Jak oslavit výročí svatby

Výročí svatby

3.9
(18)

Pro někoho jsou oslavy zábava, pro jiného jsou jedná velká pruda. Vždy však záleží, jaký je důvod oslavy, v kolika lidech se slaví a jaká panuje atmosféra. Slavení výročí zpečetění lásky dvou zamilovaných je velmi individuální a jelikož se manželé navzájem znají, můžou si oslavu uzpůsobit dle svých představ tak, aby pro ně byla nádherným zážitkem.

Názvy výročí svatby

Sám název vypovídá, že se výročí svatby slaví s ročními intervaly. Běžně se výročí slaví ročně do 15 let od uplynutí svatby, poté jsou intervaly prodlouženy na pět let. Není samozřejmě nutné, aby každý pár slavil všechna výročí. Každý svou lásku vyjadřuje jinak a pro některé typy není spojitost s přesným datem důležitá. Oslavit každý rok vstup do manželského svazku může být pro vztah osvěžující a při vzpomínání na den D se snadno přenesete k vašemu šťastnému dni plnému lásky. Nejčastější připomínky na svatební den přichází po 25. a 50. roku od této události (stříbrná a zlatá svatba). V seznamu níže se můžete obeznámit s tradičními lidovými názvy jednotlivých výročí.

 • 1 rok – bavlněná svatba
 • 2 roky – papírová svatba
 • 3 roky – kožená svatba
 • 4 roky – květinová (ovocná) svatba
 • 5 let – dřevěná svatba
 • 6 let – železná (zinková) svatba
 • 7 let – vlněná (měděná) svatba
 • 8 let – bronzová (plechová) svatba
 • 9 let – hliněná svatba
 • 10 let – cínová (růžová) svatba
 • 11 let – ocelová svatba
 • 12 let – hedvábná svatba
 • 13 let – krajková svatba
 • 14 let – slonovinová svatba
 • 15 let – křišťálová (skleněná) svatba
 • 20 let – porcelánová svatba
 • 25 let – stříbrná svatba
 • 30 let – perlová svatba
 • 35 let – korálová (plátěná, lněná) svatba
 • 40 let – rubínová svatba
 • 45 let – safírová svatba
 • 50 let – zlatá svatba
 • 55 let – smaragdová svatba
 • 60 let – diamantová svatba
 • 70 let – platinová (briliantová) svatba
 • 75 let – nebeská (korunovační) svatba
 • 80 a více let – multi-platinová

Dárek k výročí svatby

Dárek dle jednotlivých výročí

Každý člověk je jiný, a proto každého učiní šťastného jiný dárek. Rady na univerzální dárky a pozornosti ke každému výročí se nachází v následující kapitole. Pokud si však připomínáte svatbu každý rok, přímo se nabízí tradice obdarování předmětem dle materiálů, jež nese název výročí v názvu. V tomto výčtu máme na mysli obdarování manželky manželem a naopak.

1 rok

Před i po svatbě mnoho párů řeší spoustu dalších věcí týkajících se osobního i společného života, a proto se stává, že první rok uteče jako voda a než se nadějeme máme tady první výročí nazvané bavlněné. Dle tradičních zvyků si manželé symbolicky vyměňují bavlněný kapesníček. Z bavlny je vyrobena většina oblečení, a proto můžete zapátrat po novém kousku do šatní skříně. Některé obchody nabízí párové oblečení, a tak se můžete nechat inspirovat a koupit si například spodní prádlo, trička či svetr se stejným motivem a ve stejných barvách.

2 roky

Druhé výročí nese název papírové a dle tradice se v tento den vyrábí papírová lodička, kterou manželé společně pošlou po vodě. Můžete si proto na tento den naplánovat procházku přírodou a jako zpestření se trošku přiučit origami.

3 roky

Třetí výročí je nálepkováno jako kožená svatba. Zadání je tedy jasné. Jaký dárek je však kožený? Ač se to na první pohled nezdá, vymyslet se toho dá mnoho a fantazii se meze nekladou. Skvělými tipy můžou být kožené peněženky, pásky či kabelky.

4 roky

Čtvrtý rok je ideální pro milovníky klasických dárků. Přichází totiž svatba květinová. Mezi květinami je vždy co vybírat a je tak jen na vás, zda zvolíte kytici růží, nebo trs zářivých rozkvetlých slunečnic. Pokud má vaše partnerka či partner v oblibě luční kvítí, není nic romantičtějšího než darování čerstvě natrhaných a svázaných květin. Najdou se však lidé, kteří na květiny reagují okamžitým kýcháním, nebo pro které nejsou květiny tím pravým dárkem. Dobrou zprávou je, že v takovém případě nemusíte věšet hlavu. Existuje totiž velké množství nábytku, oblečení či jiných potřebných drobností s motivy květin, které nesporně dokážou také potěšit.

5 let

Páté výročí se nese ve znamení dřeva. Ideální dárek by proto měl být vyroben ze dřeva. Potěšit dokážou drobné dekorace, dřevěný motýlek nebo dřevěné hodiny.

6 let

Šesté výročí je spjato se železem. Vtipálky by mohlo napadnout, že po šesti letech má člověk již občas chuť toho druhého přetáhnout tyčí. Opak je ale pravdou a železná svatba byla motivována tím, že by měla být po těchto společně strávených letech vaše láska pevná jako železo. Dárek k tomuto výročí by měl být malý a sloužit jako připomínka a talisman věrné a planoucí lásky.

7 let

Sedmé výročí je jako stvořené pro vlněný dárek. Farmáři si můžou zajásat, že konečně dostanou vysněnou ovečku. Ale jen pokud včas upozorní na skutečnost, že je sedmé výročí nazýváno jako vlněná svatba. V jiném případě není od věci cokoliv vyrobeného z vlny. Tímto darem se může stát hřejivé oblečení, vlněné bačkory či vlněná deka.

8 let

Vybírat dárek k bronzové svatbě není nic složitého. Přímo se nabízí například řetízek, přívěsek nebo stylové hodinky.

9 let

Deváté výročí je nazýváno jako měděná svatba. Vhodnými kandidáty na dárek jsou tak okrasné lucerny na svíčky, které vytváří romantickou atmosféru, dále třeba měděné rámečky na fotografie, svícny, košíky s dárkovými předměty, či spousta dalších okrasných předmětů. Jestliže chcete partnera či partnerku pobavit, můžete jako dárek zvolit tablety mědi, které jsou jistě důležitým doplňkem stravy. Bonusem může být fakt, že měď chrání buňky před oxidačním stresem.

10 let

První kulatiny jsou označovány jako cínová svatba. Jedná se o krásné výročí, které nabádá k oslavě. Manželé toho spolu již spoustu zažili a mohou vzpomínat na veselé okamžiky, ale také si poděkovat za vzájemnou podporu. Výročí je spojováno s litím olova v poklidné atmosféře a odhadování, co je v budoucnu čeká. Dárkem vyrobeným z cínu mohou být například dózy naplněné pralinkami či makronkami, číše, různé ozdobné předměty, rámeček s fotografií či zamilované postavičky na způsob cínových vojáčků.

11 let

ocelové svatbě se daruje předmět z oceli. Tím mohou být okrasné příbory, vývrtka na víno, ale koneckonců se počítá také chirurgická ocel. Potěšit proto dokáže jakýkoli šperk, náramek, prstýnek, přívěsek či hodinky.

12 let

Dvanácté výročí neboli hedvábná svatba není spjata s ničím jiným než s hedvábím. Ideálním dárkem je tak ložní prádlo či příjemné hedvábné oblečení.

13 let

Krajková svatba nemůže postrádat krajkový dárek. Skvělým tipem je tak doplněk do domácnosti či krajkové prádlo pro ženy.

14 let

Čtrnácté výročí je nazýváno jako slonovinová svatba. Sehnat takový dárek však nemusí být v silách každého, a to z důvodu morálního. Sloni jsou nádherná zvířata a my jim přeci nechceme ubližovat. Dárkem proto může být cokoliv s motivem slona, ať už se jedná o doplňky do domácnosti nebo látkový potisk, či sošku slona pro štěstí.

15 let

Patnáctý rok ode dne D je nazýván jako křišťálová svatba. Vhodným dárkem pro tuto příležitost je tudíž cokoliv vyrobeného z křišťálu či broušeného skla. Skvělým tipem je jakýkoli šperk, ozdoba do domácnosti, jedinečný lesknoucí se křišťál, přívěsek či různé masážní pomůcky z broušeného skla.

20 let

Dvacet let soužití oslavíte porcelánovou svatbou. Tip na dárek se přímo nabízí. Je jím porcelánový servis, ze kterého si můžete každý den společně vychutnat kávu nebo čaj.

25 let

Dvacet pět let neboli čtvrt století je již slušná doba soužití. Stříbrnou svatbou tak oslavíte vzájemné porozumění, podporu a lásku. Dárek pro tuto příležitost je jasný. Může jím být stříbrný šperk, nádobí či ozdobné prvky do domácnosti.

30 let

Ke svatebním třicátinám je vhodné darovat předmět z perel. Takovým dárkem může být krásný přívěsek, korálky, náramek nebo náušnice.

35 let

Třicáté páté výročí je nazýváno jako korálová svatba. Zadání je tedy jasné – darovat předmět z korálů. Skvělým dárkem jsou tak korále, náramky, náušnice či přívěsky s blyštícími se kuličkami. Pokud si chcete výročí zpestřit a máte rádi cestování, může to být příležitost k objevování korálových útesů.

40 let

Čtyřicáté výročí neboli rubínová svatba je názvem spíše symbolická. Rubínové šperky jsou sice nádherné, ale také často cenově nedostupné. Inspirovat se však můžeme dominantní rubínovou barvou a pořídit manželovi či manželce oblečení v tomto odstínu.

45 let

Čtyřicáté páté výročí je nazýváno jako safírová svatba. Šperk se safírem snad ještě neurazil nikoho, ale pokud váš partner není milovníkem šperků, můžete se inspirovat nádherným safírovým odstínem a pořídit cokoliv v této impozantní barvě.

50 let

Oslava půl století plného lásky se označuje jako zlatá svatba. Jedná se o výročí, které je spojeno s obnoveném svatebního slibu a výborným dárkem jsou tak zlaté prsteny.

55 let

Padesáté páté výročí je spjato se smaragdy. Vhodným dárkem pro tuto příležitost jsou hodinky či šperk.

Dárek pro každou příležitost

Tip na nejlepší dárek se bohužel jen tak z fleku poradit nedá. Věříme však, že na něj sami přijdete po zamyšlení se nad otázkami, co má manžel, manželka či celý pár nejraději. Jaká je jejich nejoblíbenější aktivita, zda jsou spíše kliďasi nebo milovníci adrenalinu, o čem se vždy nejvášnivěji rozpovídají a nebo co podle vás potřebují a sami ještě nezjistili, že jim daná věc chybí, jelikož ji nevyzkoušeli.

Inspirací můžou být také dárky, které neurazili ještě nikdy nikoho. Jsou jimi například květiny nebo šperky. Zaručeně dobrým dárkem může být jídlo, které si pár sám nekoupí, ale má jej rád. Jedná se o kvalitní čokoládu, degustační set, exotické potraviny (chobotnice, zahraniční sladkosti apod.) či láhev dobrého vína nebo něčeho tvrdšího. Skvělým tipem jsou také poukazy, a to například na masáže, na netradiční zážitek, na romantický pobyt či vstupy do oblíbeného sportovního střediska. Nikdo také nepohrdne vstupenkami do divadla, do kina, na výstavu či koncert, ba co víc, obdarovaná osoba se bude na tyto zážitky nejen těšit, ale bude na ně také ještě dlouho vzpomínat.

Dárkem, na který by neměl zapomenout žádný svatební host je přání k výročí svatby, do kterého můžete napsat osobní vzkaz pro oba manžele nebo vtípek týkající se jejich svazku. Pokud vás zrovna nenapadne nic výstižného, můžete se inspirovat na internetu spoustou vtipných citátů a vybrat ten nejtrefnější.

Kde a jak oslavit výročí svatby?

Výročí svatby si není třeba představovat jako slaďárny od rána až do večera. Jde především o to, že se jedná o den, ve který si vyhradíte čas jen na vaši drahou polovičku. Výročí můžete oslavit v restauraci (ať už ve vaší oblíbené se zaručeně dobrým jídlem, nebo při degustačním menu), v teplých letních měsících také při pikniku, dále návštěvou divadla, koncertu či kina, oblíbenou sportovní aktivitou nebo romantickým pobytem v lázních či kdekoliv, kam vás srdce táhne. Pokud je vám ale nejpohodlněji doma, nemusíte v tento den ani vytáhnout paty z baráku. Můžete si připravit či objednat dobré jídlo, pustit si film, zahrát si deskovou hru nebo zkrátka dělat cokoliv, co vás oba baví nejvíce. Zajímavým zážitkem pro pár může být navštívení místa svatby či uspořádání oslavy s přáteli, kteří se svatby zúčastnili.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.9 / 5. Počet hlasujících 18

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak přestat žárlit
Jak přestat žárlit

Žárlivost je vnitřní hlas poháněný strachem. Částečně je evolučně podmíněná a částečně získaná v průběhu života. Intenzita tohoto nutkavého pocitu >>>

Jak zachránit vztah
Naštvaná žena na posteli

Láska je volba a záleží na vás, zda se rozhodnete do vztahu čas a energii ještě investovat. Minulost sice vymazat >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *