Jak opravit nebo vyměnit vypínač osvětlení
Vypínače jsou důležitou součástí každé domácnosti – málokdo z nás si to ale uvědomuje. Vypínače mohou být jednopólové nebo schodišťové. Jednopólové vypínače se většinou používají tam, kde je potřeba rozsvěcovat i vypínat světlo z jednoho místa. Avšak například na schodištích nebo ve velkých místnostech se hodí právě schodišťový vypínač, kdy můžete světlo zapínat i vypínat z různých míst.
Obsah:
Rozdíl při opravě schodišťového a jednopólového vypínače
Jednopólový vypínač má na zadní straně dvě svorky, které se připojují ke kabelům vypínače. Schodišťový vypínač má oproti tomu tři svorky, protože je potřeba, aby světlo bylo ovládáno z více míst. Tyto svorky jsou k vypínačům připojeny prostřednictvím dvoužilových kabelů. Vypínač je ale propojen třížilovým kabelem (jedna žíla propojuje dva kontaktu, druhá taktéž dva).
Pokud bychom připojili pouze dvě svorky ze schodišťového vypínače, bude se tento vypínač chovat jako jednopólový.
Jak vyměnit vypínač?
Někdy se ale stane, že vypínač přestane fungovat. Je to spotřební věc, jako každá jiná, takže bude potřeba vypínač vyměnit. Níže uvádíme návod, jak na to. Není to nic složitého, nicméně určité povědomí mít musíte – jako třeba to, že je třeba odpojit elektrický proud, aby nedošlo ke zbytečnému zranění.
Pro správné zapojení vypínače je potřeba zkrátit vodiče na správnou délku, umístit správně fázi a dotáhnout svorky.
Odstraňte starý vypínač
Pomocí šroubováku, který zasunete mezi kryt a rámeček vypínače, lehce uvolníme zboku kryt. Je vhodné ho ze strany trochu zmáčknout, vypínač tak odstraníte snadno.
Sejmutí krytu
Nyní můžete jednoduše celý kryt sejmout. Pokud jste nevypojili přívod elektrického proudu, dávejte nyní pozor, protože vypínač je stále pod napětím. Pokud se ho dotknete nějakým vodičem, může vás pokopat.
Zjišťování elektrického přívodu
Avšak to, jestli je vypínač pod proudem, je dobré zjistit, protože pokud by proud do zásuvky nešel, může jít o problém, že je někde přerušený přívod proudu. Přiložte zkoušečku ke všem kontaktním šroubkům vypínače a zjistěte, jestli do nich jde proud. Pokud ano, je to ten lepší případ – bude vám stačit vyměnit nefunkční vypínač.
Pokud proud do vypínače jde, stačí vyměnit vypínač. Ten starý se po letech používání opotřeboval a je nefunkční.
Odpojení elektrického proudu
Nyní přichází čas na odpojení elektrického proudu. Teď už se dotyku vodivých částí vypínače totiž nevyhnete. Vypněte tedy příslušný jistič – stačí páčku posunout do polohy „O“ – dolů. V případě, že se nyní dotkneme vodivých částí, nemusíme se bát úrazu způsobenému elektrickým proudem.
Ověření odpojení elektrického proudu
Předtím, než začnete na vodivou část vypínače sahat, vyzkoušejte zkoušečkou, jestli už je bez přívodu proudu (pro případ, že jste vypnuli špatný jistič). Pokud se zkoušečka nerozsvítí u žádného z kontaktních šroubků, můžeme začít s následujícími kroky.
Odpojení vodičů
Nyní je potřeba odpojit vodiče. To uděláte tak, že povolíte šroubky ve vypínači.
Uvolnění vodičů
Jednotlivé vodiče uvolněte. Pomocí šroubováku je vytlačte tak, aby šel vypínač sundat.
Povolení šroubků vypínače
Nyní povolte šroubky, které drží rámeček. Tyto šroubky stačí povolit tak, abyste mohli rámečkem pootočit.
Natočení rámečku
Rámeček si pak natočte tak, jak potřebujete. Chcete, aby se hlavičky šroubků dostaly k rozšířeným otvorům a rámeček šel vysunout ven.
Vyjmutí starého vypínače
Někdy je rámeček uchycen šroubky s větší hlavičkou, než je průměr otvoru v rámečku. V takovém případě je budete muset vyšroubovat úplně. Pokud by hlavička šroubků byla menší, stačí rámeček vysunout.
Příprava nového vypínače
Na novém vypínači odmontujte kryt – použijte k tomu šroubovák, kterým zatlačte na rámeček a kryt vypínače.
Sejmutí krytu
Sejměte kryt a nasaďte rámeček. Rámeček nasaďte otvory na šroubky v krabici ve stěně.
Zajištění rámečku
Přitáhněte zajišťovací šroubky rámečku. Pokud jste museli šroubky zcela vyšroubovat, nyní je našroubujte zpět.
Povolení kontaktních šroubů
Nyní povolte kontaktní šroubky tak, aby se pod jejich hlavu vešel vodič.
Zapojení vodičů
Pomocí prstů nebo speciálních kleští zapojte vodiče – nasuňte je pod hlavy povolených šroubků. Poté kontaktní šrouby dotáhněte, aby vodič pevně držel.
Nasazení krytu
Nasaďte kryt – na boku krytu jsou výstupky, které zapadnou do otvorů v rámečku vypínače. Tento bok jemně zmáčkněte šroubovákem a namáčkněte ho do rámečku.
Zapojení elektrického proudu
Zapojte přívod elektrického proudu – příslušný jistič posuňte do polohy „I“ (tedy nahoru). Nyní vyzkoušejte, zda vypínač funguje tak, jak má.
Špatné docvakávání vypínače
To, že budete muset brzy vyměnit vypínače, se projeví špatným docvakáváním. Někdy vypínač přestane fungovat hned, v jiném a lepším případě jej budete muset domačkávat silou, aby se světlo rozsvítilo. V takovém případě alespoň budete mít čas na to, pořídit si nové vypínače a načíst si, jak vyměnit vypínač na světlo. Špatné docvakávání je ale možné někdy ještě opravit a vy se tak můžete vyhnout nákupu nových vypínačů. Postup je následující:
- Vypněte příslušný jistič.
- Sejměte kryt.
- Ve středu výšky klapátek vycvakněte klapací destičky. Jsou tam dvě, vypojit se musí obě. Vypojíte je páčením.
- Odmontujte dráty.
- Zkontrolujte, jak je vložený vypínač, a poté jej vyměňte za nový.
- Připojte dráty.
- Nasaďte kryt.
- Zapojte elektrický proud.
- 45SDÍLENÍ
- Sdílet s přáteli
- Vytisknout
2 Comments
Jak se vyhnout výměně za nový … Dále v postupu ,, vyměňte za nový “ ???????
Dobrý den,
v titulku je „Jak opravit nebo vyměnit vypínač osvětlení“, takže ano když už nelze ovládač opravit, tak nejlepší řešení je ho vyměnit za nový.