Jak uvařit špenát
Špenát je oblíbená listová rostlina, která obsahuje důležité živiny. Ve špenátu se vyskytuje železo, jód, arsen, kyselina fosforečná a vápník. Navíc je obohacený o vitamíny (provitamin A, C, vitamín B1, B2, B6, PPE, K, kyselina listová, betakaroten). Tato zelenina prospívá celkově Vašemu zdraví. Působí např. jako prevence proti rakovině, čistí organismus, protože má močopudné účinky a zpevňuje kosti. Každý z nás si určitě zavzpomíná z dětství na oblíbenou pohádku Pepka námořníka, kde byl špenát součástí jeho jídla, díky kterému pak lehce překonal nepřítele, protože mu dodával sílu. Jste-li milovníkem špenátu, tak si jim můžete obohatit svůj jídelníček.
Obsah:
Druhy špenátu
- Špenát anglický – je vytrvalý, proto ho můžeme sklízet i více let za sebou
- Novozélandský špenát – tato rostlina je malá, roste do čtyř stran a má dlouhé šlahouny, z kterých od léta až do prvního mrazu sklízíme čerstvé listy
- Baby špenát – nazýváme ho také jako mladý špenát, který spíše používáme do jarních salátů než tepelně upravený, listy jsou měkké a jemně výrazné
Jak špenát připravit?
Záleží, jakou úpravu špenátu si vyberete. Ve všech případech je to snadné a rychlé. Můžete si vybrat ze spousty receptů (např. špenátová polévka, špenátové lasagne, špenátová pomazánka, listový špenát, kuřecí roláda se špenátem atd.).
Čerstvý špenát
Stačí si špenát umýt vlažnou vodou a pak ho můžeme obratem sníst. Přidáváme ho většinou natrhaný do letních salátů nebo ho nakrájíme jako přílohu či ozdobu na talíř, na chleba, housku apod.
Spařený špenát
Tepelně upravený špenát je častěji využívaný. Ze spařeného špenátu si vytvoříme polotovar k dalšímu vaření. Špenát opláchneme, očistíme a poté vložíme do na několik vteřin (přibližně 30 vteřin) do vroucí vody a je hotovo.
Špenát dušený
S touto úpravou se v Česku setkáte nejčastěji a tak Vám poradíme, jak postupovat krok po kroku. Děláme ho buď z čerstvého listového špenátu, nebo mraženého. Za dob našich prababiček byl k dostání pouze mražený špenát, ale nyní už je běžně k dostání i čerstvý. Při nákupu listového špenátu si dávejte pozor na to, aby byl špenát světlý a křehký. Tak poznáme, že je mladý a takový je pak ideální. U mraženého se dívejte na to, kolik obsahuje množství vody oproti špenátu. Většinou u levnějšího je obsah vody vyšší. Tento najdeme v obchodech po celý rok a čerstvý převážně v letních měsících.
Jaké suroviny potřebujeme k vaření?
Ingredience
- lžička olivového oleje
- 1 ks cibule
- 3-5 stroužků česneku
- sůl
- pepř
- 400 gramů mraženého špenátového protlaku
- 1 lžička hladké mouky
- 100 ml smetany na vaření
- 400 ml vývaru
Postup vaření špenátu
1. Na kuchyňskou linku nebo stůl si připravíme všechny potřebné suroviny a jako první necháme v misce rozmrazit špenátový protlak.
2. Oloupeme si cibuli, vezmeme si prkýnko s ostrým nožem a nakrájíme ji nadrobno.
3. Na pánvi si rozehřejeme olej, do kterého přidáme nakrájenou cibuli a za občasného promíchání ji necháme zpěnit.
4. Mezitím si připravíme oloupaný česnek.
5. Do pánve nasypeme lžičku hladké mouky a stálé mícháme, aby se nám vytvořila jíška (jíška je zahušťovací prostředek).
6. Nachystáme si hrnec s vývarem, který necháme na mírném ohni vařit.
7. Do hrnce přidáme špenátový protlak a přivedeme jej do varu.
8. Připravenou jíšku za stálého míchání přimícháme do hrnce.
9. Nyní špenát dochutíme prolisovaným česnekem, špetkou soli a pepře dle chuti.
10. Vše nyní dusíme do úplného rozmražení.
11. Nakonec nalijeme smetanu, kterou ve špenátu povaříme a máme hotovo.
Dušený špenát můžete využít všelijak. Hodí se jako příloha, na pizzu, do štrůdlu, dát jej do lasagní, uvařit z něj polévku, prostě jakkoliv Vás napadne.
Jak připravit špenát pro malé dítě?
Kupujte v obchodech bio špenát, protože jinak se pěstuje postřikem a různým hnojivem.
TIP: Ušetřete, stačí si vypěstovat svůj vlastní špenát třeba i na balkóně.
Pro miminko špenát nesolíme ani nepepříme. Do jednoho roku dítěte je vhodné špenát rozmixovat. Aby si dítě na špenát zvyklo, tak začínejte pozvolna a přidávejte ho k jiné zelenině. Ke špenátu se doporučuje podávat i nějaké mléčný výrobek, protože dostává z těla ven vápník. Doplnit tedy můžete o mléko nebo smetanu.
Jak špenát vypěstovat?
Pořiďte si na balkón větší truhlík a dno truhlíku posypte kamínky, zasypte hlínou neboli substrátem a prolijte vodou. Podle balení zasejte semínka špenátu. Špenát můžete zasít v průběhu celého roku, ovšem při zasetí na podzim si počkáte celou zimu až do jara.
TIP: Zasaďte špenát v dubnu a sklízet už můžete počátkem června.
- 83SDÍLENÍ
- Sdílet s přáteli
- Vytisknout
0 Comments