Jak si vybrat pokojové rostliny

Jak vybrat pokojové rostliny

3.2
(10)

Plánujete si zpestřit váš domov pokojovými rostlinami, ale nevíte, jaké jsou ty nejvhodnější? Sháníte dárek pro milovníka pokojovek a nechcete s vaším výběrem šlápnout vedle? Při vybírání pokojových rostlin stačí znát pár základních bodů, na které se zaměříme níže v článku a máte vyhráno. Tak pojďme na to!

Jaká kritéria hrají roli při výběru pokojové rostliny?

Vždy volte podle typu stanoviště

Jedním z nejdůležitějších faktorů pro rostliny je dostatek světla. Již při nákupu je proto vhodné si uvědomit, kam chceme v domě květinu umístit a podle typu tohoto stanoviště uzpůsobit výběr. Světlo je pro rostlinu alfou a omegou, a proto nemůže prosperovat na místě, které jí nevyhovuje z pohledu světelných podmínek.

Světelné podmínky se dělí do 4 kategorií, a to na polostín, jasné či nepřímé světlo, částečně přímé světlo a přímé světlo. Je jasné, že nejvíce přímého slunečního záření bude mít rostlina umístěná na parapetu u okna. Záleží však také, na jakou světovou stranu je namířeno, avšak nejvhodnějším oknem je to, které směřuje na jih a jihozápad. Na tomto stanovišti se daří sukulentním rostlinám či středozemním bylinkám. Pod pojmem nepřímého slunečního záření se skrývá takové světlo, které je rozptýlené. Jedná se tedy o stanoviště, na které nedopadají přímé sluneční paprsky nebo o místo, kde je málo světla. V těchto podmínkách se daří monsteře, šplhavici, fíkusu apod. Tmavé stanoviště pak nevadí rostlinám, kterými jsou např. kulkas zamiolistý, fitónie neboli hadí kůže, tchýnin jazyk, pepřinec, dracéna či lopatkovec.

Zda je rostlina spokojená se svým stanovištěm zjistíme snadno. Jestliže má totiž pokojovka nedostatek světla, roste pomaleji. To však většinou poznáme jen při porovnání více rostlinek stejného druhu a stáří. Jasnějším ukazatelem jsou listy, které se nepřirozeně natahují ke slunci či které mají vybledlou zelenou barvu.

TIP: Jestliže si nejste jisti, zda jste pro rostlinu našli to správné umístění, pomůžou vám technologie. Stačí ve vašem smartphonu vyhledat aplikaci zadáním „luxmeter“, stáhnout si ji a poté již provádět testy světelnosti v různých intervalech během dne.

Volte podle stylu i vlastností interiéru

Rostliny si nekupujeme z nudy, abychom se měli o co starat, ale samozřejmě především proto, aby prozářily interiér. Nesporně tedy záleží na vzhledu pokojovky a na tom, jak se do určitých částí našeho domova hodí. Pro aranžování rostlin v interiéru existují určité zásady, díky kterým můžeme docílit estetičtějšího vzhledu. Závisí nejen na barvě rostliny, ale také na jejím vzrůstu či volbě vhodného květináče, který by měl být rostlině úměrný velikostí i odstínem. Malé rostliny, jako např. vřes, lopatkovec či tlustici, umisťujeme do menších květináčů, větší rostliny, jako např. fíkus, strelícii či olivovník, do větších květináčů.

Až moc velká symetrie může působit nepřirozeně. Estetické krásy se tak dosahuje pomocí porušování zákonů symetrie a stejně tak je to u aranžování rostlin a jejich zastřihávání. Větvičky proto nemusí být dokonalé rovné jako okolní nábytek, naopak pokojovka slouží k narušení těchto přísných linií. Při umisťování několika rostlin vedle sebe dbáme na to, aby neměly všechny stejnou výšku. I tento trik přispívá k vyšší estetičnosti interiéru.

Nezáleží však jen na stylu interiéru, ale také na jeho vlastnostech. Aby mohla rostlina skutečně zdobit interiér, musí v daném prostředí prosperovat. Proto není radno podceňovat volbu rostliny podle vlastností interiéru. Mnoho pokojových květin totiž trpí například kvůli suchému vzduchu a místo krásné rozkvetlé rostlinky nám pak v květináči zbude jen krčící se nezdravě vypadající květina. Proto je vhodné uvažovat o vlhkosti vzduchu v dané místnosti, ale také o průměrné teplotě, jelikož teplotní rozdíl hraje také svou roli.

Volte si rostlinu dle priorit

Výběr pokojovek

I když se možná zdá, že se ve vašem nejbližším zahradnictví točí neustále dokola ty samé květiny a že je sehnání jiných druhů rostlin opravdovým oříškem, nemusí to tak úplně být. Druhů rostlin existuje opravdu spousta a jejich dostupnost v době e-shopů a internetu není zase až tak mizivá. Není proto potřeba dávat přednost rostlinám, o kterých víme, že nejsou až tak úplně ideální pro náš interiér a můžeme si vybrat tu pravou. Při hledání rostlin se navíc můžeme řídit dle priorit, jež mohou být následující:

  • rostliny pro začátečníky, které potřebují minimální péči a přežijí díky své odolnosti téměř vše. Takovými rostlinami je většina sukulentů, kočičí tráva, břečťan, některé masožravky, zelenec, horská palma, řasokoule, aloe vera, netík, tlustice, dracéna, tchýnin jazyk, fíkus benjamin a další.
  • rostliny čistící vzduch, které jsou vhodné do každé domácnosti. Jsou jimi např. břečťany, ledviník, plazivý fíkus, šplhavice zlatá, toulcovka, filodendron a další.
  • vzácné rostliny pro sběratele, které jsou vhodné pro zkušené pěstitele, jenž mají dostatek informací o pěstování daného druhu. Jedná se o rostliny, které jsou dražší a které se dostávají do rukou opravdovým nadšencům. Patří mezi ně např. monstera deliciosa variegata, philodendron gloriosum, syngonium albo variegata a další.
  • užitkové rostliny, které dělají majiteli radost nejen svou krásou, ale také užitkem. Jsou jimi např. kočičí tráva, aloe vera, čajovník čínský, levandule lékařská, mateřídouška, šalvěj, oregano, máta a další bylinky.
  • rostliny do kanceláří, které nevyžadují mnoho opečovávání. Jsou jimi např. lopatkovec neboli toulcovka, druh calathea, dračinec vroubený, maranta lauconeura, kulkas zamiolistý a další.
  • rostliny do ložnice, které rovněž čistí vzduch a zároveň nepotřebují mnoho světla. Jsou jimi sleziník, alokázie, kykatka, syngonium podophyllum, dracaena marginata, ledviník, šplhavnice a další.
  • rostliny do koupelny, které si libují ve vlhčím prostředí. Řadí se mezi ně zelenec chocholatý, fíkus palístkový, šplhavník, filodendron převislý, můrovec, ledviník a další.
  • rostliny do obývacího pokoje, kterými jsou např. rozchodník, opičí ocásek, tchýnin jazyk, hoya kerrii známá také jako voskovka, gardénie, šeflera dlanitolistá, filodendron, adenium obesum, chamaedorea sličná a další
  • rostliny, které potřebují hodně světla, jimiž jsou např. sloní noha, musa tropicana neboli banánovník, sukulenty, lithops, mucholapky, tilliandsia bulbosa, sedum burrito, protažitka, svícník, podeňka světlá, kykatka a další.
  • rostliny, kterým stačí málo světla, jimiž jsou např. křídelnice krétská, hoya parasitica, žebrovice hrbatá, netík pokojové kapradiny, aglaonema maria christina neboli spící panna, clusia rosea, calathea, begonia maculata a další.

Jednou z nejčastějších priorit je však také čas, přičemž máme na mysli dobu, jakou jsme ochotni opečovávání květin věnovat. Jestliže nejsme ochotni rostlinám věnovat svůj čas, nejspíš se z nás nestanou pěstitelé roku. Rostliny totiž potřebují občas zkontrolovat, zda rostou tak, jak mají, potřebují přesadit nebo prostříhat, k čemuž je potřeba znát alespoň základní zásady, a nebo namnožit, když je nám líto ustřižené části vyhazovat do kompostu. Všechny tyto činnosti zabírají čas, a proto je dobré si rozmyslet ještě před vypěstováním domácí džungle, zda nám není času stráveného starostí o rostliny líto. Ne nadarmo se totiž říká, že nejlepším pěstitelem je ten, který své rostliny zbožňuje a pěstování je jeho koníčkem.

Při výběru rostliny nezapomeňte myslet také na děti a zvířecí mazlíčky

Některé rostliny vyloženě lákají svým krásným vzhledem. Jestliže však obývá domácnost dítě nebo domácí mazlíček, není radno se nechat zlákat některými toxickými květinami, které jsou pro naše nejbližší jedovaté. Před koupí každé rostliny je proto vhodné zjistit, zda není daná rostlina toxická. Taková rostlina totiž obsahuje chemické sloučeniny, které vyvolávají po požití, vdechnutí nebo vstřebání kůží otravu zvířat i osob. Z mnoha rostlin považovaných za toxické však nemusíme mít až takový strach, jelikož mohou být pro organismus nebezpečné až v případech, že bychom do oběhu dostali třeba i celou rostlinu.

Rostliny, které jsou zcela bezpečné a netoxické jsou např. kapradiny, pilea, oxalis, hoya, řasokoule, většina sukulentů, asparágus, pepřinec, banánovník a další. Jestliže vlastníte tyto rostliny a právě jste si pořídili nové zvířátko nebo přírůstek do rodiny, nemusíte se strachovat, že by došlo k nehodě. Většina pokojových rostlin se však řadí do kategorie lehce toxických rostlin. Neznamená to však, že by tyto rostliny zhoršovaly vzduch nebo působily jakkoliv ve váš neprospěch. Toxicita je v tomto smyslu míněna tím způsobem, že kdybyste například v dobrodružné náladě dostali nápad, že zkusíte sníst celou rostlinu, je možné, že by vás pak v žaludku potrápila. Pokud však takové nápady nemáte, můžete být naprosto klidní. Sranda však končí při řeči o jedovatých pokojovkách, které jsou opravdu toxické a po jejich okusování vašim mazlíčkem či malým dítětem hrozí vážné zažívací potíže, otoky jazyka a další nepříjemnosti, které způsobují toxiny. Mezi jedovaté rostliny se řadí např. pryšce, cykas či diefenbachie.

Vybírejte podle velikosti dospělé rostliny

Péče o pokojové rostliny

Každá rostlina má potenciál vyrůst do určité výšky. Při výběru bychom proto měli zohlednit také tento faktor a počítat s jejím košatěním již ve chvíli, kdy ji zatím vidíme pouze v malém květináči. Nízké rostliny je možné umístit kamkoliv na police, stůl či parapet. S vyššími rostlinami to však bývá náročnější. Velké rostliny zabírají mnoho místa, avšak zásadou estetického interiéru je vzdušnost a nepřeplácanost. Měli bychom proto počítat s tím, že okolo rostliny necháme alespoň kousek nezaplněného prostoru, aby měla šanci vyniknout a nekrčila se mezi nábytkem.
Mezi velké pokojové rostliny se řadí například yucca elephantipes, monstera skvostná, philodendron xanadu, fíkovník pryžodárný, strelície augusta, zemioculcas zamiifolia a další. Mezi nízké pokojové rostliny se řadí pepřinec, mulenbekie, rozchodník, asparagus, tlustice, zamyoculcas, vřes a další.

Když dochází místo pro rostliny na policích či na podlaze, stále se ještě nabízí možnost zakomponování závěsných květináčů do interiéru. Převislé pokojové rostliny krásně doplní nevyplněný prostor a vnesou do místnosti kousek přírody. Mezi převislé pokojové rostliny se řadí například sedum burrito, převislý filodendron, ledviník, břečťan, parožnatka, starček, kolumnea, pepřinec, poděnka, helxine soleirolii neboli domácí štěstí a další.

Většina těchto rostlin se dá pěstovat nejen jako převislé rostliny, ale také jako popínavé, čehož můžeme využít přichycením rostliny na konstrukci. Popínavé rostliny mají v oblasti interiérové stylingu nekonečné využití. Rostlina díky přichycení může lemovat nábytek či být rozprostřena po zdi místnosti, čímž dodá prostoru svěžest a pozitivní energii. Mezi popínavé rostliny se řadí břečťan kanárský, fíkus droboučký, jasmín mnohokvětý, alamanda popočistivá, filodendron a další.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.2 / 5. Počet hlasujících 10

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak vyčistit troubu
Jak vyčistit troubu

V některých domácnostech se elektrická trouba používá jednou týdně, v jiných každý den. Když však přijde na řadu čištění, jen málokterá >>>

Jak se zbavit octomilek
octomilka

Octomilky jsou nepříjemný hmyz, který dokáže potrápit. Původně se jedná o zemědělské škůdce, kteří k nám přicestovali ze subsaharské Afriky. >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *