Jak opravit poškrábané dveře

Oprava dveří

3.9
(19)

Možná by se mohlo zdát, že nejčastější poškození dveří je zalomený klíč v zámku, opak je, ale pravdu, nejčastější „úrazy“ dveří způsobí psi. Psi mohou být nejlepším přítelem člověka, ale jejich drápy nejsou v žádném případě přátelské k dřevěným dveřím. Drápy jsou mnohem tvrdší než dřevo. Když jimi naši mazlíčky škrábnou do dveří, objeví se nepěkná rýha. Rýhy mohou vznikat samozřejmě i dalším, nešetrným používáním dveří. Jak opravit poškrábané dveře, aby se obnovila jejich původní krása?

Jak opravit poškrábané dveře

Metoda, s jejíž pomocí se vrhnete na opravu poškrábaných dveří, může být zvolena v závislosti na tom, jak velké a jak hluboké poškození je. Mělké rýhy, které nezasahují do samotného povrchu dveří opravíte nánosem barvy ve stejném odstínu, jako je zbytek dveří. Avšak na hluboké rýhy, které způsobují nerovnosti na povrchu dveří, již budete muset vynaložit trochu více snahy.

Jak opravit poškrábané dřevěné dveře

 1. Umístěte pod dveře hadr, který ochrání podlahu.
 2. Obruste škrábance. Broušení lze provádět ručně nebo pomocí orbitální brusky. Ruční broušení vyžaduje větší úsilí, ale poskytuje lepší kontrolu nad tím, kolik dřeva se odbrousí.
 3. Očistěte broušené plochy pomocí lepící tkaniny, abyste odstranili drobné částice.
 4. S pomocí špachtle nanášíme tmel na dřevo do poškozených oblastí. Naneseme tolik, kolik je potřeba. Přebytečný tmel vyhladíme. Nechte vyschnout (doba schnutí je uvedena na obalu tmelu).
 5. Vybruste tmel do hladka a do rovna. Začněte s brusným papírem 220. Poté přejděte na jemnější brusný papír (320 g).
 6. Očistěte obroušenou plochu hadříkem.
 7. Naneste barvu na postiženou oblast dveří. Nechte dveře otevřené, dokud barva zcela nezaschne.

Na opravu dřevěných dveří budete potřebovat: hadr na ochranu podlahy, brusku nebo brusný papír, lepící tkaninu, špachtli a tmel, hadřík na očištění plochy, barva ve stejném odstínu jako jsou dveře.

Příprava poškozené oblasti

Jak už bylo výše zmíněno, nejprve bude potřeba připravit si postiženou oblast dveří tak, že ji lehce obrousíte. Psi a kočky si neuvědomují, jak se správně otevírají dveře a nic je nezastaví. Dveře mohou být tak podrápané, můžete je přemalovat, aby škody nebyly tolik vidět. Nejhorší je to ale u dřevěných dveří, ve kterých vznikly hluboké rýhy. Je potřeba takto připravovat čisté dveře, zbavené všech nečistot. I po obroušení bude potřeba dveře znovu očistit od prachu.

Gelová barva na opravu dřevěných dveří

Kromě tmelu můžete použít také gelovou barvu. Tu si můžete namíchat tak, aby odpovídala barvě vašich dveří. Otřete obroušený prostor hadříkem nebo suchým čistým kartáčem, abyste ho zbavili prachových částeček. Naneste gelovou barvu a nechte ji zaschnout. Můžete využít i více vrstev.

Jak opravit poškrábané plastové dveře

Někdy plastové dveře prostě opravit nejde. To v případě, že jsou rýhy hluboké. Avšak povrchové škrábance je poměrně snadné odstranit, většinou se totiž jedná pouze o poškozený lak nebo povrchovou barvu. V takovém případě si na hadřík naneste kapku oleje nebo laku. Krouživými pohyby jej zapracujte do škrábance – ten jako zázrakem zmizí. Pokud je ale rýha hlubší, nemusí tento způsob fungovat. V takovém případě můžete zkusit krouživými pohyby nanést rozpuštěný vosk ze svíčky. Méně je více – s množstvím vosku to nepřehánějte, protože by byl vidět. Povrchové poškrábání větší plochy řešíme pomocí smirkového papíru, kterým celou plochu zabrousíme a následně zalakujeme. Stejným způsobem může fungovat i fén nebo horkovzdušná pistole.

Stejný postup lze použít také na opravu plastových oken.

Hlubší škrábanec na plastových dveřích

Jestliže škrábanec zasahuje až do samotné kostry vašich dveří, je potřeba zvolit trochu jiný způsob opravy. Vyberte si hustší lak, který je odstínem podobný laku na vašich dveřích. Aplikujte jej do rýhy a nechte zaschnout. Hadříkem namočeným v horké vodě odstraňte přebytečný lak.

Místo laku také skvěle funguje lepidlo.

Velmi hluboký škrábanec na plastových dveřích

Škrábance, o kterých tu budeme mluvit, mají hloubku od půl centimetru výše. S takovým škrábance si už lak bohužel neporadí. Stále ještě ale můžete svoje dveře opravit. Kupte si tmel, který svou barvou odpovídá laku dveří. Naneste ho předepsaným způsobem tak, aby okraj škrábance lehce přesahoval. Po zaschnutí (doba zasychání je uvedena na obalu každého tmelu) povrch zarovnejte smirkovým papírem a okolí škrábance nalakujte.

Poškrábané dveře od psa

Pokud jsou dveře poškrábané od psa, je důležité, psovi v dalším škrábání zamezit. Každá další oprava bude náročnější – a to nejen časově, ale i finančně. Je proto vhodné před první opravou dveří naučit svého mazlíčka, aby dveře neškrábal. Způsobů, jak na to, je spousta a vydaly by na samostatný článek. Vhodné je trestat psa vždy při činu – tedy ne až objevíte poškrábané dveře. Je potřeba psa u škrábání chytit a vhodným způsobem ho potrestat (tím rozhodně nenabádáme k fyzickému trestání).

Folie na dveře proti poškrábání od psa

Na trhu jsou dostupné ochranné fólie, které by měly poškození dveří zabránit. Tyto fólie jsou z jedné strany samolepící a jejich aplikace je tak velmi snadná – zvládnou ji i ti méně zruční. Nevýhodou fólie je to, že je viditelná. Na druhou stranu ale můžete pořídit fólii v podobné nebo dokonce stejné barvě, v jaké jsou dveře, čímž ji uděláte méně viditelnou. Po protržení fólie je vhodné co nejrychleji ji strhnout a aplikovat znovu – obzvláště máte-li neodbytného psa.

Tato fólie může být použita nejen jako ochrana před poškrábáním, ale také jako řešení již poškrábaných dveří. Jednoduše jí škrábance schováte.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.9 / 5. Počet hlasujících 19

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak vyčistit troubu
Jak vyčistit troubu

V některých domácnostech se elektrická trouba používá jednou týdně, v jiných každý den. Když však přijde na řadu čištění, jen málokterá >>>

Jak se zbavit octomilek
octomilka

Octomilky jsou nepříjemný hmyz, který dokáže potrápit. Původně se jedná o zemědělské škůdce, kteří k nám přicestovali ze subsaharské Afriky. >>>

2 Comments
 • Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, kde ochrannou fólii na dveře pořídit.. O jakou fólii se jedná..moc děkuji.

 • Dobrý den, Hanko,
  můžete koupit jakoukoli ochrannou transparentní samolepící fólii, určitě vám poradí v domácích potřebách.

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *