Jak zachránit vztah

Naštvaná žena na posteli

4.4
(175)

Láska je volba a záleží na vás, zda se rozhodnete do vztahu čas a energii ještě investovat. Minulost sice vymazat nedokážete, ale budoucnost napravit je možné vždy, pokud je snaha obou partnerů. Zachránit vztah se dá také po rozchodu. Vyvarujte se chyb, které jste dělali v minulosti a podívejte se s námi na kroky, které mohou pomoci váš vztah zachránit. Vy jste tím, kdo rozhoduje o svých postojích a o tom, co cítíte a jak se chováte. Emoce jsou pouze produktem vašeho mozku a tvoříte si je ve své hlavě.

Má cenu o vztah bojovat?

Sepište si list kladů a záporů, proč je pro vás partner důležitý. Paretův princip říká, že 80 % důsledků pramení z 20 % příčin. Toto lze vztáhnout i na vztahy. Obvykle 20 % vlastností a situací na partnerovi nemůžeme vystát. Sepsaný seznam vám pomůže na situaci nahlížet s čistou hlavou.

 • Co na partnerovi oceňujete a co vám naopak vadí?
 • Proč spolu jste, jak to celé začalo a co vás na partnerovi přitahovalo?
 • Kde vidíte největší problém a co byste rádi změnili?
 • Co bylo důvodem toho, že jste se naposledy pohádali a jak jsem se u toho cítili?
 • Promluvte si s partnerem, zda i on vidí potenciál v tom na vztahu pracovat.

Vyřešte svou minulost

Zamyslete se nad minulostí, situacemi a obavami, které vás mohou při nápravě vztahu brzdit. Definujte si, v čem konkrétně vidíte problém. Kdy se poprvé neshody objevily?

 • Chybí důvěra? Přijměte zodpovědnost a ukažte partnerovi, že vám může věřit. Na vztahu je třeba pracovat postupně.
 • Máte vztah na dálku? Upravte své očekávání ke spokojenosti všech a vymezte si čas sami na sebe. Naučte se důvěřovat a pracovat s emocemi.
 • Žijete spolu v neshodách? Dělejte kompromisy a nezapomínejte se stýkat také s kamarády vlastními. Buďte otevření, když se vám něco nelíbí, ale dostatečně chvalte.
 • Prožili jste velkou hádku? Mluvte od srdce, ale zároveň i aktivně naslouchejte. Problém nepřecházejte, ale snažte se mu přijít na zub.
 • Máte pocit, že je váš vztah prohraný? Vnímejte maličkosti, zamyslete se nad minulostí ale také nad tím, čím váš partner ze začátku okouzlil.

Investujte své úsilí a pozornost

Věnujte se pouze partnerovi a zkuste se alespoň na chvíli soustředit pouze na něho. Nekoukejte u toho na televizi, nehrajte si s dětmi, ani nepřipravujte jídlo.

Rozdávejte komplimenty

Je to maličkost, ale kompliment a slovní povzbuzení vydá za desítky darů. Oceněním zároveň ukazujete partnerovi, co je pro vás důležité a kterých věcí si všímáte. Kladné přijetí partnera je navíc motivující. Nikdo se nechce celé dny hádat. Ví partner, že ho máte rádi a co konkrétně vás těší? Poděkujte mu vždy za situaci, kterou vykoná a které si vážíte. Ať již se jedná o odklizení talíře ze stolu nebo uvařený čaj.

Tip: Umění naslouchat je hodné ceny zlata každého fungujícího vztahu. Stačí 10 minut vašeho času denně, kterými vysíláte k partnerovi signál „Jsi pro mě důležitý“.

Naučte se vzájemně komunikovat

Vzájemné naslouchání jde ruku v ruce s vhodnou komunikací a citlivým vnímáním toho, co nám partner říká. Berte na vědomí, že komunikační centrum mužského mozku je o 10 % menší, nežli je tomu u ženského. Prakticky to znamená, že ženy jednoduše komunikaci vyžadují více. Není tomu tak vždy výlučně, ale rozdíly jednoduše existují.

 • Naslouchejte s maximální pozorností a taktem, co vám partner říká.
 • Komunikujte i úsměvem. Dívejte se přitom do očí, sledujte řeč těla a vnímejte pocity, které u toho partner má. Nikdy neskákejte do řeči, ale vyposlechněte si celé sdělení.

Tip: Nelze nekomunikovat. Už tím, že mlčíte, tak komunikujete. Nebuďte útoční ani sarkastičtí. Tato strategie vám jistě nepomůže a bude vás stát energii a partnera odcizovat.

Stanovte si společnou vizi

Užívejte si radost ze společného života a každodenních okamžiků. Zamilovanost obvykle trvá okolo dvou let, až ale slétnete z růžového obláčku zamilovanosti, přijde na řadu racionalita s vnitřní potřebou cítit lásku a přijetí. Naučte se proto respektovat rozdíly. Je skvělé, pokud máte možnost nějaké aktivity, kterou byste mohli vykonávat spolu. Může se jednat prakticky o cokoliv. Každý jsme originální, záměr je nalézt to, co máte společné.

Buďte pozitivní

Být pozitivní není vždy snadné, obzvlášť při konfliktech a hádkách. Ať již ale došlo na proklínání, slovní útok, nenávist či ubližování. Pokud jste se rozhodli investovat čas a snahu do záchrany vztahu, zapomeňte na tato příkoří a začněte znovu. Buďte pozitivní a nespadněte do jedovatých útoků. Pokud cítíte, že to nezvládnete, zkuste dechové cvičení nebo se běžte proběhnout, uvidíte, že vám čerstvý vzduch myšlenky urovná.

Tip: Umění vidět na partnerovi to dobré je nejtěžší disciplínou. Pečujte o vaše vztahy a věnujte dostatek pozornosti a milých slov.

Promluvte si s partnerem

Buďte k sobě naprosto upřímní a popište své obavy i vnímání celé situace partnerovi. Vám se uleví a partner má šanci pochopit, jak se cítíte. Vnímejte, co se vám partner snaží sdělit. Při rozhovoru byste neměli být od počátku na partnera naštvaní. Najděte si dostatek času a rozhovor uskutečněte na místě, kde se cítíte vy i partner dobře. Vyhněte se útokům a urážkám.

Nastavte si hranice

Určete si pravidla, na kterých se oba s partnerem shodnete a která jsou pro vás důležitá. Nastavte si reálné cíle, které je možné splnit.

Tip: Před rozhovorem dopředu nikdy nic neočekávejte. Obsah slov si dostatečně vyjasněte a ujistěte se, že si rozumíte správně.

Udělejte si čas sami na sebe

Dopřejete si volnost sami pro sebe a zároveň umožněte dostatek osobního prostoru i partnerovi. Ukážete tím, že jste samostatná jednotka a partnerovi důvěřujete. Najděte si nějaký nový koníček, kterému se budete věnovat a kde můžete zapracovat na svém sebevědomí. Pro partnera budete jistě také více zajímaví.

Tip: Partnerovi můžete rozumět jen do té míry, dokud rozumíte sami sobě. Věnujte proto dostatek času prvotně zejména sobě a péči o vás a vaše tělo. Pokud hledáte jistotu, naleznete ji vždy pouze sami u sebe.

Fyzický kontakt

Posledním bodem, který ale není o to méně důležitý je fyzický kontakt. Zkuste se s partnerem znovu sblížit a věnujte mu pohlazení. Na nic nespěchejte a počkejte až do okamžiku, kdy to tak budete opravdu cítit.

Zklamání patří k životu, hoďte jej ale za hlavu a na starosti z minulosti zapomeňte. Ať již se rozhodnete za vztah bojovat nebo nikoliv. Hodně štěstí!

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 175

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak přestat žárlit
Jak přestat žárlit

Žárlivost je vnitřní hlas poháněný strachem. Částečně je evolučně podmíněná a částečně získaná v průběhu života. Intenzita tohoto nutkavého pocitu >>>

Co potřebuji k rozvodu
podpis žádosti o rozvod

Potřebné dokumenty k rozvodu Rozvod není příjemným životním aktem. Někdy se ale stane, že už je manželství natolik rozvrácené, že >>>

9 Comments
 • Pěkně napsáno. Za mě vztahy jsou hlavně o kompromisech a o tom, nevzdat se hned… jenže lidé jsou dnes jen sobci a jak se objeví mraky tak radši hned konec a čau

  Jinak za mě tip přečtěte si knihu proč muži lžou a ženy pláčou a proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách! Určitě se tam v hodně věcech najdete 🙂

 • úplně souhlasím Kláro, je to rozhodně o kompromisech a komunikaci, o chtění naslouchat, pochopit, empatii. Knihy, co jste doporučila znám 🙂 ještě přihazuji – Láska, vztahy, přátelství od Miguele Ruize.

 • Taky teď brouzdám po netu a hledám jak udržet vztah. Věřím, že se vyplatí bojovat, protože problémy dříve či později nastanou v každém vztahu.

 • Láska se dá udržet tak, že budeme milovat stále stejně, jako na začátku. Nestane se pro nás milovaná samozřejmostí.
  …v to jsem věřil, ale teď nevím, jestli to mělo smysl.
  Chci bojovat, ale nevím, jestli mám teď sílu. Chci udržet vztah, ale nevím, jestli to bude mít šanci vydržet.

  Přál bych si, aby to bylo jako dřív.

 • Dobry den já mám vztach a v mojom vztach je problém že,přátelé nevie pochopit že,mám děti asu pre mna vsetko, a chcem aby sme bolí spolu kým budu zamostatni preto vztach sa rozpada mozem dělat co chcem ale nic nepomaha,komunikovat somnou partner nechce nevím jak to zachranit.

 • Dobrý den mám takový problém mám přítelkyni s kterou jsem 5let a od Vánoc nejsem spolu já bydlím sám ale hodně se trápím protože bych ji chtěl spět mám čekat

 • Moc pekne napsané , mám přítele se kterým jsem pomalu 7 let teď máme 2mesicni miminko a přítel se rozhodl z niceho nic semnou rozejít, prý má vadim já a všechno okolo mě. Nevím jak mam zachránit nás vztah když semnou nemluví .

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *