Jak na pálení žáhy

Pálení žáhy bez prášku

4
(152)

Nepříjemná pálivá bolest, vystupující od žaludku až do krku, spojená s nahořklou pachutí v ústech a častým říháním – tohle všechno člověka trápí ve chvíli, kdy ho – lidově řečeno – pálí žáha. Abyste zbytečně nemuseli polykat nejrůznější doplňky a chemické kapsle, máme pro vás několik rad našich babiček.

RADA: S pálením žáhy můžete bojovat i bez odpovídající medikace nebo návštěvy lékaře

S pálením žáhy se ženy nejčastěji setkávají v těhotenství, kdy plod tlačí na obsah žaludku. To ale není jediná příčina. Nepříjemné pocity má na svém triku také nedostatečná očišťovací funkce jícnu a špatné vyprazdňování žaludku. Pak už jen stačí špatná kombinace jídel nebo některých nápojů a problém je tady.

Co způsobuje pálení žáhy:

  • Pivo a červené víno
  • Káva, čaj a kolové limonády
  • Čokoláda
  • Smažená a tučná jídla
  • Citrusové plody
  • Cibule
  • Sycené nápoje
  • Kouření

Jak s pálením žáhy bojovat?

Od pálení žáhy a překyseleného žaludku uleví zázvorový čaj.  Zázvor potlačuje nevolnost, uvolňuje svaly lemující stěny jícnu a stlačí žaludeční kyseliny zpět. Aby byl účinek ještě lepší, po vypití zázvorového čaje vypijte ještě dvě sklenice chladné vody.

Jedlá soda

Osvědčenou a poměrně známou metodou je také jedlá soda. Nepříjemnou bolest v krku zaháněly naše babičky hrnkem mléka, které neutralizuje kyselinu v jícnu. Blahodárně působí také šťáva z aloe vera, která přináší dlouhodobější účinky, více než okamžitou úlevu.

Sílu přírody můžeme využít i v podobě rostlinných čajů z máty, meduňky, pelyňku, puškvorce nebo pampelišky.  Z bylinek pomáhá také kopretina řimbaba nebo hořec, přičemž zde je potřeba vypít odvar z mladého kořene. Proti pálení žáhy bojují také mandle. Denně stačí sníst několik kousků jako prevenci.

Dobrých výsledků naše babičky dosahovaly také s jablečným octem. V tomto případě stačí dvě kávové lžičky jablečného octa smíchat s půl sklenicí vlažné vody a upíjet. Úleva se dostaví za pár minut.

Pokud vám zázvorový čaj zachutnal, můžete vyzkoušet těžší kalibr. Kupte si mladý kořen zázvoru a nastrouhejte jej na jemném struhadle. Snězte alespoň dvě čajové lžičky. Následující rada je pro opravdové odvážlivce. Pokud se na to cítíte, oloupejte si jeden stroužek česneku a důkladně jej rozkousejte. Úleva se dostaví téměř okamžitě. Problémem ale samozřejmě zůstává nepříjemná pachuť v ústech a nelibý dech.

Jablečný cider

Následující rada nebude tak drastická, jako ta předchozí. Od pálení žáhy vám spolehlivě uleví také čerstvé ovoce anebo zelenina. Stačí rozkousat pár kousků. Pokud zbožňujete aromatické koření, můžete vyzkoušet také účinky kurkumy. V tomto případě stačí sníst zhruba půl čajové lžičky a je po problému.

Pomoci může také žvýkačka. Pokud žvýkáte, dochází ve vašich ústech k tomu, že se zde mnohem více tvoří sliny. A ty následně putují do žaludku, kde následně neutralizují jeho kyseliny. Vhodnou volbou je v tomto případě třeba mentolová příchuť, která uleví téměř okamžitě. Jistou alternativou jsou také mátové a mentolové žvýkací bonbony nebo tvrdé cucací pastilky.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 152

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak se zbavit pih
Žena s pihami

Pihy. Na dětské tvářičce působí rozkošně. Starší je často považují za problém, který chtějí řešit. I když podle odborníků pleť s takovou ozdůbkou >>>

Jak uplést francouzský cop
Jak uplést francouzský cop

Francouzský cop je jedním z nejkrásnějších druhů pletených účesů, podobně jako amazonský cop. Tento typ copu se používá již více než >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *