Jak vybrat filtrační konvici
Voda je zcela zásadní a nezbytnou tekutinou v našem těle. Zatímco šestitýdenní plod jí obsahuje přes 97 %, v dospělosti činí její podíl zhruba 55 až 65 %. Málokdo ale ví, že ztráta pouhých dvou procent objemu vody v našem těle vede nevyhnutelně k dehydrataci. Odborníci se svorně shodují na tom, že základem pitného režimu by měla být obyčejná voda. Nejlepší poměr mezi „cenou a kvalitou“ nabízí už tradičně voda kohoutková. Její kvalita je ale napříč naší republikou rozdílná.
Náš názor: Kvalitní a čistá voda je základ.
Zatímco v některých krajích teče z kohoutků voda, která si v ničem nezadá s vodou kojeneckou, jinde se lidé potýkají s výrazně tvrdou nebo chlorovanou vodou o typickém zápachu. Zbavit se nežádoucích pachů a látek v kohoutkové vodě je přitom tak jednoduché. Stačí si pořídit inovativní vychytávku v podobě filtrační konvice. Kde se filtrační konvice vzaly, jak fungují a podle jakého klíče je vybírat? To všechno a ještě mnohem víc se dozvíte na následujících řádcích.
Obsah:
Historie filtrace pitné vody
Na první pohled se může zdát, že filtrace vody je výdobytkem posledních několika desítek let. Ve skutečnosti se první filtry pro domácí využití objevují už během 19. a 20. století. Tehdy se v domácnostech začaly objevovat pomalé a rychlé pískové filtry (tzv. filtry mechanické a americké). Vůbec první systém obsluhující celé město je znám z města Paisley ve Skotsku. Do provozu ho tady uvedli v roce 1804 a systém pracoval na principu důmyslné pískové filtrace.
Unikátní objev se zanedlouho rozšířil třeba do Británie nebo státu Massachusetts, kde zrovna řádila epidemie břišního tyfu. Filtr tak pomáhal čistit kontaminovanou vodu. Vůbec první, nepřetržitě fungující pískový filtr, byl navržen Allenem Hazenem v New Yorku roku 1897. Pískovou filtraci následně vystřídala filtrace mechanická, která byla zhruba šedesátkrát rychlejší.
Moderní filtrační konvice v podobě, v jaké je známe dnes, se začaly na trhu objevovat okolo roku 1966. Průkopníkem v této oblasti byl nepochybně zakladatel společnosti Brita Heinz Hankammer. Ten se postaral o to, jak chytře a pohodlně optimalizovat složení vody z vodovodu. Na jeho úspěch navázali i další výrobci – např. italská značka Laica, která důmyslné filtrační zařízení vyrábí už přes dvacet let. V nabídce tuzemských e-shopů ale narazíte také na konvice značek Aquaphor, AQUAtip® Dafi, BWT nebo Ecosoft.
Výhody a nevýhody filtračních konvic:
- Výrazně levnější voda (oproti nákupu PET lahví)
- Chutnější voda bez typického chlorového zápachu
- Kompaktní a praktické provedení konvic
- Podpora optimálního pitného režimu
- Cenová dostupnost
- Snadná údržba
- Zvýšená kvalita pitné vody
- Nižší tvrdost vody = delší životnost spotřebičů
- Jednoduché používání
- Minimální ekologická zátěž
- Designové modely o různých objemech
- Lepší chuť a vůně jídel i nápojů
- Nutnost výměny filtrů
- Delší doba naplnění konvice vodou
- Vodu je nutné převařit při použití pro kojence
- Některé filtry z vody odstraňují důležité minerály
Co všechno filtrační konvice zvládne?
Moderní filtrační konvice díky svým inovativním filtrům zbaví vodu vodního kamene, chlóru, ale i dalších látek, které jsou způsobeny chemickou úpravou. Jde například o olovo, měď, rtuť nebo zinek. Pokud se ve vodě nachází herbicidy nebo pesticidy, dokážou moderní konvice eliminovat také jejich přítomnost. Přefiltrovaná voda je zbavena typického chlorového zápachu i nežádoucích látek. V konečném důsledku je chutnější a vhodná nejen k běžnému popíjení, ale také k přípravě nápojů nebo pokrmů. Filtrace zbavuje vodu také vodního kamene, proto je vhodné ji používat i do rychlovarných konvic, žehliček a kávovarů, kterým prodlouží životnost.
Nechtějte se zbavit všeho
V kohoutkové vodě se nachází spousta minerálů a látek, které jsou pro naše tělo prospěšné. Jejich nedostatek (stejně jako nadbytek) totiž může způsobit zdravotní komplikace, které prokazatelně vedou ke kardiovaskulárním onemocněním, řídnutím kostí a dalším zdravotním neduhům. Filtrační konvice by proto neměla vodu všech látek (např. hořčíku nebo vápníku) zbavovat. Před samotným nákupem proto ověřte, zda si filtr konvice dokáže s vodou poradit tak, aby v ní tyto prospěšné látky zachoval. Většinou touto vlastností oplývají kvalitní uhlíkové filtry, které ale nejsou součástí levnějších modelů.
Objem konvice pro větší pohodlnost
Konvici vybírejte také podle toho, jaký je její objem. Obecně platí, že objem filtrační konvice by měl být shodný s objemem konvice varné. To proto, abyste ji pohodlně naplnili bez nutnosti čekat na to, až se přefiltruje další várka. Ideální jsou konvice o objemu 1,5 litru přefiltrované vody. Pokud ale žijete ve vícečlenné domácnosti, volte spíše konvice s větším objemem (3,5 l).
Na kolik vás vyjde provoz konvice?
Nezbytným aspektem pro výběr kvalitní filtrační konvice je i její pořizovací cena a cena vyměnitelných filtrů. Nejlevnější modely začínají zhruba na třech stovkách, ty nejdražší se mohou vyšplhat i nad hranici dvou tisíc. Co se týče vyměnitelných filtrů (jeden či dva kusy jsou většinou součástí originálního balení), jejich životnost závisí nejen na kvalitě vody, ale také na počtu přefiltrovaných litrů a konkrétním výrobci. Obecně počítejte s tím, že filtr je nutno vyměnit jednou za měsíc.
Ekologická zátěž
Balená voda je cca 2 000x dražší, než voda tekoucí z našich kohoutků. Když k tomu připočteme značnou ekologickou zátěž (plastová lahev se může rozkládat až 450 let), je pořízení filtrační konvice nejen ekonomickou, ale také vysoce ekologickou alternativou. I zde je ovšem potřeba počítat s jistou zátěží v podobě vyměnitelných filtrů. Ačkoliv je filtr mnohem menší, než slisované PET lahev, stále se jedná o další odpad, kterého je třeba se zbavit. Někteří výrobci a prodejci filtrů však nabízejí jejich zpětný odběr a navíc mají i propracovaný věrnostní systém, kdy jako uživatelé můžete čerpat cenový bonus za recyklované filtry.
Důležitý je i design nebo tvar
Při výběru filtrační konvice zohledněte také její design a tvar. Pokud bude konvice neustále na očích, měla by ladit s celkovým konceptem kuchyně nebo jídelny. V případě, že v ní plánujete vodu chladit, měla by se naopak bezpečně vejít do dvířek ledničky. Naštěstí na našem trhu existuje nepřeberné množství značek, typů, tvarů i barev filtračních konvic, takže není problém si z nich vybrat tu, která bude vašemu interiéru nejvíce slušet.
Co dalšího konvice umí?
Kromě výše uvedených parametrů můžete výběr a následný nákup přizpůsobit také tomu, jakými dalšími vlastnostmi a vychytávkami se může konvice pochlubit. Některé modely samy upozorní na výměnu filtru, jiné jsou třeba vyrobené z ekologických materiálů, které nezatěžují životní prostředí. Důležitá je také informace o tom, za jak dlouho zvládne konvice přefiltrovat litr vody. Starším modelům to trvá zhruba pět minut, ty nejnovější konvice a filtrační láhve zvládnou vodu přefiltrovat během několika sekund.
- 17SDÍLENÍ
- Sdílet s přáteli
- Vytisknout
0 Comments