Jak vyčistit sedací soupravu

čištění sedací soupravy

4.2
(46)

Na sedačce trávíme množství času, což se na jejím vzhledu dříve nebo později vždy projeví. Při správném čištění a péči ale vydrží podstatně déle. Poradíme vám, jak důkladně vyčistit a zbavit všech skvrn koženou, koženkovou i látkovou sedačku.

Pravidelné čištění se vyplatí

Sedací soupravu byste rozhodně neměli čistit až v moment, kdy začne vypadat zašle nebo když se stane nějaká nehoda. Především u sedaček s delším vlasem není po dlouhé době bez čištění snadné obnovit jejich původní barvu, aniž byste poškodili strukturu látky. Pak už pomůže jedině profesionální čištění.

Jedná se navíc i o otázku zdraví. Stejně jako v posteli nebo v koberci se totiž v sedačce rádi usazují roztoči. A ti pak můžou citlivějším jedincům způsobovat alergické reakce. Pravidelným čištěním sedačku zbavíte všech možných alergenů a udržíte ji jako novou po dlouhá léta.

Čištění sedaček podle materiálu

Vhodný způsob čištění se odvíjí od materiálu vaší sedačky. Tím může být kůže, ekokůže či koženka nebo látka. Vždy je však základem suché čištění vysavačem, které předchází jakémukoliv dalšímu ošetření. Pravidelné suché čištění odstraní většinu prachu, omezí množení roztočů a taky zvýrazní barvu sedačky.

Vysavač vždy nastavte na nízký sací výkon, abyste nepoškodili strukturu materiálu, a ideálně použijte speciální nástavec na čalounění. Nezapomeňte ani na všechny záhyby a škvíry, kde se špína ráda drží. Takto sedačku čistěte jednou týdně.

sedací souprava

Jak vyčistit koženou sedačku

Velkou výhodou kůže je její odolnost a snadná údržba. Sedačku stačí jednou týdně důkladně vyčistit na sucho vysavačem a poté setřít vlhkým hadříkem (kromě broušené kůže). Vlhký hadřík vám bude stačit také při řešení nehod, jako jsou skvrny od jídla a pití. Je ale potřeba sedačku pravidelně impregnovat, aby odpuzovala vodu.

Při hloubkovém čištění pak záleží na typu kůže. Ta může být hladká, broušená (nubuk, velur) nebo anilinová. K důkladnému čištění používejte vždy pouze přípravky určené pro tento konkrétní typ kůže. Vyhněte se jakýmkoliv chemickým přípravkům k mytí prádla, nádobí a dalším experimentům. Na povrchu způsobují mapy a kůže jejich vlivem ztrácí své vlastnosti, tuhne a praská.

kožená sedačka

Hladká kožená sedačka

Prostředky na hladkou kůži jsou vždy pH neutrální, aby nijak neovlivnily barvu sedačky. Mohou být klasicky tekuté se sprejovým aplikátorem, nebo ve formě suché pěny. Výhodou suché pěny je, že nestéká ze svislých ploch a kůži zbytečně nenamáčí. K aplikaci přípravku budete potřebovat dvě jemné světlé houbičky nebo hadříky. Ty barevné by mohly zanechávat skvrny. Rozhodně se vyhněte klasickým houbičkám na nádobí. Po každém čištění je pak potřeba sedačku naimpregnovat.

Postup čištění

Před samotným čištěním vybraným prostředkem sedačku důkladně vysajte. Pak si připravte:

  • čistící prostředek,
  • dvě houbičky nebo hadříky,
  • kbelík s vodou,
  • impregnaci.

Naneste čistič na houbičku nebo hadřík a krouživými pohyby jej rozetřete. Kůži nedřete silou, mohlo by dojít ke drolení pigmentu. Přípravek nechte působit podle návodu a poté setřete druhou vlhkou houbičkou nebo hadříkem. Tu po každém setření dobře propláchněte a vodu v kbelíku pravidelně měňte, aby byla vždy čistá.

Ošetřujte vždy jen menší plochu sedačky, například opěradlo nebo područku, aby přípravek nestihl zaschnout a nepůsobil na kůži zbytečně dlouho. Po vyčištění vždy následuje impregnace. Doporučujeme použít impregnaci ve formě spreje, která je k aplikaci nejjednodušší.

Broušená kožená sedačka

Broušená kůže je porézní a neměla by se nikdy namáčet, jinak dochází ke vzniku map a změně povrchu. Proto se vždy čistí jedině na sucho pomocí speciálních pomůcek, a to gumového kartáčku nebo gumy na broušenou kůži. Po každém čištění musí následovat ještě dvoufázová ochranná péče se specializovanými přípravky. Celý proces tak sestává celkem ze tří kroků:

  • čištění,
  • nanesení ochrany před vysušením a vyblednutím,
  • impregnace.

Postup čištění

Jako vždy je potřeba sedačku nejdříve zbavit veškerého prachu pomocí vysavače. Poté sedačku jemně vyčistíte s gumovým kartáčkem nebo speciální gumou na broušenou kůži.

Po vyčištění následuje nanesení ochrany před vysušením a vyblednutím. Ta je nezbytná pro prodloužení životnosti materiálu. Nejjednodušší je použít přípravek ve formě spreje, který stačí rovnoměrně nastříkat na celý povrch a nechat zaschnout.

Jako poslední přichází impregnace, která zajistí, že sedačka bude odpuzovat vodu. Zabrání tak vzniku skvrn například z nápojů, které budete moct rychle odsát pomocí utěrky. Opět doporučujeme použít přípravek ve formě spreje, jehož aplikace je nejjednodušší. Celý tento postup čištění a péče ve třech krocích byste měli provádět dvakrát do roka.

Anilinová kožená sedačka

Kůže s anilinovou vrstvou vizuálně připomíná broušenou kůži, je však ošetřena uhlazující vrstvičkou barvy, která zachovává přirozený vzhled materiálu. O sedačku z anilinové kůže můžete pečovat podobně jako o tu z broušené kůže, je však potřeba být opatrnější při mechanickém čištění. Výhodou ale je, že ji můžete pravidelně otírat jemně vlhkým hadříkem, protože díky extra vrstvě barvy sedačka o něco méně saje vlhkost.

Postup čištění

Postupujte úplně stejně jako při péči o sedačku z broušené kůže. Při čištění speciálním gumovým kartáčkem nebo gumou jen buďte opatrnější, abyste nepoškodili vrchní vrstvu barvy. Poté použijte přípravek pro ochranu před vysušením a vyblednutím a následně impregnaci.

Jak vyčistit sedačku z ekokůže nebo koženky

Základní čištění sedačky z ekokůže je jednoduché. Stačí ji jednou týdně důkladně vyčistit na sucho vysavačem a poté setřít mokrým hadříkem. Při takové pravidelné péči bude hloubkové čištění stačit 1–2 za rok. Nevýhodou koženkových sedaček ale je, že některé typy skvrn z nich dostanete jen velmi těžko. Jsou to především skvrny od inkoustu a nekvalitního oblečení, zejména džínů.

Hloubkové čištění eko kůže je velmi podobné tomu u hladké kůže. Opět používejte pouze speciální přípravky určené pro daný materiál. Mohou být klasicky tekuté, nebo ve formě suché pěny. K aplikaci přípravku budete potřebovat dvě jemné světlé houbičky nebo hadříky (ty barevné zanechávají skvrny) a po čištění nezapomeňte na impregnaci.

koženková sedačka

Postup čištění sedačky z eko kůže nebo koženky

Před samotným čištěním vybraným prostředkem sedačku důkladně vysajte. Pak si připravte:

  • čistící prostředek,
  • dvě houbičky nebo hadříky,
  • kbelík s vodou,
  • impregnaci.

Naneste čistič na houbičku nebo hadřík a krouživými pohyby jej rozetřete. K eko kůži musíte být obzvlášť šetrní, aby se povrch neodloupl. Přípravek nechte působit podle návodu a poté setřete čistou vlhkou houbičkou nebo hadříkem.

Houbičku nebo hadřík po každém setření dobře propláchněte a vodu v kbelíku během čištění několikrát vyměňte, aby byla vždy čistá. Stejně jako u pravé kůže ošetřujte vždy jen menší plochu, například opěradlo nebo područku, aby přípravek nestihl zaschnout a nepůsobil zbytečně dlouho. Po vyčištění nezapomeňte i eko kůži vždy naimpregnovat! Doporučujeme použít impregnaci ve formě spreje, která je k aplikaci nejjednodušší.

Jak vyčistit látkovou sedačku

Pokud nemáte odnímatelné potahy, je čištění látkové sedačky nejnáročnější. Látka rychle nasaje všechny nečistoty, mokrý hadřík vám tady ve většině případů nepomůže.

Základem je opět pravidelné čištění na sucho vysavačem. Pak se můžete pustit do ručního čištění pomocí specializovaného přípravku. Ano, i v případě látky raději zvolte specializovaný přípravek na čištění čalounění. Některé materiály totiž mohou být velmi citlivé. Pokud se chcete ujistit, že vaše sedačka čištění přípravkem zvládne, otestujte ho na části sedačky, která není stále na očích.

K aplikaci přípravku pak budete potřebovat světlou jemnou houbičku nebo hadřík. V žádném případě nepoužívejte barevné houbičky, ty zvláště na světlých látkách zanechávají skvrny. Vyhněte se i kartáčům, které by mohly poškodit vlákna.

látková sedačka

Postup čištění

Nejdříve sedačku důkladně vysajte a pak si připravte:

  • čistící prostředek,
  • dvě houbičky nebo hadříky,
  • kbelík s vodou.

Sedačku navlhčete čistou vodou a poté šetrně otírejte hadříkem namočeným v přípravku. Rozhodně nespoléhejte na sílu a látku zbytečně nedřete, poškodili byste vlákna. Vždy čistěte celý oddíl sedačky od švu ke švu a ne jen lokálně. Jinak by na sedačce mohly vzniknout mapy od čistícího prostředku. Nakonec celou sedačku otřete hadříkem namočeným v čisté vodě. Tuto vodu v kbelíku během čištění několikrát vyměňte, aby v ní nebyly zbytky přípravku.

Je nutné říct, že tímto manuálním způsobem pravděpodobně nevyčistíte všechny zaschlé skvrny a velmi zašlou látku. Na to už je potřeba použít specializované stroje.

Strojové čištění sedaček

Nejdůkladnějším a také nejšetrnějším způsobem čištění látkových sedaček jsou tepovače s extrakční schopností. To znamená, že do látky pod tlakem vhání vzduch nebo vodu s čistícím přípravkem a hned na to všechny nečistoty odsávají zpět. Tepovač tak sedačku může čistit suchou i mokrou cestou a v případě mokrého čištění zůstane sedačka jen mírně vlhká.

čištění sedaček vysavačem

Díky použitému tlaku a zpětnému odsávání špíny je látka vyčištěná opravdu důkladně a do hloubky. Strojové čištění zbaví sedačku všech bakterií, alergenů a skvrn a obnoví i velmi zašlé potahy. Nejoblíbenější jsou profesionální tepovače na sedačku od firmy Karcher, které navíc využijete i na čištění koberce. Pokud se vám do něj nechce investovat, u specializovaných firem si tepovač můžete i pronajmout. A nebo si rovnou objednat profesionální čištění jako službu k vám domů.

Jak si poradit se skvrnami

Jakékoliv nehody je nejdůležitější řešit hned. Na čerstvou skvrnu nejdříve přiložte dobře savou utěrku, aby nasákla co největší část špíny. Kůže ani koženka nečistoty nenasávají, v naprosté většině případů tak postačí je otřít vlhkou utěrkou. Pokud je vaše sedačka látková, odstraňte skvrny pomocí níže popsaných prostředků. Raději je ale vždy nejdříve otestujte na části sedačky, která není vidět.

  • Jedlá soda – poradí si s mastnými skvrnami i fleky od kávy. Pohlcuje pachy, pomůže vám tak vyčistit i zvířecí moč. Nasypejte sodu na skvrnu, jemně zapracujte vlhkým hadříkem, nechte několik hodin působit a poté vysajte.
jedlá soda
  • Ocet – poradí si s většinou skvrn od jídla a pití. Hadřík namočte do vody smíchané s octem v poměru 1:1, ošetřete špinavé místo a nechte uschnout.
  • Kyselina citronová – pomůže odstranit čmáranice od fixů, pastelek nebo propisek. Kyselinu rozmíchejte ve vodě, vetřete do skvrny a nechte působit. Místo pak umyjte vlhkým hadříkem a nechejte uschnout.
  • Žlučové nebo jádrové mýdlo – odstraní téměř všechny nečistoty. Mýdlo vetřete mokrým hadříkem do skvrny, nechte krátce působit a pak ošetřete čistým vlhkým hadříkem.

A na co si dát pozor? Na skvrnu nikdy nepoužívejte horkou vodu. Špínu by akorát zapustila hlouběji do vlákna. Skvrnu také čistěte od kraje k jejímu středu, zabráníte tak roznesení nečistoty na větší plochu.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 46

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak vyčistit troubu
Jak vyčistit troubu

V některých domácnostech se elektrická trouba používá jednou týdně, v jiných každý den. Když však přijde na řadu čištění, jen málokterá >>>

Jak se zbavit octomilek
octomilka

Octomilky jsou nepříjemný hmyz, který dokáže potrápit. Původně se jedná o zemědělské škůdce, kteří k nám přicestovali ze subsaharské Afriky. >>>

1 Comment

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *