Jak se zbavit kašle
Kašel dokáže jednoho pěkně potrápit. Obvykle je také prvním signálem toho, že se o nás pokouší nějaká ta nemoc anebo viróza. Zvláště u malých dětí jde o nepříjemnou komplikaci, která obvykle naruší spánek a pohodu celé rodiny.
Ještě než zamíříte k lékaři, vyzkoušejte osvědčené babské rady
Pokud není kašel dlouhotrvající a nepřidají-li se k němu další doprovodné příznaky onemocnění, je možno ho zmírnit anebo porazit s pomocí osvědčených rad našich babiček a prababiček. Pokud ovšem kašel trvá déle než deset dnů, zhoršuje se anebo ho doprovází teplota či dušnost, je potřeba zamířit do lékárny anebo ordinace praktického lékaře.
Obsah:
Pára pro uklidnění dýchacích cest
U prvních příznaků kašle se doporučuje dýchací cesty zvlhčovat přirozenou cestou. Dejte si horkou sprchu a vydržte v ní alespoň po dobu deseti, až patnácti minut. Od věcí také není napařování nad hrncem s vodou a aromatickým olejem anebo pomocí inhalátoru.
Větrejte a zvlhčujte
A s inhalací a zvlhčováním dýchacích cest také neodmyslitelně souvisí vzduch v místnosti. Pokud je příliš suchý, nemocného to dráždí ke kašli. Proto vzduch v místnosti přirozeně zvlhčujte. Pomoci mohou například mokré ručníky na topení anebo odpařovač či zvlhčovač vzduchu zakoupený v obchodě. Nezapomínejte ani na pravidelné větrání.
Zvyšte imunitu těla
Aby mělo tělo dostatek energie a síly bojovat s nezvaným návštěvníkem, zařaďte do svého jídelníčku houby shiitake, česnek, citronová šťáva či kurkuma, která je bohatá na antioxidanty. Nejen, že tělo pročistíte, také mu dodáte dostatek vitamínů a minerálních látek, prostřednictvím kterých dokáže s infekcí bojovat rychleji a účinněji.
Účinné bylinky
Pro desinfekci a zklidnění krku si uvařte domácí bylinkový nálev. Ten připravíte třeba z islandského lišejníku a levandule. Mezi účinné bylinky patří také heřmánek, šalvěj nebo lipový květ, všechny tyto rostliny jsou vhodné v podobě čaje.
Priessnitzův zábal
Pomoci od suchého a dráždivého kašle si můžete pomoci také Priessnitzovým zábalem. Jak takový zábal připravit? Jednoduše. Na postižené místo (nejčastěji krk) nejprve přiložíme látku namočenou ve studené vodě. Dáváme při tom pozor, aby látka těsně přiléhala na kůži. Díky studenému obkladu se zúží cévy v místě jeho působení. Na mokrou látku přiložíme suchou a neprodyšnou vrstvu (např. igelit). Teplota pod obkladem se stabilizuje, cévy se postupně rozšiřují a místo se díky tomu prokrví. Poslední vrstva je opět suchá látka, jako například utěrka, šátek nebo tenký ručník. Díky té se postižené místo postupně stále víc zahřívá. Obklad aplikujte po dobu 2 – 3 hodin.
Výluh z koření
S kašlem poměrně účinně bojuje koření. Vezměte si med, vmíchejte do něj skořici, kurkumu, trochu černého pepře a do směsi přidejte práškový (drcený) zázvor. Vzniklou směs po lžičkách užívejte.
Mléko s máslem
V případě dráždivého kašle si připravte ne příliš chutný, přesto však účinný nápoj z mléka a rozpuštěného másla. Dochutit jej můžete troškou medu anebo cukru. Nápoj popíjejte alespoň dvakrát denně.
Cibulový sirup
S kašlem účinně bojuje také cibulový sirup. Připravte si dvě velké cibule, které oloupete a nakrájíte na kolečka. Poté je uložíte na střídačku s medem anebo cukrem. Každou vrstvu pečlivě přitlačte a poté sklenici zavíčkujte. Odložte do lednice. Sirup poté přeceďte přes gázu a užívejte pětkrát až šestkrát denně.
A jak bojujete s kašlem vy? Dejte nám vědět do diskuze pod článek.
- 42SDÍLENÍ
- Sdílet s přáteli
- Vytisknout
0 Comments