Jak poznat rozdíl mezi ulcerózní kolitidou a Crohnovou nemocí

Zánět střev

3.8
(15)

Záněty střev lze dělit na dvě skupiny. První skupinou jsou specifické záněty střev (do níž se řadí například celilakie nebo chronická kolitida), druhou skupinou jsou nespecifické záněty střev, která zahrnuje Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu. Tyto dvě nemoci jsou velice často zaměňovány, velmi často se pletou, protože mají podobné příznaky či podobnou léčbu. Mezi nimi je však mnoho rozdílů, s nimiž se nyní seznámíme.

Onemocnění střev jsou čím dál častější. Velké množství pacientů trpí zánětem střev proto, že jejich strava nebyla zrovna nejlepší. Špatná skladba stravy je v současné době tou hlavní příčinou vzniku zánětu střev. Nemůžeme se tomu divit, vždyť na každém rohu jsme sváděni nezdravými občerstveními, kterým jenom stěží odoláme. Samozřejmě špatná strava není jedinou příčinou vzniku zánětů střev. Mezi časté příznaky se řadí genetika nebo věk. Záněty střev postihují ve velkém i ty, kteří trpí slabým imunitním systémem.

Ať už se záněty do těla dostanou jakkoliv, je třeba vždy vyhledat lékaře. Záněty střev totiž velice často zaměňujeme s obyčejnou střevní chřipkou. Myslíme si, že se jedná o chřipku, která za pár dnů zmizí, ale pokud je to zánět, během pár dnů se stihne rozšířit a jeho léčba není tak jednoduchá a bez komplikací.

Pokud tedy máte některý z příznaků, jež odpovídá zánětům střev, ihned vyhledejte lékaře.

Může se totiž jednat o Crohnovu chorobu nebo o ulcerózní kolitidu. Právě u těchto onemocnění se nedoporučuje nic zanedbat. Jejich léčba není jednoduchá, často je doprovázená mnohými komplikacemi, které je možné odstranit jen chirurgicky. Prozraďme si však hlavní rozdíly mezi těmito poměrně závažnými a nebezpečnými onemocněními. Hlavní rozdíly spočívají v jejich příznacích.

Příznaky ulcerózní kolitidy

Ulcerózní kolitidě se přezdívá „nemoc vyspělých zemí“. Jedná se o poměrně vzácné onemocnění, které postihuje lidi v ekonomicky vyspělých zemích. Nejčastěji nemoc zasahuje ženy, a to ve věkové kategorii třicet až čtyřicet let.

Jak jsme zmínili, velice často se zaměňuje s Crohnovou nemocí. Je to kvůli tomu, že příznaky jsou takřka stejné, přesto v nich tkví i základní rozdíly mezi nemocemi.

Mezi příznaky ulcerózní kolitidy se řadí typická slabost, nevolnost, zvracení či průjmy. To jsou však příznaky, které se vyskytují i u střevní chřipky či u Crohnovy choroby. Hlavním rozdílem mezi ulcerózní kolitidou a Crohnovou nemocí jsou další příznaky – při ulcerózní kolitidě pobolívá konečník a stolice je víc než častá (máte nutkání chodit na záchod i dvacetkrát denně).

Ulcerózní kolitida je onemocnění, po kterém následuje speciální dieta, což u Crohnovy choroby není potřebné. Kolitida se navíc rozšiřuje převážně po tlustém střevě a míří do konečníku, Crohnova choroba se šíří i dál.

Příznaky Crohnovy choroby

Co se týče příznaků Crohnovy choroby, mezi typické příznaky patří bolesti kloubů či kožní a oční projevy. Může dojít i k zánětům duhovky. To není pro ulcerózní kolitidu specifické, takto se projevuje skutečně jen Crohnova nemoc. Kromě toho vznikají kolem řitního otvoru takzvané píštěle.

Crohnova nemoc není tak vzácná jako ulcerózní kolitida, je bohužel velice častá. V posledních letech se zvyšuje množství nemocných lidí, bohužel. Na sto tisíc obyvatel už připadá dvacet lidí. Onemocnění postihuje zejména lidi, kteří spadají do věkové kategorie dvacet až třicet let.

Crohnova choroba je často zaměňována i se zánětem slepého střeva. Díky tomu, že lékaři často chybují v prvním úsudku, se nepodaří podchytit Crohnovu chorobu včas. Pokud dojde při léčení nemoci ke komplikacím, nemocné střevo (většinou jeho nemocná část) musí z těla ven chirurgicky.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.8 / 5. Počet hlasujících 15

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak se zbavit pih
Žena s pihami

Pihy. Na dětské tvářičce působí rozkošně. Starší je často považují za problém, který chtějí řešit. I když podle odborníků pleť s takovou ozdůbkou >>>

Jak uplést francouzský cop
Jak uplést francouzský cop

Francouzský cop je jedním z nejkrásnějších druhů pletených účesů, podobně jako amazonský cop. Tento typ copu se používá již více než >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *