Jak vybrat traktor

traktor

3.8
(8)

Je silný, zastane práci za několik desítek koní a bude vás těšit i po vizuální stránce. Pokud zvažujete koupi traktoru, je potřeba myslet na spoustu faktorů, které budou váš výběr ovlivňovat. Od malého šroubku po nejvyšší výkon. Koupě by se určitě neměla unáhlit a měli byste zvážit, na co traktor budete využívat a jaký výkon bude stačit. Pojďme se tedy podívat na to, jaké traktory se nabízí a co vše je s nimi spojené.

Kam budeme traktor potřebovat

Je nespočet prací, na které si můžete traktor pořídit. Ať už půjde o práce na vaší zahradě, na pole v zemědělství, odhrnování sněhu nebo do lesa. Můžete si říct, že se traktor může brát jako univerzální stroj ale zdaleka tomu tak není. Na podmínkách, ve kterých budete traktor využívat, velmi záleží! Bude se s tím pojit příslušenství traktoru i druh traktoru samotný. Proto tedy hned ze začátku dobře zvažte, na které práce budete traktor používat a na jakém terénu se bude pohybovat. Ne každý traktor může brázdit pole a zároveň tahat dřevo v lese.

Typy traktorů

Samozřejmostí je, že máme výběr ze spousty značek. Zmíníme zde určitě ty nejznámější. Americký John Deere, který se uplatní převážně na polích. Máme zde na výběr spíše z vyšší třídy zemědělských traktorů, tedy okolo cca 300 koní. Jako vyšší třídu si můžeme představit traktory velikosti kombajnu s vyšším výkonem a většími koly. Dávají se často dvě montáže, tedy dvě kola vedle sebe a dohromady čtyři na jedné nápravě. Případně je možné mít různé pásy. Je to z toho důvodu, aby se traktor v horším terénu nebořil. Především tedy na polích. Výkon se pohybuje od 280 koní výše. Vždy záleží na konkrétním modelu a výbavě. Dalšími značkami jsou americký příbuzný New Holland nebo německý Fendt.

Střední třída se potom o něco liší. Co do velikosti, to do výkonu. Výkon se pohybuje okolo 150 koní a velikostně jsou traktory o něco menší, většinou bez dvou montáží. Zmínit určitě musíme traktory české značky Zetor. Tyto traktory se lépe pohybují v terénu, protože nejsou tak objemné. Využijeme je třeba v lese, na různé tahání a převozy dřeva, odhrnování sněhu (práce na komunikaci), apod. Klasicky jsou pak přední kola menší a mohou se tedy používat závaží na přední nápravu, to si ale povíme níže v příslušenství. Samozřejmě traktor můžeme využít i na menší orání pole. V případě náročnějších zemědělských prací by se traktor bořil a neměl by potřebný výkon, chce to tedy opravdu zvážit, jak se s traktorem bude zacházet. Zmínit můžeme i traktory značky  Claas z Německa,  JCB z Británie.

Nesmíme zapomenout také na traktory nižší třídy, například značka Kubota nebo  MT8, který vyrábí Agrostroj Prostějov. Tato firma vyrábí malotraktory od 80. let. Malotraktory jsou především pro drobné pěstitele a zahradníky. Je to z toho důvodu, že se malotraktor všude dostane a to i mezi stromky v sadech. Využíván je třeba i na vinicích. Zároveň lze na něj nasadit různé příslušenství jako pluh, rotavátor, sekačku, postřikovač nebo kultivátor. Je to dobrý pomocník pro drobné pěstitele. 

Takto bychom tedy mohli základně rozdělit traktory. Na vyšší (převážně zemědělské) třídu a střední (lesnictví). Dále i drobnější traktory na domácí potřeby. Takové traktory vám pomohou na zahradě, v menších sadech, apod.

Příslušenství traktorů a výbava

Příslušenství se potom odvíjí od potřeb kupujícího. My vám v odrážkách zmíníme vše, s čím můžete počítat.

  • Vlečky, vozíky – často se spolu s traktorem pořizují vlečky, vozíky na převážení dřeva a různého materiálu.
  • Sněžný pluh –  na odhrnování se hodí mít k traktoru radlici, která se může napojit na zadní i přední část traktoru. Ta je buď šikmá, nebo šípová.
  • Pluh na orání – v zemědělství je samozřejmostí pluh. Na výběr je potom mezi jednostranným nebo oboustranným.
  • Naviják a řetězy – do lesnictví se na tahání dřeva určitě využije naviják a tažné řetězy. Za traktor můžete řetězů samozřejmě napojit několik. Záleží na hmotnosti tahaného materiálu.
  • Vidle, ramena, lžíce, apod. – pro převážení nákladu se využijí vidle a potřebné příslušenství.
  • Postřikovače, mlátičky, apod. – zemědělci si dále vyberou mezi různými příslušenstvími. Záleží na druhu plodiny a na druhu práce.
žlutý traktor

Takhle bychom mohli pokračovat a vytvořit tak velmi dlouhý seznam co vše potřebujete spolu s traktorem. Doplním ještě výše zmíněné závaží, které bývá, ve většině případů, součástí traktoru. Je zde kvůli zvýšení adheze – tedy přilnavosti k povrchu.

Mimo tato příslušenství je vhodné zmínit samotnou výbavu traktoru. Dnes jsou traktory mnohem lépe vybavenější než kdejaké nové prémiové auto. Mají různé tablety, okruhové klimatizace, senzory pohybu, apod. Je jen na vás (a také vaší peněžence) jakou výbavu zvolíte. V případě, že bude traktor váš druhý domov, hodí se popřemýšlet nad pohodlnější sedačkou. Jak moc potřebujete všechnu ostatní výbavu, musíte zvážit sami. Myslete ale na to, že se jedná o stroj na náročnou práci a každá výbava navíc s sebou nese i případné nevýhody spojené s opravami.

Exteriér traktoru je také potřeba vybavit tak, aby vydržel pracovní podmínky. Zmínit můžeme kovové mříže okolo oken a skel, která by se mohla rozbít. Tyto mříže bývají součástí traktorů využívaných v lesnictví. Myslete tedy i na všechny potřebné ochranné prvky, abyste nemuseli řešit případné škody a následné opravy.

Opravy a náhradní díly

Jak je to potom s opravami u takto vytížených strojů? Záleží na tom, jestli jste sami zruční a trochu mechanice stroje rozumíte nebo na tom, jak je samotný stroj starý. V případě starších traktorů, které v sobě neskrývají žádnou přebytečnou elektroniku a moderní trendy, je oprava jednodušší. Musíte mít samozřejmě zkušenosti s opravou „vnitřností“ traktoru a vyznat se v nich. Pro tyto starší modely jsou k dostání i katalogy náhradních dílů, například pro traktory Zetor, které byly vyráběny u nás. U takovýchto starších strojů dochází k opotřebení dílů, jejich rzi nebo utržení po předešlém náročném výkonu. Pokud jste v dílně jako ryba ve vodě a umíte se v této problematice pohybovat, neměl by být problém opravy zvládnout.

Díly na traktory se shánějí poměrně snadno. Můžeme je najít na různých stránkách, které se na díly konkrétní značky traktoru specializují nebo potom „z druhé ruky“ od někoho, kdo takové díly má třeba po rozbitém traktoru. Díly novějších modelů pak můžeme najít u autorizovaných prodejců.

U nových traktorů a především těch zemědělských je to velmi složitější. Je potřeba zavolat na specializovaný servis. Technik může přijet za vámi a v případě lehké závady ji ihned opravit, nebo se traktor odváží do servisu celý. Záleží na závažnosti opravy. Pokud tedy opravě traktorů nerozumíte, určitě volejte příslušnému servisu. Zajistí vám potřebnou opravu a vy tak nemusíte zbytečně kupovat třeba nepotřebné díly.

Pořízení traktoru, možnosti jsou dvě. Traktor můžete koupit nový od konkrétní firmy, která se na tento prodej specializuje. A kde takovou firmu sehnat? Existují v Česku veletrhy zemědělských strojů, kde o různé značky a jejich typy traktorů není nouze. Traktor si prohlédnete a prodejce vám dá vizitku, nebo s ním můžete i rovnou odjet. Další stroje a nástroje pro váš dům a zahradu, můžete koupit například na Heureka.cz.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.8 / 5. Počet hlasujících 8

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak podat výpověď
Jak podat výpověď

V dnešní době je změna práce mnohem častější záležitostí, nežli tomu bylo v minulosti. Měnit práci je běžné klidně ob rok či >>>

Jak být produktivní
Jak být produktivní

Vaše ráno vytváří základ První hodina po probuzení je pro váš den zásadní. Měli byste ji věnovat něčemu, co vás >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *