Jak správně obalit sýr nebo hermelín, aby nevytekl
Smažený sýr v trojobalu je jedním z nejoblíbenějších jídel v České republice. Najdete ho na jídelním lístku snad v každé restauraci. Je to klasická rychlovka, snad první jídlo, na kterém spolupracujete se svými dětmi. A i přes popularitu smaženého sýru, neboli „smažáku“, jak mu s láskou říkáme, jen málokdo z nás, umí sýr obalit tak, aby nám při smažení nevytekl. V čem spočívá to kouzlo?
Obsah:
Který sýr použít?
Šéfkuchaři doporučují vybrat Eidam s 30 % tuku v sušině nebo dokonce ještě méně. Méně tučné sýry se totiž neroztékají a drží tvar. Avšak často si pochutnáme raději na tučnějších sýrech, jako je gouda nebo Eidam se 40 % tuku v sušině. A to kolikrát právě proto, že po rozkrojení se nám tento sýr tak krásně rozteče.
TIP: Hermelín je taktéž dostupný v několika variantách – pro smažení můžete vybrat hermelín, který je určený na gril. Tento má pevnější kůrčičku, která nepraská a sýr tak nevyteče.
Trojobal
Trojobal se skládá ze tří surovin: hladká mouka, vejce a strouhanka. Strouhanku si připravte doma, ze sušených rohlíků. Nastrouhejte ji na jemno – práci vám významně usnadní kuchyňský robot. Do vajec nic nepřidávejte, ani mléko, vodu či sůl. Sýry obalujeme v čistých vejcích. Sýr by měl být dost slaný sám o sobě, takže dosolování vajec není potřeba.
TIP: Čím jemnější bude strouhanka, tím větší šanci na nevytečený sýr máte.
Jaká by měla být tloušťka sýru?
Pro správné smažení by měl být sýr rovnoměrně tlustý – to znamená, že řez by měl být rovný. V dnešní době už je možné koupit si sýr, který je připravený na obalení. Takový pak už jen vybalíte z obalu a můžete začít obalovat trojobalem. Pokud máte kruhovou pánev, tak sýr můžete nakrájet na trojúhelníky. S tímto tvarem totiž dosáhnete toho, že efektivněji využijete celou plochu pánve a usmažíte tak více sýrů najednou. Sýr by měl být nakrájen na tloušťku okolo 1 cm.
Hermelín: rozkrojit, či ne?
Pokud hermelín nerozkrojíte, pak máte větší šanci na to, že nevyteče. Na druhou stranu, hermelín je poměrně veliký a jeho rozkrojení se bohužel nevyhneme. Nerozkrojený hermelín je snazší na přípravu a smažení, existují také menší velikosti hermelínů, které můžete pro smažení využít. Rozkrojený hermelín pak smažíme a používáme obdobné triky, jako když smažíme klasický sýr.
Sýr pořádně vychlaďte
Sýr nechejte v lednici, co nejdéle to půjde. Ideální bude, když sýr nakrájíte na požadované plátky a poté jej vrátíte do lednice. Mezitím si připravte všechny ingredience potřebné na obalení sýra. A také pánev na smažení. Pak pracujte rychle – z lednice vydělejte vždy jen jeden plátek, který budete rychle obalovat a po obalení jej ihned dáte do rozpáleného oleje na pánvi. Sýr se tak nezačne roztékat hned, ale až v okamžiku, kdy bude trojobal již pěkně zpevněný. Někdo nechává obalený sýr 20 minut před smažením v mrazáku.
TIP: Pokud sýr před obalením v mouce namočíte do vody, zajistíte si pevnější trojobal, který nevyteče.
Sýry smažíme po jednom
Pokud nemáte nakrájené sýry tak, abyste efektivně využili plochu pánve, tak jej smažte po jednom. Trik spočívá v tom, že aby sýr nevytekl, potřebuje se rychle smažit. A rychle se smaží pouze v rozpáleném tuku. Pokud bychom přidali na pánev více plátků najednou, tuk by se rychle osmažil a sýr by začal téct ještě před tím, než se zpevní strouhanka. Dejte si pozor také na to, abyste trojobal neporušili manipulací se sýrem.
TIP: Na rozdíl od masa není důležité, aby se vnitřek sýra propekl. Smažit tedy můžeme i zprudka.
Dvojité obalení sýra
Tento trik je asi nejznámější, avšak nelze ho nezmínit. Existují dva způsoby dvojitého obalení sýra; v každém je ale vždy potřeba sýr dvakrát obalit ve vejcích. První způsob je ten, že sýr obalíme v mouce, ve vejcích, poté znovu v mouce, ve vejcích a nakonec ve strouhance. Druhý ze způsobů je ten, že sýr obalíme v mouce, ve vejcích a ve strouhance a poté znovu ve vejcích a ve strouhance.
Dostatečné množství tuku
Smažený sýr jednoduše není a nikdy nebude dietní jídlo. Všichni víme, že sýr nejčastěji vytéká na bocích. Může to být způsobeno tím, že nemáme dostatečné množství tuku. Tukem tedy opravdu nešetřete a nalijte ho do pánve tolik, aby dosahoval i na boky obaleného sýra. Takto se strouhanka na bocích zpevní a sýr nevyteče.
Jak zajistit, aby všichni dostali stejně usmažený sýr?
Problém se smaženým sýrem je ten, že by se měl ihned po dosmažení začít podávat. Bohužel ne vždy to jde. Pokud smažíte po jednom a máte třeba čtyři plátky sýra, pak je jasné, že první plátek sýra zatím chladne a tuhne, zatímco ostatní se dodělávají. Řešením je uchovávat sýr při takové teplotě, aby netuhnul, ale zase se už nesmažil. Toho docílíte tak, že dosmažené kousky odkládáte do skleněného pekáčku, který máte položený na plotýnce (ta je zapnuta jen tak, aby pekáček mírně ohřívala). Dalším způsobem je uložení tohoto pekáčku do trouby rozpálené na 140 °C.
Polohrubá mouka namísto hladké
Někteří kuchaři přísahají na to, že když sýr obalí v polohrubé mouce na místo v hladké, sýr nevyteče. A ani není potřeba ho obalovat dvakrát. Existují i další podobné triky: někdo si do strouhanky přidává hladkou mouku, a to v poměru 2:1 (dva díly strouhanky a jeden díl mouky).
Další triky
Pokud se vám nechce zdlouhavě sýr obalovat v mouce, vejcích a strouhance zvlášť, můžete si z těchto tří ingrediencí připravit těstíčko a sýr obalit v něm. Jedním z dalších oblíbených triků je také to, že sýr před obalením zabalíme do salámu nebo slaniny, která vytvoří další vrstvu, přes kterou by sýr musel vytéct.
- 135SDÍLENÍ
- Sdílet s přáteli
- Vytisknout
1 Comment
Eidam s 30 % tuku v sušině nebo dokonce ještě méně. Méně tučné sýry se totiž neroztékají
to jsem četl poprve všude jsem to četl obráceně, víc tučny se mín roztíká