Jak se zbavit octomilek

octomilka

3.9
(36)

Octomilky jsou nepříjemný hmyz, který dokáže potrápit. Původně se jedná o zemědělské škůdce, kteří k nám přicestovali ze subsaharské Afriky. My je známe pod lidovým názvem – octomilka vinná, octová či ovocná muška – podle jejich místa výskytu. Můžou se objevit u ovoce v kuchyni, mohou poletovat po jídelně nebo obývacím pokoji. Nejvíce si pochutnávají na sladkých potravinách, na čemkoli, co prochází procesem kvašení a najdeme je také na lahvích nápojů. Poté, co se dostanou do domácnosti, se rozmnožují nakladením až 400 vajíček, ze kterých se po třech dnech vylíhne další generace.

Pokud s nimi nezahájíte boj včas, mohou se začít bleskurychle rozmnožovat a boj s nimi se bude zdát čím dál těžší. Abyste octomilky vyhnali ze svého domova, stačí podstoupit několik kroků. Nejdříve je třeba eliminovat důvody jejich zrodu, poté se zbavujte samotných malinkatých mušek.

Vyčistěte koš, vyneste odpad

Octomilky mají tendenci se usazovat v místnostech, kde není zrovna uklizeno nebo kde se dlouho nevynášel odpad. Pokud se octomilky objeví ve vaší domácnosti, důvodem může být třeba hnijící slupka od banánu, kterou jste před týdnem vyhodili do odpadkového koše. Jak již bylo zmíněno, je třeba nejdříve odstranit všechno, co může být důvodem jejich zrodu. Po zbavení se plastového sáčku s odpadem nezapomeňte také vyčistit koš. Na jeho stěnách může totiž zůstat například šťáva z ovoce. Tudíž první krok zní – vyčistěte koš, vyneste odpad.

Ovoce přesuňte do lednice

Ovoci se v lednici nikdy nic nestalo, proto se ho nebojte do lednice na chvilku odklidit. Octomilky se často v domácnosti objevují právě kvůli ovoci, které máte vyskládané v misce na stole. To je pro ně zkrátka velkým lákadlem, kterému neodolají. Navíc na něj ale přenášejí plísně, a proto se poté rychleji kazí. Než se zbavíte octomilek, skutečně ovoce odkliďte do lednice. Pokud byste jej vyhodili do koše, moc byste si nepomohli. Druhý krok tedy zní – s lákadlem jménem ovoce šup do lednice.

TIP: Snažte se kupovat jen tolik ovoce, kolik jste schopni zpracovat a polovinu boje máte vyhranou.

Umyjte nádobí

Jak jsme zmínili, octomilky se často uchylují do domácností, které nejsou uklizené. Pokud nemáte dlouho umyté nádobí, začíná poté zapáchat, zbytky v miskách začínají hnít, a tím pádem se objevuje další příjemné prostředí pro octomilky. Proto opět odstraňte možný důvod jejich zrodu, tedy nádobí – umyjte ho, to je třetí krok vedoucí k domácnosti bez malých otravných mušek. Nezapomínejte také pravidelně utírat linku.

Udělejte průvan a zbavte se nakladených vajíček

Otevřete okna a vyvětrejte pachy, které k vám octomilky přilákaly. Důležité je zjistit, kde malé mušky nakladly vajíčka a zbavit se jich. Octomilky kladou vajíčka nejčastěji na ovoce nebo do odpadkového koše. První hledejte na vlhkých místech, kde zůstávají zbytky potravin. Takovým místem může být i špinavá a vlhká houbička na nádobí. Místo poté pořádně dezinfikujte. Pokud už si nevíte rady, odkud se octomilky berou, zkontrolujte, zda nemáte v květináčích pokojových rostlin příliš vlhký substrát. Rostlina může uhnívat a stane se tak lákadlem pro malé mušky. Květináč s rostlinou nechte proto raději vyschnou venku.

Nastražte pasti

Pokud jste odstranili veškeré špinavé nádobí, vyčistili a vynesli koše, odklidili ovoce z dosahu octomilek, odstraňte poletující mušky ze svého domova, a to tak, že nastražíte pasti. Pochytejte je jednoduše, máme pro vás několik typů.

Jak pochytat octomilky

Zavařovací sklenice jako past

  1. Najděte v kuchyni zavařovací sklenice.
  2. Nalijte do nich sladkou ovocnou šťávu, džus, ocet, víno, pivo či slivovici.
  3. Vršek překryjte potravinářskou folií, kterou upevníte gumičkou.
  4. Fólii propíchejte špejlí, aby se vytvořily dírky.

Octomilky se dostanou dovnitř a už netrefí ven. V tekutině se následně utopí.

Co když se rozmnoží v lednici?

1. Do malé misky nalijte ocet a překryjte ji průhlednou fólií.
2. Fólii propíchejte vidličkou a položte ji do lednice.
3. Zbavte se utopených octomilek a pořádně lednici vydezinfikujte.

Pomocník jménem vysavač

1. Schovejte ovoce a vše, co by mohlo mušky přilákat.
2. Na kuchyňskou linku položte talířek s kusem zralého ovoce nebo sklenici piva.
3. Počkejte, až jeho vůně přitáhne co nejvíce octomilek.
4. Octomilky vysajte vysavačem.

Tento způsob řeší jen část problému, ale zbavíte se díky němu velkého množství otravného hmyzu.

Lapač

Boj proti octomilkám můžete také vyhrát díky lapači, který si koupíte za pár korun v obchodě. Chemické přípravky ale vybírejte důkladně, jelikož je umístíte do místnosti, kde připravujete jídlo. Většina z nich naštěstí neobsahuje insekticidy a stačí dovnitř nalít roztok, který octomilky přivábí a ve kterém se utopí. Lapač můžete zakoupit například na Heureka.cz

TIP: Návnadový roztok můžete vyrobit smícháním cukrové vody s octem.

Nedejte octomilkám šanci

Nejdůležitější částí je prevence, aby se k vám octomilky ani nedostaly. Nemusíte ale propadat pocitu, že jste bordelář, když už se u vás objeví. K jejich přilákání totiž stačí i jediný banán nebo kus zralého ovoce.

Ovoce umyjte a zpracujte

Není výjimkou, že si přineseme octomilky do domácnosti již z obchodu. Proto bychom měli ovoce umýt, než ho uskladníme, a pokud si všimneme poškozeného kusu, měli bychom jej raději ihned zpracovat. Často také octomilky přiláká ovoce, které dlouho leží v kuchyňské míse, a proto je lepší si kupovat jen tolik ovoce, kolik ho jsme schopni sníst.

Udržujte čistotu

V letních měsících probíhá kvůli teplu proces kažení a zrání rychleji. Přemýšlejte proto, co vyhazujete do koše a pokud máte k vyhození již zkažený kus ovoce, raději jej doneste rovnou do popelnice. Nezapomeňte také vyhazovat odpadkový koš a udržovat čistotu na kuchyňské lince i ve dřezu.

Zkontrolujte lahve na kuchyňské lince

Spousta lidí nechává na kuchyňské lince postavené nádoby s medem, sirupem či lahve od různých nápojů. Pokud jste jedněmi z nich, utřete hrdla lahví či sklenici s medem a zkontrolujte, zda nestéká po lahvi sladká kapka. Snažte se také nenechávat na stole neumyté sklenice od džusu, vína, piva, sirupu a dalších sladkých a pro octomilky lákavých nápojů. Umývejte průběžně úložné prostory, které mohou být zalepené a špinavé od uskladňovaných potravin.

Pořiďte si masožravou rostlinu

Pokud máte v domácnosti invazi octomilek, tak vás masožravka asi nespasí. Jinak je to ale skvělá rostlina, která vám pomůže se zbavit nejen octomilek, ale třeba i komárů, much nebo molů. Stačí jí dopřát slunce, teplo a dostatek vláhy.

Octomilky jako přátelé vědců

Latinský název pro octomilku (Drosophila) znamená v překladu „milující rosu“ a ne každý se na tento dvoukřídlý hmyz dívá s nenávistí. Pro vědce byly octomilky již několikrát přínosné v mnoha výzkumech. Při zkoumání mutace a funkce genů se totiž zjistilo, že se geny octomilky a geny člověka ve většině případů shodují. Vědci z Jihočeské univerzity používají octomilku jako model pro lidská onemocnění právě díky faktu, že má s člověkem velmi podobný genom. Mohli proto přijít s výzkumem, který ukázal chování imunitního systému a podpořit tak teorii tzv. sobeckého imunitního systému.

Opilé octomilky

Vědci amerického Scripps Research Institute využili podobnosti mezi octomilkou a člověkem k výzkumu působení alkoholu na organismus. Několika octomilkám dali dávku alkoholu a zjistili, že jejich organismus má na etanol stejný účinek. Nejdříve povzbuzující, později velmi tlumící. Dospěli tak ke zjištění, že alkohol působil prostřednictvím stejného molekulárního systému jako například anestézie, tudíž neovlivňuje nervové buňky přímo. Tyto výsledky jsou pro další výzkum velmi důležité a můžeme za něj vděčit i již zmíněným octomilkám.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.9 / 5. Počet hlasujících 36

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak vyčistit troubu
Jak vyčistit troubu

V některých domácnostech se elektrická trouba používá jednou týdně, v jiných každý den. Když však přijde na řadu čištění, jen málokterá >>>

Jak vybrat pračku
Jak vybrat pračku

Nákup pračky rozhodně nepatří mezi zanedbatelné výdaje. Pokud ale zvolíte správně, získáte spolehlivého pomocníka, který vám bude sloužit po mnoho dlouhých >>>

5 Comments
  • Já se těchto potvor nemůžu zbavit už několik dní. Vyzkouším nastražit past podle vašeho návodu, ale myslím, že všechno jako i ostatní co jsem vyzkoušela předtím, selže. Prostě toto je nezničitelný tvor.

  • Dobrý den, Pavluško,
    to nás velice mrzí, že se těchto „potvor“ nemůžete zbavit.
    Pevně věříme, že se vám to nakonec povede. Pokud nám poté pošlete i fotku vaší pasti, rádi ji vložíme do článku jako inspiraci i pro další čtenáře.
    Děkujeme.

  • Určitě to vyjde! Já jsem zlikvidovala všechny potraviny a ovoce venku, vynesla koše, udělala pastičku a octomilky, které do ní nevletěly tak ty jsem luxovala vysavačem a za tak dva tři dny bylo vše oká!

    Ono totiž ty, které tam nevlezou se drží poblíž té pastičky. Dejte pak vědět zda vám zabralo 🙂

  • Návod si píšu :), asi před rokem jsem nebyla schopná najít zdroj, nádobí vzorně umyto, žádné ovoce, nic. Pak jsem ovšem otevřela víko plastové krabice, kde skladujeme brambory…a to nebyly nijak staré. Peklo….Vše jsem vyčistila, ale pár dní to trvalo, než zmizely mrchy úplně. Zkusím je příště (snad nebude) zavřít do labyrintu zavařovačky!

  • Návod taky vyzkouším, sázela jsem na sílu sava, ale ne všecky mušky zmizely….snad to teda zabere, díky za tip!

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *