Jak na strie

strie na ženském těle

2.6
(20)

Jak striím předcházet a případně co nejúčinněji eliminovat škody, které strie na našem těle napáchaly? Pojďme se společně podívat na nejnovější výzkumy a možnosti, které na poli aktuální dermatologie nalezneme.

Strie jsou spolu s celulitidou jeden z nejčastěji se vyskytujících (ne)populárních estetických strašáků současnosti. Strie postihují jak muže, tak ženy. Některé zdroje uvádějí až neuvěřitelných 80 % ženské populace, které tímto neduhem trpí. Optimisté přitom popisují strie jako přirozenou součást našeho těla, které odkazují na těhotenství, pubertu nebo jiný váhový zlom. Ale ruku na srdce, radost z nich zpočátku nemá nikdo, kdo je na svém těle poprvé objeví. Pojďme se společně podívat na to, co strie jsou zač, kde se berou, jak jim účinně předcházet a případně jaké jsou možnosti eliminovat již strie vzniklé.  

Co jsou strie

Strie se mohou objevit kdekoli na těle, ale obvykle je nalezneme v oblastech s vysokým podílem podkožního tuku, tedy například v oblasti břicha, prsou, stehen, hýždí a podobných místech, která jsou náchylná k natahování. Náhlé změny hmotnosti způsobí, že kolagen a elastin, dva důležité proteiny, jež dodávají pokožce pružnost, se roztrhnou a objeví se na místo nich malé trhlinky, kterým se říká strie.

Jak vznikají strie

Neplatí, že strie vzniká pouze na základě úbytku nebo navýšení hmotnosti. Příčina vzniku strií je spojena zejména s hormonálními změnami (roli hraje hormon estrogen a rozpad mastocytů), které ovšem s hmotností člověka často jdou ruku v ruce. Změna hladiny hormonů má za vliv destrukci elastických vláken pokožky a nadto také hraje roli zmiňované mechanické namáhání kůže. 

I dnes po letech bádání můžeme potvrdit, že nejčastěji vznikají strie v těhotenství a pubertě, kdy dochází k rychlému nárůstu váhy a proměnám našeho těla s tím, že dojde k nadměrnému vypnutí kůže. Dále se se striemi můžeme setkat při hormonálních změnách, genetických predispozicích a nemocech žláz s vnitřní sekrecí (např. u Cushingova nebo Ehlers-Danlosova syndromu), při užívání kortikoidů nebo právě při rychlém zvyšování či snižování hmotnosti.

Začínající strie

Jak poznáte, že strie útočí na vaši pokožku? Nejčastějším prvotním signálem je svědění z důvodu napínání kůže. Tyto projevy nás upozorňují na to, že elastinová a kolagenová kožní vlákna jsou narušena a dochází k úbytku kolagenu. V tento moment přichází ten nejvhodnější čas, kdy poctivě začít hydratovat a promazávat pokožku.

Pokud se strie již stihne objevit, nejčastěji má podobu červené až fialové prasklinky kůže různé hloubky. Neklesejte, ale namysli, stále je čas, jak v tento moment se striemi vhodně bojovat krémy na zvláčnění kůže nebo dokonce strie zcela zamaskovat a vizuálně téměř odstranit.

Pokud se striemi neplánujete nijak pracovat, mezi 12 až 18 měsíci dojde po výskytu červené ranky nejčastěji k jejich vyblednutí.

První fáze:

Striae Rubra (červené strie, fialové strie) – v této fázi ještě může cvičení pomoci jizvu snáze zacelit. Červenofialová barva je způsobena barvou cév, které jsou vidět skrze nekompaktní dermis. Prosvítají podkožní vrstvičky, které jsou velmi citlivé a nechráněné.

Po 7 až 12 měsících začnou ztrácet barvu a mohou zbělat nebo zčernat, v závislosti na individuální pigmentaci kůže a barevnému tónu pleti.

Druhá fáze:

Striae alba (světlé strie) – V této fázi se postupně cévy stahují, červené linky se mění na bílé či stříbřité kvůli tuku pod kůží. V průběhu času mohou strie ještě dále blednout. Barvu strií ovlivňuje i váš barevný tón pleti.

Strie v této fázi je ještě možné hojit a zmírnit tak jejich finální vzhled. Červené strie se zahojí, zbělají a stanou se méně viditelnými. Pigmentace v oblasti strií se zmenší a celá postižená zóna se stáhne. U světlovlasých jedinců zůstávají strie stříbřitě bílé, u osob s vyšším obsahem pigmentu v těle je výsledná barva světle béžová.

Strie v těhotenství

těhotná žena si roztírá krém proti striím

Prevence je na prvním místě. Pokud jste v očekávání, péče o pokožku se doporučuje začít hned v počátcích těhotenství. Příchod miminka na svět je už tak pro novopečené maminky velká změna. Není proto divu, že většina z nich si přeje alespoň zachovat původní vzhled postavy. Těhotenství a jeho bohatý koktejl hormonálních změn, zrychleného nárůstu váhy a elasticita kůže striím bohužel ale velmi často hraje do karet.

Na co je dobré se v tomto období zaměřit je

  • Vyvážený jídelníček – pokud možno s co nejméně zbytečnou chemií, konzervačními látkami a barvivy
  • Pitný režim – doporučuje se konzumovat nejlépe čistou vodu, kterou můžete střídat s nesycenou minerální vodou s nízkým obsahem sodíku, zeleninovými a ovocnými šťávami a těhotenskými a kojícími čaji
  • Pohyb – pomáhá odstranit z těla toxiny a podpoří zdravý krevní oběh
  • Mazat, mazat a mazat – Hydratovaná pokožka je v tomto ohledu nejvíce. Využít je možno rostlinné oleje (kokos, mandle, olivy, šípky, jojoba) másla (kakaová), dětské olejíčky nebo regenerační kosmetiku s, pokud možno co nejméně parfémy a parabeny. Každá z těchto složek může alergizovat nebo i jinak dále poškodit již tak namáhanou pokožku. Naopak obsahovat by měli co nejlépe kyselinu hyaluronovou, elastin, kolagen, vitamín A, vitamín E nebo alantoin nebo D-panthenol.

Některé ženy jsou také bohužel náchylnější k získání strií během těhotenství více než jiné, jako například:

  • Ženy, které jsou v očekávání s dvojčaty nebo vícerčaty
  • Ženy, které již před těhotenstvím měli nadváhu
  • Ženy, které jsou mladšího věku

Co na strie po porodu

Čím rozhodně nemáte co zkazit, pokud po porodu strie objevíte, jsou právě vyživující oleje pro další péči, kterou hydratujete a činíte pokožku na omak hebčí.  Nejvíce kritický moment nastává mezi 6. až 7. měsícem těhotenství, kdy dochází k nejvyššímu nárůstu hmotnosti.

Při výběru toho nejvhodnější krému či oleje se můžete řídit recenzemi, testy krémů nebo na doporučení vašeho ošetřujícího lékaře či lékárníka. 

Co obecně najdeme v krémech proti striím?

  • vitamín E – slouží jako antioxidant a chrání pokožku před volnými radikály,
  • kyselinu hyaluronovou – váže na sebe vodu, zabraňuje dehydrataci pokožky,
  • přírodní oleje – například jojobový, araganový, mandlový apod. zvláčňují pokožku,
  • panthenol – má zklidňující a zvláčňující účinky,
  • elastin – obnovuje pružnost pokožky.

Pozor, strie se neobjevují pouze na břiše, ale také stehnech, lýtkách, hýždích nebo pažích. Pojďme se na jednotlivé části těla podívat dále.

Strie na břiše

Základní doporučení je:

  • mazat,
  • masírovat (masáž pomáhá zvýšit průtok krve a produkci kolagenu. Použít můžete kartáč s měkkými štětinami a peeling)
  • hydratovat problematická místa na břiše
  • používat doplňující krémy, oleje nebo másla které strie léčí.
  • Konzumovat vhodné potraviny a nápoje (dostatek kyseliny hyaluronové a kolagenu v potravě, případně i ve formě potravinových doplňků)

Strie na prsu

Strie na prsu jsou velmi běžným jevem. Objevují se, pokud dojde k rozpadu elastinu nebo kolagenu v kůži. Důvodem ke vzniku strií na prsu nejčastěji může být

  • Období puberty. Hormonální změny, ke kterým dochází během puberty, mohou vyvolat rychlý růst prsní tkáně. Jak se prsní tkáň zvětšuje, kůže se natahuje. V důsledku toho dochází ke ztenčení kůže, což může vést ke vznikajícím striím na prsou.
  • Období těhotenství. Zvýšená hladina estrogenu spustí růst prsou a mlékovodů. Navýšení může být až o dvě velikosti košíčků. Tento rychlý růst může mít za následek vznikající strie.
  • Období hubnutí/přibývání na hmotnosti. Ztráta kolagenu, ke které může dojít během hubnutí, může mít za následek ztrátu elasticity pokožky. Obdobně i při nabývání na hmotnosti.
  • Pokud zvolíte prsní implantáty o více jak jednu velikost
  • Pokud máte genetické predispozice. Bylo zjištěno, že gen ELN, který určuje elastin, je nejvíce prediktivní pro to, zda se u jedince vyvinou strie, či nikoli.
  • Výjimečné onemocnění a léčba. Častým příkladem je užívání kortikosteroidů. Ty se používají k léčbě široké škály stavů, od astmatu po autoimunitní onemocnění.

Strie na stehnech

Opět platí, mazat, masírovat a hydratovat. Nehydratovaná pokožka ztrácí na pružnosti. Nejlépe je tedy jemnými krouživými pohyby vmasírovat přípravek v oblasti stehen alespoň 2x denně.

Dále se doporučuje střídat teplou a studenou vody při sprchování.

Jak se zbavit strií úplně

Bohužel stále platí, navzdory všem aktuálním výzkumům, že žádná jizva se nezhojí sama, tudíž ani strie ne.  Bez ohledu na to, kolik času uběhne nebo jak moc pokožku dokážeme dále hydratovat, poškozená elastinová proteinová vlákna pokožky se samy nespraví.

Můžeme ale co nejvíce zmírnit dopady, které strie na kůži napáchaly až do takové míry, až se mohou stát strie téměř neviditelné.

Není tedy potřeba se vzdávat, ale hydratovat co nejvíce je pokožku možné a mazat v kritických momentech ideálně 2x denně, ráno a večer. V neposledním případě můžeme využít estetickou kliniku a jednu z metod, jak strie odstranit.

Odstranění strii

Není dokonalého řešení, ale existují možnosti ošetření, jak pomoci hydratovat pokožku, podpořit hojení a vyrovnat tón pleti. Užít můžeme:

Přírodní prostředky na ošetření strií a krémy/oleje dostupné na trhu (navýšení vitamínu A, kyseliny hyaluronové, aloe vera, cukrový peeling apod.).

Invazivní zákroky k odstranění strií 

  • mikrojehličková radiostimulace (ošetření díky drobným vpichům do kůže způsobuje, že pokožka produkuje kolagen a elastin, což může pomoci uvolněné pokožce vypadat pevněji)
  • ošetření laserem, které podporuje tvorbu melaninu
  • chemicky (dermální peeling)
  • akustickou rázovou vlnou
  • radiofrekvencí
  • mikrodermabrazí neboli broušením (peelingová kůra, odstranění zrohovatělé kůže apod.)
  • abdominoplatiku
  • frakční C02 laser nebo erbiový laser (potenciálně zlepšuje vzhled strií)
  • biostimulační laser nebo jinou formu fototerapie (obecně snižuje zarudnutí)

TIP: Ne všechny možnosti jsou vhodné pro všechny typy pleti, proto je důležité poradit se s dermatologem, abyste zjistili, která z uvedených je pro vás ta pravá.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.6 / 5. Počet hlasujících 20

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak se zbavit pih
Žena s pihami

Pihy. Na dětské tvářičce působí rozkošně. Starší je často považují za problém, který chtějí řešit. I když podle odborníků pleť s takovou ozdůbkou >>>

Jak uplést francouzský cop
Jak uplést francouzský cop

Francouzský cop je jedním z nejkrásnějších druhů pletených účesů, podobně jako amazonský cop. Tento typ copu se používá již více než >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *