Jak zachránit vztah

Naštvaná žena na posteli

4.4
(14)

Láska je volba a záleží na vás, zda se rozhodnete do vztahu čas a energii ještě investovat. Minulost sice vymazat nedokážete, ale budoucnost napravit je možné vždy, pokud je snaha obou partnerů. Vyvarujte se chyb, které jste dělali v minulosti a podívejte se s námi na kroky, které mohou pomoci váš vztah zachránit. Vy jste tím, kdo rozhoduje o svých postojích a o tom, co cítíte a jak se chováte. Emoce jsou pouze produktem vašeho mozku a tvoříte si je ve své hlavě.

Má cenu o vztah bojovat?

Sepište si list kladů a záporů, proč je pro vás partner důležitý. Paretův princip říká, že 80 % důsledků pramení z 20 % příčin. Toto lze vztáhnout i na vztahy. Obvykle 20 % vlastností a situací na partnerovi nemůžeme vystát. Sepsaný seznam vám pomůže na situaci nahlížet s čistou hlavou.

 • Co na partnerovi oceňujete a co vám naopak vadí?
 • Proč spolu jste, jak to celé začalo a co vás na partnerovi přitahovalo?
 • Kde vidíte největší problém a co byste rádi změnili?
 • Co bylo důvodem toho, že jste se naposledy pohádali a jak jsem se u toho cítili?
 • Promluvte si s partnerem, zda i on vidí potenciál v tom na vztahu pracovat.

Vyřešte svou minulost

Zamyslete se nad minulostí, situacemi a obavami, které vás mohou při nápravě vztahu brzdit. Definujte si, v čem konkrétně vidíte problém. Kdy se poprvé neshody objevily?

 • Chybí důvěra? Přijměte zodpovědnost a ukažte partnerovi, že vám může věřit. Na vztahu je třeba pracovat postupně.
 • Máte vztah na dálku? Upravte své očekávání ke spokojenosti všech a vymezte si čas sami na sebe. Naučte se důvěřovat a pracovat s emocemi.
 • Žijete spolu v neshodách? Dělejte kompromisy a nezapomínejte se stýkat také s kamarády vlastními. Buďte otevření, když se vám něco nelíbí, ale dostatečně chvalte.
 • Prožili jste velkou hádku? Mluvte od srdce, ale zároveň i aktivně naslouchejte. Problém nepřecházejte, ale snažte se mu přijít na zub.
 • Máte pocit, že je váš vztah prohraný? Vnímejte maličkosti, zamyslete se nad minulostí ale také nad tím, čím váš partner ze začátku okouzlil.

Investujte své úsilí a pozornost

Věnujte se pouze partnerovi a zkuste se alespoň na chvíli soustředit pouze na něho. Nekoukejte u toho na televizi, nehrajte si s dětmi, ani nepřipravujte jídlo.

Rozdávejte komplimenty

Je to maličkost, ale kompliment a slovní povzbuzení vydá za desítky darů. Oceněním zároveň ukazujete partnerovi, co je pro vás důležité a kterých věcí si všímáte. Kladné přijetí partnera je navíc motivující. Nikdo se nechce celé dny hádat. Ví partner, že ho máte rádi a co konkrétně vás těší? Poděkujte mu vždy za situaci, kterou vykoná a které si vážíte. Ať již se jedná o odklizení talíře ze stolu nebo uvařený čaj.

Tip: Umění naslouchat je hodné ceny zlata každého fungujícího vztahu. Stačí 10 minut vašeho času denně, kterými vysíláte k partnerovi signál „Jsi pro mě důležitý“.

Naučte se vzájemně komunikovat

Vzájemné naslouchání jde ruku v ruce s vhodnou komunikací a citlivým vnímáním toho, co nám partner říká. Berte na vědomí, že komunikační centrum mužského mozku je o 10 % menší, nežli je tomu u ženského. Prakticky to znamená, že ženy jednoduše komunikaci vyžadují více. Není tomu tak vždy výlučně, ale rozdíly jednoduše existují.

 • Naslouchejte s maximální pozorností a taktem, co vám partner říká.
 • Komunikujte i úsměvem. Dívejte se přitom do očí, sledujte řeč těla a vnímejte pocity, které u toho partner má. Nikdy neskákejte do řeči, ale vyposlechněte si celé sdělení.

Tip: Nelze nekomunikovat. Už tím, že mlčíte, tak komunikujete. Nebuďte útoční ani sarkastičtí. Tato strategie vám jistě nepomůže a bude vás stát energii a partnera odcizovat.

Stanovte si společnou vizi

Užívejte si radost ze společného života a každodenních okamžiků. Zamilovanost obvykle trvá okolo dvou let, až ale slétnete z růžového obláčku zamilovanosti, přijde na řadu racionalita s vnitřní potřebou cítit lásku a přijetí. Naučte se proto respektovat rozdíly. Je skvělé, pokud máte možnost nějaké aktivity, kterou byste mohli vykonávat spolu. Může se jednat prakticky o cokoliv. Každý jsme originální, záměr je nalézt to, co máte společné.

Buďte pozitivní

Být pozitivní není vždy snadné, obzvlášť při konfliktech a hádkách. Ať již ale došlo na proklínání, slovní útok, nenávist či ubližování. Pokud jste se rozhodli investovat čas a snahu do záchrany vztahu, zapomeňte na tato příkoří a začněte znovu. Buďte pozitivní a nespadněte do jedovatých útoků. Pokud cítíte, že to nezvládnete, zkuste dechové cvičení nebo se běžte proběhnout, uvidíte, že vám čerstvý vzduch myšlenky urovná.

Tip: Umění vidět na partnerovi to dobré je nejtěžší disciplínou. Pečujte o vaše vztahy a věnujte dostatek pozornosti a milých slov.

Promluvte si s partnerem

Buďte k sobě naprosto upřímní a popište své obavy i vnímání celé situace partnerovi. Vám se uleví a partner má šanci pochopit, jak se cítíte. Vnímejte, co se vám partner snaží sdělit. Při rozhovoru byste neměli být od počátku na partnera naštvaní. Najděte si dostatek času a rozhovor uskutečněte na místě, kde se cítíte vy i partner dobře. Vyhněte se útokům a urážkám.

Nastavte si hranice

Určete si pravidla, na kterých se oba s partnerem shodnete a která jsou pro vás důležitá. Nastavte si reálné cíle, které je možné splnit.

Tip: Před rozhovorem dopředu nikdy nic neočekávejte. Obsah slov si dostatečně vyjasněte a ujistěte se, že si rozumíte správně.

Udělejte si čas sami na sebe

Dopřejete si volnost sami pro sebe a zároveň umožněte dostatek osobního prostoru i partnerovi. Ukážete tím, že jste samostatná jednotka a partnerovi důvěřujete. Najděte si nějaký nový koníček, kterému se budete věnovat a kde můžete zapracovat na svém sebevědomí. Pro partnera budete jistě také více zajímaví.

Tip: Partnerovi můžete rozumět jen do té míry, dokud rozumíte sami sobě. Věnujte proto dostatek času prvotně zejména sobě a péči o vás a vaše tělo. Pokud hledáte jistotu, naleznete ji vždy pouze sami u sebe.

Fyzický kontakt

Posledním bodem, který ale není o to méně důležitý je fyzický kontakt. Zkuste se s partnerem znovu sblížit a věnujte mu pohlazení. Na nic nespěchejte a počkejte až do okamžiku, kdy to tak budete opravdu cítit.

Zklamání patří k životu, hoďte jej ale za hlavu a na starosti z minulosti zapomeňte. Ať již se rozhodnete za vztah bojovat nebo nikoliv. Hodně štěstí!

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 14

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak přestat žárlit

Žárlivost je vnitřní hlas poháněný strachem. Částečně je evolučně podmíněná a částečně získaná v průběhu života. Intenzita tohoto nutkavého pocitu >>>

Související články
3 komentáře
 • Pěkně napsáno. Za mě vztahy jsou hlavně o kompromisech a o tom, nevzdat se hned… jenže lidé jsou dnes jen sobci a jak se objeví mraky tak radši hned konec a čau

  Jinak za mě tip přečtěte si knihu proč muži lžou a ženy pláčou a proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách! Určitě se tam v hodně věcech najdete 🙂

 • úplně souhlasím Kláro, je to rozhodně o kompromisech a komunikaci, o chtění naslouchat, pochopit, empatii. Knihy, co jste doporučila znám 🙂 ještě přihazuji – Láska, vztahy, přátelství od Miguele Ruize.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.