Jak správně prát prádlo
Správné praní prádla není žádná velká věda, ale i tak je důležité dodržovat alespoň základní pravidla. Hodit špinavé prádlo do pračky a nasypat dovnitř první prášek na praní, který máme zrovna po ruce je samozřejmě velmi pohodlné. A takové prádlo skutečně ve valné většině případů vyndáme z pračky čisté a voňavé. Potom ale nemůžete očekávat, že vám takto prané prádlo vydrží nějakou delší dobu.
Existují určité zásady a osvědčené postupy, které se opravdu vyplatí dodržovat. Jejich dodržování rozhodně nezabere nějak moc času a odměnou vám bude skvěle a šetrně vyprané prádlo. Pojďme se tedy společně podívat, jak se naučit prát jako opravdový profík!
Obsah:
Proč je důležité prádlo třídit
Třídění prádla může někdo považovat za zbytečnou ztrátu času. Je pravda, že celý proces může být poměrně zdlouhavý a díky němu budete muset zapnout pračku vícekrát než jednou, ale rozhodně se vyplatí. Existuje totiž spousta způsobů, jak efektivně prát a ušetřit tak energii i vodu, ale tenhle k nim rozhodně nepatří.
Zásady správného třídění podle barev
Díky správnému roztřídění prádla můžete zamezit obarvení světlejších kousků těmi tmavšími. Je proto dobré umět rozpoznat, jestli konkrétní kousky oblečení pouští barvu, nebo ne. Je to velmi snadné, stačí tento kus oblečení na chvíli vložit do vlažné vody a v případě, že začne pouštět barvu, je rozhodně vhodné ho prát pouze s oblečením stejné barvy. Pokud máte takový kousek pouze v jedné, například méně obvyklé barvě, je lepší jej prát v ruce.
Nejjednodušším systémem, kterým vůbec nic nezkazíte je třídění na:
- Bílé prádlo
- Barevné prádlo
- Černé a tmavé prádlo
A co s několika-barevným prádlem? Pokud máte kusy oblečení, které na sobě mají více barev, zařadíme je do příslušné kategorie podle dominantní barvy. Hlavním doporučením je zde ale nakupovat kvalitní oblečení od ověřených značek, které barvu tolik nepouští.
Někdy je nutné třídit prádlo podle materiálu
Většina lidí se ihned potom, co donese nové oblečení domů vrhne na stříhání informačních cedulek nebo štítků. Ještě, než tak učiníte je vhodné se důkladně podívat na informace, které na cedulkách jsou a dokáží vám dobře poradit ohledně způsobu praní nebo třeba maximální teplotě.
Obecně platí, že společně lze prát bavlněné a syntetické oblečení, ovšem například vlnu nebo jemné prádlo je nutné prát vždycky zvlášť. Pokud máme navíc například trička nebo mikiny s potiskem, je navíc nutné prát je vždy naruby, tedy potiskem dovnitř.
Pro jaký prací prostředek se rozhodnout?
Pokud chceme mít prádlo vždy dokonale vyprané, je nutné si umět vybrat z opravdu obrovské nabídky různých pracích prostředků. Mezi dva základní prací prostředky patří prací prášek a prací gel. Oba mají samozřejmě řadu výhod i nevýhod a hodí se pro jiný způsob prádla i praní. Jak si tedy správně zvolit?
Prací prášky jsou klasika
Prací prášky jsou historicky starší než gel a objevují se v podstatě současně s prvními automatickými pračkami. Obsahují cca 20 % tzv. tenzidů, což jsou látky, které oddělí nečistotu nečistoty od povrchu tkaniny. V případě speciálních pracích prášků pro bílé prádlo jsou jejich součástí i různá bělidla nebo alespoň posilovače bělení. Dávkování se určuje jak podle špinavosti praného prádla, tak podle tvrdosti vody. Nevkládáme jej přímo do bubnu pračku, ale do samostatného dávkovače.
Hlavní výhodou pracího prášku je to, že si dokáže poradit i se skutečně špinavým prádlem a svou funkci skvěle plné jak při nízkých, tak při vysokých teplotách. Z tohoto důvodu se hodí téměř pro všechny způsoby praní. Bohužel se občas stává, že se prášek v pračce zcela nerozpustí a na prádle potom zůstanou bílé skvrny.
Na citlivé materiály zkuste použít gel
Čeští spotřebitelé stále dávají přednost pracímu prášku a gelům příliš nevěří. Je to ovšem věčná škoda, protože právě gely si dokáží velmi dobře poradit s různými odolnými nečistotami a jsou velmi šetrné k citlivým materiálům.
Oproti klasickým pracím práškům mají hlavně tu výhodu, že jsou velice dobře rozpustné, proto je možné je používat i v oblastech s tvrdou vodou. Jelikož je v gelech větší koncentrace dříve zmíněných tenzidů, na stejné množství prádla stačí mnohem méně gelu než pracího prášku. Jistou nevýhodou je potom o něco nižší účinnost, proto je vhodnější gel používat jen na mírně zašpiněné prádlo prané za nižších teplot.
Vyzkoušejte i kapsle
Kapsle jsou pro mnoho lidí stále novinkou, které příliš nevěří. Mezi jejich hlavní výhodu patří pravděpodobně to, že se nemusí žádným způsobem odměřovat. Jednoduše kapsli, případně kapsle, podle míry zašpinění, vložíme do bubnu pračky.
Dávejte pozor na správné dávkování
I přes obecné rozdíly, které jsme si v článku představili, má každý konkrétní prášek nebo gel odlišné dávkování. Není nic jednoduššího, než si přečíst informace na obalu a podle toho se zařídit. Rozhodně neplatí zásada, že čím víc, tím lépe. Prádlo rozhodně nebude nijak výrazně čistější, ale naopak se na něm mohou objevit „mapy“ po prášku, který se nerozpustil. A část nerozpuštěného prášku ani nemusí jít vidět a může při nošení dráždit vaši kůži.
Zvolte správný program
Dnešní pračky také disponují velmi bohatou nabídkou všelijakých programů, bohužel je hodně lidí neumí správně používat. Většina se omezí na používání maximálně tří osvědčených programů a předstírá, že žádné další neexistují. Je to však věčná škoda, protože právě používání správného programu může zajistit nejen dokonale vyprané prádlo, ale i snížení spotřeby vody, elektrické energie a pracího prostředku.
Mezi základní programy, kterými disponují zpravidla všechny moderní pračky patří třeba funkce praní značně znečištěného prádla. Tento program využijete na opravdu odolné skvrny, ať už od jídla nebo třeba hlíny. Programy navíc můžete nastavit přesně podle množství prádla, které do bubnu umístíte a zbytečně tak nebudete plýtvat. K dalším vychytávkám patří možnost nastavit si různou teplotu praní, funkce odloženého startu nebo třeba předpírka a máchání.
Používejte i speciální programy
Některé moderní pračky mají navíc i speciální programy, určené pouze pro určitý druh praní. Mezi takové patří například program PET, díky kterému dokonale odstraníte ze svých oděvů, nebo třeba povlečení zvířecí chlupy.
Pokud máte doma malé dítě, určitě přijdete na chuť programu Baby Care, který prádlo vypere opravdu důkladně, přidá dodatečné máchání a zajistí, aby v oděvech nezůstaly žádné zbytky pracích prostředků.
Dnešní pračky jsou už velice inteligentní a většinu práce odvedou za vás. Pomocí speciálních čidel dokáží zvážit prádlo umístěné v bubnu pračky a určit adekvátní množství pracího prášku, ale i vody.
Pozor na správné plnění pračky
Pro správné a efektivní praní je nutné mít i správně naplněnou pračku. To znamená ani moc, ani moc málo. I když totiž vlastníte pračku se „šestým smyslem“, která sama určí množství vody i pracího prášku podle množství prádla, zapínat pračku kvůli jednomu kusu oblečení se opravdu nevyplatí. Na druhou stranu je důležité ji taky nepřeplňovat. Je třeba si uvědomit, že mokré prádlo váží mnohonásobně víc než prádlo suché. Takže i když vaše pračka pojme 5 kg prádla a vy si řeknete, že se nic nestane, když číslo trochu přešvihnete, ve výsledku můžete být velmi zklamaní. Oblečení se nemusí správně vyždímat, je špatně vyprané a zmačkané a většinou je nutné jej stejně ještě jednou vyprat. A tentokrát zvlášť.
- 32SDÍLENÍ
- Sdílet s přáteli
- Vytisknout
1 Comment
Jednoduchej návod pro všechny čerstvě osamostatněné. Nejjednodušší jsou gelové kapsle, nemusí se dávat ani aviváž.