Jak se odmilovat

zamilovaný pár se drží za ruce

3.9
(298)

Motýlci v břiše, zamilovanost a láska. To je výčet, u kterého se jeden potutelně pousměje a někdo jiný zas naopak protočí panenkami. Zamilovanost totiž vnímáme každý jinak a můžeme se jí nechat strhnout jako silným proudem nebo se jí můžeme snažit vzdorovat. Někdy se ale dostaneme do situace, kdy je s ohledem na okolní souvislosti jednodušší se lásce neoddávat. Co ale dělat, když si to uvědomíme pozdě? Dobrou zprávou je, že zadní vrátka zůstávají otevřené a že jimi můžeme s troškou práce projít a vymanit se z pout lásky.

Proč se chcete odmilovat?

Zamilovanost je silná emoce, zatímco vaší zbraní nejen v prvních fázích bude rozum a zdravý úsudek. Musíte si jasně stanovit, proč se chcete odmilovat a proč vám to přinese něco pozitivního. Pokud se zamilujete do někoho v práci, kdo neopětuje vaše pocity, měli byste si uvědomit, že není dobré tlačit na pilu a že byste mohli od sebe odradit nejen dotyčného, ale často i své kolegy a přátele. Pokud jste se zamilovali do někoho, kdo je již ve vztahu s někým jiným, nedoufejte, že se svého vztahu vzdá jen kvůli vám. Jestliže cítíte, že své pocity opětuje, promluvte si s ním a zjistěte na čem jste. Někteří partneři rádi hrají svou lásku na více stran a pro žádnou z nich není příjemné, když se později dozví, že s nimi bylo celou dobu jen manipulováno.

Někdy si zkrátka motýlky v břiše nemůžeme připustit, abychom ochránili sebe i své okolí. Udělejte si tedy jasno v tom, co chcete a v nejlepším případě si sepište na papír výhody a nevýhody potenciálního vztahu. Tento soupis vám bude později připomínat, proč jste se rozhodli tak a ne jinak, ale také proč je pro vás zapomenutí na dotyčnou osobu lepší variantou.

Neduste to v sobě

Abyste mohli své pocity změnit, musíte si nejprve přiznat, že jste zamilovaní a že s danou osobou ve vztahu nebudete. Zamilovanost je totiž provázena dokonalými představami o tom, jak by vztah vypadal. Pokud ale zjistíte, že s vámi dotyčná osoba budoucnost neplánuje, snažte se tyto představy vytěsnit. Nemusíte se přímo soustředit na to, že je špatné tyto představy mít – s takovou by ani nebylo možné na ně zapomenout – ale můžete tyto myšlenky přebít tím, že se začnete zajímat o něco jiného. Hlavně se ale netrapte kvůli tomu, že vás někdo odmítnul a už vůbec to neberte jako osobní selhání. S vaší osobností a s tím, jací jste, to má totiž minimální souvislost a je dost možné, že vás protějšek odmítnul kvůli tomu, že je momentálně s někým jiným, ale i třeba kvůli tomu, že sám nevyhledává vztah, protože by se v něm necítil šťastný.

Pokud máte kamarádku nebo někoho, kdo má stejnou zkušenost a víte že by vás pochopil, popovídejte si s ním a sdílejte své emoce. Všechno se totiž snáší lépe, když se o to máte s kým podělit. Pokud si najedete člověka se stejnou zkušeností a svěříte se mu, pochopí, že si na stejné téma budete potřebovat popovídat za týden i později a rád vás vyslechne, jelikož ví, že je to jedna z věcí, které potřebujete – mít dostatek času na to, abyste se s tím srovnali.

TIP: Pokud nejste zrovna upovídaný typ, zkuste si své pocity někam napsat. Možná vás překvapí, jak vám vypsaní se pomůže. Své poznámky si pečlivě uschovejte, aby se k nim nedostal někdo nežádoucí.

Udržujte si odstup

Pokud se to nějakým způsobem dá, dodržujte od dotyčného odstup. Jak se totiž říká – sejde z očí, sejde z mysli. Bude to sice nějakou dobu trvat, ale rozhodně pro vás bude jednodušší na své pocity zapomenout, když milovanou osobu neuvidíte. Je nám ale úplně jasné, že tohle není zrovna rada nad zlato, jelikož se většinou zamilováváme do lidí, kteří se objevují v našem okolí a se kterými jsme pravidelně ve styku. Proto se snažte alespoň omezit kontakt co nejvíce. Pokud se s dotyčným potkáváte ve škole, soustřeďte se na své povinnosti a o přestávkách si běžte třeba s kamarádkou popovídat do bezpečné vzdálenosti. Jestliže s dotyčným pracujete, snažte se soustředit na svou práci a řešte s ním jen nejnutnější pracovní záležitosti.

Zezačátku to pro vás bude složité, ale postupem času zjistíte, že je vám o dost lépe, když netrávíte většinu času přemýšlením nad někým, kdo pro vás nemá smysl, ale nad věcmi, které vás mohou někam posunout. Snažte se proto také vyhnout tunelovému vidění a všímejte si maličkostí, které vám mohou zlepšit náladu.

TIP: Odreagovat se můžete třeba sportem. Díky fyzické aktivitě zapomenete na vtíravé myšlenky a budete sami se sebou spokojení.

Poznávejte nové lidi

Neuzavírejte se všem okolo jen proto, že to nevyšlo s jedním člověkem. Možná máte pocit, že už nikoho takového nepotkáte, jenže to nemůžete vědět, když lidem okolo sebe nedáte šanci vás poznat. Třeba nepoznáte povahově stejného člověka, ale můžete poznat někoho, s kým si budete rozumět o dost lépe a především někoho, kdo vám bude oplácet vaši přízeň. Navíc se při seznamování rozptýlíte, přestanete neustále myslet na to, co jste mohli s kým zažít, a znovu získáte sebevědomí. Tenhle krok je obzvlášť důležitý, pokud jste zamilovaní do někoho, kdo je součástí vaší party.

Můžete si najít třeba nového parťáka na váš oblíbený sport, učit se s někým hrát na hudební nástroj nebo se přihlásit do skupinového kurzu a naučit se tak něco, o čem jste vždycky snili, a ještě si přitom najdete nové přátele. Každopádně se ale snažte něco dělat a neseďte zbytečně doma, když můžete místo toho zažít něco nového, co vám pomůže.

Udělejte si čas i na sebe

Užijte si, že jste sami a že máte čas na aktivity, které vás baví. Věnujte svůj čas do sebeobjevování a naučte se dělat věci pro sebe. Uvařte si dobré jídlo, zajděte si ke kadeřníkovi nebo začněte cvičit. Nakonec budete mít sami ze sebe o dost lepší pocit, když se v něčem zdokonalíte, než kdybyste se celé dny utápěli ve smutku a neudělali nic pořádného. Pokud vám to zlepší náladu, pusťte si film nebo seriál. Jak jsme ale doporučovali již výše, udělat si čas na sebe neznamená, že byste se měli odtrhnout od celého světa. Proto nezapomínejte na své kamarády či rodinu a na aktivity spojené s nimi.

Jak se odmilovat od milence či milenky?

Uvědomte si, proč jste si s milencem či milenkou začali a co se od té doby změnilo. Možná dojdete k tomu, že máte svůj jeden důležitý vztah, který chcete uchovat, a že milenka měla hrát roli sexuálního rozptýlení. Z tohoto ale sešlo, najednou se do všeho vmísily city a vy musíte doma předstírat, že je všechno v pořádku. Pokud se ale snažíte tak pilně přetvařovat, tak vám nejspíš na prvním vztahu záleží, a proto je pro vás také cennější. Jenže odmilovat se od milenky není úkol na pár hodin. Měli byste si proto uvědomit, že zamilování jednou opadne stejně jako v prvním vztahu a zbydou vám společné běžné životní situace a kompromisy. A jestliže si v tuto chvíli uvědomíte, že si chcete váš první vztah udržet a že vám za to druhá osoba zase až tak moc nestojí, měli byste na milenku zapomenout tak, že se s ní, pokud to bude možné, přestanete vídat. A to dříve, než se vše provalí a přijdete o skvělého člověka, se kterým si rozumíte.

Nevěřte naivně tomu, že můžete být s milenkou kamarádi, protože s takovou bude vše pokračovat dál ve starých kolejích. Snažte se na milence nevidět jen to dobré a neidealizujte si ji. Uvědomte si naopak i její chyby a buďte realističtí. Zeptejte se sami sebe, kam by tento vztah dále vedl, kam by směřoval, kdybyste v něm pokračovali a zda by vám dával smysl.

Zamyslete se nad vaším prvním vztahem a vzpomeňte si, proč jste se do této osoby zamilovali. Určitá míra přehlížení je totiž normální lidská vlastnost, kvůli které můžeme zapomínat na to, jakou skvělou osobu vedle sebe máme. I tohle vám může pomoci v urovnání priorit, začnete se více zajímat o svůj primární vztah a na milenku si za nějakou dobu ani nevzpomenete.

Nebuďte pomstychtiví

Říkáte si, že když nemůžete dotyčného člověka milovat, tak by vám možná pomohlo, kdybyste jej začali nenávidět? Takhle by to mohlo fungovat, ale tuto metodu neřadíme mezi ty nejlepší. Zkuste si to otočit a vztáhnout na sebe. Zjistíte, že by se vám taky nelíbilo, kdyby vás začala vaše dobrá kamarádka nebo kamarád nenávidět jen proto, že jste je odmítli. Proto nebuďte proti nikomu zahořklí a postavte se k situaci s rozumem. Snažte se také vyhnout nenávistným myšlenkám a přemýšlení nad tím, jak byste člověku přitížili. I kdybyste to nakonec ani neměli v plánu uskutečnit, pořád se jedná o váš čas a ve výsledku vyjde časově nastejno, jestli na člověka myslíte v dobrém či špatném. Pokud na něj ale myslíte ve zlém, kazíte si tím vlastní náladu, což určitě nemáte za potřebí.

Chce to čas!

Jak už jsme zmínili, pokud jste opravdu zamilovaní, tak na dotyčného během pár hodin bohužel nezapomenete. Je jasné, že k tomu budete potřebovat čas a sebezapření. Nezapomínejte, že skvělým nástrojem na odmilování se je rozum, a proto se snažte své pocity odůvodnit a pokaždé si připomeňte, jaký má vaše jednání význam a kam by vás mohlo dostat. Pokud budete tzv. nad věcí, dokážete si poručit a budete racionální, je dost pravděpodobné, že se s odmilováním budete vypořádávat o dost kratší dobu, než kdybyste se neustále utápěli v pocitech a nevěděli kudy kam.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.9 / 5. Počet hlasujících 298

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak přestat žárlit
Jak přestat žárlit

Žárlivost je vnitřní hlas poháněný strachem. Částečně je evolučně podmíněná a částečně získaná v průběhu života. Intenzita tohoto nutkavého pocitu >>>

Jak zachránit vztah
Naštvaná žena na posteli

Láska je volba a záleží na vás, zda se rozhodnete do vztahu čas a energii ještě investovat. Minulost sice vymazat >>>

4 Comments
 • Je to vážně hezky popsáno ale mám opravdu dotaz co když jste až po uši zamilovaný všechno funguje jak má a najednou přijdou ty pozdní dny kdy konečně poznáváme druhou osobu všechno hezky je pryč a teď začnete vidět chyby druhého nebo-li jak se říká druhou tvář člověka začnete se hádat jsou tam nedostatky komunikace žádná a najednou si uvědomíte že si nejste pro sebe stvoření ale přesto tu dannou osobu milujete miluje te ji i s jejími nedostatky a snažíte se snimi žít učíte se ale danná osoba vám řekne je konec nefunguje to nebo-li vám řekne že s vámi nevidí budoucnost co potom po pravdě pro brečel sem dny noci pil jsem začal jsem i s návyky kouření alkohol atd abych na to zapomněl nebo si pomohl ale nešlo to nakonec s tou dannou osobou jste přátelé ale bavíme se jinak bavíme se jako na začátku než to vše začalo je to jiný ale už stim že jste po nauceny s nedostkami protějšku a najednou se změníte i vy ale furt tu dannou osobu milujete a ona se změnila též bavíme se voláme a dokonce se scházíme jak se tomuhle říká tomu nerozumím nevím s čím mám počítat s čím se mám svěřit ji a nevím jestli se to vrátí nebo ne ale přitom je to úplně jiný stále ji miluju a nedá se zapomenout a podle toho co ona dělá asi taky neboť stále semnou komunikuje scházíme se voláme si ale je to jiný připadá mi že je to lepší ale bojím se dne třeba kdy se objeví někdo jiný pak už bych to asi nedokázal zvládnout ale ten den asi nepřijde nebo-li si to říkám aspoň v mé hlavě chci vědět jen jedno miluju mě nebo mě bere už jinak je to těžké a složité….

 • Dobrý večer Pavle. Děkuji, že jste se s námi podělil o váš příběh. Bohužel, ne vždy vztahy vyjdou tak, jak jsme si je představovali. Jak jste sám řekl, čas plyne a lidé se mění a často nakonec s partnerem zjistíme, že jdeme vlastně každý jiným směrem. Ideální je se s partnerem rozejít bez zbytečných scén a rozlícených emocí, přece jen, máte společnou minulost a jistě spoustu krásných vzpomínek. Chápu vaši zmatenost a, že si přejete zůstat v její blízkosti. Ale měl byste si nejdříve ujasnit jak si přejete pokračovat ve vašem vztahu dál, zda chcete být pouze přáteli nebo něco víc. Bylo by vhodné si ujasnit i s vaší přítelkyní, jak si představuje vaši společnou budoucnost. Pokud to neuděláte, riskujete, že se opět zraníte, protože lidé jdou dál a pravděpodobně i ona se dříve či později posune dál.
  Říká se, že dvakrát do stejné řeky nevstoupíš, ale pokud ji opravdu stále milujete a chcete dát vašemu vztahu ještě jednu šanci ujistěte se, že i ona to cítí stejně.

 • @Pavel, To potkává snad každý vztah. Ona po určité době VŽDY opadne ta počáteční zamilovanost. U někoho za pár měsíců, u jiných během dvou let (to je časté) u dalších třeba po dleší době, ale nakonec vždy skončí (a nastávají nové fáze, bohužel to vštšina po dkončení té první vzdává). Pak se sundají růžové brýle, partner už není dokonalý (a idealizovaný), ale je před tebou skutečný a vidíš ho/ji se všemi chybami a nedostatky. To samozřejmě NENÍ (!) důvod k rozchodu. Bohužel si to spousta lidí neuvědomuje a myslí si, že vztah bude navždy plný lásky, porozumění a zamilovanosti (láska a zamilovanost taky není totéž). Pokud bych to měl zjednodušit a říct to hlavní tak: vztah se buduje. Nemůžeš mít dobré vztahy, pokud na nich nepracuješ, nesnažíš se s těmi lidmi správně komunikovat/dorozumívat, vycházet s nimi, SNAŽIT se porozumět si a podobně (nejen partnerské/manželské vztahy, ale i jiné rodinné, přátelské, profesní).

  Komunikovat (to nejsou hádky, ale snaha si vzájemně porozumět, dojít shody, kompromisu, najít cestu,..), poznat se, spolupracovat, vzájemně se podporovat a zlepšovat, naučit se spolu vycházet (v obdobích, kdy to moc nejde), ovládat emoce, sdělovat a projevovat emoce, být upřímní, zjistit, co jednoho a druhého zraňuje, říct, co vám vadí („stanovit si hranice“), odpouštět si, děkovat si, projevovat si náklonost.
  Důležitý je vzájemný respekt/úcta, důvěra a věrnost (včetně psychické, citové), přátelství a láska (schválně jsem ji napsal až nakonec – protože to nestojí jen na ní a ani nemůže). Nejhorší je vždycky ego/Ego. To kvůli němu se rozpadají všechny vztahy, to proto jsou problémy, urížky, křivdy, negativní emoce. Je třeba se od něj oprostit a pracovat na něm, na pozitivních vlasnostech (ctnostech).

  Zapracujte na sobě (na vztahu) 😉 A pokud to nezvládnete a nebude chtít, nemá smysl se súpolečně trápit a raději to ukončit (ale až pokud se bude snažit ten vztah vybudovat… a dá se říct, že většinou to jde, jen se musí chtít a něco se pro to „obětovat“ – tedy hlavně to svoje ego, respektiva ta svoje ega. Protože to platí pro oba partnery).

 • To, že už jste vystřízlivěli a vidíta partnera takového jaký je; vidíte, že má chyby, že vás dokonce štvou a že to třeba začíná ve vztahu vrzat, to není důvod k rozchodu. „Být pro sebe stvořeni“ s největší pravděpodobností neexistuje! Jak už jsem psal, vztah se buduje, ale dnešní vztahy i manželství se rozpadají, jakmile opadne prvotní stádium zamilovanosti. To je nevyspělost, nevyzrálost, v posdtatě slabost, naivita a neschopnost vytvářet/buvodat dlouhodobé vztahy. Sorry všem, na koho se to dá vztáhnout, ale je to tak. Lidi mají problémy s egem a taky si nevudomují, že zamilovanost příjde a odejde (a kvůli tomu opustí vztah).

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *