Jak být produktivní
Obsah:
Vaše ráno vytváří základ
První hodina po probuzení je pro váš den zásadní. Měli byste ji věnovat něčemu, co vás nakopne, dodá vám energii a naplní vás pozitivní náladou. Můžete využít aktivit jako je protahování, běh, posilování, jóga či meditace. Nesmíme také zapomínat na sklenici vody s citrónem a kvalitní a pestrou snídani, která by měla být plnohodnotným jídlem.
Po správném startu se dejte do práce!
Pro váš pracovní výkon je důležité vytvořit si plán s aktivitami, které musíte stihnout. Ten si můžete napsat na začátku dne, či na začátku celého týdne. Nejlepší je odstartovat svou pracovní rutinu tím nejzásadnějším úkolem, který máte, jelikož váš mozek v tuto dobu funguje nejen naplno, ale hlavně nejlépe. Navíc zůstanete plní motivace k další práci, jelikož to hlavní jste již zvládli.
Postupně a systematicky
Aby byla vaše práce efektivní, není dobré skákat od jednoho úkolu k druhému. Systematicky si rozdělte práci do skupin, které spolu souvisí, a toho se držte. Už vůbec se nesnažte dělat více věcí najednou. Ve výsledku akorát ztrácíte čas, protože vaše pozornost přeskakuje z jedné věci na druhou, ale ani jednu není schopna pochytit stoprocentně. Dále se doporučuje určit si časové rozpětí, ve kterém máte úkol splnit, abyste se vyhnuli prokrastinaci a celkovému odkládání aktivit. Musíte se také naučit říkat NE a nastavit si vhodně své priority. Nikdy nemůžete vyhovět každému, a tak se snažte o rovnováhu mezi prací, odpočinkem a sociálním životem. Jak se říká, všeho moc škodí.
Bez přestávek ani ránu
Produktivita není založena na tom, že se celý den nezastavíte. K tomu, aby váš mozek správně fungoval, potřebuje jednou za čas alespoň na chvíli vypnout. Bez odpočinku riskujete pocit vyhoření a totálního selhání, což vaše úkoly ohrozí mnohem více než pár přestávek mezi aktivitami. Stačí se na pár minut projít na čerstvém vzduchu, využít kouzlo meditace nebo si udělat něco dobrého k jídlu. Uvidíte, že vám vaše hlava poslouží mnohem lépe.
Využijte každou minutu
Nerozčilujte se, pokud zrovna stojíte v zácpě nebo čekáte na autobus. Díky moderním technologiím se dnes dá dělat spousta věcí z jakéhokoliv místa. Udělejte si týdenní plán, doplňte kalendář v mobilu či obvolejte lidi, s kterými potřebujete něco vyřešit. Tyto časové mezery jsou pro takové aktivity jak stvořené. Využijete je efektivně a čekání vám navíc krásně uteče. Další možností je poslech podcastů nebo audio knížek, při kterých si můžete jak odpočinou, tak se dozvědět nebo naučit něco nového.
Nelpěte na maličkostech
Mnozí z nás jsou perfekcionisti. Chceme mít všechno na jedničku, a tak kontrolujeme každý detail či se k úkolu stále vracíme, čímž ztrácíme drahocenný čas na jiné aktivity. Nejlépe uděláte, když dokončíte všechny úkoly nejprve nahrubo a k detailům se vrátíte později. Uvidíte, že výsledek vaší práce bude mnohem lepší.
Pořádkem k produktivitě
Je vědecky dokázáno, že (ne)pořádek ovlivňuje míru naší koncentrace a produktivity. Pokud vám trvá věky najít cokoliv na vašem stole, není to zrovna ideální prostředí k práci. Nejprve si ukliďte a zorganizujte svoje místo a až pak se pusťte do práce. Pokud potřebujete stoprocentní koncentraci, vypněte si navíc své sociální sítě či odložte telefon do šuplíku. Nebudete rušeni a úkol budete schopni dokončit dříve.
Myslete pozitivně
Nikdy v životě nebudeme dělat stoprocentně jen to, co nás baví. Občas musíme překonat několik překážek, než se dostaneme k našemu vysněnému cíli. Nenechte se však odradit, koukejte do budoucna na vytoužený výsledek a i ta nepříjemná práce vám půjde lépe od ruky. Krok za krokem se pak můžete dostat tam, kam chcete, a o to více budete uspokojeni, že jste to i přes všechny ty nepříjemnosti zvládli.
TIP: Zvýšit svou produktivitu můžete také pomocí různých nástrojů, například Evernote na poznámky či Trello na organizování úkolů a vytváření nástěnek.
Doufám, že vám tyto rady alespoň trochu pomohly k lepší produktivitě a plánování vašeho času. Vyzkoušejte je a uvidíte, že svůj den využijete mnohem lépe. Tak do toho!
- 2SDÍLENÍ
- Sdílet s přáteli
- Vytisknout
0 Comments