinku. Tyčinku přiložte na bolavý zub a nechte působit do té doby, než pocítíte úlevu.
Peroxid vodíku
Jednu lžíci tříprocentního lékařského peroxidu vodíku povalujte 10 minut v ústech a poté vyplivněte. Proceduru opakujte alespoň 3x denně. Dávejte však pozor na to, abyste peroxid nespolkli. Peroxid zmírní bolest a také místo zbaví případných bakterií.
Tea tree olej
Asi dvě kapky tea tree oleje rozetřete prstem na dáseň. Pokud víte, že silné aroma tea tree oleje na dásních nesnesete, můžete jej zředit vodou. Do sklenice vody nakapejte pět kapek a bolavé místo pravidelně vyplachujte několikrát za den.
Černý čaj
Pokud vás kromě bolesti sužuje i nateklá tvář, připravte si dva sáčky černého čaje. Po přelití vodou je přiložte na nateklé místo a nechte působit. Otok by měl během několika minut zmizet.
Šalvěj
Pokud vás trápí otok a zánět zubu, pak si přizvěte na pomoc šalvěj. Použít můžete jak čerstvé rostlinky, tak jejich sušenou variantu. Zalejte je horkou vodou, čerstvé rostlinky důkladně rozkousejte. Bolest by měla opět po nějaké chvilce ustoupit. Šalvěj má kromě analgetických i desinfekční účinky.
Křen
Plátky křenu položte na bolavé místo a nechte působit. Jestliže je vám tato varianta nepříjemná, pak můžete kloktat octový nálev s křenem, který v případě potřeby zředíte vodou.
Alkohol
Vatovou tyčinku namočte do Alpy nebo domácí slivovice či jiné pálenky a potírejte jí bolavé místo. Alkohol jej znecitliví a vám se alespoň po nezbytně krátkou dobu na chvíli uleví.
Heřmánek
Silné desinfekční a analgetické účinky jsou připisované také malé žluté bylince – heřmánku. Připravit z něj můžete silnější odvar, kterým ústa několikrát denně vyplachujte.
Tip: Pokud vás bolesti sužují po dobu několika dnů a nepomáhají ani níže uvedené rady, objednejte se ke stomatologovi, který odstraní příčinu bolesti.
- 69SDÍLENÍ
- Sdílet s přáteli
- Vytisknout
0 Comments